Chobotnice krade rybáři krabyBBC Earth

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:47
Počet zobrazení:6 434
Kdo ze souboje chobotnice velká vs. lovec krabů Steve vyjde jako vítěz? Asi je to zřejmé už z názvu videa, ale přesto se podívejte na to, jak loví jeden z nejzajímavějších mořských živočichů.

Přepis titulků

Tohle je Steve. Lovec krabů. Základy jsou jasné. Dát návnadu do klece. Nechat ji potopit. Pohodlně se usadit a čekat, až krabi zabloudí dovnitř. Steve ví, že většina korýšů není známá pro své IQ. Jakmile se dostanou do pasti, neví, jak se dostat ven.

Nám je jasné, jak uniknout, ale některá zvířata nemají zrovna pod čepicí. Proč ale zdejší mořské dno vypadá jako krabí hřbitov? Máme tu dalšího lovce krabů, který žije v této jeskyni. A je mnohem nápaditější než Steve. Zdejší zvíře by nemělo způsobovat problémy. Jeho nejbližší příbuzní jsou slimáci, šneci a škeble. Je to chobotnice velká. Zvíře s pořádnou výhodou.

Obrovským mozkem. Když započítáme velikost těla, jenom ptačí a savčí mozky jsou větší. Dvě třetiny mozkových buněk neboli neuronů se nachází v jejích chapadlech a všechny je používá, aby si poradila s krabím pytlačením. Plán A je zavalit kořist. S kovovou pastí, která jí stojí v cestě, se to moc nedaří. Ale ten obrovský mozek chobotnici pomáhá, aby byla kreativnější a vymyslela naprosto odlišnou strategii.

Jakmile je uvnitř, večeře je na stole. Mohla by být ale poslední. Dostat se dovnitř bylo snadné, ale chobotnice může udělat něco, co je pro kraby nemožné. Jistá známka toho, že udeřila chobotnice: prázdné schránky… a otrávený rybář. Co na to říct? Tyto kreativní schopnosti, s kterými řeší problémy, chobotnici odlišují od všech ostatních bezobratlých.

Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

csfd.cz/film/905980

50

Odpovědět

včera zkouknuto, naprosto boží film

00

Odpovědět

Ako to, ze sa nevyvinuli tak ako my... ked su ocividne velmi inteligentne

14

Odpovědět

podla mna su inteligentnejsie. Snad neveria na plochu zem a antivakcinovanie

131

Odpovědět

chobotnice umieraju po narodeni mladat. Nemozu sa tak ucit od rodicov a ostavaju stale take ake su.

50