Je sklo kapalina?Veritasium

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 85
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:223
Počet zobrazení:12 388

Čím se liší kapaliny a pevné látky? Stéká sklo v průběhu staletí v kostelních vitrážích ke spodnímu okraji? Jaké skupenství má zemský plášť a jak je to s asfaltem? Online pokus s asfaltem: www.thetenthwatch.com

Přepis titulků

V roce 1994 zasáhlo předměstí Northridge v Los Angeles silné zemětřesení. Zemřelo při něm 57 lidí a přes 5 000 lidí bylo zraněno. Škody byly vyčísleny na 20 miliard dolarů. Taková silná zemětřesení nás nutí se zamyslet nad tím, jak je vlastně pevná země pod našima nohama a jak vůbec můžeme poznat, že je něco pevné? Na první pohled se může zdát, že asfalt je pevná látka, ale je to tekutina i při pokojové teplotě.

Velmi viskózní tekutina. Viskozita je veličina udávající odpor toku. Často se mylně zaměňuje za hustotu kapaliny. Olivový olej je téměř 100krát viskóznější než voda a med je ještě 10 000krát viskóznější. Asfalt je 230 miliardkrát viskóznější než voda. Na univerzitě v Queenslandu v Austrálii je asfalt součástí nejdelšího laboratorního pokusu na světě.

Tento pokus stále probíhá. V roce 1927 byl kus asfaltu umístěn do této nálevky. Od této doby, za posledních devadesát let se z něj utvořilo jen devět kapek, což je přibližně jedna kapka za deset let. Pokaždé, když kapka ukápla, nikdo v laboratoři zrovna nebyl. V roce 1988 se Johnu Mainstonovi, vědci, který dohlížel na tento pokus, málem podařilo jedno ukápnutí zahlédnout. Bohužel z místnosti zrovna na pár minut odešel, aby si uvařil čaj.

Tento pokus můžete sledovat i živě na internetu. Pod videem najdete odkaz. Jelikož ale poslední kapka ukápla v roce 2014, na další si asi chvíli počkáte. Možná jste slyšeli ještě o jedné velmi viskózní kapalině, kterou je sklo. Když se podíváte na vitráže ve starých kostelech, uvidíte, že sklíčka jsou tlustší u dolního okraje, kvůli tomu, jak sklo po staletí stéká dolů. Jenže to tak není. Sklo nestéká. Když se podíváte na staré dalekohledy, u kterých i nepatrné změny ve skle dokážou změnit pozorovaný obraz, zjistíte, že i po stovkách let fungují naprosto bezchybně.

Ani studie, zabývající se tisíc let starými okny, neobjevily jediný důkaz o toku ve skle. Pravda je taková, že je velmi složité vyrobit rovnoměrně tlusté sklo a lidé, kteří okna před tisíci lety vyráběli, ho orientovali nejtlustším okrajem dolů. Olovo má mnohem nižší viskozitu než sklo.

Takže než by spodní okraj skla ztloustl, z olověné výplně by za tu dobu zbyla jen louže na zemi. Sklo je netypické tím, že je to amorfní pevná látka. To znamená, že jeho molekuly nejsou pravidelně uspořádané v mřížce, ale jsou vůči sobě náhodně natočené. Je to způsobeno tím, že sklo při tuhnutí chladne tak rychle, že molekuly nemají dostatek času, aby se uspořádaly do pravidelné mřížky. Rozdíl mezi pevným a tekutým je ale v tom, že v pevné látce jsou atomy a molekuly tak silně pospojované, že se vzájemně nemůžou posunovat.

Ve vodě, olivovém oleji nebo asfaltu se molekuly můžou posunovat, ale ve skle při pokojové teplotě to nedokážou. Jak to ale funguje ve středu Země? Pod zemskou kůrou je zemský plášť, který je zodpovědný za pohyby litosférických desek a zemětřesení.

Má pevné, nebo kapalné skupenství? Samozřejmě nemůžeme pozorovat zemský plášť přímo, můžeme ale vidět hmotu vystupující z hloubi Země, kterou tvoří do ruda rozpálená hornina - láva. Zdá se, že zemský plášť by na tom mohl být velmi podobně. Že je tvořený magmatem - rozžhavenou, roztavenou horninou. Dávalo by to smysl. Aby po něm mohly plavat tektonické desky, musí být tekutý, že? Jenže tak to není.

Zemský plášť má pevné skupenství. Při tak vysokém tlaku, kterému je vystaven, zůstává v pevném skupenství, i při velmi vysokých teplotách. Důkazem jsou i vlny zemětřesení, které se pláštěm šíří. Tyto vlny se totiž nešíří tekutinou, například tekutým železem v zemském jádru. Tekutiny totiž při tažení začnou téct. Díky tomu můžeme vidět stín tekutého vnějšího jádra při měření seismických vln vznikajících na druhém konci světa. Jak ale tedy tento pevný kámen může téct?

Je to díky tomu, že krystaly nejsou perfektní. Na některých místech může chybět atom a při tom vysokém tlaku v zemském nitru může sousední atom přeskočit a mezeru vyplnit. Z naší perspektivy trvá velmi dlouhou dobu, než se tento jev viditelně projeví. ale z perspektivy existence naší planety je to jen krátký okamžik. Viskozita pláště je mnohonásobně vyšší než u skla, takže se tekutá povaha pláště projevuje jen v průběhu těchto geologických období.

Asfalt, který je tekutý, teče tak pomalu, že se může zdát jako pevná látka, zatímco se zemský plášť, pevná látka, chová jako tekutina, když na to má dostatek času. Jak jednou řekl slavný americký geolog Grove Karl Gilbert: "Složitost je podle mě jen imaginární, není skutečná." "Tuhost a plastičnost jsou jen relativní termíny." "Všechny pevné látky jsou zároveň tuhé i plastické."

"Při vysokých silách a hmotnostech" "toto rozlišování ztrácí smysl." Tyto přísné definice, kterými se snažíme zaškatulkovat svět, můžou vést k nedorozumění nebo chybným úsudkům, jako že zemské nitro je jedna velká koule magmatu. Měli bychom tedy změnit svůj pevný pohled na kapaliny a pevné látky. Překlad: Zarwan www.videacesky.cz

Komentáře (18)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tak zrovna u takových videí lituju, že tu neexistuje záložka "Moje oblíbené"

01

Odpovědět

Trochu mu to hapruje v těch počtech o kapání asfaltu .... jelikož to ukáplo 1930, 38, 47, 54, 62, 70, 79, 88, 2000 a 2014, tak to je za posledních 90 let 10krát ....
Zároveň je celkem zajímavé, že ze začátku to ukáplo už po 3 letech po vložení, zatímco poslední kapky spadly po 12 a 14 letech.

00

Odpovědět

V roce 1930 to neukáplo, je to začátek kapání (odšpuntování toho trychtýře). Začátek v roce 1927 zahrnuje i přípravu, tj. vychládání a usazování asfaltu. Nevím, proč s tím čekali tři roky, ale nějaký důvod pro to asi měli.
Prvních sedm kapek ukáplo po (99+-7) měsících. Pak byla do budovy nainstalována klimatizace, což způsobuje výrazný skok.

20

Odpovědět

0:45 - chyba ve videu, nebo spíše v překladu, ale chápu, že to tak vyznělo, i když to mohlo být v AJ zamýšleno správně...

"med je ještě 10 000 krát viskoznější" naznačuje, že je 10000krát viskoznější než olej, ale faktem je, že je 10 000 krát viskoznější než voda, tedy 100krát viskoznější než olej. ;)

20

Odpovědět

U skla je sice zanedbatelné tečení způsobené gravitací, ale už není zanedbatelná rekrystalizace. Atomy se postupně přeskupují a z amorfní látky se formuje látka čím dál tím více krystalická. A to je problém pro některé optické přístroje, kde se pak začne projevovat nechtěná anizotropie.

30

Odpovědět

Plášť je sice pevný, ale astenosféra, která je úplně nesvrchnější vrstvou pláště (a na ní plavou litosférické desky) pevná není.

30

Odpovědět

OT: Sorry, ale ten spoiler v bannerech na vašich stránkách je sakra co? Měl jsem trpělivost, říkal jsem si, že vám dám šanci. Ale ted jste mě fakt na*rali... :-/

26

Odpovědět

Nevím co se ukázalo tobě, ale mě Hamburger z Dámejídlo ani depilační strojek z Lídlu nijak neurazil a už vůbec mi neprozradil něco co nechci vědět. Jedině že bych snad chtěl být překvapenej, až půjdu do Lídlu a budou tam ty strojky :)

80

Odpovědět

Já mám reklamy a botky ze zootu,a footshopu takže pohoda. Je to podle toho na co klikáš.

30

Odpovědět

Já tady mám reklamu na Kytary.cz. Říká se tomu cílená reklama. Obstarává to Google. Když hledáš a klikáš na filmy, seriály, hry,... asi se ti budou ukazovat reklamy možná i se spoilerama a to nejenom tady.

A teď pozor! Ra's má pro tebe pár spoilerů:
Titanik se potopil. Skopčáci druhou světovou prohráli. Ježíše ukřižovali (bacha strašnej doják). Ten výstřel z Aurory měl fatální násladky. Beatles se rozpadli, Michael Jackson taky. Ra's al Ghul si do pár let zotročí celý svět. Batman je vlastně miliardář Bruce Wayne. Babiš je starší bratr Kalouska a Zeman je jejich nevlastní matka(věkově to odpovídá!). Thalia al Ghul bude vládnout střední Evropě.
Právě jsem vyzradil 10 vojenských tajemství. To pro jeden den stačí.

133

Odpovědět

+Ra's al GhulGoT SPOILER!!!


Měl jsem tam Johna Snowa těsně po probuzení. Ale ukázalo mi to i youtube, tak to asi není tak v moci videacesky. Tak přesměruju svůj hněv zase o dům dál. Ale stejně jsou to ****....

50

Odpovědět

+Ra's al GhulJá celkem rozumím co je to cílená reklama, tedy, donedávna jsem si myslel že to vím. ale teď si nejsem už jistý. Pokud by to mělo být na základě toho co sleduji tak by mi to mělo nabízet podobné stránky, tedy stránky s podobným zaměřením ne?
Ale já když si prohlížím nějakou stránku, mám pak tady v reklamách odkaz přesně na tu samou věc, na té samé stránce na které jsem už byl, kde je nějaká výhoda?

00

Odpovědět

V preklade je zdanlivo mala, ale velmi dolezita chyba.
Liquid = Kvapalina (kapalina) latka v kvapalnom skupenstve.
Fluid = Tekutina akakolvek latka nezavisle od skupenstva ktora tecia.
Rozdiel v tychto dvoch pojmoch je klucovy pre dane video.

212

Odpovědět

Nevím jak z jazykového hlediska, ale jestli to pomůže, tak:
Kapalina = jedno ze tří pro nás běžných skupenství (vedle pevných látek a plynů)
Tekutina = společný název pro kapaliny a plyny, tedy pro látky, které nemají stálý tvar, protože jejich molekuly se velmi snadno mezi sebou přemísťují

161

Odpovědět

+ThrayldSpíš bych asi souhlasil s Mojmirovou definicí... Jsou i jiná tekutá skupenství...

10

Odpovědět

Takze auta jsou vlastne lode?

441

Odpovědět

Dokonce vesmírné.

330

Odpovědět

Velmi dobré video.

140