Antarktické bouře sfoukávají ochmýřená ptáčata z hnízdBBC Earth

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:52
Počet zobrazení:4 816

Seven Worlds, One Planet je nový seriál BBC, na kterém se podílel David Attenborough. Každá jeho epizoda mapuje úchvatné přírodní bohatství jednoho ze sedmi kontinentů Země, ale zároveň i tamní dopad lidského působení. Tato krátká ukázka zachycuje ptáčata albatrosa šedohlavého a aktuální nebezpečí, kterému musí čelit.

Poznámky:
trauler – rybářská loď s vlečnými sítěmi

Přepis titulků

SDÍLÍME JEDNU PLANETU Na odlehlém antarktickém ostrově měnící se klima nechává jednoho mořského ptáka na pospas přírodním silám. ANTARKTIDA PROMĚNY VĚTRU Albatrosi šedohlaví, jedni ze světově nejohroženějších druhů mořských ptáků, obývají rozbouřený Jižní oceán, který obepíná antarktický kontinent. Hnízdí na odlehlých ostrovech. Kameraman John Aitchison dorazil na Ptačí ostrov Jižní Georgie, aby je natočil pro seriál BBC Seven Worlds, One Planet.

Albatrosi jsou dokonalí povětrní ptáci. Mají tak ohromně dlouhá křídla, aby se vypořádali se silnými větry. A proto dokážou létat tak daleko přes širý oceán. Tak nacházejí potravu, kterou pak nosí zpátky ptáčatům. Je tu mokro a to vyřešili tak, že svým ptáčatům staví vyvýšená hnízda, aby mohla zůstat v suchu. Každé kuželovité hnízdo je postaveno z trávy a bláta.

Je to takový výstavní podstavec. Tato vyvýšená izolovaná hnízda by měla ptáčata udržet v bezpečí, ale i tady v nejodlehlejších koutech planety jsou albatrosi ohroženi lidskou činností. Na Ptačím ostrově jsem byl dříve už dvakrát a v jejich životech se odehrává katastrofální změna. Za několik posledních dekád tu populace albatrosů šedohlavých klesla na polovinu. Rybolov s dlouhými lovnými lany na antarktických traulerech může za mnoho albatrosích úmrtí.

Ale přichází nové nebezpečí, které by mohlo být ještě ničivější. Spalováním fosilních paliv vypouštíme více skleníkových plynů do atmosféry, a tím se zvyšují teploty v Antarktidě. Měnící se klima ovlivňuje běžné chování počasí, což ústí ve zvýšený počet bouří a silných větrů. Problémem je, že vítr je tu najednou tak silný, že ptáčata z hnízd sfoukává. Mnohá z nich nedokážou vylézt zpátky do bezpečí.

Jsou odsouzená ke zkáze. Je to pták, který žije díky větru, ale teď trpí, protože vítr až moc zesílil. Všichni zmizí a za nějaký čas lidé zapomenou, že tu vůbec kdy byli. Budou si pamatovat, že tu bylo něco jménem albatros, ale už je nikdo nespatří. Odkazem zůstane tento travnatý svah, ale nic moc jiného. Tíživá situace albatrosa šedohlavého je drsnou připomínkou, že náš vliv na planetu je nyní tak velký, že ohrožujeme divokou zvěř i v těch nejodlehlejších a nejméně dostupných místech na Zemi, a proč je snaha o omezení klimatické změny nyní důležitější než kdy dřív.

Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tak ať jim do těch hnízd staví i schody _(ツ)_/

00

Odpovědět

Ja myslim, ze lidstvo za nic nemuze. Nikdo za nic nemuze. Planeta si za to muzes sama. #irony

01

Odpovědět

Můžeme se klidně hádat o vlivu člověka na globální klima, ale odpovědnost za zničení životního prostředí a vyhubení spousta druhů živočichů a rostlin si těžko odpářeme. Nakonec se taky vyhubíme.

00

Odpovědět

Pokud opustíš iluzi lidské jedinečnosti (člověk x příroda), možná uvidíš, že člověk je nedílnou součástí přírody, takže cokoli si přišívat nemá logicky smysl. Jenže tedy nejde o logiku, že :)

00

Odpovědět

Za vším hledej globální oteplování.

29

Odpovědět

A pocity. Když už neobchodujeme s odpustky :)

14

Odpovědět

Na 90% způsobuje globální oteplení člověk, ale těch procesů je tolik a mají na sebe návaznost a je to tak neuvěřitelně složitý že to Zatím nikdo nedokázal. Tak mi příjde, dost zvláštní aby to dokument od BBC řikal jako fakt. Protože fakt to zatím není.

311

Odpovědět

Uznáváš 90% a pořád ti to nepříjde jako dostatečný důkaz? :D

111

Odpovědět

Fakt to už dávno je. Stačí si naštudovať vplyv skleníkových plynov na atmosféru planét a množstvo plynov, ktoré ľudstvo vypustilo do atmosféry od začiatku priemyselnej revolúcie.

Ako príklad vplyvu skleníkových plynov na atmosféru si naštuduj niečo o Marse a Venuši. Mars je zmrznutý, lebo stratil svoju atmosféru, zatiaľ čo Venuša má teplotu schopnú taviť olovo pretože sa na nej skleníkový efekt vymkol kontrole čo je presne to čo čaká aj Zem, ak taký idioti ako ty sa neprestanú rodiť.

Láskavo si niečo naštuduj predtým, ako vypustíš z úst tú horu nezmyslov.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Atmosf%C3%A9ra_Venu%C5%A1e

19

Odpovědět

+fiejifejiMáš zajímavou definici slova "fakt"

31

Odpovědět

+fiejifejiLen vyjadril svoj názor. Každý máme nejaký názor. A každý by mal začať od seba, napríklad aj takým niečím ako je tolerantnosť. Myslíš si, že keď niekoho nazveš idiotom tak zmeníš jeho názor? Pochybujem.

05

Odpovědět

+MyrecNázor je jako díra do prde*e. Je to něco, co má každý. Zásadní problém dneška je, že se názory staví na roveň faktům a podloženým tvrzením, nebo přímo nad ně.

91

Odpovědět

+Myrecnázor a niečo podložené faktami ľudí ktorý sa problematike venujú je rozdiel, jeho názor by sa dal brať i ako falošná správa, trollenie ale viac menej je to len nevedomosť.

01

Odpovědět

+fiejifejinesir tu hoaxy

01