Domácí raketové palivo

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:489
Počet zobrazení:22 199

Zajímalo vás někdy, jak by se doma snadno dalo vyrobit raketové palivo, které by se dalo použít k pohonu podomácku vyrobených raket? V tomto jednoduchém návodu se to dozvíte. Samozřejmě musím dodat, abyste to doma nezkoušeli, pokud se v tom alespoň trochu nevyznáte.

Přepis titulků

Mám tu nějaké ingredience z běžné domácnosti a pánev, protože dnes se pustím do kuchyňské chemie. Je to typ vaření, který mám opravdu rád, protože zkouším recept na pevné raketové palivo. Raketové palivo Hned na začátku vynesu tenhle elektrický vařič ven, daleko od všeho hořlavého. Položím na něj pánev a teplotu nastavím na nižší střed.

Díky poklici se zahřeje rychleji. Mezitím umístím tento plastový kelímek na váhy a zapnu ji. Ukazatel na vahách vynuluji a odměřím dávky těchto dvou ingrediencí. Černá lahvička obsahuje odstraňovač pařezů z obchodu se zahradním vybavením. Používám ho, protože obsahuje dusičnan draselný. Podle MSDS ho obsahuje spoustu. Druhou ingrediencí je běžný cukr.

Neodolám a před pokračováním ho musím ochutnat. Tento recept vyžaduje váhový poměr 60:40. Já budu dělat 100gramovou dávku. Nejprve přidám 60 gramů odstraňovače pařezů a pak přidám 40 gramů cukru. Vypadá to dobře, tak s tím zatřesu a smíchám to. Poté to stejnoměrně nasypu na předehřátou pánev. Během prvních 5 minut to jen lehce míchám, aby se nepřipálil spodek.

Zatím to vypadá, že se nic moc neděje, ale asi za 8 minut vidím, že cukr začíná karamelizovat. Odteď musím míchat o trochu více. Během toho začíná směs kapalnět, srážet se a hnědnout. O pár minut později celá várka vypadá jako těsto a bílý prášek je úplně vmíchán. Už jen potřebuji něco, do čeho to nacpu.

Tyhle kostky z Megablocku by mohly fungovat. V tomto bodě je směs dostatečně řídká, aby se dala nalít do kostky. K naplnění téhle kostky je třeba asi 60 gramů. Navařil jsem toho o trochu víc a naplnil i modrou kostku. Tato směs má tmavší barvu, protože jsem ji vařil déle. Osobně si myslím, čím méně uvařená, tím lepší. Troška horké směsi zbyla, ale když budu opatrný, sroluji ji do testovacího vzorku.

Zatímco chladnou, můžeme zapálit jinou kostku. Zapálím ji propanovým hořákem a jakmile palivo chytne, vytvoří hezký malý plamen s trochou kouře. Tato směs je stará 4 měsíce. Hoří trochu pomalu, ale pořád je to dobré. A podle tajícího plastu je to pěkně horké. Vytvořil jsem další 3 várky paliva a každá je trochu jiná. Do žluté jsem přidal 30 ml vody a nechal ji vyvařit.

Během pár minut se směs změnila na bílou kaši a vypadala připravená k použití. Tato metoda zabránila cukru v karamelizaci ale trochu se to drolilo. Naplnil jsem s ní žlutou kostku a odložil stranou. Další várku tvořilo 58 % odstraňovače pařezů, 29 % cukru a tentokrát i 13 % kukuřičného sirupu a 30 ml vody. Voda se vyvařila stejně jako posledně.

Pak jsem do ní přidal asi gram rzi a zamíchal. Hotové to vypadalo jako čokoládové těsto. Naplnil jsem s ní zelenou kostku. Omylem jsem v ní nechal vzduchovou bublinu. Později uvidíte, jak exploduje. Do poslední várky jsem vmíchal rez společně s vodou. Jako u ostatních jsem ji míchal, dokud se voda nevyvařila. Tato várka má takovou načervenalou barvu.

Ale nezkoušel bych ji jíst. Vzal jsem vzorky každého paliva a odměřil z nich jeden palec. Můžete porovnat, jak rychle hoří. Nejvíce se mi líbila směs se rzí, protože hořela nejrychleji. Zbylo mi pár kousků, žadonících o zapálení, tak jsem to samozřejmě udělal. Máme tu tedy pět várek připravených k zapálení. U červené mě překvapilo, jak rychle se zažehla a hořela.

Ale začal jsem být nervózní, když se začala točit. Mizím. Modrá se zažehla stejně mocně a vytvořila tah směrem, kterým mířila. Přes kouř jsem toho ale moc neviděl. Ve žluté byla nekaramelizovaná verze. Chytře jsem ji postavil tak, aby se nedala do pohybu jako ostatní. Hořela pomaleji než první dvě, ale kouře bylo požehnaně.

V této zelené je rez. Okamžitě chytne, ale pak vybuchne. Ale viděli jste, jak rychle hořela? To je úžasné. U černé jsem si řekl, že ji přidržím další cementovou cihlou. Tohle, zdá se, funguje. Alespoň mi tentokrát nelétalo žhavé raketové palivo do obličeje. Nakonec mi přišly tyto směsi se rzí nejlepší.

Při jiném pokusu, kde jsem použil trubici, se mi povedlo vyletět do výšky několika tisíc stop. To je vše. Pokud se vám video líbilo, odebírejte mě a sdílejte ho s přáteli. Oceňuji vaši podporu a díky za sledování. Jé, roztavilo se to! Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (30)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

v jake drogerce to kupujes

00

Odpovědět

škoda že směs ukazoval pouze v malém měřítku měl s tim naplnit velkej sud na vodu to by bylo teprve vzrůšo ;)

211

Odpovědět

KnO3+moučkový cukr ten dusitan draselný seženete za pár kaček v drogerce. Jo já to používal spíš jako dýmovnice na airsoftu ještě soda je do toho dobrá dát na více kouře :)

111

Odpovědět

V akom výrobku to kupuješ, lebo ja to neviem zohnat

00

Odpovědět

odstraňovač pařezů :D: D

364

Odpovědět

pěkný to je...akorát jsem zvědavej, kolik émirckejch fakanů si timhle uthne hnáty, protože je napadne tu směs naládovat do kovový trubky a přilepit k tomu pár hřebíků. Btw. něco takovýho použili ty dva magoři při atentátu v Bostonu, ne?

513

Odpovědět

Mě napadlo tím naplnit kýbl od Balakrylu se vzduchovou bublinou uprostřed... :D

151

Odpovědět

Teď už konečně vím, jak ve Starověké Číně vytvářeli rachejtle. Stačilo jenom přidat přípravek na odstraňování kořenů a bylo hotovo. Jak jednoduché! :D

611

Odpovědět

Tak si říkám, nemůže mi to blafnout už při tom zahřívání na pánvi?

251

Odpovědět

proč asi měl u toho rukavice a dělal to někde kde nebylo nic hořlavého :)

123

Odpovědět

+PierreMugoOn sice jo, ale já to budu dělat doma u mámy na sporáku, tak proto se ptám... :D

1427

Odpovědět

Co to jako je odstraňovač pařezů? :D Na to jako existuje nějakej přípravek, já myslel že na to potřebujete krumpáč, lopatu a takový ty věci :D :D

643

Odpovědět

už vím co způsobilo výbuch raketoplánu Challenger - málo cukru

1251

Odpovědět

boli by fajn aj dalsie diely :)

871

Odpovědět

Taky jsme dělali raketový palivo v hodině fyziky, mnohem jednodušeji a byl to taky slušnej hukot, ta rychlost byla tak poloviční jak nějaká kulka :D

112

Odpovědět

Neuvěřím dokud mi nesepíšeš recept a postup :D

191

Odpovědět

+SharpeMy jsme nalili líh (myslím, že to byl líh...) do flašky která měla dírku ve víčku, pomalu jsme flaškou otáčeli a pak to vylili - stačí jen troška na stěnách flašky. Pak se to opatrně zapálilo a ani jsem nestíhal sledovat očima, kam to letělo :D

71

Odpovědět

+Sharpepokud šlo o líh, tak se nalije trocha do plastové láhve a nechá se odpařit, zapalujese špejlí, tak že hořící konec se přiloží k víčku s dírkou, sou to docela šlehy

41

Odpovědět

+Sharpexxpepas: my to zapálili hned a normálním zapalovačem, ale dělal to borec kterej se v tom vyzná, takže jsme to všichni přežili :)

21

Odpovědět

No v trochu jinem pomeru jsme tohle nazyvali "ceska plastika" a daly se s tim odpalit treba zamky i zelezny trubky...

161

Odpovědět

Vláďa Hruška by to uvařil líp...

1004

Odpovědět

Snad Láďa ne?!

97

Odpovědět

A já měl vždycky za to že takhle se vyrábí dýmovnice. Recepty se akorát liší v přidání sody. Kdyby ale měl někdo nějaký odzkoušený recept na dýmovnici klidně ho napište.

102

Odpovědět

Hlavní ingredience - Celuloidové pravítka. :)

131

Odpovědět

https://www.youtube.com/watch?v=hpstoxsYR8Q - odzkoušeno, funguje to perfektně

74

Odpovědět

jo dělal jsem doma, asi 50g cukr moučka 50g sanytr (KNO3 - na nakládání masa, v drogerii občas mají) a 10g sody...jednou jsem to vařil a čoudilo pěkně, a po druh jen smíchal a nechal být...taky pěkně čoudilo
Měl jsem to na dýmovnici, jako na raketový palivo mě to nenapadlo teda

41

Odpovědět

Mě se velmi osvědčil tento recept. 1:1 moučkovej cukr a dusičnan draselnej (v originále ještě navíc soda, ale bez jsem nepoznal rozdíl, takže pak už jsem jí nedával). Pořádně promíchat a poté smíchat s rozehřátým (tekutým) voskem. Dát do nějaké kovové nádoby s malou vstupní dirkou. Ještě před zatuhnutím do směsi v místě otvoru nadoby vyhloubit trochu místa a do tohoto místa nasypat stejnou směs akorát bez vosku, což slouží jako inicializace hoření dýmovnice. Tahle směs chytá v pohodě od zápalnice, takže stačí protáhnout zápalnici otvorem a strčit do zapalovací směsi. Díky vosku bude směs hořet déle při zachování stejné nebo dokonce větší "kouřivosti" než na videu. Konkrétně na jednu várku jsem dával 2 lžičky cukru, 2 lžičky dusičnanu a 1 čajovou svíčku. Várky můžeme samozřejmě dát víc na jednu dýmovnici. Spolehlivě hoří o pod vodou.

151

Odpovědět

He's a fookin' rocket scientist!

902

Další