Anakonda velkáSmrtící živočichové

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:456
Počet zobrazení:21 755

Tentokrát se tým z National Geographic vydal po stopách jihoamerické anakondy, jednoho z největších hadů na světě vůbec. Podíváme se, jak anakonda stopuje a loví svou kořist. Jestli uspěje, uvidíte ve videu.

Přepis titulků

Smrtící živočichové Anakonda velká Jihoamerické džungle mají vlastní obdobu hrozby z vod. Ale jen jeden druh živočichů, škrtiči, užívá čistě sílu svých vlastních svalů k tomu, aby se stal nejobávanějším predátorem. Škrtiči ze své kořisti doslova vysají život. Největším a nejsilnějším ze všech škrtičů je jihoamerická anakonda velká. Je to jeden z nejmasivnějších hadů na světě.

Váží přes 100 kilogramů a měří téměř 6 metrů. Kvůli své hmotnosti tráví anakonda většinu svého času blízko vody, nebo přímo v ní. Zde využívá nenápadnosti. Anakonda ukrytá v květy porostlé vodní ploše obvykle vyčkává, až se k ní kořist přiblíží. Pokud je ovšem hladová, pustí se do hledání sama. Bahnité území sdílí s hlodavci jménem kapybara, největšími svého druhu na světě. Tito tvorové často váží i přes 50 kilogramů. Kapybary jsou býložravci žijící ve stádech.

Živí se především vodními rostlinami, tráví tedy hodně času poblíž vodních ploch, pro anakondu ideální místo k lovu. Pod vodou může kořist stopovat, aniž by něco tušila. Čumák vystrčí jen tehdy, když potřebuje zjistit vzdálenost. Poté vyčkává, číhá v záloze. Kapybary jsou stále v dosahu. Anakonda zaútočí šesti řadami ostrých zubů a pevně se ovine kolem mohutného těla hlodavce.

Pokaždé, co kapybara vydechne, zesílí anakonda sílu sevření. Přiškrtí kapybaře tepny vedoucí k srdci, a způsobí tak jeho zástavu. Anakondy neumí kořist roztrhat, a tak musí přijít na jiný způsob, jak si do žaludku nacpat tento metr měřící oběd najednou. Spodní čelist není napojená na lebku, v polovině se odděluje a díky pružným vazům dokáže anakonda čelist doširoka rozevřít. Pružné čelisti a zuby zahnuté dozadu umožňují anakondě pozřít svou kořist jedním hltem.

Jde o ohromné sousto. Teď musí anakonda odpočívat a téměř dva týdny bude svůj pokrm trávit. Kapybara takové velikosti ji může sytit celé měsíce, ale přijde čas, kdy anakonda opět vyrazí na lov. A před jejím smrtícím stiskem nic neuteče. Překlad: ABigWhiteWolf www.videacesky.cz

Komentáře (46)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

zabery

31

Odpovědět

Tie zábery sú neskutočné!

80

Odpovědět

Squeeze out není vysát, ale vymačkat. largest roden není největší svého druhu, ale největší hlodavec. nothing will be safe from the ultimate death squeeze neobsahuje ani slovo o běhání nebo nějakém jiném pohybu kromě mačkání, řekl bych, že to jde říct hezky česky jako "Před jejím smrtícím stiskem není nic/nikdo v bezpečí".

Vážně mizerný překlad.

611

Odpovědět

Ten kamareman je u mě frajer.Z hadů fobii nemám ale k takové potvoře bych se nepřiblížil,ještě když je hladová :D

281

Odpovědět

Jelikož mám klasickou fóbii na hady, tak jsem to video viděl do doby škrcení, pak jsem na to už opravdu neměl sílu. I tak mě to stálo dost nervů. Ale video pěkné a překlad super. Jsem rád že tady máme "jen" zmije, užovky a slepýše. A pak to co ti na záchodě v paneláku vyleze ze stoupačky. Ještě že bydlím na vesnici a sousedi nechovaj nic takového. Brrr, jdu si dát panáka ... mrazí mě z toho ... :)

90

Odpovědět

Stejně bych radši viděl záběry toho, jak se to natáčí! :-D

371

Odpovědět

"Kapybara je fajn, ale kde je Jimmi?!"

221

Odpovědět

Zrovna jsem nad tim přemýšlel :D Jak sakra mohli udělat ty záběry pod vodou :D

110

Odpovědět

Na 99 % tipuju že hada měli chycenýho a měli na něm GoPro kameru

51

Odpovědět

+Skinn3rhttps://www.youtube.com/watch?v=5dRIlvcPrZo
Nebo
spíš takhle stim hadem i kapybarou byli dohodlý a pak ji zachránily a had byl placenej herec :D

170

Odpovědět

+Skinn3rMyslím,že s tou Anakondou v Tvém videu někdo pěkně vy**bal :( :D

10

Odpovědět

Odporné, jako ostatně všichni plazi !

1137

Odpovědět

Poor Kapybara :-/ ešte že ta anakonda nepotrebuje jest tak casto :-) Inak som to celkom nechapal, ked tam boli zabery stou anakonodu ako si v pohode plava pod vodou. Som rozmyslal, ze odkedy hady vedia dychat pod vodou :D alebo ci len zadrziava dych :D Ak sa nad tym tiez niekto pozastavil, odporucam googlit..zaujimave veci sa clovek dozvie.

411

Odpovědět

Vzhledem k tomu, že hadi nemají žábry, tak ani googlit nemusím.

151

Odpovědět

+MysliCzTy si len umelec.keby si to cital sporozumenim, tak by ti doslo z tejto vety "Som rozmyslal, ze odkedy hady vedia dychat pod vodou" ze som vedel ze nevedia dychat pod vodou, že nemaju ziabre...googlit so siel preto, lebo sa mi nechcelo verit ze by len zadrziala dych, a keby si nebol "majster sveta" a vygoolil si o tom nieco tak by si zistil zaujimave vec typu, že su rozne druhy hadov, ktore dokazu byt pod vodou velmi dlhu dobu a zistil by si aj preco...a nie je to ty ze by zadrziaval dych alebo ako kolega dole navrhol, ze sa obcas nadychne...omg!

211

Odpovědět

Ak si všimneš, tak je tam aj spomenuté, že občas vystrčí hlavu z vody aby sa pozrela, kde je. Možno sa pri tom stihne aj nadýchnuť.

40

Odpovědět

Nechci rejpat do prekladatele ale je to TA KAPYBARA...zenskej rod

90

Odpovědět

Opraveno, díky. ;-)

30

Odpovědět

Hm ešte štastie že väčšina bylinožravcov sú tak tupé tvory :D Ono to dáva z evolučného hľadiska aj zmysel, aby sa nažrali musia byť len o niečo chytrejšie ako bylina :D ale teraz si predstavte že by sa začali brániť, nutne by sa aj mäsožravce museli vyvynuť v ešte smrtonosnejšie verzie. Som zvedavý čo by tu potom za tvory chodilo po zemi :D

245

Odpovědět

Zaujímalo by ma ako to kamerovali a hlavne v 2:43

300

Odpovědět

Namontovali na hada Go Pro :D

40

Odpovědět

Prečo v tej Amerike musia mať všetko naj? Najväčší had zožerie najväčšiu myš. Príroda v Amerike vie byť niekedy až moc megalomanská.

344

Odpovědět

Protože Jižní Amerika byla po dlouhou dobu lidmi neosídlený kontinent, vlastně poslední osídlený kontinent. Inkové sídlili především na východě (kvůli bramborám především v podhorských oblastech dnešního Peru a Chile) tohoto kontinentu.

50

Odpovědět

Mě by jen zajímalo co po tom ta anakonda dělá? Vždyť se snad ani nemůže pohnout. Možná se sama stane kořistí, pokud teda něco loví anakondy.

222

Odpovědět

Najde si klidné a bezpečné místo a tráví. Jediný kdo by jí mohl ohrozit je aligátor a i ten se to spíš rozmyslí, takže se ani nemusí bát.

200

Odpovědět

+TarylinBlbec, mohl mít dvě mouchy jednou ranou.

340

Odpovědět

+TarylinJako já po svátečním nedělním obědě...najdu si klidné místo a trávím :D

580

Odpovědět

+Tarylinmyslim že i takový jaguar jí dost zatopí

20

Odpovědět

+jacobsmAsi těžko. Proti 6ti metrové nemá ani tygr šanci.

00

Odpovědět

+TarylinTaky nechápu proč se zbytek kapybaří familie nesebere a nedá jo popiči :D , ehm takhle příroda asi nefunguje no...

91

Odpovědět

+TarylinNo spíš to vypadalo,že s tou kapybarou v žaludku(pokud to tak můžu říct :D ) se moc hejbat nemohla.

10

Odpovědět

Kdyby se cítila ve velkém nebezpečí tak tu potravu vyvrhne a bude se bránit.

82

Odpovědět

anakonda nemá přirozeného nepřítele. Krom člověka samozřejmě.

00

Odpovědět

Taková větší žížala.

552

Odpovědět

Mám zaděláno na nčoní můru, síla toto.

55

Další