Kdo vynalezl internet?

Thumbnail play icon
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:334
Počet zobrazení:7 113
Internet je pro dnešní společnost nepostradatelný, o tom není pochyb. Avšak kdo internet jako takový vynalezl? A dá se vůbec autorství někomu připsat?

Přepis titulků

Napadlo vás někdy, kdo vynalezl internet? Někteří se díky internetu stali boháči. Ale oni jen přišli na chytrý způsob, jak internet využít. Takže osoba, která internet vynalezla, by pro ně měla být něco jako bohem, ne? Kdo by jím tedy měl být? Co britský intoš ve švýcarské laboratoři? Možná.

Chytří Američané ohrožovaní ruskou atomovou hrozbou? Zajímavý nápad. Francouzští vědci, kteří se rozhodli nazvat počítačovou síť Le Internet. Zajímavé. Nebo to bylo díky množství menších vědců, kteří pracovali na něčem užitečném, ale nečekali, že se to tolik rozšíří? Zkusme si to tedy ujasnit.

Internet je skupina počítačových sítí propojených dohromady. Ty jsou připojeny na World Wide Web, který umožňuje snadněji sdílet informace z těchto spojených počítačů. Tvorba internetu, jak ho známe dnes, zabrala nejméně 40 let. Populární, ale nepravdivý příběh říká, že internet vymysleli v USA, aby měli komunikační síť, která přežije jadernou válku. Podle zakladatele jedné z prvních sítí, ARPANETu v 60.

letech 20. století, nebyl tento první síťový experiment vůbec o komunikaci, ale o optimalizaci využívání procesoru, čili sdílení výpočtového času. To znamenalo, že vědci mohli sdílet výpočetní výkon. Protože do 60. let prakticky žádná síť neexistovala, spoléhalo se na obří stroje zvané mainframe, které zaplnily celou místnost a postupně zpracovávaly vždy pouze jeden úkol. Při sdílení výpočetního času mohli tito obři zpracovávat víc úkolů najednou, tudíž jejich výkon mohlo využívat víc vědců najednou.

A je jasné, že když začnete spojovat počítače, budete se zajímat, co musíte udělat, aby mezi sebou snadněji komunikovaly. Vědci z celého světa se tento problém snažili vyřešit. Podívejme se na další klíčové koncepty, které se vytvořily jinde ve světě. Začneme s přepojováním paketů. Ve Velké Británii existovala komerční síť vyvíjená Národní fyzikální laboratoří, ale kvůli nedostatku peněz se nikdy pořádně nerozjela.

Ale přišli zde s myšlenkou přepojování paketů, která zabraňovala zahlcení vytížených sítí. Na jedné straně informaci rozložili a na druhé opět složili. Francouzi v tomto také sehráli důležitou roli. Pracovali na vědecké síti s názvem CYCLADES, ale měli malý rozpočet.

Rozhodli se tedy pracovat na přímém propojení počítačů, místo propojení přes bránu. Jako síť to popravdě není příliš vědecké, ale podle jedné teorie, v jejich výzkumu použili slovo internet. Ale tomu nemusíte věřit. Nyní je počátek 70. let. Existuje větší množství počítačové infrastruktury, ale komunikace je neohrabaná a nejednotná.

Jednotlivé sítě spolu nemohou komunikovat. Tento problém vyřešilo TCP/IP. TCP/IP protokol zformoval základní komunikační jazyk internetu, který štítkoval datové pakety a zajišťoval, že i když části dat pocestují jinou cestou, sejdou se v cíli a mohou být opět složeny.

Sítě mezi sebou začaly doopravdy komunikovat roku 1975. To byste mohli považovat za zrození internetu. E-mail je také velmi důležitý. Jeho koncept byl vymyšlen roku 1972 pro ARPANET. Roku 1976 tvořily e-maily většinu provozu sítě, protože akademikům už přišly elektronické síťové poznámky přežité. Se sítěmi, které spolu mohly komunikovat, začala být komunikace snazší.

Ale všechna tato komunikace byla jen textová a poměrně nehezká. V 80. letech Brit jménem Timothy Berners-Lee bádal v CERNu, evropské organizaci pro jaderný výzkum, kde se fyzici snaží přijít na podstatu vesmíru. Chtěl spravovat vědecké informace, aby mohli své práce sdílet a propojovat, a tak s větší pravděpodobností učinit nějaký objev.

Vytvořil rozhraní využívající http, html a url. Tím umožnil vznik internetových prohlížečů. Svůj prohlížeč nazval World Wide Web. Tudíž nevytvořil internet, ale vytvořil webové prostředí. První webová stránka, kterou vytvořil, patřila CERNu ve Francii a vznikla v srpnu roku 1991. Když tedy vznikla základní infrastruktura a byly vynalezeny klíčové technologie, v 80.

letech vypukl boom vývěsek. Telefonní společnosti vycítily komerční potenciál digitální komunikace, v 90. letech rostly prohlížeče jako houby po dešti a běžní lidé objevily e-maily. V ten moment se internet začal rychle rozšiřovat a kolem roku 1995 se stal přístupný masám. Moment, to internet nevynalezl bývalý americký viceprezident Al Gore? Ne...

A kdybyste si přečetli, co přesně řekl, věděli byste, že to nikdy netvrdil. Ale mnoho lidí mu připisuje zásluhy za to, že důrazně prosazoval legislativu, která rozšíření internetu urychlila. Internet existuje, protože musíme komunikovat. Mnoho z nás to dělá rádo. Proto se lidé stali dominantním druhem na Zemi. Dalo by se říct, že internet je přirozeným evolučním krokem a projevem této potřeby.

Nebyl vynalezen přímo jednou osobou. Ale když tito skvělí vědci z celého světa spojili své výsledky práce, internet se stal nástrojem komunikace, prodejů, výzkumů, propagandy, špionáže, nákupů, seznamování a zábavy. A nástrojem předstírání, že pracujete nebo studujete, což je možná právě i váš případ.

Avšak především komunikujete. Hlavně pokud necháte komentář, což z vás může udělat lepší lidskou bytost. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (19)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Četl jste někdo komentáře v 6:08? :D

60

Odpovědět

Jooo tento Le Internet mi právě velice pomáhá v práci předstíráním, že ehm tvrdě pracuji.

11

Odpovědět

Ale internet přece vymyslel Jára cimrman a jeho koktající profesor který se do telefonu představoval w w w webr.....

212

Odpovědět

04:53 - běžní lidé objevily
moc hezký překlad i video :-)

00

Odpovědět

No přeci Al Gore vynalezl internet !

40

Odpovědět

Takže DARPA, nie ?

06

Odpovědět

Myslim, ze vhodnejsi (a tiez aj spravnejsi) preklad pre packet switching je prepinanie packetov a nie prepojovanie.

06

Odpovědět

Celé video jeden veľký fake. Tu je skutočný internet: https://www.youtube.com/watch?v=iDbyYGrswtg :-D

311

Odpovědět

Pro mě je zas skutečný internet tenhle ze South Parku :D https://www.youtube.com/watch?v=ckIMuvumYrg

60

Odpovědět

I am a human and I think this is offensive... ty komenty pod videem na konci jsou dost zabijácky vzhledem co k tomu říká :D

120

Odpovědět

to bych možná mohl využít k maturitě ...díky ... :D

60

Odpovědět

gggaaaaaaayyyyyyyyyyy....

1315

Odpovědět

přiznání ???

43

Odpovědět

+kvido27Spíš asi ty jsi nečetl co bylo v 6:08. :P

10

Odpovědět

Konečně video, které můžu posílat všem lidem, kteří se mě ptají kdy vznikl internet :-)

270

Odpovědět

1:23 "V šedesátých letech 19. století."
Vážně? Jakože... Vážně? :D Kdyby to byl překlep, ale tohle je bota řádného kalibru. 1860 muselo být tooooolik počítačů.... Jak se něco takového dostane přes překladatele a korekturu? :D

246

Odpovědět

No, no... To se stává i v lepších rodinách ;) Za překlep se samozřejmě omlouváme, už je to opravené....

150

Odpovědět

Omlouvám se, tohle je hlavně moje chyba. Prostě jsem si řekl, že musím napsat minulé století, než je teď, ale v tu chvilku mi nedošlo, že je už 21. století. (Píšu to, jen abys věděl, jak taková chyba může vzniknout)

311

Odpovědět

network, computers, comunication... v půlce jsem to musel zastavit. Mozek mi to nezpracovává :D

167