Nezahrávejte si s obřím rypoušem!BBC Earth

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:56
Počet zobrazení:5 416
Seznamte se s jedním z největších predátorů, který na vás sice pravděpodobně nezaútočí, ale zásah jeho špičáky by vás minimálně hodně zabolel.

Přepis titulků

Abyste si představili, o jak velkém obru dnes mluvíme, mám tu sbírku lebek. Tahle patří medvědu baribalovi. Ty můžeme najít zde v Kalifornii. Ale vedle této vypadá jako trpaslík. Toto je medvěd grizzly. Jeho špičáky jsou dlouhé asi jako mé palce. Je v knihách rekordů zaznamenán jako největší pozemní predátor. Takže… tahle gargantuovská lebka musí patřit nějakému prehistorickému dinosaurovi.

Třeba tygru šavlozubému. No, ve skutečnosti má tento superobr od vyhynutí daleko, dokonce jejich populace stoupá, je jich přes 150 tisíc. A nejlépe je můžete pozorovat hned z této pláže za mnou. Toto jsou rypouši sloní. Je jasné, proč dostali toto jméno. Ta velikost, ta kůže a ten neskutečný nos!

Opravdu vypadají jako plavající sloni. Rypouši sloní jsou největší tuleni. Ti největší můžou být 6 metrů dlouzí a vážit ohromné 4 tuny. Chci se na vlastní oči přesvědčit, jak se z nich stali superobři. Musíme respektovat jejich osobní prostor. Rypouši sloní přijdou lidem do cesty jen málokdy. Ale když už na to dojde, dokážou se pěkně naparovat. Tady na souši jsou děsně neohrabaní a vypadají zde nepatřičně.

Ale samičky musí na souši prožít část svého života. Chodí sem rodit… Klídek. …a najít si chlapa. To samci rypouše sloního jsou opravdoví superobři. Jsou třikrát těžší než samičky. Samci musí o samičky bojovat. Čím jsou větší, tím větší mají šanci na úspěch.

Díky vědcům z Kalifornské univerzity v Santa Cruz se k jednomu můžu dostat a poznat, jak je na boj vybaven. Byl pod sedativy, zatímco na něj připevnili rádiový vysílač. To je neskutečné! Jak dýchá, můžete slyšet, jak kolem toho obrovského nosu rezonuje vzduch. Můžete cítit, jak se ze země zvedají vibrace. Jako by vedle vás někdo túroval velkou motorku. Uvnitř tlamy má čtyři špičáky.

Vypadají asi takto. Zvlášť ty dva na dolní čelisti jsou nakloněné takto dopředu a může je využít k bodavému pohybu. Kdyby tak zaútočil na mě, neměl bych žádnou šanci. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Grizzly největší pozemní predátor ? a ja myslel že to bude lední medvídek .

01

Odpovědět

Odkdy je Arktida země? Lední medvěd se pohybuje na moři (zmrzlém moři).

20

Odpovědět

No, hlavně, že ten mrož není teplej. :D

30

Odpovědět

Taktéž bych požádal o pokračování videa.. ustřihnuto v tom zajímavém okamžiku.... :-/

170

Odpovědět

Jako, je to zajímavé o tom žádná, ale vzhledem ke konci, to tak nějak budí dojem, že máme jenom půlku videa.

100

Odpovědět

Bohužel asi nebudu moct sloužit. BBC Earth dává na svůj YouTube kanál jen podobné ukázky ze svých delších pořadů. Pokračování tohoto videa se mi dohledat nepodařilo. Pokud vás to ale opravdu zajímá, tato ukázka pochází z pořadu Super Giant Animals.

40