Světélkující sliz

Thumbnail play icon
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:393
Počet zobrazení:9 257

Minule jsme se dozvěděli, jak vytvořit domácí raketové palivo. Dnes se podíváme na to, jak doma snadno vyrobit podivný sliz, který je pevný i tekutý zároveň a navíc světélkuje.

Přepis titulků

Tato tajemná světélkující směs je zvláštní, protože se chová jako těsto na pizzu, ale jakmile s ní přestaneme hýbat, rozteče se na zářící sliz. V tomto projektu se dozvíte, jak změnit obyčejné brambory na toto fluorescenční bláto. KOUZELNÉ BLÁTO Nejprve vezmeme velký pytel brambor a umyjeme je, aby byly čisté. Nyní je třeba je nasekat na co nejmenší kousky.

Z pohodlnosti používám elektrické struhadlo. Pokud ho nemáte, můžete brambory nakrájet nožem. Když konečně z brambor získáme malé kousky, nasypeme je do velké mísy a zalijeme horkou vodou tak, aby všechny byly ponořené. Po pár minutách míchání si můžeme všimnout, že voda zčervenala, ale to je normální. Pak vezmeme síto a další velkou mísu a oddělíme vodu od kousků.

Sledujte, jak se stane něco úžasného. Asi po 10 minutách si můžete všimnout zvláštní bílé vrstvy na dně misky. Když se směs pokusíme vylít, podívejte, jak vrstva zůstává na dně. Sliz je trochu špinavý. Abychom ho vyčistili, vlijeme do něj čistou vodu a pak to vše přelijeme do vysoké nádoby, třeba do skleněné zavařovací sklenice.

Když ji uzavřeme víčkem, znovu s ní zatřeseme, a necháme v klidu dalších 10 minut. Opět uvidíte, jak se vrstvy oddělí. Tentokrát se téměř všechny nečistoty nahromadily uprostřed. Sledujte. Když vodu rychle vylijeme, zbavíme se i většiny nečistot. Tím získáme čistou a kouzelnou hmotu.

Vypadá jako mléko, ale když se jí pokusíte zamíchat, uvidíte, že se chová zvláštně. Tento sliz stál na vzduchu jeden až dva dny a vidíte, jak se rozpadá na prach. A to přesně potřebujeme, abychom mohli přidat to, co způsobí světélkování. Kouzla docílíme za pomoci toniku, který obsahuje chinin. Když ho vystavíte UV záření, začne fluoreskovat a láhev pak vypadá nadpřirozeně.

Začněme tím, že přidáme pár lžic našeho prášku do misky. Přilijme trochu toniku a uvidíme, co se stane. Během pár vteřin se míchání velmi ztíží, protože sliz ztuhne pokaždé, když na něj zatlačíme. S trochou trpělivosti by se mělo vše rozmíchat a vypadat stejně, jako předtím. Jen s tím rozdílem, že tentokrát fluoreskuje.

Když zapneme UV zářivku, uvidíme, jak bláto tajemně září. A dokud s ním pohybujeme, vypadá jako těsto na pizzu. Jakmile jen na vteřinu zastavíme, těsto se změní na zářící sliz a proteče vám mezi prsty. Ale tak to má být, pokud máte náladu dělat nepořádek. Zkusil jsem to i nalévat z baňky a vidíte, že neteče přímo dolů, ale vytváří malé vlnky.

Je úžasné, že tohle můžeme najít v bramborách. Pokud se s tím nechcete patlat, použijte kukuřičný škrob. Výsledek bude stejný. Teď už víte, jak změnit brambory do kouzelného světélkujícího bláta. Není toxické, snadno se vytvoří a dá se i jíst. Mimochodem, použité brambory můžete také jíst. Já jsem ty své dal do vaflovače a udělal si bramborové placky.

To je pro dnes vše. Pokud se vám to líbilo, podívejte se na další projekty. Najdete je na kingofrandom.com. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (25)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ggg

00

Odpovědět

Prosííím🌈🎈🎈🎁🎂🎉👗🍭😀💌💒🗼🗽🔆🔋🎄🚡🚠🚵🚳🚲🛅🚜🚜🚞🚲🚴🚵🚉🚀🚤🛂🚁🚣🚢🚡💒💎💍♨🚨🚦🚦🛅🅿⛽🚦♻🚼📵⛔🈷🆕🈂🆓🉑🆚🚩🈲🈲©㊙📴📶📶🈵📴📴🚹🚼♻🚺🈴🈵🔞⛔:- :'( :'( :-D :-* :O B-) B-) :-$ :-! :-) :-) :-( :-( ;-) :-P :-P =-O O:-) :-[ 🍓🍍🌰🌱🌲🌳🌴🌵🌷🌸🌹🍁🌁🌜🌜☁🌛🌚⛅🌚🌞☀🌈🌝🌜🌛🌝🌞🌙⛄❄❄🌀💧☔🌂🍣🍤🍤🍖🍕🍝🍟🍔🍳🍯🍮🍬🍭🍱🍱🍞🍙🍙🍛🍲🍢🍡🍡🍠🍌🍌🍒!🍑🍐🍉🍈🍇🍆🍆🍅🍄🍋🍊🍏🍎🐚🐙🐙🐡🐠🐟🐋🐳🐪🐫🐯🐆🐬🐝🐝🐲🐉🐉🍸🍸🍺🍻🍷🍫🍪🍰🍩🍦🍦🍧🍨🍴🍼🍵☕🍶🍹🐓🐰🐰🐇🐢🐹🐭🐁🐀🐱🐱🐈🐩🐕🐔🐔🐣🐤🐥🐥🐦🐏🐏🐑🐐🐃🐂🐮🐵🐒🐒🐘🐧🐼🐍🐸🐽🐷🐗🐴〽🎸🎺🎹🎻🎷☺😊😁😂😃😆😈😉😯😦😦😤😣😮😴😢😡😬😠😕😐😐😰😧😩🐒🐘🐧🐼🐍🐽🐴〽😯😧😰😕😃😬😡😊☺😴😤🚚🚛🚜🚝🚞🚞🚟🚠🚡🚢🚣🚁✈🛂🚤🚤💒🚀💐🚉💎🚸💍🚷💌🚵♨🚨🚴🚳🚧🚦🚲🚥🚦🚲⛵🅿🛅⛽🛄🚶🛃🚧🐕☀🌑🌓🌔🌔🌕🌖🌖🌘🌘🎑🌇🌆🌐🌐🌍🌏🌎🌋🌊🌉🌌🌃🏠🏡🏢🏣🏤🏦🏧🏨🏫⛪💈🏮⚓🗿🗿🗾🗽🗼🗻🏭🏰🏰🏯🏬⛲🔧🔨🔩🚿🚿🛁🛀🛀🚽🚾🚾🎱🎣🎳⚾🎾⚽🎿🏀🏃🏂🏄🏆🏇🐎🏈🚌🚋🚊🚗🚘🚙🚖🚈🚕Ⓜ🚔🚇🚓🚆🚒🚅🚑🚄🚐🚃🚏🚂🚎🏊🚍🏉ⓂⓂⓂⓂ

21

Odpovědět

Jak se to dělá????:-D 💐🚺🚹🚼🆒

21

Odpovědět

nevim jestli to svítí aj bez te ultrafialove lampy nebo co že my doma nic takeho nemame??

01

Odpovědět

Hmm, kdyby ještě navíc dával ve škole pozor, tak by ten škrob z těch brambor vylouhoval studenou vodou. No ale co už, Američan. Pokud to budete někdo zkoušet, použijte studenou vodu a budete mít mnohem větší výtěžnost.

010

Odpovědět

Nenewtonské kapaliny jsou fascinující jak pro laika, tak pro odborníka. A když daná látka ještě světélkuje, tak se vsadím, že probudí dětské nadšení a zvědavost v každém z nás :-)

111

Odpovědět

To je toho, my si doma taky hrajeme se škrobem, když děláme bramboráky. Akorát nám to nesvítí, no.

52

Odpovědět

Jelikož studuji UniPce FCHT tak jen jsem viděl o co jde, tak jsem věděl jak na to... ale moc rád se podívám na další

034

Odpovědět

Asi pro tebe budu fantastický génius, poněvadž ač mám za vystudovanou pouhou průmku, věděl jsem hned že se jedná o škrob :-D

300

Odpovědět

jelikož studuju něco uplně jiného než ty, tak jak jsem viděl tvůj komentář, tak jsem věděl že jsi vůl ......ale taky bych se podíval na další

501

Odpovědět

cumim :)

11

Odpovědět

Asi jsem jedinej, ale tohle je naprosta zhovadilost, jinak stejně by fungovalo cokoliv smichynýho s tonikem, třeba solamyl...

228

Odpovědět

Je to zhovadilost, je to "cool", ale rozhodně by mě to nenapadlo to dělat. Možná tak pro děcka :)

20

Odpovědět

Než ho udislajkujete, tak myslel tou zhovadilostí to patlání s bramborama.
Taky mě pak dost zklamalo, že veškeré to patlání je o ničmem a veškerý zázrak je v tom, že světélkuje samotný TONIc. :(

210

Odpovědět

tak asi jo, kdyz solamyl je skrob :D, to jako napsat dam si vodu nebo H20

200

Odpovědět

Přiznejte se, kolik z vás to šlo hned zkusit? :)

515

Odpovědět

Ja som si išiel dať variť tie brambory, ale čisto za účelom večere :D

452

Odpovědět

Zdá se mi to, nebo opravdu amerikáni nazývají bramborový škrob kouzelným práškem? :D

802

Odpovědět

Já myslím, že to myslí v nadsázce. Teda alespoň doufám. :-D

730

Odpovědět

+MithrilNěkdo v nadsázce, někdo jako marketingový blábol

45

Odpovědět

Opravdu se to tam tak jmenuje. Jeden "magic baking powder" sem nedávno přivezla z Kanady.. :)

252

Odpovědět

Parádní věc, ale ve větším to musí být ještě větší sranda :)
http://youtu.be/BleCJJAKkgw

242

Odpovědět

lepší je to s pudingem :D ten aspoň můžeš pak sníst

22
Další