Experiment: Mají nás kočky rády?

Thumbnail play icon
55 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:52
Počet zobrazení:2 868
O kočkách se říká, že to jsou osobnosti, samotáři s vlastní hlavou, kteří nás jen využívají. Někteří o sobě dokonce sami říkají, že bydlí u svých koček. Kolik je na tom pravdy? Využívají nás, nebo s námi tráví čas rády? To se pokusí zodpovědět tento experiment.

Přepis titulků

Kočky jsou samotáři se silnou vůlí. Jejich vztah s člověkem je hlavně prospěšný. Takový alespoň koluje mýtus. Nebo mají kočky své majitele radši, než si myslíme? S kočičí psycholožkou Heike Grotegut společně provedeme test. - Grotegut. - Dobrý den. Naši účastníci experimentu: Tři majitelky, které svou kočku znají už dlouho, tři kočky, kterým je víc než jeden rok, a různá lákadla: Nejoblíbenější hračka každé z nich, jejich nejoblíbenější žrádlo a nejoblíbenější vůně, například šanta kočičí nebo kozlík.

Proč taková příprava? Kočky jsou ve svých zálibách velmi individuální, a tak je těžké jejich chování pochopit, nejde jednoduše říct, že má každá kočka ráda kozlík nebo že má každá kočka ráda tuňáka.

Kočky nemůžeme generalizovat, musíme k nim přistupovat individuálně. Proto je to tak těžké. Co mají tato zvířata radši? Lákadla, nebo své majitele? To by měl ukázat náš test. Plochu proto rozdělíme na čtyři oblasti a položíme lákadla na značky v rozích. Kde stráví kočky během tří minut nejvíce času? Myslím, že poběží ke svému žrádlu, že bude čmuchat svůj ručník s šantou a že se pak přijde pomazlit.

Náš test se inspiroval jinou, americkou studií. Chování koček bude tři minuty dokumentováno. Teď se ukáže, jak je to se vztahem Cosimy a jejího kocoura. Plný žaludek je pro kocoura Sammyho očividně důležitější než mazlení. Pojď sem, Sammy! A to i přesto, že naposledy žral teprve před 2,5 hodinami.

Jsem trošku zklamaná, ale on má holt vlastní hlavu. Jak se rozhodne Danielin kocour? Myslím si, že se Cooper jednoznačně rozhodne pro jídlo. - Proč? - Protože Cooper miluje žrádlo víc než cokoliv jiného. Daniela by mohla být příjemně překvapená. Ale většinu těchto tří minut tráví u bavlněné látky s oblíbenou vůní kozlíku. S tím Daniela nepočítala. Ne, rozhodně ani trošku.

Jsem opravdu překvapená. Že bude Cooper nejdřív reagovat na vůni a všechno ostatní nechá být, mě předtím opravdu vůbec nenapadlo. A co kocour od Konstanze? Jak se bude chovat Yoda? Vsadila bych se, že půjde za mou, ale teď… asi přece jen půjde ke žrádlu. V tom se spletla. Minimálně to není žrádlo, co ho táhne nejvíc, ale jeho hračka. Přesto je Konstanze s výsledkem testu spokojená.

Protože jsem jednička. A hračka je dvojka. A žrádlo bylo až třetí, přece jen nebude takový žrout, jak jsme si mysleli. Rozhodující ale nebylo pořadí, nýbrž to, kde Yoda strávil nejvíc času. Sice ne u své majitelky, ale kontakt tam byl. U Yody to bylo tak, že se neustále, alespoň to si myslím já, ujišťoval.

Opravdu systematicky prošel prakticky všechna pole, vůně ho zajímala ze všeho nejméně, na tu se jen podíval, pořád se díval na svou paničku a v těch chvílích vždycky vrněl, takže mezi těmi dvěma opravdu probíhala jistá interakce, i když tu chvíli zrovna netrávil přímo u ní. Výsledek naší původní, americké studie to ukazuje ještě lépe. V ní čas trávila polovina koček nejraději u svých majitelů, u 37 % z nich vyhrálo krmení, 11 % dalo přednost hračce a jen 2 % své oblíbené vůni.

Co to znamená pro předsudek, že kočky nemají žádný vztah k páníčkům? Tato studie dokládá pravý opak, tedy že si většina koček užívá, když se nachází v sociálním vztahu se svými majiteli. Že jsou kočky samotáři neschopní navázat vztah, bude opravdu jen mýtus. Jaká škoda, že už to skončilo...

Naštěstí máme videí víc. Jednoduše tady dejte sledovat a přijde jich víc automaticky. Nebo můžete nečekaně kliknout tam, nebo tam, tam jsou taky pěkná videa. Překlad: lenkaz www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ten test je chybný. Nejen že čas je příliš krátký, ale i vzdálenost je špatně - všechny tři kočky jsou ve stálém kontaktu s majitelem - v jeho blízkosti. Pokud by se měl alespoň trochu blížit pravdě, pak by to měl být byt a místnosti (když už). Také je to o tom, jakou mají zrovna náladu.

20

Odpovědět

Za ty tři minuty zjistí leda prd. Kdyby takovým způsobem otestovali třeba manželé, tak by se asi hodně divili. V jednom rohu pivo, v druhém brambůrky, ve třetím televize s fotbalem a ve čtvrtém manželka. :D Chtěl bych vidět výrazy těch žen u kterých by chlapi vzali pivo s brambůrky a šli si sednout k televizi. :D A to si myslím, že by jich málo nebylo.

60

Odpovědět

nemaji.

03

Odpovědět

Všimli jste si, že první kočka dostala v misce řádově více jídla než ostatní dvě kočky?

51

Odpovědět

Kdybych si nedejbože snad někdy myslel, že mě kočka nemá ráda, tak takový test by mě teda opravdu nepřesvědčil o opaku. Nesmysl. Hlavně protože i kočka má různé nálady. Pochybuju, že kdyby to udělali na druhý den a opakovaně několikrát týdně, že by v tom byla nějaká větší shoda. To s hračkou taky blbost... jednou si hraje s bambulkou neustále několik dní furt a jindy o ni týdny ani drápkem nezavadí. A na to bych měl potom při takovém rádoby testu brát zřetel?

Taky nebudu říkat, že má nejoblíbenější místo na odpočinek na základě jednoho "testu", když má období, kdy jednou nespává jinde než ve vaku, po několika týdnech chodí jen pod okno/stůl v kuchyni, až ju to tam zase přestane bavit, chodí chrápat pod postel a jindy zase jen se mnou atd.

Co se moji kočky týče, tak ta by měla 100% úspěšnost v opakovaném testu leda tak v tom, že kdyby bylo v jednom rohu děcko do pěti let, tak tam nepáchne ani omylem nikdy. :D

201

Odpovědět

Pěkné video.
Jak už řekli na začátku, je třeba si uvědomit, že každá kočka je originál. Koček jsem měl několik a každá se chovala úplně jinak, než ty ostatní.

73

Odpovědět

víc němčiny prosím pěkně :)

86