Žralok bílýSmrtící živočichové

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:175
Počet zobrazení:12 035

S kamerou týmu National Geographic se opět vrátíme pod hladinu moře a počíháme si na jednoho z nejděsivějších a nejproslavenějších predátorů vůbec. Žralok bílý sice na lidi systematicky neútočí a lidské maso pro ně není vůbec výživné, ale pokud k takové tragédii dojde, následky žralokova kousnutí jsou většinou neslučitelné se životem. Kvůli tomuto faktu a částečně také kvůli hojné účasti žraloka v hororových filmech je dnes tento živočich na pokraji vyhynutí.

Přepis titulků

Smrtící živočichové Žralok bílý Hvězda prázdninového blockbusteru. Žralok bílý. Největší masožravý rybovitý obratlovec na světě. A jeho zbraň? Až 300 pilovitých steakových nožů vyrůstajících přímo z dásní. Obě čelisti obsahují několik řad těchto smrtonosných zubů, které se během žralokova života obměňují.

Každých osm měsíců se zpoza tlamy vynoří nové zuby jako kulky z nábojového pásu. Tento predátor, patřící k jedněm z nejrozšířenějších, loví ve všech sedmi mořích. Ve vodě, která je vám sotva do pasu, i ve vodě téměř kilometr hluboké. Živí se delfíny, mrtvými velrybami, dokonce jinými bílými žraloky. Dnes si chce ale pochutnat na tuleních. Pro maximálně efektivní útok zaútočí žralok ve vysoké rychlosti. Ne všechny útoky se podaří.

Ale žralok jen zřídka mine dvakrát. Pokud kořist většího vzrůstu vzdoruje, stáhne se žralok do bezpečí a nechá ji vykrvácet. Jakmile je mimo ohrožení, začne se krmit. Zuby žraloka bílého jsou navrženy k bodání, nikoliv ke žvýkání. Nemá žádné stoličky. Maso z těla kořisti musí pohybem utrhnout. Když se mu to podaří, sousto bez žvýkání spolkne. Žralok bílý je však přezdíván "čelisti" z jiného důvodu. A sice kvůli skusu o síle téměř 2 tuny, 20x silnějšímu než čelisti člověka.

Překlad: ABigWhiteWolf www.videacesky.cz

Komentáře (37)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Super zajímaví🤩

00

Odpovědět

Miluju žraloky bílé a taky ostatní.Ale je opravdu zvláštní, že žralok není ryba.:)

10

Odpovědět

Ve všech šsedmi mořích? Jak tomu mám rozumět? :)

30

Odpovědět

ale je to divný, mít více řad zubů, jen si to představte

30

Odpovědět

jj, presne, zrovna to ted pisu, uplne me to prastilo ta "informace" o rybe, lol

40

Odpovědět

kvôli tomu som sa zaregistroval, lebo už ma dosť štve, že žraloky sa považujú za ryby - aj v tomto videu hneď prvá info, že je to najväčšia mäsožravá RYBA - žraloky nie sú ryby. Patria medzi chordáty, ktoré sú vývojovo staršie ako ryby a od rýb sa odlišujú zásadne napríklad tým, že nemajú kostennú, ale chrupavkovitú kostru, tzv chordu (odtiaľ aj ten názov - chordáty)

102

Odpovědět

Chordata jsou strunatci, mezi které patří paryby i ryby, ale třeba taky sumky a lidi. Paryby jsou Chondrichthyes...

60

Odpovědět

Měl by ses naučit anglicky, protože "fish" neodpovídá českému "ryba". Odpovídá to zhruba "vodní živočich", zahrnuje skupiny česky pojmenované "kruhoústí", "paryby" a "ryby".

70

Odpovědět

+orcinusorcaTo je pravda, ve videu zaznělo FISH a skutečně to znamená označení pro vícero vodních druhů (včetně paryb), tady spíš selhal předklad titluků, tam ryba opravdu byla :)

00

Odpovědět

http://www.videacesky.cz/talk-show-rozhovory/craig-ferguson-krmi-zraloky Craig krmí žraloky. Druhý video v tomto odkazu lidem trošičku změní pohled na tyto paryby :-) Jistě, nejedná se sice o žraloky bílý, ale i tak to změní váš negativní postoj. (u těch kteří ho mají) :-) ... A kdo se bojí koupat, protože se bojí, že ho sežere žralok, nebojte se. Pravděpodobně vás zabije dehet usazený v plicích, alkohol (nadměrné zatížení jater s následnou jaterní cirhózou), náledí na schodech nebo myslivcem sestřelený orel skalní pádem na vaší hlavu.

01

Odpovědět

Medojed by mu nakopal p***l :D

681

Odpovědět

haha:D

23

Odpovědět

Na sousi urcite :-D

71

Odpovědět

Překlad: ABigWhiteShark

70

Odpovědět

Takže síla skusu člověka je nějakých 100 kilo, zajímavé :)

40

Odpovědět

Já jsem zase četl, že síla skusu člověka je 60 kg a žraloka 300 kg, dokonce na jejich vlastním webu :)

10

Odpovědět

+Mouse565jako na vlastním webu lidí nebo žraloků?

120

Odpovědět

Celisti theme song:-)
https://www.youtube.com/watch?v=aCHtdh1snzY

13

Odpovědět

a to já měla čelisti vždycky ráda :)..
A taky si pamatuju jedno dokumentární video, kde našli mrtvolu žraloka bílého. Zabila ho kosatka

40

Odpovědět

Jako dítě jsem zahlédla scénu z Čelistí a od té doby je prostě nesnáším. Bála jsem se, že na mě bude čekat pod postelí, tak jsem skákala do postele ze dvou metrů. A to je jeden z mnoha případů jak jsem si představovala, že na mě ten hnusnej žralok číhá. Dodnes je v mém osobním žebříčku "jak rozhodně nechci umřít" sežrání žralokem na prvním místě. Tímto děkuji mnohokrát panu Spielbergovi za celoživotní trauma, ale také za žraloky, kteří díky jeho vyobrazení nikdy nebudou miláčci davů, které by je bránily před nežranými Japonci, tak jako velryby. PS: Polévku ze žraločích ploutví jsem nikdy nejedla, ale maso ze žraloka mi nepřišlo jako bůhví jaká delikatesa.

811

Odpovědět

Taky jsem viděla tajně Čelisti jako děcko a od té doby nejsem schopná v moři plavat dál, než kde dosáhnu ještě na dno, a pořád se bojím, že mě tam někde ten žralok zakousne. Plus jako malá jsem se bála i v místním bazénu, že se tam objeví a sežere mi nohy.

91

Odpovědět

Možná jako dítě. To bych ještě pochopil. Ale jako u dospělého smýšlejícího člověka už bych to viděl jako mentální poruchu.

Kvůli takovým jsou média cenzurována. Wake up

97

Odpovědět

+krteqkNebudu tady s tebou polemizovat jak moc se můj strach ze žraloků dá považovat za mentální poruchu. Co mě zaráží je tvá stížnost na cenzuru medií. Co si pod tím mám představit? Jsi snad rozladěn tím, že si v Blesku nemůžeš prohlédnout detailní záběry mrtvol/utýraných zvířat/odtržených končetin? Možná, že sežrání od žraloka není to nejhorší co může člověka potkat...

Homo homini lupus

24

Odpovědět

+krteqkNe, chápu tu podstatu, ale nechápu, že je někdo schopen v dospělosti takhle smýšlet - voda = útočící žraloci, protože mě jako dítě vyděsil nesmyslný film?

Cenzurou jsem myslel cenzurování některých scén ve filmech, omezování herního průmyslu. Právě kvůli mentálně slabším lidem.

Alespoň jsi si uvědomila, že "sežrání od žraloka není to nejhorší co může člověka potkat", to si můžeš být jistá. Takže na žraloky zapomeň, šance, že tě kousne žralok, je rozhodně menší, než že ti selžou brzdy v autě ;).

52

Odpovědět

To spis podekuj svym rodicum.. deti se nemaj na takovyhle veci koukat z nejakeho duvodu..

40

Odpovědět

Neskutečně nádherný a dech-beroucí tvor. Kolik dalších tvorů dokáže v člověku vyvolat strach jen pouhým pohledem na obrázek? Dokonalý lovec, dokonalá ryba.

222

Odpovědět

Nicméně potkat ho při koupání se v moři...po tom asi netoužím :D

60

Odpovědět

*paryba
Omlouvám se, jako zoolog jsem se neudržela.

180

Odpovědět

+AnchiV cajku :) Stávají se horší věci :D

30

Odpovědět

+AnchiV pohodě, aspoň ses přeřekla v diskuzi k dokumentu. Co mě nejvíce zarazilo, že do samotného dokumentu o žraloku bílem nazvou žraloka masožravou rybou!

12

Odpovědět

Odporný živočich.

445

Odpovědět

člověk? ano....

30
Další