Děsivá pravda o banánechScishow

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 13
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:180
Počet zobrazení:11 471

Proč nám banánové příchutě nechutnají jako banány? A je budoucnost našeho oblíbeného žlutého ovoce ohrožena? To se dozvíte v tomto videu z kanálu SciShow.

Přepis titulků

V sídle SciShow máme jídelní koutek pro zaměstnance. Občas máme koblihy, občas ořechy nebo sušené mango. To jediné, co nikdy dlouho nevydrží a zmizí hned po nákupu, je úžasný, krásný, ušlechtilý banán. Naneštěstí pro nás tu ale možná banány nebudou navždy. Nejprve dobrá zpráva: banány jsou zdravé a výživné, dodávají energii, padnou do ruky a perfektně zralé chutnají výborně karamelizované, snadno se loupou a konzumují.

Šokující statistika: banán je nejprodávanějším zbožím ve Walmartu. Ani chipsy, ani Coca-Cola, ani Padesát odstínů šedi, ale banány. Zdají se být tak ideální pro lidskou spotřebu, že se Kirk Cameron pomocí nich pokusil dokázat existenci Boha. Tenhle banán samozřejmě nebyl stvořen Bohem a vlastně ani přírodou. Banány, přinejmenším ty, které můžete vidět v obchodě, byly vytvořeny lidmi. Nechápejte mě špatně, existuje mnoho druhů divoce rostoucích banánovníků původem z jižní a jihovýchodní Asie a známe tucty druhů a tisíce odrůd.

Ale nejsou to ty, které jíme. Některé z těchto druhů, jak možná předpokládáte, mají jadérka. Protože přesně to je ovoce: dužnaté plody obsahující jadérka. Možná si říkáte, jak je možné, že jste nikdy nejedli banánová jadérka? Ve skutečnosti jedli... tak trochu. Ve vyšlechtěných banánech se jadérka téměř nevyskytují. Když se podíváte zblízka, uvidíte drobné černé tečky. To je veškerý pozůstatek jadérek.

Jsou to neplodná semínka. Když je zasejete, nic nevyroste. Dnešní banány jsou sterilní mutanti. Nemyslím to zle, taková je zkrátka pravda. Pokud jste nebyli naživu v 60. letech, klobouk dolů před staršími diváky SciShow, každý banán, který jste kdy snědli, byl geneticky víceméně identický. Tohle je Cavendish, odrůda prakticky bez jadérek, kterou dnes jíme. Ale vždy to tak nebylo. Až do 60.

let všichni jedli jeden druh banánů, ale byly to jiné banány. Gros Michel, větší a sladší odrůda se silnější slupkou. Možná jste si všimli, že banánové příchutě nechutnají moc jako banány. Ve skutečnosti ano, chutnají jako Gros Michel. Genetická jednotvárnost odrůdy Gros Michel byla její zhoubou. Patogen zvaný panamská nemoc, rezistentní vůči fungicidům, tuto odrůdu infikoval. V době, kdy pěstitelé pochopili, jak náchylné jsou jejich plodiny, odrůda Gros Michel už téměř zanikla. Veškerý banánový průmysl se musel přeorientovat na Cavendish.

Jelikož jsou bez jadérek, jediným způsobem rozmnožování je přesazení oddenku. V posledních padesáti letech se nám s odrůdou Cavendish daří, neboť je odolnější vůči panamské nemoci. Nicméně je trochu děsivé, že byl identifikován kmen panamské nemoci, který postihuje i odrůdu Cavendish, kterou všichni jíme. Globální monokultura geneticky totožných jedinců je snadným cílem patogenu. Houba musí jen přijít na to, jak infikovat a zničit jedinou rostlinu, není zde žádná genetická rozmanitost, která by to zastavila nebo zpomalila.

Mnoho vědců se strachuje nebo dokonce předvídá naprostý zánik odrůdy Cavendish. Tohle skvělé a nejpopulárnější ovoce možná úplně přestane existovat. Dobrá zpráva je, že dnes máme mnohem lepší znalosti genetiky, epidemií, hub a patologie. Vědci a pěstitelé už podnikli kroky k ochraně odrůdy Cavendish. Někteří pěstitelé vytváří geneticky rozdílné banány, které by mohly nahradit odrůdu Cavendish v případě selhání, zatímco vědci se pokouší geneticky naprogramovat banánovníky imunní vůči panamské nemoci.

Z neúspěchu Gros Michel jsme se mnoho naučili. Infikovaná pole jsou rychle likvidována a nové plodiny jsou pěstovány z laboratorních sazenic bez patogenů. Děkujeme tedy lidem, kteří neúnavně pracují při pěstování a sklizni banánů a dováží nám je, abychom je mohli levně nabídnout našim zaměstnancům. A děkujeme pěstitelům a vědcům, neúnavně pracujících na tom, aby se neopakovala situace s Gros Michel.

Děkujeme za zhlédnutí této epizody SciShow. Pokud máte nějaké dotazy, komentáře nebo návrhy, najdete nás na Facebooku, Twitteru nebo v komentářích pod videem. A pokud se letos chcete stát chytřejšími díky SciShow, můžete dát odběr na youtube.com/SciShow. Překlad: Alienor www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

The Fault in our Bananas

51

Odpovědět

wtf? cekal jsem freemanuv hlas.. tohle je uplne jina show

50

Odpovědět

Parádní video 10/10 mrkviček. Děkuji překladatelům za překlad.
Ovšem toto není problém jen banánů ale skoro všech dnešní kultivovaných plodin. Dnešní kultivované plodiny jsou vysoce uniformní (kvůli sklizni, je to také víc lákavé když vypadá všechno stejně) ovšem pokud by se objevila nějaká nová nemoc tak může zcela rychle postihnout celý druh.
Tato situace se v minulosti stala například v Irsku (velký irský hladomor). Irsko bylo v té době velmi závislé na bramborách a vzhledem k tomu že pěstovali jen několik málo odrůd brambor tak se plísen bramborová velice rychle šířila.
Dalším příkladem jsou i banány jak je uvedeno ve videu.
Bohužel o těchto věcech nikdo až na pár informovaných lidí nedělá osvětu. V evropské unii snad ani neexistují neuniformí odrůdy, vyjímkou jsou nadšenci a nebo ekologičtí zemědělci kteří se ovšem musejí potýkat s legislativou evropské unie.

320

Odpovědět

Nekdy mam pocit ze je morce rozdvojena osobnost :o

203

Odpovědět

+anonymusHotový Jekyll a Hyde

60

Odpovědět

+anonymusJen potřebuje svou dávku trolingu rovnou do žíly, to dá rozum..

11

Odpovědět

No ten velký irský hladomor byl mimojiné také zaviněn daněmi na dovoz zrna (platné už od porážky Napoleona).

I když se velká neúroda objevila i v kontinentální Evropě (vliv na revoluce 1848, vliv na Komunistický manifest), tak právě v Irsku napáchal nevětší škody.

21

Odpovědět

Banány nejím, takže je mi to u zadele.

324

Odpovědět

Když jsem si přečetl nadpis videa "Děsivá pravda o banánech" tak jsem čekal že to bude mít něco společného s tou údajně 50% totožnosti s DNA lidmi jako že byly vyšlechtěny s DNA lidí nebo tak něco, každopádně mě to nijak nerozhodilo banány mi stejně nechutnají.

#whocares

614

Odpovědět

První

418

Odpovědět

....................../´¯/)
....................,/¯../
.................../..../
............./´¯/'...'/´¯¯`·¸
........../'/.../..../......./¨¯
........('(...´...´.... ¯~/'...')
..........................'...../
..........''............. _.·´
..........................(
..............................

611

Odpovědět

+.Vole vždyť je krásná!

72

Odpovědět

+botnj, take "krasky" mavaju vacsinou penisy...

241

Odpovědět