První záběry páru ďasa mořského

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:136
Počet zobrazení:7 677

Kolem ďasa mořského je ještě spousta nezodpovězených otázek, ale první záběry tohoto mořského tvora, žijícího ve velkých hloubkách, nám alespoň pár z nich zodpoví.

Přepis titulků

Tohle je pářící se pár ďasa mořského. Tito tvorové byli jen zřídka pozorováni ve svém přirozeném prostředí, které se nachází stovky až tisíce metrů pod hladinou moře. Právě sledujete jedno z mála takových videí. Toto video ukazuje sexuálně parazitní pár vůbec poprvé. To znamená, že během páření je samec dlouhodobě spojen se samicí. Samec přijímá živiny a samice sperma. Tyto zvláštní ryby jen zřídkakdy přežijí cestu ke hladině.

V minulosti používala většina studií mrtvá zvířata, která uvízla v sítích, a některé zachovalé exempláře z muzeí. V tomto případě použil výzkumný tým speciální ponorku, která je uzpůsobena k zachytávání snímků tvorů, žijících v těchto hloubkách. Jako většina druhů ze stejného rodu, i tento ďas má bioluminiscenční výstupek, který se nachází před jeho ústy, aby přilákal kořist. Ale toto je poprvé, kdy byly natočeny světélkující provázky na těle. Tento pohyblivý vějíř, tvořen úzkými provázky kolem ďasa, má pravděpodobně stejnou funkci jako kočičí vousky, slouží k rozpoznání nebezpečí a kořisti v okolí.

V hlubině toho k snědku moc není a je tam velký chlad, což ďasovi neumožňuje plýtvat kaloriemi. Proto dává smysl, že samice využívá jen velmi málo energie, pomalu proplouvá a otáčí se ve vodě. Ale nevíme toho moc o jejich metabolismu, která bakterie jim umožňuje zářit, nebo proč samičí tělo neodmítne to samčí.

Speciální plavidlo, které pořídilo tyto snímky, pracuje od roku 2013 a jemu podobných na světě moc není, takže spousta záhad kolem ďasa možná zůstane ještě chvíli nezodpovězená. Překlad: Roman1211 www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ďas mořský je jiná ryba, i když ze stejného řádu, které se vyloví ročně stovky tun a chová se normálně v akváriích. Ve videu je Čertovník Jordanův.

70

Odpovědět

Pekné zábery, nikdy som netušil, že ďas má aj "chápadlá" ako medúza. Skúste preložiť od zdroja ešte jedno video ale nech je dlhšie a zaujímavejšie.

82

Odpovědět

Mohli ukázat více záběrů a ne jeden a ten samý dokola.
Pochybuji, že tam ta ponorka byla jen půl minuty. :)

02

Odpovědět

Ty koukám taky všechno komentuješ ale sám vůbec nic nevíš. hydrostatický tlak? Díval ses na to vubec ? V tom videu ti řekli, že jsou stovky až tisíce metru hluboko....-__ Kdybys tam byl ty rozmačkalo by tě ve chvíli na desetině tý cesty. Jak asi dlouho potom vydrží ty plechy tý Ponorky idiote. Řekl bych ti něco o perfuzním tlaku co máš v těle a hlavě ( tlak krve) jako příklad, ale nemělo by to smysl protože tam žádný mozek stejně nemáš. Lituji týhle generace nezkutečně moc.

18

Odpovědět

+Už zase?Jseš kre*en?Aha, takže ponorka ten tlak nevydrží, protože člověk vydrží ještě mnohem menší? Kdyby ses na to video díval, tak víš, že ty záběry jsou z hloubky 800 m. A kdybys nebyl takový dement a něco si našel, tak taky víš, že ta ponorka (LULA 1000) v téhle hloubce vydrží cca 5 hodin. A vzhledem k tvé gramatice bych se krotil i s těmi idioty a kretény.

111

Odpovědět

To je ale divné po*no...

206

Odpovědět

moc sme sa nedozvedeli

1011

Odpovědět

Dozvěděli jsme se, že lidi jsou schopní sledovat při sexu opravdu kohokoliv! :D

751