Samomrznoucí Coca Cola

Thumbnail play icon
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 226
Počet zobrazení:18 319

Vypadá to, že se nám v příštím týdnu počasí trochu umoudří a my si tak alespoň na chvíli budeme moci užít letních teplot. S horkem ale přichází i žízeň a my vám tímto videem přinášíme jednoduchý prázdninový trik, jak žízeň spolehlivě zahnat a ještě ohromit své známé. Udělejte si svou vlastní ledovou tříšť!

Přepis titulků

Pomocí tohoto jednoduchého triku budete moci z jakékoliv limonády udělat okamžitou ledovou tříšť. Pokud nevěříte tomu, co vidíte, nevadí, ale je to skutečné a s tímto videem objevíte ohromně jednoduché tajemství, jak vyrobit instantní limonádovou tříšť. Trik se super vychlazenou limonádou Vezměte láhev limonády vychlazené na pokojovou teplotu a pořádně s ní zatřeste.

Potřebujeme uvnitř vytvořit co největší tlak. Já jsem použil půl litrové lahve, které jsem na 3 hodiny a 15 minut uložil do mrazáku. V tomto bodě klesla jejich teplota pod nulu, ale ještě úplně nezamrzly. Můžete svým přátelům ukázat, že jde o obyčejnou limonádu, ale podívejte, co se stane, když uvolníme tlak, utáhneme víčko a otočíme vzhůru nohama. Během tří sekundá se veškerá tekutina přemění na ledovou tříšť. Když ji nalijete do sklenice, poznáte, jak hustá tříšť skutečně je. Jakmile se začne soukat přes okraj, uvidíte lehký, nadýchaný, lahodný, sycený led.

Nyní zkusme uvolnit tlak velmi pomalu. Bude to chtít trpělivost, ale až sundáte víčko, všimnete si, že limonáda nezmrzla. Pokud ji však nalijete do vychlazené misky právě vyndané z mrazáku, zamrzne vám přímo před očima. Jedna vychlazená limonáda připravená k podávání. Když limonádu nalijete do nevychlazeného hrníčku, zůstane tekutá, dokud do ní nevhodíte kousek ledu.

Krystalky budou rychle růst, dokud nezaplní celou misku a nevytvoří další chlazenou tříšť připravenou k vašemu občerstvení. Ve větším prostoru, jako třeba ve sklenici, se krystalky nahromadí u hladiny. Aby se rozptýlily, použijte brčko nebo lžíci a tekutinu zamíchejte. Celý nápoj rychle zamrzne. Pokud si říkáte, jak to funguje, je to proto, že tekutina je extrémně vychlazená a sama chce zamrznout.

Jen s tím potřebuje ze začátku trochu pomoct. Trik funguje s každou sodou a iontovým nápojem, které jsem vyzkoušel, protože jde o vodu, která v nápoji zamrzá. Když se začne formovat led, sirup se přes jeho krystalky nemůže dostat, a tříšť si tak uchová chuť. Pokud to vyzkoušíte sami, pamatujte, že každý mrazák má jinou teplotu, takže se k optimálním výsledkům budete muset propracovat. Trik funguje i na limonády v plechovkách, ale musíte tlak uvolnit velice pomalu, jinak se zmrazí uvnitř plechovky.

Až je otevřete, uvidíte, že celý proces funguje úplně stejně. Teď už víte, jak vychladit vaši oblíbenou limču a jak ovládnout umění tří sekundové ledové tříště. Pokud se vám líbil tento pokus, možná se vám zalíbí i další. Podívejte se na ně na www.thekingofrandom.com. Překlad: ABigWhiteWolf www.videacesky.cz

Komentáře (86)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Prosím vás, viete kde by som našiel vysvetlenie tohto javu? Celkom ma to zaujíma a hnevá ma, že to neviem vysvetliť nejako fyzikálne, napr. aj rovnicami.

02

Odpovědět

supercooled water - podchlazená voda - voda nemrzne hned při 0°C - je tam zapotřebí krystalizační jádro - takže pokud máš třeba čistou vodu, tak jde zchladit třeba na -5°C a pořád je kapalná...jakmile to otevřeš a vystavíš stresu, tak mrznout už začne. Představ si to jako když nalíváš vodu do skleničky a přeliješ to tak, že už ju drží jen povrchový napětí a chce přetýct dolů...stačí trochu klepnout a už teče...

20

Odpovědět

+czatlantisNo, je to trochu jinak. Souvisí to s tlakem v láhvi, s rostoucím tlakem klesá bod tuhnutí kapaliny a naopak Viz http://www.enviroexperiment.cz/fyzika-stredni-skola/fazovy-diagram-vody.

10

Odpovědět

podarilo sa to vobec niekomu? :D

10

Odpovědět

Mne sa to raz podarilo, ale omylom. Ešte než som videla toto video. Chcela som si rýchlejšie nechať vychladiť colu, tak som ju dala do mrazáku, po čase vybrala a stalo sa presne to, čo v tom videu. Škoda, že som to nenatočila, nemuseli sa tu ľudia trápiť s prekladom. Aj keď, bolo by to slovensky, takže možno by aj tak niektorí preklad požadovali. :-)

51

Odpovědět

Podle mě by to s pivem mělo jít taky, ale jde o to že by jsi ho musel mít nejspíš v plastu. Nevim jestli by to víčko vydrželo ten tlak :D .... jinak teda už jsem to zkusil 3x a pokaždé mi zmrzne dřív než jí vůbec vyndám z mrazáku, přemýšlel jsem jestli nemůže být moc nízká teplota v mrazáku. A nebo to tam nechávám moc dlouho. Někdo kdo má/měl stejný problém ?

220

Odpovědět

Potřebuješ teplotu mírně pod stupněm mrazu pak ti to půjde, ale jak říkal ve videu "Je to o zkoušení". :)

210

Odpovědět

Myslíte, že to pôjde aj s pivom?

242

Odpovědět

ja som to skúsil s plechovkou, asi minútu som ňou triasol, potom na 3 hodiny do mrazáku a jedna rada: nech sa vám ten pliešok nedotkne hladiny, lebo to stuhne už v plechovke :D

230

Odpovědět

OK, takže jsem to zkusil... nechal jsem flašku v mrazáku, než jsem šel spát tak to ještě nebyl dost vychlazené takže jsem to tam nechal, samozřejmě ráno je cola úplně zmrzlá... Otevřel jsem víčko a najednou z flašky začala vytékat pěna, se šuměním a po chvíli začala vytékat černá tekutina, která je příšerně sladká a ve flašce zbyl skoro čistý led.
Nějaké vysvětlení? :D

205

Odpovědět

Voda se vymrazila a zbyla ti ta sladila a barviva. Takhle nějak se dá vymrazit voda z alkoholu a má to pak víc stupňů.

260

Odpovědět

Paráda, tahle ta videa, kde nevysvětlí fyzikální a chemickou podstatu, si mohou strčit za klobouk, akorát z toho pak bolí hlava, když na to přicházím :_D. Ono je sice pěkné, že to funguje, ale bez vysvětlení mě to nezajímá. Chci vědět proč... Že to funguje, pokládám už za samozřejmost, protože tohle je docela známý jev.

Co jsme se učili, tak podle Chapeyronovy empirické rovnice u látek, které mrznutím zvětšují objem (led, Sb, Bi a nějaké další – ostatní látky fungují opačně), se projevuje snížení bodu tání (tuhnutí), pokud zvýšíme tlak. Tzn, že vytvořením velkého vnějšího tlaku (zatřepáním) se sniží teplota, při které tato kapalina má bod mrazu, např. -3 stupňů Celsia. Po otevření se přetlak "odpustí", tlak se "stabilizuje" na atmosférický a teplota tuhnutí se vrátí na 0 stupňů Celsia, jelikož má kapalina menší teplotu než 0 stupňů Celsia, tak rychle odevzdá skupenské teplo tuhnutí (tání) a zamrzne.

Je tu nějaký fyzik (chemik), kdo by mi potvrdil, že má úvaha je správná?

2018

Odpovědět

a spíš bych řekl ani, že tohle podchlazená kapalina (supercooled liquid) není. Podchlazenou kapalinu byste dali do plastového kelímku do lednice, počkali byste až teplota klesne pod 0 stupňů Celsia, kapalinu byste vyndali, a při doteku povrchu by se proměnila v led. Platí to jen u chemicky čistých látek, kde není žádná pevná forma látky uvnitř kapaliny před zmražením. Na to, aby voda krystalizovat do ledu, potřebuje nějakou nečistotu, zkrátka nějakou pevnou částečku, která se stane aktivátorem mrznutí.

190

Odpovědět

+tzenaldruhá věta má začínat jen *Kapalinu.

195

Odpovědět

+tzenalAno, máte pravdu, supercooled liquid s tím nemá co dělat, ve videu se říká (neúplně), že je podstatná voda, ale je důležité jsou voda i tlak, (rozpuštěný oxid uhličitý), a to, že led má nižší hustotu než voda. Vaše úvahy jsou správné.

200

Odpovědět

jde o přesycení zvýšený tlak způsobí změnu struktury ledu ono to je zmrzlý jen ne správně

10

Odpovědět

Už jsem párkrát zkoušel podchladit Dobrou vodu, čistá zůstala kapalná, perlivá v mrazáku zmrzla. Nenapadlo mně jí protřepat, klíčové je asi to zvýšení tlaku v té láhvi, dobrý nápad.

192

Odpovědět

Možná to skusím, běžně si nechávám v ledničce dvě plechovky Fanty klidně i dva dny a zatím to nikdy nezmrzlo na led.

1969

Odpovědět

V ledničce nikdy nic nezmrzne na led. :D

303

Odpovědět

mně také ne.. ale možná to bude tím, že mrazák má jiný výkon a chladí tak jinak. ale jak mám tedy zjistit, jak dlouho to tam nechat? jako coca-cola v těhlech vedrech pecka a navíc jako tříšť... mňam. Hlavně o víkendu ji miluji jako pecka vyprošťovák a nezapře ani svoji minulost, že vznikla omylem coby lék na bolest hlavy... :-)
http://www.extra.cz/zvykacka-viagra-i-coca-cola-byly-objeveny-naprostym-omylem-vime-co-mely-byt-puvodne?fb_action_ids=10200419850917269&fb_action_types=og.likes&fb_source=other_multiline&action_object_map=%7B%2210200419850917269%22:631605846867360%7D&action_type_map=%7B%2210200419850917269%22:%22og.likes%22%7D&action_ref_map=%5B%5D

189

Odpovědět

Menší marketingový průzkum: povedlo se už to tady někomu? :-)

200

Odpovědět

Mně jo :)

191

Odpovědět

Ve vrchní polovině flašky jo ,ale ve spodní jenom studená coca-cola (nechal jsem 4 hodiny dvoulitrovku) ,musím eště dopilovat. :D

190

Odpovědět

heh, vidim, kolik lidi je prekvapeno kvuli naprostym zakladum fyziky :) Mozne stavy vody nejsou snad zas tolik neznamou a presto "podchlazena voda" stale prekvapuje. Funguje to s kazdou kapalinou na bazi vody....ono to bude mozna fungovat i na jine bazi, ale zas pri jinych teplotach. Mluvime tu o metastabilnim stavu vody, kdy je vody schopna zustat kapalna i pres to, ze je jeji teplota po bodem mrazu. V led se zmeni az pri dodani krystalizacnich jader (tady napriklad vhozeni kostky ledu). Holt, voda ma spoustu zvlastnich vlastnosti :)

1819

Odpovědět

Tohle je stare. Kdysi jsem to udělal s čistou vodou, bez přetlaku. Láhev jsem dal ven, kde bylo zrovna asi -4°C, ale čas si nepamatuji. Povedlo se. Ten přetlak v lahvi dava větši rozpěti teplot, při kterych to funguje.

185

Odpovědět

1. pokus 1h 30m voda :D
2. 3 h roztopená tříšť
na další pokusy zkusím tři a půl a pak ještě 3h 15m ale funguje to !!

183

Další