Blíží se konec válek?

Thumbnail play icon
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:552
Počet zobrazení:7 266

Možná se to nezdá, ale žijeme v poměrně mírovém období. Ale čím to, že se už velké války tolik neobjevují? Znamená to, že se blíží skutečný celosvětový mír?

Přepis titulků

Násilí a válka. ISIS pokračuje ve své šílené brutalitě, Rusko obsazuje Ukrajinu a Palestinci s Izraelci mezi sebou stále bojují. Cítíte se teď trochu sklíčeně? Nemusíte. Když se podíváme na čísla, válka podle všeho vychází z módy, zatímco světová populace je vyšší než kdy jindy.

Zdá se, že žijeme v nejmírumilovnějším období v dějinách. Jak je to možné? V září 2014 na světě zuřily 4 konflikty, ve kterých od ledna 2013 zemřelo více než 10 tisíc lidí. 9 konfliktů, které zabily přes 1 tisíc lidí, a 13 konfliktů, ve kterých od ledna 2013 zemřelo přes 100 lidí. To nezní moc mírumilovně, ale zamyslete se nad tím. Žádný z těchto konfliktů není otevřenou válkou dvou států.

Jsou to občanské války nebo místní konflikty. Přestože jsou občanské války hrozné a způsobují hodně utrpení, jejich dopad je většinou mnohem menší než při válkách států nebo říší. Když jdou dva národy do války, mohou zmobilizovat větší síly, mají přístup ke všem státním zdrojům a logistice a téměř ke všem obyvatelům. Kvůli čemu tedy přecházíme od válek národů k občanským válkám?

Hodně společného s tím má kolonialismus a studená válka. Když skončila studená válka, zmizela i jedna z hlavních stran konfliktu. Ale rozpad komunistické diktatury vykopal staré spory nebo vytvořil nové. Vznikly nové konflikty v nyní svobodných státech, které často vyústily v občanskou válku. Ale především byla roku 1945 většina Afriky, větší část Asie a části Jižní Ameriky pod koloniální nadvládou.

V 90. letech byly všechny státy, až na pár ostrovů, nezávislé. Ale nedá se říct, že to, co velké korporace provádějí v rozvojových státech je stejně špatné jako kolonialismus? Podívejme se na Kongo. Belgický král ho roku 1885 ustanovil kolonií. Bylo 80krát větší než samotná Belgie. Násilí páchané na domorodých obyvatelích a bezcitný systém vykořisťování způsobily, že do roku 1908 vymřela asi polovina populace.

Více než 10 milionů Konžanů bylo popraveno nebo zemřelo hlady. Další miliony byly zmrzačeny a traumatizovány. Ekonomické vykořisťování Konga bylo tehdy tou největší prioritou. Nucené práce nikdy úplně nevymizely, dokud se v 60. letech Belgičané vlády nevzdali. To zase není tak dávno. Takže ne.

Kolonialismus byl mnohem horší než dnešní dravý kapitalismus. Přitom skončil teprve před 2 generacemi. Většina současných konfliktů probíhá na území, které bylo před 60 lety pod cizí nadvládou. Ale pomalu se to zlepšuje. Do roku 1989 bylo v občanských válkách časté vítězství jedné strany. Nyní jsou vítězství mnohem vzácnější. Avšak ukončení války smírem poskočilo z 10 % na skoro 40 %.

A co zbytek světa? Proč se už státy nenapadají? Existují 4 hlavní důvody. Zaprvé, demokratizace. Demokracie neustále postupuje na úkor autokracie. Demokracie spolu jen málokdy bojují. Ze všech válek mezi státy od roku 1900 byla jen jejich menšina mezi demokraciemi.

Zadruhé, globalizace. Válka není pro dosažení ekonomických cílů už tak efektivní. Dnes je téměř vždy levnější suroviny na světovém trhu koupit, než o ně bojovat. Lidé z jiných států jsou pro nás cennější živí než mrtví. To je přeci jen docela nový koncept. Zatřetí, války patří do 20. století. Do 1.

světové války byly války považovány za nevyhnutelnou část lidského bytí. A také za užitečný nástroj, který můžete použít, pokud diplomacie zkrachuje. Nyní máme pravidla, podle kterých je agrese nelegální. Stanoví, že ozbrojený zásah je možný jen v sebeobraně nebo se schválením od Rady bezpečnosti OSN. Tato pravidla se stále porušují, ale v dnešní době je těžké se vyhnout odporu a nesouhlasu. Navíc máme mezinárodní soud pro válečné zločince v Haagu, což je také novinkou.

Začtvrté, hranice jsou už víceméně pevné. Po 2. světové válce války o území ustaly, většina zemí přijala mezinárodní hranice a rozhodla se respektovat samostatnost ostatních. Je to jen anomálie, nebo jsme opravdu na cestě k trvalému míru? Pravdou je, že zatím nevíme. Musíme mít dostatečně velký časový vzorek. Běžně nastanou 1 až 2 velké války za století.

Od 2. světové války zatím neuběhl dostatečně dlouhý čas, abychom návrat války mohli vyloučit. Pokud během dalších 75 let nenastane další velká válka, můžeme si být celkem jisti, že se lidstvo mění. Možná to bude znamenat konec všech válek. Ano, na mnoha místech panují konflikty, ale zlepšuje se to. A můžeme tomu pomoct tím, že budeme požadovat mír a demokracii. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (120)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

tak co? ma nekdo nejaky nazor kdyz ted vidime jak se to vyvinulo? :D

10

Odpovědět

Se vším se dá v zásadě souhlasit, ale taky bych zmínil jako jeden z důvodů existenci atomových bomb v mnoha státech, myslím si že vědomí totálního zničení planety leckoho už odradila od pravidelné války.

40

Odpovědět

Říkám si, jestli umíš i číst, když už jsi zvládl psaní...

10

Odpovědět

Možná jsem debil ale nemyslím si že je naše vlajka správně (3:20)...

352

Odpovědět

Máš naprostou pravdu. Jak jsem byl kdysi poučen. Cihla (červená) nemůže jen tak ležet na vajíčku (bílá) :D

63

Odpovědět

Soundtrack k tomuto dílu:

https://soundcloud.com/epicmountain/war

20

Odpovědět

Čti předchozí komentáře. To je bývalá vlajka samostatného malajského státu Sarawak. používali ji v letech 1973-1988.

31

Odpovědět

Děkuji za upozornění, zkontroloval jsem si a beru poznámku o vlajce zpět, ale i tak zastávám názor, že obsahová kvalita videa není nijak valná.

12

Odpovědět

A ještě jedna věc, jak si přišel na to, že Sarawak je nezávislý stát? :D

12

Odpovědět

+mazinhoBýval, viz uvedené letopočty.

00

Odpovědět

Líbí se mi, že se rétorika za sto let neposunula ani o píď. Porovnám-li to co se říká ve videu s tím, co se říkalo před první světovou válkou, tak si autoři mohou potřást rukama. Jinak mě zaujalo, že autor shledává občanskou válku lepší než válku mezi státy, asi nikdy neslyšel o Kosovu atd. Dalším fascinujícím tvrzením mezi řádky je, že kapitalizmus na rozdíl od kolonializmu nevykořisťuje slabší státy. Tady by si měl autor dohnat ekonomii se zaměřením na vztahy nadnárodních korporací a zemí třetího světa, jinými slovy jim platíme za to, aby se vykořisťovali a nám za to dodávali levnější suroviny a exkluzivní kontrakty (viz. př. Občanská válka v Angole). A jako perlička na závěr mě pobavila Česká vlajka obrácená vzhůru nohama (03:20), není nad zneuctění státního symbolu ve videu propagujícím vzkvétání lidského porozumění.

248

Odpovědět

No zrovna v Kosovu byl krutý boj za nezávislost, nicméně si dovolím tvrdit že to přineslo méňě utrpení než kdyby srbští pravoslavní fanatici napadli např Makedonii, Bulharsko nebo jiný stát. Jak jsi napsal, nevykořisťují je nadnárodní společnosti či kapitalismus ale vládci těchto zemí, kteří vzešli z toho daného národa, nadnárodní korporace pouze shrábnou část plodů jejich "práce" v podobě levné pracovní síly, levných surovin atd. a to je pochopitelné, pokud ti někdo nabízí suroviny za 3/4 běžné ceny, nebo dělníka kterému stačí dolar na den a nemusíš platit soc. a zdrav. pojištění atd. tak by jsi byl blázen kdyby jsi radši najmul dělníka z Evropy kterému musíš platit minimální mzdu.

22

Odpovědět

+dajmi51. Války balkánských státu myslím můžeme s klidným svědomím zařadit mezi války občanské, jelikož jsou více či méně vázány na rozpad bývalé Jugoslavie (viz. zmiňovaná Makedonie). Navíc války náboženské se svým charakterem spíše blíží válkám občanským, než regulérním mocensko-ekonomickým konfliktům, o kterých hovoří video coby krvavějších.
2. Nejde o to, že využívají samovolně vzniklé situace, ale o to, že podobně jako koloniální mocnosti neváhají zasahovat do poměrů daných států ve prospěch svého podnikání. Hlavním dělícím prvkem je, že se nejedná ve valné většině o státní firmy a nevyužívají k tomu obvykle regulérní jednotky (ačkoliv zde by se dalo poukázat na Východoindickou společnost, která používala v podstatě velmi podobný systém jako moderní společnosti, ale posléze díky provázanosti s britskými koloniálními orgány s nimi začala splývat, zejména díky situaci v Indii). Navíc mi obecně přijde nesmyslné napsat, že "kapitalismus ne/vykořisťuje" či "kolonialismus ne/vykořisťuje", jelikož se v obou případech jedná o myšlenkové systémy a ty sami o sobě pochopitelně nikoho nevykořisťují, ale s různými entitami které na jiných základě pracují, je to už pochopitelně jiné (viz. právě zmíněné lokální vlády).

10

Odpovědět

+dajmi5*jejich základě

00

Odpovědět

+dajmi51. Jasně Jugoslávská válka je brána mezi války občanské, i když teoreticky např. válka ve Slovinsku a v Chorvatsku probíhala již v době kdy obě tyto země vyhlásily nezávislost. Nicméně jsme měl spíš na mysli kdyby Balkánští řezníci zautočili v roce 98-99 na tehdy již nezávislé státy. Je ale pravda že historie pamatuje občanské války které byly mnohokrát krvavější než války mezi státy ( Americká občanská válka např.), nicméně to jsou spíš výjmky než pravidlo.
2. Neřekl bych že korporace zasahují do vnitřních záležitostí zemí třetího světa víc než zasahují do záležitostí jejich domovských států ( EU, USA), je to spíš otázka nabídky a poptávky, ty jako korporace chceš co největší zisk, tudíž musíš minimalizovat náklady což v Evropě nejde (viz výše, minimální mzda a jiné nesmysly), zatímco politik země třetího světa ( povětšinou diktátor, popřípadně země kde je "demokracie" ale také vysoká míra korupce) se chce zase co nejvíc osobně obohatit, obohatit svou rodinu, vládnoucí stranu atd. Modelovým příkladem je Čínská lidová republika ( neplést s ROC, Čínskou republikou, jinak známe jako Taiwan, která je legitimním zástupcem Číny ale tento status jí byl díky studené válce a rozkolu mezi ČLR a SSSR odebrán, dle mého názoru neprávem ale to je na jinou debatu :) ), kde jde o typické využití situace nikoliv o to že by nadnárodní korporace ovlivňovali politiku strany. Ano myšlenkový systém nikoho nevykořisťuje sám od sebe, přistoupil jsem na terminologii videa/tvého příspěvku ( i když si nesdílím myšlenku Marxe, Lenina, Stalina a jiných masových vrahů že kapitalismus někoho vykořištuje, kapitalismus je naopak zatím tím nejdokonalejším a nejspravedlivějším ekonomickým systémem který lidstvo vynlezlo) ale existují myšlenkové systémy které jsou špatné od základu ( komunismus, nacismus) i bez toho aby je někdo uváděl v praxi. Ale chápu že jde o POV, na začátku každého myšlenkového systému je člověk který položí jeho základy/teorii, tyto systémy nerostou na stromech ani nejsou jasně dány jako např. fyzikální zákony, takže toto bude asi vždy sporné, dle toho z jakéh POV se na to člověk podívá.

22

Odpovědět

+dajmi5Chtěl jsem napsat rozsáhlou polemiku, ale to by bylo opravdu hodně dlouhé.
Takže jen v bodech: Marx masový vrah? Pak je asi masový vrah i Friedman, protože Pinochetovo Chile. No, ono by se na to šlo takhle dívat, to ne že ne. Ale pak ten pojem dost devalvujete.
Ten váš "nejspravedlivější systém" vygeneroval to, že 85 nejbohatších vlastní tolik, co 3 500 000 000 nejchudších, a dvě procenta nejbohatších tolik, co ten zbytek. Dále pak nemá nejmenší problém s dětskou prací, prací za stravu a byt, ba i méně, a podobné radosti. U nás (a ani u vás v Nizozemí, nebo kde jste to psal že bydlíte, nemohu si vše takto pamatovat) tomu brání stát se svými "nesmysly".
Dále by mne zajímalo, co je v principu špatného na myšlence společného vlastnictví, společné práce a svobody (čili komunismu).
A způsob, tedy ne způsob, míra a nesouměrnost vlivu s běžnými občany, jakými zasahují korporace do fungování demokratických vlád, se mi pranic nelíbí. Vy to máte možná jinak.

10

Odpovědět

+dajmi51. Zde je to už otázka interpretace, respektive konkrétní strany vojenského konfliktu, která předkládá svůj postoj, navíc je polemické, zdali se jednalo o vice krvavé boje/čistky, než výše zmíněné.
2. No, ale já si nemyslím, že se to vylučuje, (model poptávky a nabídky/zásahy do vnitřních poměrů) jelikož v případě, že můžeš zlepšit své postavení na trhu, není žádného nelegitimního kroku (z mého pohledu). Navíc já netvrdím, že je to špatně, někdy se dává rovnítko mezi zmíněním nějaké negativní skutečnosti (a v případě mnohých afrických státu se jedná o historicky přiznané a podložené akce) a tím, že na základě té negace odsuzuji myšlenku. Neodsuzuji, jen podotýkám, že se daný systém od kolonializmu tolik neliší (ve vztahu k vnějším zemím), jen jeho mechanismy jsou méně transparentní.

00

Odpovědět

Jo, tak hned jak rekl, že Rusko obsazuje Ukrajinu chtěl sem to vypnout, ale dodíval jsem to a lituju. Je to jen další malá propagandička, aby si lidi mysleli, že se vlastně nic neděje, ale děje se toho hodně ... možná mohli dát místo jejich hezké animace pár skutečných záběrů na oběti ISI a lidem by to hned došlo

1112

Odpovědět

Řekněme si to upřímně,v Sýrii a na Ukrajině se teď bojuje jen proto,že USA tam způsobily rozvrat aby tam mohli poslat své "mírové bombardéry a vojáky" aby tam mohli těžit nerostné bohatství.Na světě není větší agresor než vláda USA která se marně domnívá že může vládnout světu a diktovat co může a nemůže.Navíc,jejich protiruská propaganda je strašně trapná a průhledná (protože cokoli se stane je vina Ruska a nikdy jinak).A teď zastánce negříka do mě,ha.

3043

Odpovědět

A ještě navrch - demokracie je jen jiný název pro částěčnou totalitu.Zní vám to jako blbost ? Porovnejte jak naši zatracenou vládu ovládá a omezujou USA a jak se to dělalo dřív.Skoro bez rozdílu

1127

Odpovědět

A co stím konkrétně ty hodláš dělat...ty piskáčku? xD....no já jsem si to myslel (že nic). Běž si na Novinky, tam ti dají za pravdu.

158

Odpovědět

+FUBARStačí, že napsal pravdu ... tak si běž zase pustit zvířátka ve zprávách na nově :D

87

Odpovědět

Vážně? Jako příklad kolonialismu vybere Belgické Kongo? Privátní kolonii belgického krále, nikoliv Belgie, která mu byla sebrána, jakmile vyšlo najevo, co za zvěrstva tam provádí? To je absolutně nesrovnatelné s kteroukoliv jinou kolonií. Neříkám, že si koloniální mocnosti počínali nějak mile, ale dělat z kolonialismu prakticky otroctví je naprosto mimo mísu.

133

Odpovědět

"To je absolutně nesrovnatelné s kteroukoliv jinou kolonií." Vážně? Tímhle se mohl Hitler inspirovat http://www.bbc.co.uk/czech/specials/1511_genocide_namibi/index.shtml .

00

Odpovědět

Promiňte, ale toto je podle mě naprostá hovadina pramenící z neznalosti. Ve světě se neodehrávají jen občanské války, ale skutečně proti sobě bojují dva nebo více států. Například Arménie s Ázerbájdžánem po sobě střílí prakticky dvacet let, stovky mrtvých ročně. Teď znovu narůstá napětí o Kašmír mezi Indií a Pákistánem, za poslední měsíc desítky mrtvých.

Pokud jde o konflikty vně státu, tak jsou to třeba Nigérie, Mali, Jemen, Pákistán, Jižní Súdán a tak dále, to je pravda. Ale nemůžete nazvat například válku v Sýrii a Iráku vnitřním konfliktem, když tam prakticky bojuje Sýrie, Hizballáh, Rusko, a Írán proti Spojeným státům, Severoatlantické alianci a golfským monarchiím. Ano, válčí se pouze na území Sýrie, ale není to záležitost pouze Sýrie.

Tady nejde o to, že je válek méně nebo že tak často nebojují proti sobě dva a více států, ale o to, že se radikálně změnilo vedení války. Dnes je zcela běžné, že se vytvoří nějaká povstalecká frakce, která dostane výzbroj od zemí, které ji vytvořily, přičemž se potom konflikt nazve občanskou válkou. Což samozřejmě není, jestliže okolní státy vytvořily a vyzbrojily bojovou sílu pro svržení vlády.

Jako když máte chuť přestat na video koukat po půl minutě, tak je asi něco špatně.. neříkám, že je to celé nesmysl, co řekl, ale šlo to podat o dost lépe.

534

Odpovědět

palec nahoru :)

50

Odpovědět

přesně tohle jsem taky napsal ale něco jiného

02

Odpovědět

Další vlna světonázorů v komentech. Co je největší chyba internetu? Umožnit čecháčkům vyjadřovat se k věcem o kterých vůbec nic neví, vůbec se jich netýkají, ale přesto přesně ví o co jde a mají ke všemu co říct.

Vůbec nevíme co se na středním východu děje, jde to úplně mimo nás, přesto tu mají všichni pocit, že zrovna oni ví jak to tam je a svým komentem rozseknou celý problém.

Nevíme ani jak to bylo a je s tou Ukrajinou... jen na českém internetu ví všichni přesně co se stalo a dělo a kdo je hodný a kdo zlý.

Nemá smysl to tu rozebírat, diskutovat, přemýšlet v širších souvislostech... ne, tady se jede podle hospodských norem... každý najde svou pravdu na dně vypitého půllitru gambáče a nestará se o nic jiného.

K videu... nedělejme si iluze o budoucím světě a nedívejme se na budoucnost květinkovým pohledem, ať pak nejsme překvapeni. Mrzel mě názor, že Rusko je fakt zdrojem problémů pro Ukrajinu... no dobře no, nechme to být, ať mě tu ti euro/usahujeři neukamenují.

Mám VČ moc rád, ale doporučuju polická videa v překladu vynechat... ty velkonázory pod nimi jsou na blití.

2310

Odpovědět

Já se vás nechci nějak dotknout, ale to, že nevíte, co se děje na Blízkém východě neznamená, že to neví nikdo další :D Jistě, pokud lidi koukají jen na ČT nebo Guardian a takové weby, tak je jasné, že toho moc nevědí. Ale pokud budete sledovat blízkovýchodní média a budete si psát s lidmi v těch zemích, například v Sýrii, Íránu a podobně, tak si ten obrázek udělat zvládnete ;-) Ale jistěže nemohou lidi chápat, co se děje na Blízkém východě, když je nezajímá zbytek světa a historie - všechno souvisí se vším.

140

Odpovědět

+InkNechtěl jsem psát výraz "nevíte", abych nebyl místní armádou fggtů nazván všehoznalcem, namyšleným kastrátem a dalšími výrazivy. Když to beru zpětně, nevím na koho jsem chtěl udělat dojem...

Rozhodně souhlasím, že o tom co se na blízkém východu děje se udělat obrázek dá, dá se asi určitě udělat obrázek o dění na ukrajině.
Já myslel nevědomost o tom, kdo za tím stojí, kdo podporoval koho a další podobné konspirace. Např. "banda" chlapů o kterých si USA myslelo, že jsou ti hodní, tak je vycvičili, vyzbrojili a teď tam jejich lidem řezaj hlavy... To, že nevíme co a kdo za kým v těch regionech stojí, tak byla myšlena ta nevědomost.

Omlouvám se za nepřesnou specifikaci, z mého textu bych si také spíše myslel, že mluvím o tom, jak to tam vypadá, než o tom, kdo tam vlastně válčí s kým a kdo jde proti komu a podobně, obrázek je jedna věc, ale jsem toho názoru, že tam ty skupiny mají samotné bordel v tom, za koho vlastně mají kopat a za koho ne.

23

Odpovědět

+InkUSA věděly moc dobře, koho podporují a s kým válku začínají. Damašek na to upozorňoval od začátku, že jsou to teroristé, kteří se vyhazují do vzduchu, ale bylo to označeno za propagandu. Teď nám ta propaganda malinko ožila :D Podstatné je, že USA to zase nechtěly hnát do takového extrému, chtěli zemi "jen" uvrhnout do chaosu jako Libyi, ne vytvořit padesáti tisícovou armádu. To se naopak hodí třeba Saúdské Arábii, pro kterou byla v porovnání s ní svobodná Sýrie trnem v oku. Jako další by byl na řadě Írán a Jordánsko. Vlastní zájem měl samozřejmě i Izrael, proto poskytoval opozici logistickou podporu a kryl je přeshraniční palbou. V následném chaosu by si dokázal ospravedlnit anexi Golanských výšin. Jenže to nějak ztroskotalo na tom, že Rusko a Čína se postavily proti plánovanému vojenskému úderu proti Sýrii, který mimochodem ani přes snahu médií neměl podporu mezi veřejností - chemické zbraně už holt lidi neděsí. Plus nezapomínejme na Turecko, to svojí podporou teroristům chtělo efektivně skoncovat s Kurdy, což můžeme sledovat v dnešních dnech.

Jak píšu, vše má svůj důvod a původ ;-).

50

Odpovědět

+Inkinku vezmeš si mě?

10

Odpovědět

+InkMaximálně jako zabijačku :D

00

Odpovědět

+InkVelký respekt pane, máte můj obdiv

00

Odpovědět

umři

01

Odpovědět

why you have to be so mad dude, its just internet

20

Odpovědět

pochopim ked nevedia slovensku vlajku ale česku nevedieť som nečakal :) Ono by dalšia vojna ani byť nemusela len ono tu je ISLAM

54

Odpovědět

Většina v současně době probíhajících konfliktů s islámem nemá nic společného ;-)

43

Odpovědět

To je bývalá vlajka samostatného malajského státu Sarawak. používali ji v letech 1973-1988.

131

Odpovědět

+64871Proč by tam cpali nějakou starou vlajku malajského území? :D Když tam jsou vlajky pouze suverénních státu? :D Obracená vlajka Chile teda patří kterému malajskému státu? Snažíš se být extrémně chytrý a nakonec to vypadá dost hloupě :D

12

Odpovědět

+64871@mazinho Čumáčku, vzhledem k tomu, o čem video pojednává, to jest o válkách, je jen logické, že je tam právě vlajka Sarawaku, kde se to posledních 150 let docela hrubě mlelo, at už kvůli Bitům, Japoncům nebo komančům.
Ano, snažím se být extrémně chytrý, furt je to lepší než se snažit být blbem.

20

Odpovědět

Si vis pacem, para bellum. - Chceš-li mír, připrav se na válku.

70

Odpovědět

Peace is a lie, there is only passion.
Through passion, I gain strength.
Through strength, I gain power.
Through power, I gain victory.
Through victory, my chains are broken.
The Force shall free me.

202

Odpovědět

Star Wars-KoTOR :)

41
Další