5 pokusů, které vám ve škole neukážou

Thumbnail play icon
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:722
Počet zobrazení:10 906

Opět vám přinášíme video s pokusy, které byste doma rozhodně zkoušet neměli. Tentokrát se podíváme rovnou na pětici zajímavých pokusů, z nichž většina bude pěkně výbušných.

Přepis titulků

Vezměte si ochranné brýle a podepište závěť, protože uvidíte 5 pokusů, které vám ve škole neukážou. VÝBUŠNÝ KOV Většinou nepovažujeme kovy za něco nebezpečného. Používáme je všude. Sodík ale je velmi reaktivní kov. Při styku s vodou začne narušovat její molekuly a uvolňovat vodík.

Jak vidíte, ten je vznětlivý a někdy i vybuchuje. Tato reakce je exotermická a může dosáhnout takové teploty, že samovolně vzplane a vybuchne. Když na něj hodíme kus dřeva, sodík silně vybuchne a dřevo odletí pryč. Při této reakci se také vytváří hydroxid sodný, který je velmi žíravý a používá se jako čistič potrubí. Ale jak jste už viděli, tuto nebezpečnou chemikálii dokážeme zkrotit sádlem.

Vytvoříme si tím vlastní mýdlo. DUSÍKOVÁ PLASTOVÁ RAKETA Pro další experiment potřebujeme plastovou láhev, kterou ze třetiny naplníme vlažnou vodou a pak trochou tekutého dusíku. Když do lahve nalijeme kryogenní tekutinu a otočíme ji vzhůru nohama, láhev s obrovskou silou odletí. Nyní si tedy můžeme odpalovat rakety i z ruky. Funguje to tak, že tekutý dusík plave na hladině a plyn uniká hrdlem.

Když láhev otočíme vzhůru nohama, tekutiny si vymění místo, dusík se okamžitě vypaří a vodu pod obřím tlakem vytlačí hrdlem. Tyto lahve mohou uletět až stovky metrů, což stačí k tomu, aby mi rozbily okno do kuchyně. Také riskujete, že vám vybuchne v ruce. Přejdeme k dalšímu experimentu, dokud jsem celý.

VYBUCHUJÍCÍ DÝNĚ Svou Halloweenskou párty můžete oživit vybuchující dýní. Nasypte trochu karbidu vápenatého do plastového kelímku a opatrné ho vložte do vydlabané dýně. Když je dýně připravená, nalijte do něj trochu vody a přiklopte vršek dýně. Dýně se pomalu naplní vznětlivým plynem acetylenem.

Až usoudíte, že je ho tam dostatek, zapalte rozbušku. Když se jiskra dostane k plynu, výbuch odhalí strašidelný obličej. Hosté to nejspíše shledají zábavným, protože kdykoliv spojíte acetylen s dýní, dostanete velmi bouřlivou reakci. TRANSFORMÁTOR NA TAVENÍ KOVŮ S trochou snahy můžete přeměnit tuto levnou mikrovlnku v elektrickou tavičku kovů, která ho svýmy 800 ampéry spolehlivě roztaví.

Potřebujete se dostat dovnitř k elektronice a pak najít tuto součástku. 1500 wattový transformátor. Najdete na něm primární a sekundární cívku Sekundární cívku odstraníme a nahradíme ji silnějším izolovaným kabelem, čímž získáme neuvěřitelné zařízení, které roztaví kov za pár vteřin. Když ho zapneme, získáme ohromný elektrický proud, který dokáže šroubek změnit v řeku tekutého kovu.

Také tím můžete svářet, tavit neodymiové magnety a zahřívat ocel až do ruda. To kdybyste si chtěli zkusit kovářství. NEBEZPEČNÝ DEZERT NA DÍKŮVZDÁNÍ Nakonec si vytvoříme koláč, ale věřte mi, tenhle jíst nechcete. Tento recept připravujte venku, daleko od všeho hořlavého. Začněte smícháním cukru s dusičnanem draselným.

Už tak je to vysoce vznětlivá směs, ale čím rychleji budete třást, tím rychleji pak bude reagovat. Když směs zahřejete na menším plamenu, uvidíte, jak cukr karamelizuje a pohlcuje draselnou sůl. Rozpuštěné a rozmíchané to vypadá jako náplň dýňového koláče, takže to nalijeme do korpusu a necháme chvilku odležet. Až na tu zápalnou šňůru to vypadá jako normální koláč. Podívejte, co se stane po zapálení.

Vytvoří se ohnivá fontána která chrlí popel jako malá sopka. To dává úplně jiný význam pojmu pierotechnika a asi to bude první desert, který bude sám spalovat kalorie. Toto je 5 šílených pokusů, které vám ve škole neukážou. Nedoporučuju vám je zkoušet, ale alespoň víte, co od toho čekat. To je vše, pokud se vám video líbilo, zřejmě oceníte i má další. Najdete je na kingofrandom.com. To bylo úžasné.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (39)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

no sodík (nebo draslík nebo magnesium?) jsme házeli s učitelkou do vody, myslím, že hořel červeně. K dusíku jsme se nedostali :) S karbidem jsme si hráli na sněhu. Dusičnan s cukrem je dobrý nacpat do sifonový bombičky a odpalovat visací zámky :D A mikrovlnky za nás začínaly...

12

Odpovědět

Měli tam místo sodíku hodit cesium :D

10

Odpovědět

týpek nalieva tekutý dusík bez rukavíc?

815

Odpovědět

treba je ma plny bradavic a potrebuje je vypalit.

233

Odpovědět

Kapalný dusík není zdaleka tak nebezpečný, jak se zdá. Při polití se kapky dusíku téměř nedostanou do styku s pokožkou díky Leidenfrostovu jevu.
Hůře by dopadlo, strčit do toho kelímku ruku a držet déle :D

461

Odpovědět

+Jakub0002ve skutečnosti je kapalný dusík ještě epištější a hůře by to nedopadlo, klidně by se mohl rukou ráchat v nádobě s kapalným dusíkem a nic by se mu nestalo, leda snad, že by měl na ruce prsten, to by pak nebylo nic příjemného a samozřejmě si nesmí potřísnit oblečení

203

Odpovědět

+Jakub0002ve skutečnosti je kapalný dusík ještě epičtější a hůře by to nedopadlo, klidně by se mohl rukou ráchat v nádobě s kapalným dusíkem a nic by se mu nestalo, leda snad, že by měl na ruce prsten, to by pak nebylo nic příjemného a samozřejmě si nesmí potřísnit oblečení

96

Odpovědět

+Jakub0002Zdar Jakubové,
kapalný dusík je epický, ale déle než pár sekund se ráchat v nádobě s ním nejde. Jsou z toho popáleniny stejné jako od horkých předmětů, ikdyž podle některých se hojí rychleji. Při polití oblečení je to, přesně jak jsi psal, nebezpečnější, protože se kapalina do látky vsákne.

112

Odpovědět

"The King of Random od roku 2010 zajišťují redukování počtu hloupých obyvatel" :D

592

Odpovědět

Nechápu proč kvůli trafu který se dá koupit samotně téměř všude rozjebat mikrovlnku.

112

Odpovědět

Tak je otázka, jestli je tomu tak i v USA... když tam zakázali i kinder vajíčko...

A nebo koupíš, ale třeba se dostaneš do hledáčku NSA, CIA etc.

Ale je to pouze moje domněnka...

157

Odpovědět

+UmbertoSpíš je pro ně prostě mikrovlnka dostupnější, než různý DIY obchody a kutilský potřeby.

102

Odpovědět

v USA vůbec není běžný kupovat nějaký součástky a komponenty pro opravu/výrobu. Tam se jede spotřebka, koupit, vyhodit, koupit vyhodit. A asi pokud toho nechceš 1000ks, tak je opravdu levnější/jendodušší koupit mikrovlnku, případně nějakou nefunkční někde najít.

Další aspekt - mikrovlnkový trafa jsou silně přesycený, takže na to jak je to malý trafo, tak dostaneš krátkodobě velkej výkon. S nějakým obyčejným trafem bys tohne neudělal.

132

Odpovědět

tu mikrovlnku kuchal v jednom ze starších videjí, kde ukazoval co všechno se dá ještě ze spotřebičů co jsou na vyhození použít ;)

00

Odpovědět

To poslední je v podstatě recept přímo na dýmovnici.

73

Odpovědět

Ten Sodík nám ve škole ukázali a výrobu mýdla též.

266

Odpovědět

Nám ukázali draslík. Náš chemikář je sebevrah :D

01

Odpovědět

to poslední mi připomnělo Haló Haló: https://www.youtube.com/watch?v=liYMZlLUNek

31

Odpovědět

Přiznám se, že jsem ještě neviděl anglický originál - přízvuky jsou zvládnuté úžasně...ale přeci jen se mi ten náš dubing v tomto případě líbí více...

23

Odpovědět

+Umbertodabing se mi taky líbil, ale je to jako v Přátelích, kde je dabing velice dobrý, ale originál je originál, spousta vtipů nevyhnutelně zanikne, zde jeden příklad za všechny: https://www.youtube.com/watch?v=H1Q83AeyYxs

13

Odpovědět

Neviem jak vy ale my sme v skole hadzali sodik do vody.

344

Odpovědět

Hm, ukázali. Chemikářka byla pyromanka, ráda blbla s draslíkem, naučila nás jak rozhodně nezacházet s termitem a jak vyrobit ty nejlegračnější fulmináty , fyzikářka byla zase zodpovědná za zničení naší mikrovlnky, protože jsem se snažil opakovat její pokus o vytvoření plasmy pomocí magnetronu. Vyšlo mi to až napotřetí, zato efektněji.

271

Odpovědět

Jen drobná oprava s tím sodíkem - nevybuchuje vodík, ale přímo ten sodík. Ačkoliv vodík je samozřejmě výbušnej, tak jediný co udělá v takovým malým množství okolo plovoucího vodíku je lupnutí. Ten hlavní výbuch je z toho, že sodik se ve vodě rychle zahřeje a zkapalní a zahřívá se víc a víc a stačí nějaká nepravidelnost, aby se ta plovoucí kulička lehce deformovala, tím se zvětší plocha, začne reagovat na větší ploše a tak dále a tak dále až se rozprskne na hromadu malých kousků, který explozivně zreagují s okolní vodou.

91

Odpovědět

V jůesej se asi dají ty chemikálie sehnat na každym rohu.

226

Odpovědět

většinu z těch chemikálií bez problémů seženeš i v ČR.

481

Odpovědět

s tím jak jsou v USA podělaní z teroristů bych se vůbec nedivil, kdyby takový věci šly sehnat v ČR mnohem jednodušeji

272

Odpovědět

Ten posledný "koláč" mi pripomína keď som ako malý chlapec vyrábal dymovnicu a začalo mi to horieť v hrnci :D pol dňa som potom vetral aby rodičia nič nezistili :D

330

Odpovědět

Tyjo, taky se vám stává když po večerech sedíte a doma říkáte si jak strašně byste chtěli být kovářem..? To známe asi každý, mě se to děje v jednom kuse. Konečně mám řešení!

169

Odpovědět

Seděl, říkal, podíval se na aukro a koupil za šestnáct tisíc komplet vybavenou kovárnu s nářadím, výhněma a ventilátorem. Teď jen kam to v tom paneláku nacpat...Nebo že bych si to přece jen nechal na chatě?

353

Odpovědět

To je skvele.. viac takychto pokusnych videi, to bavi predsa kazdeho.. :-) konecne cosi dobre!

91

Další