Rakety z cukru

Thumbnail play icon
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:591
Počet zobrazení:17 239

Napadlo vás někdy, že si můžete vyrobit svůj vlastní raketový motor z obyčejného cukru? Jak uvidíte v tomto videu, jde to, ale bude třeba i dalších přísad. Avšak výsledek za to opravdu stojí.

Přepis titulků

Minule jsem se vydal do obchodu, koupil si raketové motory třídy F a poháněl jimi raketu z vodních nudlí. Tyto motory jsou úžasné, ale každý z nich stojí 370 korun. Tentokrát se podívejme, zda z cukru a steliva pro kočky jde vyrobit domácí verze rakety, která vyletí více než 600 metrů vysoko a stojí méně než 10 korun.

CUKROVÉ RAKETY V tomto projektu budeme potřebovat moučkový cukr, dusičnan draselný a levné kočičí stelivo. Budeme potřebovat 2 cm širokou trubku a 2 cm širokou paličku. Toto je běžná PVC trubka, kterou jsem nařezal na 12,5 cm dlouhé části.

Palička je dvakrát tak dlouhá a jak vidíte, když ji vsuneme do trubky, sedí docela přesně. S její pomocí budeme pěchovat a bude sloužit i jako měřidlo. Značky, které na tyčce vidíte, vytvoří jednoduchou verzi raketového motoru E45. Značky jsou v opačném pořadí, za chvilku uvidíte proč. Začneme s tvorbou paliva.

Nejdříve si musíte sehnat malý mixér, u kterého nevadí, když ho poškodíte. Já jsem tenhle našel v obchodě za 100 korun. Nejdřív musíme odměřit 65 gramů dusičnanu draselného. Já ho získávám z jednoho odstraňovače pařezů a do začátku má dobrou kvalitu. Vidíte, že když ho asi 20 sekund mixuju, vznikne z něj jemný prášek, který vypadá jak moučkový cukr. Když už mluvím o moučkovém cukru, teď ho budeme potřebovat.

Vynulujme váhu a přidejme do směsi 35 gramů cukru. V tento moment získáme pyrotechnickou směs, která může při vyšší teplotě vzplanout. Takže místo rozmíchání v mixéru jí budeme ručně protřásat asi po 3 minuty. To je dostatek času k tomu, aby se vše perfektně smíchalo. Je to důležité, protože chceme, aby tato směs byla dobře promíchaná. Naše palivo je hotové, proto ho z mixéru přesypme do jiné nádoby.

Teď je na čase přinést stelivo. Tento 3kg pytel stál jen 21 korun. Překvapivě je levnější stelivo lepší, protože neobsahuje žádné aroma ani barvivo. Je to obří pytel bentonitu, proto je to asi tak levné. Nasypme hrst horniny do mixéru a pusťme ho na 20 sekund, aby z ní vznikl prášek.

Pokud podržíte mixér v malém úhlu, vše se lépe rozmixuje a také se sníží zátěž motoru. Když odšroubujete víčko, je nutné mít masku nebo to dělat venku, protože, jak vidíte, je prášek tak jemný, že uniká skoro jak plyn. Není moc dobré to vdechovat. Máme vše potřebné, proto raketu začněme skládat.

Postavte jednu PVC trubku na betonový podklad a vsypte do ní třetinu lžičky steliva. Ujistěme se, že trubku nezvedneme z betonu, takže se obsah nevysype spodem. Vsuňme dovnitř paličku a nahoře do ní tvrdě udeřme gumovou paličkou. Bude třeba 5 až 10 dobrých úderů, aby se vše spojilo tak, jak potřebujeme.

Vidíte, že nám to na dně trubky vytvořilo hezkou zátku. To samé udělejme ještě asi dvakrát, dokud vrstva není 1,5 cm tlustá. To jednoduše zjistíte díky značkám na paličce. Pokud je uvnitř moc horniny, nepropadejte panice. Stačí paličkou uvnitř párkrát otočit, čímž rozdrolíte vnější vrstvy, a můžete je vysypat, aby uvnitř byla přesně tlustá vrstva. Nyní přidáme bílou směs.

Tato směs je velmi lehká a nadýchaná, tudíž je nutné tlačit na paličku velice pomalu. Když směs udusáme rukou, můžeme ji ještě více stlačit paličkou, stejně jako u hlíny. Bílá směs by měla být opět skvěle vyrovnaná s další linkou. Poslední částí našeho motoru je opět kočičí stelivo jako zátka. Vrstva bude opět 1,5 cm tlustá, stejně jako ta předchozí, ale vidíte, že trochu místa v trubce ještě zbývá.

To využijeme v mém příštím videu. Náš motor je už skoro hotový, už jen zbývá vytvořit trysku. Pro tyto rakety používám vrták 7/32 palců, který má ideální délku i šířku. Tím změníme tuto trubku s práškem na pravou raketu. Abychom zjistili, jak hluboko máme vrták zasunout, můžeme využít značky na paličce.

Zjistíme, kde bílá směs končí a na vrtáku označíme místo, kde končí hliněná směs nad ní. Nyní je potřeba vrtat velmi pomalu a opatrně, protože je to raketový motor a nechcete ho omylem zapálit. Já dělám otvor ručně, takže mohu ovlivnit teplo vniklé třením. Když je značka na vrtáku rovnoběžná s trubkou, je motor hotový a měl by vypadat asi takto.

K otestování těchto motorů jsem se vydal do pouště. Daleko od lidí, majetku nebo čehokoliv vznětlivého. Po zažehnutí jsem byl udivený tím, co dokáží. Raketa vyletěla 700 metrů vysoko. Když raketa vyletí tak vysoko, musíme vytvořit nějaký systém pro návrat. Dalším krokem je vytvoření časového zpoždění a vypuštění padáku. 100 gramová várka z tohoto videa vystačí k vytvoření dvou motorů.

Zbude vám asi 20 gramů směsi. Tu smíchám s kypřícím práškem, abych zpomalil hoření a vytvořil 5sekundové zpoždění. Více o tom se dozvíte v dalším videu. Teď už víte, jak z obyčejných věcí z domácnosti vytvořit levné amatérské raketové motory. Ujistěte se, že před odpálením máte všechna povolení, vhodné místo a rozum. To je vše.

Pokud se vám projekt líbil, asi se vám budou líbit i další. Najdete je na kingofrandom.com. Ještě moment! Pokud zvažujete, že si takový motor postavíte, slibte mi něco. Najděte si přes Google místní raketové kluby. Členství moc nestojí a poradí vám, jak se nedostat do křížku s FAA a jak nikomu neublížit. Doufám, že pro tento projekt sdílíte stejné nadšení.

S cukrovými motory jsem experimentoval 4 roky, než vzniklo toto video. Jsem nadšený, že jsem vám ho mohl ukázat. V budoucnu uvidíte ještě pár další videí o raketových motorech. A také nějaká o tavení kovů. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (41)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

https://www.youtube.com/watch?v=Wdq6ayXibNI

https://www.youtube.com/watch?v=_XxTp5Z69KQ

Naše
první pokusy z českých luhů a hájů. Ne všechno se povedlo, ale alespoň prsty máme všechny.

30

Odpovědět

Doufám že to neviděl Láďa Hruška

360

Odpovědět

Zapomněl tam napsat z čeho udělal ten doutnák. Nevíte někdo? :)

30

Odpovědět

hodně lidí píše že chce udělat větší raketu :D nechci ale vidět zprávy na nově o tom kolik za poslední dobu bylo u nás nechtěně sestřeleno letadel :D

180

Odpovědět

Ty p**o to je skvělé :D

Plány na výkend jsou jasné. Já akorát uvažuju trochu ve větším měřítku, takže si to trochu přepočítám na kapku větší těleso a odpalovat to pro jistotu bude kamarádův syn, třeba to tomu hajzlovi urve pracky a konečně přetane dělat bordel.

7817

Odpovědět

Tak diky, ted uz jen pockat, az prelozite video "jak si sam prisit prsty"

660

Odpovědět

Hm, všechno se dá u nás sehnat až na tu poušť. To bude problém. :D

921

Odpovědět

Odpovědět

A teď mi někdo spočítejte, kolik takového paliva potřebujem, abychom nahradili raketoplány.

60

Odpovědět

ani s milionem tun :D jedině nahradit ledek chlorečnanem a cukr hořčíkem a hliníkem

60

Odpovědět

To tu nikdo z vás nepamatuje doby, kdy si každý kluk na vesnici dělal třaskaviny z travexu s cukrem?

212

Odpovědět

Kinder vajíčka byly hrozně drahý :-D

225

Odpovědět

+BizzyKinder vajička? Synu, ty v té době papala možná tak imperialistická děcka na západě.

348

Odpovědět

Travex se už neprodává ale v lepší dogerii se dá za 15Kč sehnat 80% dusičnan draselný na zavařování zelí :) funguje lépe :)

20

Odpovědět

Koukám, že budu muset začít krást z laborek dusičnan draselnej :D

252

Odpovědět

Krást? Kilo koupíš v každý drogerce za pár korun ;-)

60

Odpovědět

+Ashen-Shugarpraskovekovy.cz

10

Odpovědět

Na tohle musíme přezbrojit armádu ČR :D Bude to efektivnější než to, co používáme teď.

2811

Odpovědět

PVC trubku nahraďítě větší železnou oba konce pořádně utěsněte a máme trubkovou bombu :D

827

Odpovědět

ale no tak

531

Odpovědět

To chcete říct, ze když jim řeknu ať vypijí kyselinu širokou, ze to udělají? No...do rozhlasu bych to raději neříkal :-)

311

Odpovědět

Kyselinu mi to upravilo samo :-)

74

Odpovědět

CO JE DOPÍČI FAA

947

Odpovědět

Federal Aviation Administration - úřad pro civilní letovou dopravu

260

Odpovědět

www.useafuckinggoogle.com ;)

101

Odpovědět

I kdybych si dal tu práci všechno sehnal a udělal to přesně jako v tom videu stejně by mě to neletělo jak se znám :D

2161

Další