Procházka kolem ČernobyluVeritasium

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 85
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:301
Počet zobrazení:13 140

Dnes se podíváme do okolí Černobylu. Jak to tam vypadá dnes, téměř 30 let po katastrofě, vám ukáže Derek z kanálu Veritasium. Poznámka: Video souvisí s již dříve přeloženým videem Nejvíce radioaktivní místa na Zemi.

Přepis titulků

Tohle je černobylský jaderný reaktor číslo 4. Roztavil se 26. dubna 1986. Uvnitř toho reaktoru se vytvořilo takové množství tepla, že to v podstatě odstřelilo střechu a rozšířilo radioaktivní materiál po celém tomhle prostoru a do velké části Evropy. Proto tu i dnes můžeme naměřit kontaminaci prostředí. Zakryli to takovým sarkofágem, který se už pomalu věkem rozpadá.

Proto támhle staví nový ochranný plášť, který bude po dokončení nasunut přes ten starý. Město Pripjať bylo postaveno jen pár kilometrů od reaktoru. Většinou tu žily rodiny lidí, kteří tu pracovali. Teď je ale opuštěné. Můžete tu vidět tyhle sovětské paneláky, naprosto opuštěné a rozpadající se.

Les postupně pohlcuje celé město. Když obyvatele Pripjati vyzvali k evakuaci, řekli jim, že se za dva týdny budou moct zase vrátit. Proto tu většina jejich věcí zůstala. Nikdy se ale nevrátili, takže tu střípky z jejich životů zůstaly vystaveny. Jsem uvnitř staré školky a je tu neuvěřitelný klid.

Když se podíváte kolem, vypadá to, jako by tu došlo ke katastrofě. Ve skutečnosti to ale vypovídá o tom, jak se počasí dokáže podepsat na neudržovaném místě. Všechno se začne rozpadat. Na radiaci je nejzákeřnější, jak je neviditelná. Nemůžete se jí dotknout, nemůžete ji cítit ani vidět.

Tohle by mohla být dokonalá příroda. Ale není, Je to kontaminovaná opuštěná pustina. Takhle vypadá opravdový postapokalyptický svět. Opuštěné budovy, ulice zarůstají stromy, všechno se rozpadá, rezaví a hroutí. V blízkosti reaktoru je oblast, které se říká Červený les, protože po nehodě do tohoto území uniklo tolik radioaktivního materiálu, že všechny stromy uhynuly.

Jejich listy se zbarvily do červena jako na podzim. Stojím na jevišti starého pripjaťského divadla. Tohle místo má něco do sebe. Představuji si, jak přímo támhle stálo jeviště. Sedělo tu plno lidí. Hrála se tu velká ruská divadelní představení.

Vidíte tu kolem sebe všechny ty staré reflektory... Několik pater lávek, které kdysi používali... Tohle je opravdu úžasné místo. Zatím moje nejoblíbenější. Žádná radioaktivita, je to jen... zajímavý pohled do minulosti tohoto místa. Všechno je tak povědomé a známé, ale přesto je to zničené, všechno se to rozpadá.

A celá tato oblast se mění v divočinu. Takhle by vypadal svět, kdyby lidstvo jednoho dne zmizelo. Takhle by svět vypadal o třicet let později. Překlad: Zarwan www.videacesky.cz Tohle video jsem udělal, když jsem natáčel dokument o tom, jak uran změnil svět.

Detaily o tom, kde a kdy se bude vysílat, najdete v popisu videa. Děkuji všem, kteří mi psali, aby se to vysílalo v jejich zemích, děláme všechno pro to, aby se to povedlo. A snažíme se ho zpřístupnit i online, protože vím, že sledujete všechno na internetu stejně jako já. Pokusíme se to tedy realizovat. Chci vám poděkovat za vaši podporu, protože bez vaší podpory a mého sponzora Audible.com by si mě nejspíš pro moderování toho dokumentu nevybrali.

Teď vám řeknu o Audible, největším obchodu s audioknihami všech žánrů. Mají stovky tisíc titulů - literaturu faktu, beletrii i časopisy. Tenhle týden vám doporučím jednu sci-fi knihu. Je to Marťan od Andyho Weira. Jestli si myslíte, že to, co jste teď viděli, vypadalo jako mimozemská krajina, představte si, jaké by to bylo, kdyby došlo ke katastrofě na jiném světě.

Je to skvělá knížka a letos podle ní bude natočen i film, takže si ji můžete přečíst nebo poslechnout, než na něj půjdete. Knihu si můžete stáhnout zdarma, když půjdete na Audible.com/Veritasium. Nebo si můžete vybrat jakoukoliv jinou knihu na měsíc zdarma. Chci tedy poděkovat Audible za podporu a vám za zhlédnutí videa.

Komentáře (40)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

nejde zapnout hd.. na utube jde. diky a vice veci o cernobylu diky

00

Odpovědět

Moc pěkné, tématika Černobylu mne hodně zajímá, a tohle bylo takové pěkné okénko do aktuálního stavu po havárii. Díky za překlad.

00

Odpovědět

Budiž přeloženo! Procházka kolem Černobylu

Jinak zde na webu už je možné vyhledávat videa z YouTube podle jejich ID a ověřit tak, jestli jsme daný video náhodou už nepřeložili. Stačí z adresy videa https://www.youtube.com/watch?v=9DWnjcSo9J0 vyjmout "9DWnjcSo9J0", ale mělo by ti ho to najít, i když zkopčíš kompletní URL. ;-)

00

Odpovědět

Hnidopišsky se ozvu... 03:41 myslím říká "zarostlé ulice" (overgrown streets), ne "přerostlé stromy" (overgrown trees) :)

00

Odpovědět

Díky, opraveno ;)

00

Odpovědět

Dobré video. Jen borec, říká, že za 30 let je všechno rozbité, rozpadlé. To není pravda, to tak bylo už před 30 roky za komáru.

2014

Odpovědět

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986. Chtělo by to si trochu doplnit rozhled a nebo aspoň nepsat kraviny.

214

Odpovědět

+JerichoTy a aj tí ďalší mínuskári si zjavne nepochopil obsah príspevku od Cana96...Staršie generácie pochopia.

202

Odpovědět

Jen pro zajímavost
http://atominfo.cz/2012/05/sievert-becquerel-rentgen-jak-merime-radioaktivitu/

10

Odpovědět

Děsivé a úchvatné zároveň, asi si tam udělám výlet.

120

Odpovědět

Tak jsem kouknul na ceny těch zájezdů... :´-( :D

70

Odpovědět

+Chandler BingAk vieš aspoň trochu ukrajinsky alebo rusky, tak sa to dá vybaviť za podstatne nižšiu cenu. Mna to vyšlo v 2012 do 500€

50

Odpovědět

To jsem kdysi měla v plánu, ale tím, jak to vypadá, mě to spíš hodně vyděsilo a brrr.

00

Odpovědět

škoda že viac vo videu nerozoberal aj podrobnejšie tu radioaktivitu, vzhladom na častice a podobne tak ako zvykne, ale aj tak zaujímavé video

30

Odpovědět

Skoda ze nekdo neudela neco zajimavyho co jeste nevime.. treba navstevu toho lesa :D

180

Odpovědět

6:15 Nějakej mutant nevědomky vlezl do záběru:(

103

Odpovědět

Byl jsem tam loni na podzim, Zajímavá zkušenost. Jinak, kdyby tam někdo z Vás chtěl jet, doporučuju raději zaplatit si dvoudenní výlet, uvidíte mnohem zajímavější věci. Trip na jeden den je takový letem světem, o dost zajímavých míst Vás průvodci ochudí.

240

Odpovědět

Bude ten o Jáchymově? :)

44

Odpovědět

Záběry z Jáchymova jsou v tomhle videu: http://www.videacesky.cz/navody-dokumenty-pokusy/nejvice-radioaktivni-mista-na-zemi" target="_blank" rel="nofollow">Nejvíce radioaktivní místa na Zemi

120

Odpovědět

Chcel som sem vložiť vlastnú foto, ale linka je obludne dlhá a gogl shortener blbne. Moja hodnota pri pamatniku pred branou vjazdu ku reaktoru bola 3,53 uSv/h

10

Odpovědět

50 000 thousand people used to live here... Now it's a ghost town.

483

Odpovědět

50 tisíc tisíců je 50 milionů lidí, to muselo bejt slušně velký město teda... ;-)

30

Odpovědět

taková vsuvka, nevíte náhodou, jak je to s koňmi převalského, co tam byli vypuštění? Respektive někdy v roce 2011 jsem četla o tom, že počet koní ubývá kvůli pytlákům, a že pokud se to nezmění tak za pár let tam žádný z koní nezbyde

42

Odpovědět

Koně Přewalského na Ukrajině? Co by tam dělali, vždyť jsou původem z Mongolska.

06

Odpovědět

+iqeněkdy kolem roku 1998 tam vypustili asi 30 koní Převalského od chovatelů a ze Zoo

70

Odpovědět


Odpovědět

+Jardajéé, děkuji ;), škoda asi by m inedali slevu na vstupnym, kdybych řekla že chci jen fotit ty divoký hajtry co tam běhaj :D

30

Odpovědět

až na to že to až taková pustina není. Zvířata se za cenu velkýc ztrát dokázala s radiací poprat naopak tam žijí bez přítomnosti člověka celkem blaze. Ale jinak fakt pěkný

320

Odpovědět

Ještě mám v plánu přeložit jedno video o Černobylu, které se právě více zabývá rostlinami a živočichy v okolí než pozůstatky po lidském osídlení.

1550

Odpovědět

+ZarwanSuper, těšim se :)

250

Odpovědět

+ZarwanSuper preklad, vďaka. Ja len, že si si s tou reklamou nazáver mohol ušetriť prácu :)

09

Odpovědět

+ZarwanKdyž už jsme u radiace. Nenašlo by se nějaké video o https://en.wikipedia.org/wiki/Guarapari

30

Odpovědět

někdy kolem roku 1998 tam vypustili asi 30 koní Převalského od chovatelů a ze Zoo

16

Odpovědět

Videl sem video kde ukazovali jak tam zijou lidi.. proste lidi co neodesli. Zerou radiaktivni jidlo a zijou.

40
Další