Jak nebezpečné jsou výstřely pod vodou?

Thumbnail play icon
80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:65
Počet zobrazení:5 568
Zajímalo vás někdy, nakolik jsou reálné situace ve filmech, kdy se hrdina před střelbou ukryje ve vodě a jako zázrakem přežije? Nebo jak hluboko musí člověk být, aby z přestřelky vyvázl bez úhony? Pokud ano, rozhodně se podívejte na tento experiment.

Přepis titulků

Překlad: lenkaz www.videacesky.cz JSME PŘED VÝSTŘELY POD VODOU V BEZPEČÍ? Je to tvoje zbraň, Wolfgangu, takže ty provedeš pokus a vystřelíš skrz světelnou závoru. Bude to teď nebezpečné? Musím do vody střelit skoro kolmo a nic se nestane. Dobře, tak to uděláš. 3, 2, 1…

2369, co to pro nás znamená? To je rychlost, jakou prošel výstřel světelnou závorou, ve stopách za sekundu, v přepočtu to bylo 2750 kilometrů za hodinu. To je opravdu extrémní rychlost a myslím, že je nesporné, že je to i extrémně nebezpečné. Přesto ale pořád ještě nevím, k jakým zraněním to může vést, kdyby to někoho zasáhlo. To můžeme simulovat, přinesl jsem balistickou želatinu.

Tato balistická želatina svou konzistencí zhruba odpovídá lidským tkáním. S pomocí šípu vidíme, že je to opravdu hladký průstřel. Šíp můžu totiž úplně bez problémů tudy prostrčit a on pak vyleze na druhé straně. Spouštějte. Stop. Trošku výš. Stop. Tady je.

- Taky ho vidím. - Zřetelně. To vypadá ale divně. Kulka ukazuje na nás. S jistotou jsem střílel směrem od nás a ona se otočila. Naprosto zřetelně vidíme, že kulka vešla tudy, vážně kolmo, a dál se pohybovala touto drážkou, provedla téměř kompletní obrat a nakonec zůstala tady. 3, 2, 1…

K tomu dojít musí. Kvůli klesající stabilitě kulky se začne odklánět, hýbat a otáčet. 60, 50, 40, 30, 20, 10, dobře. Tak a teď ještě 10 centimetrů až tam, stop. Úplně přesně. A teď je blok přesně 1 metr pod hladinou. Tak. Bezpečí zajištěno? - Už neslyším vůbec nic.

- Výborně. Střelba připravena. Pouhým okem nepoznáme, jestli blok zasáhl, proto se podíváme na kameru. Tady je náš blok. Viděls to? Tady je, to je naše kulka! Ne, ale kulka padá dolů. Dotkla se ho, ale ta síla nestačila na to, aby pronikla až do bloku, odráží se od něj a padá dolů. Nic takového jsem ještě nikdy neviděl, každopádně klobouk dolů, skvělá trefa.

A tady můžeme přesně vidět, jak ta kulka zasáhne blok, odrazí se od něho a klesá směrem dolů. - Tady se projektil odrazil, že? - Ano, vypadá to tak. - Tady už se o žádném zranění nedá mluvit. - Vůbec ne. Ten projektil se přiblíží, udělá malou otočku, něco na způsob loopingu, a pak velmi pomalu, opravdu klidně padá dolů ke dnu. Proč se projektil ve vzduchu chová jinak než ve vodě, lze vidět na tomto modelu.

Tento balistický blok představuje vodu. Projektil je vystřelen a proniká do vody. Aby se mohl pohybovat dopředu, musí vodu vytlačovat. Aby ji mohl vytlačit, musí ji sunout před sebou. Čím dál se kulka posouvá, tím víc vody taky musí vytlačit. To je taky důvod, proč se projektil pod vodou nedostane vůbec daleko, protože jej tak silně brzdí snaha proti váze vody pokračovat vpřed, že se po chvíli jednoduše zastaví a klesne ke dnu.

Výstřel, jako je tento o rychlosti 2750 km/h, je v hloubce 2 metrů tak silně zpomalen, že jednoduše spadne ke dnu. Tím pádem už to není nebezpečné. Chcete taky popcorn? Protože to bylo fakt napínavé. Neuvěřitelně. A pokračuje to. - Jednoduše klikněte třeba sem na tohle.

- Nebo sem. - Nebo sem. Každopádně sem, to můžeme doporučit oba. Odebírat, abyste nic neprošvihli, a zvoneček, abyste nic neprošvihli. Abyste o tom taky věděli, když přijde něco nového, napínavého.

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Video nefunguje :/

00

Odpovědět

a

00

Odpovědět

Pojem "kulka" je takový nějaký lidový a rozhodně není správný. Těma stříleli možná tak mušketýři. Správně by tam mělo být "střela" :-)

12

Odpovědět

projektil :)

20

Odpovědět

nezapomente vypnout zvuk u videa pred spustenim

21

Odpovědět

1 meter, videl som to už dávno v Mythbusters

62

Odpovědět

1 meter, videl som to už dávno v Mythbusters

24

Odpovědět

Na tomhle videu je nejvíce udivující, jak může někdo plavat v takové zimě.

110

Odpovědět

Se slovy "kulky má jenom pes" by vás ze zkoušky z kriminalistické balistiky vyhodili. "Střela" je terminologicky správné názvosloví, které jste (ne)hledali.

88

Odpovědět

Děkuji za připomínku, zkoušku z balistiky sice skládat nehodlám, ale o slově "střela" vím, toto video je však i v originále určeno především laikům, i tam jsou mnohé termíny nahrazeny slovy běžně užívanými mimo okruh odborníků. Podíváte-li se do jazykových příruček (např. zde: https://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=kulka), na prvním místě mezi významy se nachází okruh zbraní, kulky má tedy nejen pes, toto zhrubělé užití je uváděno pouze v SSJČ a i tam na 2. místě. Zkuste se někdy poptat nezasvěcených, zda by si hlavou prohnali kulku, nebo střelu, literatura zatím mluví spíše pro první možnost :)

265

Odpovědět

+lenkazMáte pravdu, že výraz kulka souvisí se zbraněmi, nicméně se zbraněmi historickými např. předovky na černý prach. U zbraní "moderních" (zbraněmi do kterých se vkládají náboje, kdy náboj se skládá z nábojnice, zápalky prachu a střely) se pro předmět který vyletí z hlavně ven užívá výraz střela. Výraz kulka tedy můžeme používat, ale v souvislosti s bitvou tří císařů, či americkou občanskou válkou. V tomto případě mi používání výrazu kulka u moderních palných zbraní připomíná např. takové to typické české "Latéčko" kdy opakováním nesmyslu vzniklo pravidlo :D . Ale berte to jen jako můj názor :) Videa česky i jejich překladatele mám velice rád, sleduji je již téměř 10 let.

30

Odpovědět

Pes má ale varlata. :D

70

Odpovědět

+kilobytea vagínu (pokud si ho pán nechal předělat)

04

Odpovědět

V množném čísle (kulky) by mi to neznělo dobře. Ale jinak je to úplně v pořádku jak překladatel dokazuje.

Jsou horší paskvily, které užívají i samotní odborníci. Třeba v lukostřelbě je termín pro vypuštění šípu "fire" (zde tedy pro "vystřelit") zcela chybný. Lukem se šíp zkrátka nestřílí, ale vypouští. V té češtině to teda mě osobně tak moc blbě nezní viz. "střelba z luku" zavedený termín. Ale v té angličtině nemá "fire" v lukostřelbě co dělat, správný příkaz pro vypuštění šípu je doslovný "release".

Odborník na to teda nejsem, kdo ví jestli si to vůbec pamatuji správné, jeden historik na to má zajímavé video na Youtube, kde právě poukazuje na chyby v historických filmech.

30

Odpovědět

Lživý nadpis, nejde o výstřely pod vodou. Skoro 8 minut ztráty času, kde se konstatuje dávno konstatované.

87

Odpovědět

Ano, doslovne sa to tam neudeje, teda priamo vystrel.
Ale nastastie je tu k dispozicii aj toto:
Zpomalený záběr střílení pod vodou
a asi lepsie toto:
Zpomalený záběr střílení pod vodou-2

01

Odpovědět

+je to takhm, druhy odkaz sa tu neprelinkuje spravne - tak na tom prvom si bud rucne treba dopisat pomlcku a cislicu 2, takze:
-2
alebo si pri prvom odkaze vybrat z videii, ktore sa objavia v ponuke k videu napravo

(nie som tu registrovany, takze na opravu cakam 15 minut, plus, je to naprava systemu, ktory nemaju osetreny na videacesky)

11