Zombie mořská hvězdiceBBC Earth

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:52
Počet zobrazení:6 281
Že hvězdicím odpadávají ramena, může být běžný jev. Ale když se jejich ramena začnou sama od sebe plazit, působí to dost děsivě…

Přepis titulků

Lidé si začali všímat, že tato kouzelná stvoření dělají něco znepokojivého. Máme záběry, jak si utrhávají vlastní končetiny. Lidé viděli, jak se jejich ramena v podstatě plazila od jejich těl. To se začalo dít po celém pobřeží Pacifiku od Aljašky až po Mexiko. Aspoň 20 různých druhů mořských hvězdic se trhá na kousky, ztrácí ramena jedno po druhém. A jako by už to nebylo znepokojivé: odpadlá ramena vypadají, jako by ožívala.

Jsou takřka jako zombie. Tak co tyto roztomilé bezobratlovce proměnilo v živé mrtvé? Na světě je přes 2000 druhů hvězdic. Spousta z nich má známých 5 ramen, ale můžou jich mít víc. Jako tahle metr široká Pycnopodia helianthoides. Okolo ústředního kotouče je každé rameno identické a obsahuje životně důležité orgány. Spodní stranu pokrývají pružné trubkovité výběžky, které používají k pohybu po mořském dně a podávání potravy do úst.

I když nemají mozek ani kosti, hvězdice mají několik superschopností. Zaprvé dokážou vidět svými rameny. Každé rameno na sobě má světločivnou skvrnu. Dokážou také vyplivnout svůj žaludek, omotat ho kolem kořisti, aby ji rozpustily a poté strávily. Ale co tyto hvězdice nutí, aby se roztrhávaly na kousky? Melissa Redfield a její kolegové z Kalifornské univerzity v Santa Cruz se snaží zjistit, co se děje.

Je dost děsivé, že hvězdice všude možně ztrácí končetiny a ty se plazí pryč. Kdybyste si představili, jak nějaké suchozemské zvíře ztrácí nohu a ta se plazí pryč, bylo by to dost děsivé a očividnější než to, co se děje v oceánu. I když to vypadá hrozivě, některá zvířata včetně ještěrek a slepýšů se dokážou zbavit částí těla, aniž by to mělo nepříznivé účinky.

Pokud je ohrozí predátor, rychle se zbaví ocasu, aby je nechytil. Říká se tomu autotomie. A hvězdice mají podobnou schopnost. Pokud jedno z jejich ramen čapne predátor, můžou si nechat narůst nové. Dokonce můžou ztratit tři čtvrtiny svého těla, a přesto přežít! Některé hvězdice to dotáhly ještě dál. Dokud jim zůstává alespoň malá část ústředního kotouče, dokážou se zcela zregenerovat z jediného ramene.

Ale to nevysvětluje ten zvláštní jev na západním pobřeží Ameriky. Těmto hvězdicím upadávají ramena, aniž by nebezpečí bylo v dohledu. No, hvězdice mají poslední trik v rukávu. Pár druhů se takto rozmnožuje, zkrátka se rozpůlí, aby vytvořily dva jedince. Takže mohly by hvězdice, které si zdánlivě trhají ramena, ve skutečnosti tvořit nový život? Bohužel ne. Tisíce hvězdic se rozkládají a umírají, zanáší mořské dno podél celého pobřeží Pacifiku.

V listopadu 2014 biologové oznámili, že našli viníka této zkázy. Byl to nově objevený virus, hvězdicový densovirus. Říkám, že je to nově objevený virus, ale ve skutečnosti následná šetření muzejních exemplářů ukázala, že se tu potuloval už od 40. let. Problémem je, že nikdo netuší, proč se tak hrozivě šíří právě teď. I když tato nákaza zabíjí spoustu hvězdic, nemusí to být naprostá pohroma.

Vidíme světlo na konci tunelu, protože na jaře a v létě jsme si všimli velkého přívalu mláďat. Asi proto, že když jsou zvířata ve stresu, jako poslední zoufalou snahu, aby udržela populaci na živu, se začnou rozmnožovat. Ještě nějakou dobu nebudeme znát skutečný dopad tohoto viru, můžeme jen doufat, že houževnatost přírody nákazu překoná. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Doufejme, ze to neudela spolecnou mutaci s coronou.. ackoliv videt se plazit po ulici samostatny koncetiny by bylo husty

01

Odpovědět

Neříká se tomu náhodou lepra?

00

Odpovědět

Jak dokáže vypravěč a strašidelná hudba udělat z dokumentu skoro horor :D

111

Odpovědět

Jako jo, zajímavý, ale nějak tomu chybí rozuzlení... :-(

63

Odpovědět

A jaké jiné rozuzlení, než příčinu problému a výhled do budoucna bys v pětiminutovém videu čekal? :) Způsobuje to virus, na dopady si musíme ještě počkat, naštěstí se hvězdice začaly víc rozmnožovat, tak snad to nebude taková katastrofa.

40

Odpovědět

+:)Jaká je příčina toho, že končetiny hvězdic se chovají jako by byly napadeny virem/parazitem, který způsobuje rozpad jejich těl (=chovat se jako zombie); rozuzlení: existuje vir hvězdic, který způsobuje rozpad těl a samovolný pohyb končetin...

Tomu se říká vysvětlení kruhem....

20