Kasuáři jsou dinosauři naší dobyBBC Earth

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:59
Počet zobrazení:4 777
Austrálie je kontinentem bohatým na zvláštní a ojedinělé druhy rostlin a zvířat. Jedním z takových tvorů je i kasuár, jeden z největších a nejnebezpečnějších ptáků na planetě, který je i přes takovou pověst v ohrožení.

Přepis titulků

SEDM SVĚTŮ, JEDNA PLANETA V australských deštných pralesích je velký kasuár v ohrožení kvůli zdivočelému vetřelci. AUSTRÁLIE VETŘELCI V PRALESE V březnu 2018 přijíždí do severního Queenslandu tým Sedmi světů, jedné planety od BBC. Jejich cílem je natočit jednoho z největších ptáků světa.

Kasuára. Jsme v pralese Daintree v severním Queenslandu a je to jeden z nejstarších pralesů světa. Dorůstají výšky až 1,5 metru a jsou vybaveni obrovskými dinosauřími pařáty. Kasuáři jsou popisováni jako nejnebezpečnější ptáci planety. Ale tito opeření obři jsou plaší a radši se schovávají v hustých tropických pralesích.

V Austrálii jich zbývá už jen asi 2000. Aby je tým našel, nainstalovali všude kolem fotografické pasti. Ale místo kasuárů objevili jiné zvíře, které může ohrozit budoucnost celého lesa. Je tam asi osm prasat. Kdy to bylo? Rozmístili jsme tam spoustu fotografických pastí a na většině záběrů, které jsme dostali, byla zdivočelá prasata.

Prasata do tohoto pralesa nepatří. Do Austrálie byla zavlečena jako hospodářská zvířata evropskými osadníky v 18. století. Brzy utekla a po celém kontinentě jich teď zdivočele žije asi 24 milionů. Tohle poničilo prase. Vídáme to všude kolem. Snaží se najít jídlo, ale tím narušují svrchní vrstvu půdy, takže když hustě prší, což je pořád, všechnu půdu to odplaví a stromy se v tom neudrží.

Takže způsobují spoušť. A taky jedí všechnu potravu a můžou být opravdu velká, takže jsou hrozbou pro kasuáry, zvláště ptáčata. Prasata jsou všežravci a jí i to ovoce, na kterém závisí život kasuárů. Můžou jíst jejich vajíčka, dokonce i ptáčata.

S tak malou populací by tato nová hrozba mohla způsobit úplné vymření kasuárů v Austrálii. To by bylo pro tento starodávný prales katastrofální. Kasuáři jsou pro přežití pralesa Daintree zásadní. Jsou klíčovým druhem a toto ovoce je na kasuárech závislé, aby mohlo vyklíčit. Projde střevem kasuára a potom samozřejmě vyjde ven a dokáže růst ve vlastní kupce kasuářího hnojiva.

Odhaduje se, že přes 100 druhů místních rostlin se zcela spoléhá na kasuáry jako na způsob šíření semen. Dokážou sníst takhle velké plody, denně ujdou několik kilometrů, takže je odnesou opravdu daleko, a mají jemný trávicí systém. Pokud jsou kasuáři v ohrožení, všechny další rostliny a zvířata, které jsou na nich závislé, jsou také v ohrožení.

Invazivní druhy jsou hrozbou číslo jedna pro původní australská divoká zvířata. Už se podílely na vymření více než stovky domorodých druhů flóry a fauny. Je těžké odhadnout, kolik zdivočelých prasat v pralese Daintree opravdu je, ale záběry z kamer naznačují, že jejich počet stoupá. Zatím bylo učiněno jen málo, aby bylo zastaveno nebo zamezeno množení prasat. Pokud se brzy nezačne něco dít, Austrálie může ztratit další ze svých ikonických divokých druhů. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Austrália by si mala napraviť pošramotenú povesť a vyhlásiť vojnu tentokrát prasatám.

31

Odpovědět

Se divim, ze tam ozici nenabehnou, takovy ty z farem vypadaj jako ze je bavi lovit

30

Odpovědět

Jo, baví, jenže jednak to maj poněkud z ruky a druhak jim tam vláda dost tvrdě omezila kvéry. Takže už moc nemaj čím a navíc ti lidé kteří by po tomhle mohli volat, tak ti patří k nejhlasitějším omezovačům...

30