Den Hvězdných Válek: Řekněte ne 4. květnu!

Thumbnail play icon
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:494
Počet zobrazení:7 178

4. květen je den, kdy se každoročně koná svátek Hvězdných Válek. Jak se s tímhle ale vypořádávají zástupci Impéria?

Přepis titulků

4. května se každoročně scházejí občané z celého světa, aby oslavili rytíře Jedi, rebely a mocnou sílu. Oblékají se do kostýmů, pořádají večírky a navzájem se zdraví a sdílí obrázky na sociálních sítích. Říkají, že je to zábava, ale co vám o 4. květnu tají? Tvrdí, že rebelové jsou hrdinové, kteří se snaží v galaxii obnovit svobodu.

FAKT: Jediové a rebelové jsou zrádci Impéria a s nimi také všichni, kteří slaví 4. květen. Říkají: "Ať vás čtvrtý květen provází" jako odkaz na starý pozdrav síly. FAKT: Síla se používá k ovládání mysli, levitaci smrtelných zbraní a strašení živých z posmrtného života. Opravdu je na tomhle co slavit?

Oblékají se na počest Jediů a rebelských vojáků. FAKT: Obléct si jejich háv je trestuhodným zločinem a je v rozporu s císařovým zákonem o oblékání. 4. květen je nebezpečný a nemravný svátek. Řekněte tedy letos své "ANO" Impériu! Řekněte "NE" Jediům, řekněte "NE" rebelům a řekněte "NE" 4. květnu! Uhrazeno Císařovým výborem pro likvidaci 4.

května. Překlad: spenat www.videacesky.cz

Komentáře (31)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A zkoušeli jste někdy lítat s těma rebelskejma vehiklama...hrozný ovládání!!...to proti tomu s Tie fighter sem je kosil (ty rebelský darmožrouty) jak po másle.......jsou na tom technologicky stejně jako byla lidská pakáž v BSG kde ty lítající plechovky nesahaj Cylonům ani po kotníky...

00

Odpovědět

Bylo impérium xenofobní? Odpověď zní ne. Císař si nemohl dovolit být xenofobní pokud si chtěl udržet přízeň senátu, který mu poskytl moc. Navíc mezi jeho nejbližšími poradci byli i mimozemští senátoři. Mělo Impérium širokou podporu svých občanů? Ze začátku ano, ale s postupem času se dostávalo povstání stále větší podpory ze strany senátu. Jsou lidé nejpočetnější skupinou obyvatel v říši? Zastoupení v senátu tomu moc neodpovídá. Stejně, tak tomu neodpovídá velikost imperiální flotily, i když to může být také známkou celkové neoblíbenosti impéria. Jak můžu vědět jak byla velká flotila impéria když to v původní trilogii nebylo řečeno? Pokud budeme vycházet s faktu, že císař se chtěl stát absolutním diktátorem, tak musel odstranit senát, se kterým se dělil o moc. To že jako nejvyší velitel imperiální flotily nerozpustil senát před dokončením hvězdy smrti znamená, že imperiální flotila nebyla dostatečně silná, aby porazila flotily všech vlád a organizací, které senátoři zastupovali. Hvězda smrti zcela změnila rovnováhu sil ve prospěch císaře.

10

Odpovědět

Pokud nebylo xenofóbní, proč se po vyhlášení Palpatinova Nového řádu omezila práva nelidských ras a žen? :D
Jako Palapatin určit senát potřeboval, aby udržel galaxii v klidu, zatímco měnil tvář dobrotivého zachránce v tvrdého diktátora, ale pak začali nelidé pociťovat jeho názory. Některé rasy méně, některé více... čím méně podobný lidem, tím horší to měli.

00

Odpovědět

+WolfmanV původní trilogii a ani té nové jsem neslyšel že by byla omezena jen práva nelidských ras. Vím že Impérium zrušilo právo na život všech obyvatel planety Alderaan, což byl jeden z lidských světů ze kterého také pocházeli branci do imperiální armády. Wolfman můžeš prosím uvést nějáký konkrentní příklad xenofobie Impéria.

00

Odpovědět

Long live for Empire, rebel scum!

244

Odpovědět

Ve hvězdných válkách je Imperíum skutečně ta dobrá strana

Nejenom že republika byl zkorumpovaný, přebyrokratizovaný a celkově neefektivní útvar ale když se trochu zamyslíte tak zjistíte že povstání je banda morálně prohnilých zločinců bez široké veřejné podpory.

Z filmů i expanded universe je jasné že povstání čítá maximálně pár tisíc členů - a to je sakra málo na státní útvar o rozloze stovek tisíců planet. Jenže hlavní je že i přes zcela devastující vítězství nad impériem v epizodě IV se jejich řady nijak zásadně do epizody 5 nerozrostou. Nehledě na to že v prvních dvou epizodách nemají ani pořádnou hvězdnou flotilu - tu mají až v epizodě VI. Jenže to není flotila lidských lodí - Sestává hlavně z křižníků poskytnutých Mon Calamari. Což vzhledem k tomu že lidé jsou nejen v impériu ale i celé galaxii nejpočetnější skupinou s miliony kolonií nijak nenapovídá že by se rebelie nějak těšila oblibě, minimálně mezi lidmi kteří tvoří většinu obyvatelstva impéria a které povstání údajně zastupuje.

K jediům - Video to víceméně vysvětluje. Je to elitistický řád který má schopnost ovládání mysli a který na venek sleduje jen své vlastní zájmy. Pro obyčejného obyvatele impéria jim není důvod věřit.

Ale teď k samotnému impériu - Co je na něm vlastně tak špatného? Nejenom že má očividně mnohem větší podporu než povstání (Počet stormtrooperů a dalších vojáků impéria zcela jasně převyšuje počet vojáků povstání - a ne nejsou to klony. Podle extended universe většina klonů už padla v boji nebo zemřela a většina imperiálních rekrutů jsou lidští dobrovolníci) ale navíc neudělá nic kompletně deviálního.

Samozřejmě, zničení Alderaanu - Leia tvrdila že to byla bezbranná planeta. Jenže to není pravda protože podle novely EPIV měl jedny z nejlepších obraných systému v Galaxii. Krom toho byl planetou kde se zrodilo rebelské hnutí. Bylo jeho zničení opravdu až tak přehnané? Vedlejší Škody tu byly a budou. Zničení hvězdy smrti například naprosto zničilo ekosystém Endoru.

A krom této demonstrace síly mělo impérium v úmyslu použít hvězdu jen na Hothu - Kde kromě povstalců nebyla jediná cítící bytost.

A sociální a kulturní život v impériu? Podle filmů i EU v pořádku prosperující a bez dramatických zásahů impéria. Existující náboženská svoboda i svoboda pohybu.
Nehledě na to že Impérium ani nijak brutálně neprosazovalo svoji moc - Vždyt nijak nezakročilo proti čemukoliv co se dělo ve vnějším okruhu.

Pokud rebelové chtěli znovu vytvořit svou zkorumpovanou a neefektivní oligarchii tak to mohli udělat v okrajových částech nebo za hranicemi impéria. Nikdo by je za to nepronásledoval.

Což mě ještě jednou přivádí k formě vlády - "Republika" měla od demokracie stejně daleko ne-li dál než impérium. Parlament nesestával z volených představitelů lidu ale ze stovek králů a diktátorů kteří se na svých světech do pozice vládce ve většině případů rozhodně nedostali nijak demokraticky. Republika nebyla republika, ale oligarchie. Což je nejhorší možný systém vlády.

12216

Odpovědět

Nehledě na to že například povstání hraběte Dooku kterýnechtěl nic jiného než vytvořit funkční stát s menší vládou a svobodných obchodem (Samozřejmě nevíme jestli on sám v tyhle cíle skutečně věřil, jenže lidé kteří ho podporovali ano a to je důležité) a který měl podle všeho skutečnou podporu mezi lidmi bylo republikou brutálně potlačeno.

405

Odpovědět

jistě, pro lidi to bylo lepší :) ale ne už tak pro ostatní rasy galaxie, protože imperium bylo xenofobní a zvýhodňovalo lidi jako "nadřazenou" rasu, připomíná ti to něco? :)

208

Odpovědět

+EverisTak tomu bylo i před impériem. Byť galaktická ústava nadřazenost lidí zakazovalo, právě zkorumpovanost a neúčinost republiky vedla k tomu že v praxi byli lidé stejně nadřazení a utlačovali ostatní rasy. Viz. třeba Czerka Arms kteří legálně zotročovali celé mimozemské druhy nebo planeta Taris kde byli mimozemštané (Opět zcela legálně) vytlačování do těch nejhorších koutů planety.

A třeba i klonové války - Republika byla z většiny lidským státem zatímco CIS byli vedeni mimozemstany. A jak už jsem říkal, republika tohle povstání brutálně potlačila.

Takže obhajovat povstání v původní trilogii na základě xenofobie je úplně mimo mísu :)

234

Odpovědět

+EverisProtože jaksi ta Republika byla hlavně nějaké sdružení, které se moc nemíchá do záležitostí vnitřních států == planet.

A argument mimo místu to není, protože sám tvrdíš že CIS byli vedeni hlavně mimozemšťany, tak později byli mimozemšťané zase u Rebellion a u Imperia ne, takže vlastně dá se říct jen pokračovali v tom co začali separatisti protože Imperium bylo ještě horší než Republika :D

414

Odpovědět

+EverisJá jsem nikdy nenapsal že imperium nebylo xenofobni a nepropagovalo lidskou nadřazenost. Ty jsi ale napsal že republika a potažmo povstalci xenofobi nebyli. To je sice teoreticky pravda ale v praxi meli mimozemstani zivot stejne na hovno v imperiu i v republice :) A to jak te stare, tak te nove

171

Odpovědět

+EverisVšak já ti taky nic nepodsouvám. A já psal hlavně to že xenofobní bylo imperium, protože byl xenofobní Císař :D Problém je že tohle je dáno tím že ve staré trilogii nikde v Imperiu NEslouží žádný mimozemšťan, ti jsou jen u povstalců. Těžko říct jestli to je záměr, nebo jen Lucas nechtěl řešit kostým Stormtroopera pro Wookie :D, každopádně to ale vyznívá tak že za Imperium mimozemšťané nebojovali. A ja Rebely ano, tak jako jsi se snažil naznačit že CIS bojovali proti republice. Zajímalo by mě kde z filmu jsi vzal že se měli mimozemštani blbě za Republiky.

15

Odpovědět

+EverisNo, musím přiznat že kromě pár náznáků (které by byly dost snadno vyvratitelné) ti asi z filmů toho moc nedokážu.

80

Odpovědět

+EverisA nejvtipnější na tom je že Everis tady bojuje za republiku a povstalce zuby nehty a na profilovce má Vadera.. :D :D

250

Odpovědět

+EverisTak on je Vader sympaťák :D

81

Odpovědět

nehledě na zotročení wookiů, mon calamari a dalších.

zničení celých planet které se jim zprotilvily -- ne jen alderaan, s tvou znalostí expanded universe by jsi to mohl vědět. Vyhlazení celé mírumilovné rasy Caamas a zdevastování jejich planety a takovýhle věcí je spousta

naproti tomu Republika sice asi brutálně potlačila separatisty, ale nikdy nezobecňovala svůj "hněv" na všechny jen protože pár politiků něco dělá

a vzhledem k tomu že byl Palpatine v pozadí jak Republiky tak Separatistů je otázka jak hodně byli lidé na obou stranách zmanipulovaní

64

Odpovědět

+EverisNo tak jako já sice vím že jsem expanded universe vytáhl jenže zase je třeba jej brát s rezervou. Jsem si jistej že i ty víš že některé komiksy nebo knížky jsou kvalitativně i věrnosti kanonu docela na štíru. Nejdůležitější jsou události ve filmech a to hlavně v původní trilogii - kterých věřím že se vetsina mojich bodu tyka :)

72

Odpovědět

+Everisdobře, nejdůležitější události v původní trilogii

-- nikde není řečeno nic o tom že byl alderaan měl nějaké obranné systémy

-- nikde není řečeno že povstání vzniklo na alderaanu, vlastně vůbec není řečeno jak vzniklo

-- nevím jak mohli mít v plánu použít hvězdu smrti na hothu když v té době na té planetě nebyli ani povstalci

-- ve filmu se dokonce říká že účel hvězdy smrti je jen ten aby držela při zdi lokální vlády ze strachu

-- o socialnim a kulturnim životě se můžeme jen hádat, protože zase - ve filmech nic takového není, jedinná ukázka Cloud City není dobrá, protože je na Okraji a dokonce se zminují že si žijou v pohodě protože si jich Imperium NEVŠÍMÁ

75

Odpovědět

+EverisJo, tak zrovna zničení Alderaanu je docela silně spekulativní. Nezapominej ale že to bylo Tarkinovo rozhodnutí a jeho rozkaz který toho neměl s životem v imperiu jako takovem moc co dočinění. A jak jsi sám řekl - hvězda smrti měla být především zastrašující prostředek který by se většina imperiálních admirálů nejspíš ani neodhodlala použít.

A zmínka o obraných systémech je z knižní verze Epizody IV která vyšla prakticky paralelně s filmem takže myslim že je to zrovna jedno z těch věrohodných EU děl :)

82

Odpovědět

+EverisAle Tarkin je jedním z hlavních strůjců Impéria, i Vader poslouchal jeho rozkazy. A nevím jestli se lépe žije v říši kde vrchní hlavou jen tak demonstrativně zničí celou planetu ;) Neodvažovali by se ji použít, no použili ji hned jak mohli :D

113

Odpovědět

+EverisTaky bych zmínil někoho kdo byl vedle Tarkia hned po Palpatienm, tedy Vadera, který zabíjel své dústojníky z rozmaru... Taky to nesouvisí s životem v Impériu když se ve většině knih z imperiální doby snaží smetánka dostat do flotily na místa důstojníků? (ano já vím EU, ale tohle je snad všude) Navíc jak všichni víme Alderaan byla mírumilovná planeta a obrané mechanismy, pokud nebyli nijak blíže specifikovány, můžou být (a ve většině případů byli) planetární štíty - vzpomeňte si na Caamas, kde je museli sabotovat, aby tu planetu byli schopni zničit - případně ještě obranné plošiny, to opravdu není něco, s čím byste mohli vytáhnout do války...
Navíc už jenom povraždění té elitářské skupiny Jediové (starej řád je až na pár exempářů hodnej pohrdání - zmínil bych hlavní protagonisty Republikového komanda, kteří jsou blízko novýmu řádu, co se týká chování) bez jakékoliv šance na obhajobu svého chování není zrovna ukázkou těch hodných.

43

Odpovědět

Když se to tak vezme, tak Impérium = Republika s příměsí fašismu a bez Jediů. Při srovnávání tedy záleží na tom, jakej má člověk postoj k Jediům a fašismu. Navíc stejně oběma vládnul TEN SAMEJ ČLOVĚK (i když v republice neměl nejdřív takový pravomoci, uznávám). Mně se líbí spíš Konfederace... teda, líbila by se mi, kdyby jí jaksi... nevládnul TEN SAMEJ ČLOVĚK jako Republice a Impériu. (BTW, politická strategie "rozpoutám občanskou válku, ve který budu bojovat sám proti sobě, takže to bude jen divadýlko na efekt se spoustou mrtvejch a poničenou galaxií, využiju toho k získání diktátorskejch pravomocí a nastolím fašismus, jsem to ale kujón" mi bohatě stačí k tomu, abych Palpatina považoval za überzmrda.)

PS: Na konci Ep. VI byly záběry na oslavy napříč galaxií, ohňostroje atd., takže tolik k tomu, že obyvatelstvo Impérium podporovalo a s povstáním vůbec nesympatizovalo.

212

Odpovědět

+MoggsJo přesně tak, a někde jsem i četl, že vlastně pozůstatek z Konfederace pak podporoval Povstání, vzi. http://starwars.wikia.com/wiki/Rebel_One jestli pak vám ta lodička nepřipomíná ;)

PS: je to ta loď co s ní Anakin přistál na Coruscantu v EPIII a samozřejmě je to EU, ale líbí se mi ta myšlenka že Konfederaci vstřebalo povstání

32

Odpovědět

too long to be read

84

Odpovědět

Tak podle toho co jsem si zde pročetl(nějak obrovský fanda SW nejsem. Jen jsem viděl filmy a hrál pár her) jsem si v hlavě vybudoval zhruba tento obrázek:

Republika byla společenství diktátorů, králů a podobných chlápků. Neřeší vnitřní záležitostí planet, ale řeší pokud si někdo dovolí vystupovat proti ní a její moci. Funguje jenom tak napůl, ale nějak se snaží fungovat.

Imperium je federalizovaný celek, který uplatňuje svou moc na všech členských planetách. Díky vládě jedné frakce dokáže dynamicky reagovat a proto je to funkčnější systém vlády. Podobně jako Republika potírá jakékoliv snahy o odtržení či omezení vlivu, ale výrazně brutálněji. Navíc je to rasistický stání útvar, které upřednostňuje lidi před jinými rasami.


tedy Republika je zkostnatělý spolek diktátorů co si hrají na demokracii a Imperium je fašistický stát.

Jinak zajímavá diskuse, díky Brosef Stylin´ a Everis :-)

190

Odpovědět

Ukažte mi nějakýho fanouška co nemá rád jedie :-) May the force be with you :-)

39

Odpovědět

May the fourth be with you :)

84

Odpovědět

At všechny, co dnes dělají TSP na Masaryčku, provází síla :)

512

Odpovědět

I já se mezi ně řadím, takže taky děkuji :)

181

Odpovědět

:/ Já je dělal včera...

20

Odpovědět

+BullOverTak jak to vidíte ? :D Já se na ně chystám příští rok..

30