Situace v Iráku a Sýrii

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:508
Počet zobrazení:7 870

Pokud sledujete aktuální dění, jistě vám neunikla zpráva o založení Islámského státu (dříve jste o něm mohli slyšet jako o Islámském státu v Iráku, Islámském státě v Iráku a Sýrii nebo o Islámském státě v Iráku a Levantě). V tomto videu z kanálu Kurzgesagt vám vysvětlí, co stalo na počátku této nepříjemné situace a proč od Islámského státu dává ruce pryč i Saúdská Arábie a Al-Káida.

Přepis titulků

Ajaj, zrovna když jste si mysleli, že v Iráku je už vše v pořádku, protože jste o něm dlouho neslyšeli, opět upadl do vražedného chaosu. Co se stalo? Roku 2003 USA napadly Irák kvůli jeho údajnému napojení na teroristy a zbraním hromadného ničení. Tehdy zemi vládl diktátor Sadám Hussain. Patřil k sunnitské menšině a utlačoval šíitskou většinu. Irák byl dobyt rychle, ale USA s ním neměly další plány.

Utiskovaná šíitská většina převzala moc a začala utlačovat sunnity, protože to se opravdu osvědčilo. Není divu, že se sunnité vzbouřili, teroristické skupiny jako Al-Káida se vetřely do Iráku a místní jednotky, často tvořené právě sunnity, začaly bojovat proti jednotkám USA a nové vládě, což vedlo roku 2006 ke krvavé občanské válce.

Od té doby jsou obyvatelé Iráku rozdělení náboženstvím. Ironií osudu americká invaze vedla ke vzniku teroristických skupin, které chtěli zničit. Irák je nyní dokonalým cvičištěm pro teroristy. Abychom tento komplikovaný konflikt pochopili, musíme pochopit vztah mezi dvěma hlavními větvemi muslimské víry. Mezi sunnitským a šíitským islámem. Sunnité tvoří asi 80 % muslimského světa a šíité asi jen 20 %.

Obě skupiny se nemají zrovna v lásce. Saúdská Arábie a Írán jsou na poli víry dva největší hráči. V obou zemích není náboženství odděleno od státu, mají vnitrostátní problémy a peníze z ropy. A oba státy podporují skupiny, které bojují proti druhé větvi. Jednou z těchto teroristických organizací podporovaných Saúdskou Arábií byl Islámský stát v Iráku, nebo zkráceně ISI.

Roku 2010 nastalo Arabské jaro a situaci na Blízkém východě změnilo. V Sýrii diktátor Bašár al-Asad odmítl rezignovat a začal občanskou válku proti vlastnímu lidu. Čím déle válka trvala, tím více cizích skupin se do ní zapojovalo. Většina z nich z náboženských důvodů s cílem vybudovat Islámský stát. Jednou z nich byla ISI, ze které se stal Islámský stát v Iráku a Sýrii, čili ISIS.

V Iráku bojovali roky a měli tisíce dobře vycvičených fanatických bojovníků. Už tehdy částečně kontrolovali určité části severního Iráku a byli odhodláni vybudovat náboženský stát. Poměr sil v Sýrii změnili neočekávaným způsobem. Členové ISIS byli tak neuvěřitelně násilní a radikální, že brzy byli ve válce téměř s každou frakcí rebelské armády. Napadali a zabíjeli členy ostatních muslimských skupin a území, na kterém chtěli vybudovat Islámský stát, vládli tak přísně, že i Al-Káida a Saúdská Arábie byly šokovány a přestaly je podporovat.

ISIS byl obviněn z mnoha masakrů civilistů, sebevražedných atentátů, braní dětí a žen jako rukojmích, či poprav vězňů a stínání hlav. Zkrátka z mnoha středověkých krutostí, které bychom raději neukazovali. A toto milé sdružení lidí se rozhodlo, že je načase dobýt větší část Iráku.

Když USA Irák opustily, irácký předseda vlády Nouri al-Maliki si přivlastnil veškerou moc a utlačoval sunnity, kde to jen šlo. Vláda v Iráku je považována za zkorumpovanou, neschopnou a nenáviděnou velkou částí obyvatel. Irácká armáda se skládala asi ze 300 tisíc vojáků a k jejímu vytvoření bylo použito asi 25 miliard amerických dolarů. Avšak armáda nebyla vládě věrná, začala se stahovat nebo se úplně rozpadla a přicházela o město za městem.

ISIS prohlašuje, že každý, kdo jim vzdoruje, bude zabit, a už dokázali, že to myslí vážně. Do června 2014 dobyli velkou část Iráku včetně Mosulu, iráckého druhého největšího města. Ukradli stovky milionů z bank, což je učinilo nejbohatší teroristickou organizací na světě. Neustále pracují na vytvoření středověkého náboženského státu. Írán a USA dokonce uvažují o vzájemné spolupráci v boji.

Až tak hrozná tato situace je. Situace v Iráku ukazuje, že když využijete poražený lid, odepřete jim moc a zanecháte jim nutnost znovu vybudovat svou zemi, je to jen počátek dalšího násilí. Musíme tento kruh nějak přerušit. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (106)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Za tenhle typ videí ,,vysvětleno,, zvlášť, když jsou o politických situacích, jsem vážně rád.:D

00

Odpovědět

Situácia je taká, že sme vojnymilovní ľudia. Zas sa tí nechutní,škaredí hnedí ľudia nechutne správajú a vraždia sa a zabíjajú, ó, tí barbari. Ako sa len opovažujú mávať na seba svojimi hnedými čurákmi? To je naša práca!! Zaujímavé je, že všetky bomby, rakety a guľky sú v tvare čurákov. Vojna je len premeriavanie vtákov, zvyšovanie sebavedomia. O tom to celé to postávanie, pochodovanie a bombardovanie je. Je to len podvedomá potreba premietnuť ?***k do objektov zasahujúcich iných ľudí. Hovorí sa tomu aj inak, vyjebávanie s ľudmi.
Ja na ?****y zvedavý nie som. Radšej by som kozičky riťky a kundičky.

34

Odpovědět

Mirumilovny Islam :D Joke jako prase ... Trest za opusteni Islamu ? Smrt.... Chudaci Palestinci ? Najdete si co udelali v Libanonu, kdyz jim Libanon nabidl pomoc a uprchlicke tabory ... skoncilo to obcanskou valkou a 130 000 mrtvymi "bezverci" ... Thanks God i am an atheist

218

Odpovědět

Asi jsi vůbec nepochopil obsah videa... ISIS bojuje proti vlastním spoluobčanům, podobně jako Zealoti v Judeji (během římské nadvlády), nebo husité v 15. století.

142

Odpovědět

+orcinusorca2014Mám obavy, že tys nepochopil obsah videa. Propagandistické video se nám snaží namluvit, že islám je mírumilovný a láskyplný a jen blázni mu kazí dobré jméno.
Aneb jak je dnes v politicky korektní EU a USA zvykem - islám není islám, islám za islám nemůže.
ISIS nebojuje proti vlastním spoluobčanům, ISIS jsou totiž žoldáci ze všech islámských zemí světa a jen minimum z nich pochází z těch míst kde právě bojují.

35

Odpovědět

+orcinusorca2014ono muj koment nebyl mireny na video, ale spise jen takova "myslenka" do diskuze ...

20

Odpovědět

Kdyby byla pravda, jak tady většina píše, že všichni muslimové jsou fanatici a zvířata tak asi jsem už bez hlavy. Tihle fanatici a teroristé si tu vír utvářejí podle sebe. Největší hrozba jsou arabové a jejich praktiky. Ale je spousta opravdu spousta muslimů co se odvrací k těmhle praktikám a vyznání islámu. Jediní kdo jsou na vinně jsou lidé.

205

Odpovědět

Souhlas. Zkrátka náboženský fundamentalismus/extremismus (a tedy doslovná interpretace náboženských textů) je velmi nebezpečný nejen u islámu, ale třeba i u křesťanství. Většina muslimů však takto svoji víru vůbec neberou a představují asi takovou hrozbu jako věřící babička někde u nás na vsi. Ale spousta lidí má o tom holt zkreslenou představu a myslí si, že všichni muslimové jsou zlí fanatici apod., protože o nich slyší jen z televize v souvislosti s nějakým útokem, ale v reálu se s muslimem nikdy nesetkali...

103

Odpovědět

Tihle fanatici a teroristé dělají jen to co dělal mohamed a jeho armáda v počátcích islámu. Stejně tak jako ISIS dnes řeže hlavy a popravuje lidi na ulici to dělal i mohamed. Sám mohamed vlastnoručně zabil stovky lidí a na jeho příkaz bylo vyhlazeno a spáleno několik židovských vesnic. Takže to co dělá ISIS a ti teroristé je ten pravý islám. Jestliže s tím má Saudská Arabie problém, je to jen proto, že se jim to lehce vymklo z rukou a ztratili nad ISIS kontrolu, to je celé. SA je totiž největší světový sponzor terorismu. SA platí výstavbu mešit v Evropě, SA platí propagandu o mírumilovném islámu v Evropě, SA platí nábor džihádistů v Evropě, SA platí čečence v Rusku atd., proberte se děti, není vše tak jak vám říkají v občanské výchově.

42

Odpovědět

Rozhodně velice radikální a neobyčejná situace. Myslím, že si ani neuvědomujeme, jak moc by to mohlo eskalovat v případě, že by se ISIS povedlo získat legitimní území. Ti se nespokojí nikdy s ničím. Nejsou o nic lepší, než nacisté.

273

Odpovědět

kdo by to území legitimně uznal? možná Severní Korea...

100

Odpovědět

+MMZOno je jedno jestli ho někdo uzná nebo ne. Pokud ho ovládnou a stabilizují ho pod svou vládou, tak to bude velký problém.

50

Odpovědět

Invaze do Íráku a arabské jaro je strašná chyba. Arabové jsou divoký národ navíc zfanatizovaný tím snad nejhorším náboženstvím. Tihle nejsou na svobodu připravení. Husajn, Mubarak i Kadáfi to věděli a drželi je na uzdě. Západu prodávali ropu a obě strany byly jakžtakž v pohodě. My měli ropu a klid a oni prachy a pořádek. Ale teď je to opravdu chaos až se ta svoloč přestane mastit mezi sebou a začne tažení na západ bude nám tu v Evropě pěkně dusno. Už vidím ty davy zmobilizovaných Emo-hipster homosexuálů jak budou se zbraní v ruce bránit své ženy a děti. A USA, které to de facto celé rozdmýchalo bude pěkně za oceánem a my tu budeme pěkně v p****i. Tak až příště budete nadávat na pochod nasraných vyholených kluků, vzpomeňte si, že je možná budete někdy potřebovat.

5232

Odpovědět

doo p**e, ono sa to snaží chytráčiť...
Melieš sračky nácku... samé sračky...

736

Odpovědět

+thorium.cekuj.netJasně další psycholog co z jednoho komentu na netu ví o mě úplně všechno co? Já jsem náhodou libertarian jestli víš co to vůbec znamená ty komunisto. Ale nejsem alespoň natolik povrchní k***t, co nepozná rozdíl mezi nacionalizmem a národním socializmem.

721

Odpovědět

+thorium.cekuj.netnáckové jsou muslimové a jejich obhájci

00

Odpovědět

nejtvipnější je fakt, že ve zkratce krásně vysvětlila herní postava :-D viz Call of duy: Advaced warfare

33

Odpovědět

Až na takový detail, že Jiřík Bushů prostě musel začít bojovat z islámským drakem. Chtěl si postupně vytvořit cestu k dobytí Íránu, protože Peršané Američanům nakopali jejich zadky v Islámské Revoluci.

13

Odpovědět

Je to hnus, islám... největší hrozba 21.století.
Nejlepší by bylo použít velice účinné zbraně a vyhladit většinu území, což je asi jediné, co by ty teroristy přimělo ke kapitulaci a uklidnilo celou situaci, protože jiná možnost tu prostě není (to už bylo od roku 2003 prokázáno).
Ano, vyžádalo by si to životy spousty civilistů, ale to si je vyžádá i takto, pokud se s tím neprovede něco radikálního, stejně jako si to vyžadoval konflikt doteď.

1139

Odpovědět

největší hrozbou jsou ovce jako ty, které tomu věří, islám není nebezpečný, ani křesťanství, jen lidé jsou nebezpeční a i kdyby věřili v to, že mravenci jsou bohové, zase se tím zaštítí aby mohli zabíjet (palec dolů)

219

Odpovědět

+vintasonTakže ani nacismus není nebezpečný? Takže ani tvrdý komunismus není nebezpečný? Páni, jsem překvapen.
Konec sarkasmu.
Nebezpečná je jakákoliv ideologie, která podněcuje násilí vůči ostatním => Islám je nebezpečný. Ale máš pravdu: Sečti to s lidskou blbostí nebo spíše prostředím v jakém vyrůstá a máš ZHN.
Jestli si stále myslíš, že Islám není nebezpečný: Zajeď si do Brna, vstup do jejich mešity v botách a řekni nějaký vtip o Mohamedovi.

1612

Odpovědět

+vintasonSamozřejmě že islám je nebezpečný a když to říkám takhle, tak tím myslím propagace islámu a ideologie, která vede k takovým ohavnostem. Samo o sobě není nebezpečné moc, dokud se toho nechytne banda volů. A jestli si myslíš, že křesťanství není nebezpečné, podívej se o pár století zpět.

53

Odpovědět

+vintasonto už jsem zmínil někde dole, jak to bylo s křesťanstvím. nepovažuju ho za dokonalé, ale jestli urazíš muslima nebo křesťana, tak u křesťana je k smíchu sledovat reakci, u muslima je to k pláči. Btw. aby nedošlo k mílce: já nejsem křesťan, spíše směřuju k orientálním "náboženstvím" jako jsou hinduismus, budhismus a shintoismus. Z této trojce si beru nejvíc.

13

Odpovědět

+vintasonislám není nebezpečný? tak to by sis měl přečíst co o islámu říká někdo kdo v tom vyrostl
http://www.jihadwatch.org/2014/08/turkish-poet-islam-is-worse-than-nazism

01

Odpovědět

Kdybys osobně znal několik muslimů jako já a poznals, že to jsou naprosto normální lidi, tak bys něco takového nemohl napsat. Holt jsou mezi i ty vypatlaní extremisti, kteří se najdou téměř všude.

84

Odpovědět

+Frixřeknu to takhle, pokud tihleti muslimové, co znáš by byli tak hodní i potom, co by Islám ovládl naši republiku, tak by skončili popraveni, protože to nejsou správní muslimové. A nedej bože, kdyby někdo konvertoval z Islámu, ti by šli na řadu jako první

66

Odpovědět

ale kdyby isis se roztahoval do Evropy a masakroval nevěřící, to by Saudská arábie skákala radostí. Zatím se jen pomalu dostávájí k nám a do dalších zemích, kde se rozhodně nechovají jako hosti.
A nikdo netvrďte, že je Islám mírumilovné nábožentsví, které jenom někteří špatně pochopili. Já četl korán, tihle ti přizdisráči ho pochopili až moc dobře.

5210

Odpovědět

A četl jsi Bibli?

1611

Odpovědět

+Sribermyslíš starý zákon, kde Bůh vyhladil skoro celou populaci nebo nový, který byl o Ježíši Kristovi.
To, že je Bůh sadistický bastard je jedna věc. Ale rozkazovat, ať zabiješ všechny nevěřící je věc druhá. Za křížových výprav a inkvizice se říkalo: "Bůh to po nás chce."
Ale musíš si uvědomit: Islám dnes je křesťanství za dob španělské inkvizice.

417

Odpovědět

+SriberNemusím...

129

Odpovědět

Asad je tam tak strašně utiskuje, že dokázal "přimět" muslimy a křesťany, aby žili v míru. Křesťani za něj bojují a jsou chráněni jeho armádou a muslimskými stoupenci. V Egyptě začala armáda likvidovat extremistické Muslimské bratrstvo, které v budoucnu chtělo zlikvidovat všechny falešné modly (pyramidy, sfingy, sochy, chrámy atd.), ale naštěstí si zbytek uvědomil, že by jim tam pak zbyl akorát písek a měli by po turistech a po p****i.

Husajn byl prase, jako každý diktátor, ale dokázal ty extremsitické šmejdy držet na uzdě.

Ono každé, nebo spíše většina, náboženství se vyvíjí a v raných fázích je násilné. A islám je o cca 600 let mladší než křesťanství, takže se bude chovat stejně jako křesťanství ve 14. a 15. století = vymývat mozky a zabíjet bezvěrce.

457

Odpovědět

No tak Husajna bych s Bašárem nesrovnával. Assad pořádek dodržoval víceméně v souladu se zásadami civilizovaného světa, jenže Husajn prolil snad více krve než mají na svědomí ti extrémističtí hajzli (Tohle ber s rezervou, nejspíš to není pravda ale pointu jsem snad vystihl)

Ale jinak souhlasím.

271

Odpovědět

+WercingetorixPepíku, já je nesrovnávám. Husajn posílal lidi na smrt stejně jako ty. Likvidoval celé vesnice, akorát je nemohl posílat do gulagů na Sibiři. Za Asadem stojím, protože on je důkaz toho, že vedle sebe mohou žít tato, od svého počátku rivalská a nesnášenlivá, náboženství v jakémsi souladu, aniž by musel nějak extra zasahovat.

180

Odpovědět

+WercingetorixAha, no tak to pardon moje chyba. Jen se snažím říct že Husajn nebyl o moc lepší než to co v Iráku probíhá teď (I když je pravda že třeba zrovna Iráčtí Kurdové se teď mají tak dobře jak se desetiletí nebo i déle neměli)

42

Odpovědět

jednak je Islám znásilněná a násilnická vykrádačka Judaismu a příklady jasně ukazují, že pokud chceš mít v islámském státě klid, musí tam být diktátor, který je zkrotí.
Jde to vidět tady, když si od nich necháme s**t na hlavu, protože by to podle ochránců práv bylo nedemokratické a xenofobní (ale zabíjet nevěřící je v pořádku, asi)

106

Odpovědět

+DorianHartJordánsko je demokratická konstituční monarchie...

61

Odpovědět

+DorianHartčest vyjímkám. Snad to tak bude ve více muslimských zemích.

30

Odpovědět

+DorianHartCo třeba Ázerbájdžán, Bahrajn, Bangladéš, Brunej, Kazachstán, Malajsie, Indonésie, Mali? Problém v Iráku vytvořili Britové, protože po I. světové válce nakreslili na mapu rovnou hranici, která vůbec nerespektovala rozdělení společnosti na Sunity, Šiíty a Kurdy.

31

Odpovědět

Každé náboženství? Myslíš tím budhismus, hinduismus, konfucianismus nebo snad taoismus? Ne jen víra v židovského psychopatického a sadistického boha, který stvoří člověka k obrazu svému a pak ho vyžene z ráje za to že sežral jabko a tisíce led ho trápí morovými ranami, potopami. A je jedno jestli ho nezíváš Jehova, Hospodin nebo Alláh. Pro mě to není bůh ale spíš ďábel. A naopak právě ďábel pak našeptává člověku aby se na takového boha vybodnul a žil podle své přirozenosti. Možná je to spíš tak, že lidstvo tisíce led vlastně věří v ďábla a přirozenost dána nám přírodou zavrhují.

125

Odpovědět

+DromedOrientální náboženství bych ani nebral jako náboženství, spíše za filozofický směr nebo přístup k životu. Sice tam máš Bohy, ale ti nejsou všemohoucí, mají nějakou moc, ale nedokážou všechno (v zjednodušen verzi to můžeš vidět v Japonských horrorech - třeba původní kruh).
Já sám jsem zastánce těchto směrů a přejímám od nich nějaké věci. Hlavně z Hinduismu (dokument tajemství poněkud znásilňuje jednu myšlenku Hinduismu), Šintoismu a Budhismu (ale ono je si to dost podobné :-D )
Hlavní rozdíl je v tom, že náboženství ze středního výhodu mají jako centrum všeho Boha, v orientálních je každý středem svého (nevím jak to líp formulovat ;-)
Btw. Had a rajské jablko je vlastně variace na příběh o Prométheovi. Ten daroval lidem oheň a Zeus ho potrestal.

62

Odpovědět

Více takových videí.

381

Odpovědět

Proč nemůžou být jako Jordánsko?

71

Odpovědět

Sýrie před "revolucí" jako Jordánsko víceméně byla.
Irák je etnicky a nábožensky nesourodý.

Navíc nejsilnější stránkou Jordánska je paradoxně jeho celková slabost, která jej přinutila budovat dobré vztahy s Israelem. A ten jako jediná demokratická země v celé oblasti samozřejmě přispěl k tomu že je Jordánsko takové jaké je.

142

Odpovědět

+WercingetorixSpíš méně, než více...

20

Odpovědět

A nebo Turecko. Islámská země, přesto však sekulární (nezávislost státu na náboženství) a víceménně demokratický (alespoň ve srovnání s jinými islámskými státy) a fungující stát, a také člen NATO. Muslimové v Turecku jsou vesměs přátelští, mírumilovní a tolerantní lidé (dokonce mnohem více než běžně lidé u nás nebo i jinde) a o nějakém islámském extremismu nemůže být ani řeč. Mluvím z vlastní zkušenosti, 4 měsíce jsem tam žil a v podstatě celé procestoval.

220

Odpovědět

za všechno může USA do všeho se sere a ještě víc přilejvá olej do ohně

3945

Odpovědět

to přece aby mohli dál točit peníze a krmit oligarchy jako rotshieldi(sorry nevim jak se to spravne pise) a jim podobny srace. pokud hledate prave viniky tak sou to prave oni.

811

Odpovědět

Tys uhodil křebíček na hlavičku člověče! USA může za vznik islámu, za islámské nájezdy na Evropu ve středověku, za desítky milionů mrtvých, za zničení buddhistických království v Indii a Afghánistánu, za spálení Alexandrijské knihovny v Egyptě, za totální zničení buddhistické univerzity v Nálandě, USA zničily obří sochy Buddhů v Bamjanu.

41

Odpovědět

problematika, která vydá na celý rok intenzivního studia vmáčknutá do 4 minut. Já bych se teda styděl tohle video publikovat....

1055

Odpovědět

Uzivatel dajmi5 je demagog

24

Odpovědět

Oni tam ale na konci píšou, že se moc omlouvají, že sice dělali co mohli, aby to vměstnali do takhle krátkýho videa a prosí, aby se na ně lidi nehněvali. Prý je mnoho věcí, o kterých si nemohli dovolit přednášet v takovém detailu, jak by bylo záhodno (uvádějí příklady). Taky úřipomínají, že tohle je takový základ a že jde spíš o zasvěcení člověka neznalýho - koho to zajímá, může hledat na internetu.

Jako stručné shrnutí myslím vynikající video.

1091

Odpovědět

Ještě by to chtělo vysvětlit Izrael s jejich Gazou a dnešní Ukrajinu - ta bude ale určitě vysvětlena za 100 let z tajných dokumentů:D

272

Odpovědět

vzdycky se dozvis akorat velky hovno i po sto letech :D

61

Odpovědět

HOLLY: Svaté války. Tisíce let zuřil boj, Dave, mezi dvěma klikami.
LISTER: Jakejma klikama?
HOLLY: Mezi přívrženci červených čapek a přesvědčenými modročapkáři.
Další obrázek ukazuje svaté války. Stojí proti sobě dva šiky kočičích lidí. Jedna strana má červenou kartonovou čepici s šípem, druhá modrou.
LISTER: Chceš říct, že válčili kvůli tomu, jestli budou čapky v bistru červený nebo modrý?
HOLLY: Ano. Většina z nich v těchto bojích zahynula. To je pitomost, co?
LISTER: Neděláš si srandu? Měly bejt zelený.

1502

Odpovědět

A přesně o tom to celý je :)

30
Další