Den vítězství na Times SquareSlavné fotografie

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 15
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:47
Počet zobrazení:4 060

Den vítězství na Times Square je fotografie Alfreda Eisenstaedta zachycující polibek námořníka a zdravotní sestry během oslav vítězství nad Japonskem na Times Square v New Yorku 14. srpna 1945. Kdo byli tito dva mladí lidé? Bude dlouholetá záhada konečně vyřešena?

Poznámka: 
Greta Zimmer Friedman ve svých patnácti letech utekla z Rakouska, zemřela v 92 letech 8. září 2016. George Mendosa byl původně rybářem a za války pracoval jako námořník na torpédoborci. Zemřel 17. února 2019 ve věku 95 let.

Přepis titulků

Britská královna Alžběta se dnes v Londýně připojila k oslavám 70. výročí Dne vítězství. Toho dne roku 1945 se Japonsko vzdalo Spojencům a ukončilo 2. světovou válku. Ve Spojených státech se tento den slaví 2. září, kdy Japonsko podepsalo kapitulaci. V New Yorku se slavilo včera, když se páry sešly pod sochou námořníka líbajícího sestřičku podle tehdejší ikonické fotografie.

V roce 2012 se Michelle Miller sešla s původní dvojicí, aby jí řekli, jak to bylo. Sešli se v párech na Times Square pod sochou námořníka a sestřičky. Chtěli si sami prožít okamžik zachycený v černobílé přesně před 70 lety. Je to jeden z nejslavnějších snímků 20. století. Chvíle, kdy Amerika potvrdila japonskou kapitulaci. Právě jsme se vrátili z Pacifiku a dozvěděli se, že válka skončila. Devětaosmdesátiletý George Mendosa tvrdí, že je tím námořníkem z fotky symbolizující konec 2.

světové války. A sestra v bílém je Greta Friedman. Vůbec jsem ho neviděla přicházet a najednou mě pevně držel. - Jak dlouhý byl ten polibek? - Moc ne. Když se dva neznámí políbili, slavný fotograf Alfred Eisenstaedt udělal čtyři snímky. Deset vteřin a bylo to. Před třemi lety se George a Greta znovu setkali na místě prvního polibku, teprve podruhé od roku 1945.

Nadšení z konce války, pár drinků k tomu, a než jsem se nadál, držím a líbám cizí sestřičku. Viděli jste fotku hned, když poprvé vyšla? - Myslím, že ano. - A poznala jste se? - Samozřejmě. Nezapomenete na to, když vás takovýhle chlap popadne. Já o té fotce vůbec nevěděl. Sestra ze zubní ordinace Greta šla o přestávce ověřit šeptandu o konci války. Námořník George byl na schůzce s jinou dívkou.

Každý šel svou cestou, dokud se znovu nesetkali roku 1980, kdy časopis Life vyzval do té doby neznámý pár k odhalení. Georgův přítel Fred ho na fotce poznal. Povídá, vím, že jsi to ty, a já na to, blázníš? Je rok 1980, - 35 let od konce války. - Tehdy jste snímek viděl prvně? - Ano. Ale nebyli jediní, kdo promluvili. Během 30 let se k fotce hlásili mnozí. A stejně dlouho se George snažil tyto omyly vyvrátit. Výzkum jsem začal v roce 2007.

Pomohl mu Lawrence Verria, spisovatel a učitel historie, který ve své knize The Kissing Sailor z roku 2012 píše, že důkazy vylučují všechny kromě námořníka z Rhode Islandu. Je to příběh našeho národa ve válce, příběh polibku a místa, příběh časopisu, ale především příběh dvou národních pokladů, kteří přes 60 let nedostali, co jim patří. Největším důkazem pravdy je dívka, se kterou jsem randil. Na fotce je vidět za pravým ramenem námořníka.

Jeho tehdejší dívka, Rita Petri, se v pozadí směje od ucha k uchu. - Byli jste spolu týden. - Ano. - A líbal jinou. - Tak, tak. Možná jsem byla trošku mimo, ale nevadilo mi to. Což musí být pravda, protože je Georgovou ženou už 69 let. - Ale ženy za ním pořád chodí! - Ach, ano, kdykoliv si někam vyjedeme, se ptají, jestli je ten líbající námořník. Což asi znamená, že má líbat všechny. - A tak to dělá, no. - Musím se vám přiznat, Rito. - Tady líbá mě.

- Pořád mi to nevadí. Je to moc pěkná fotka. George stále dostává žádosti o autogram a povzbuzující dopisy. O jeden se podělil. Napsal něco jako: „Musí to být úžasné, být součástí fotografie, která značí konec 2. světové války.“ Jsem na to hrdý. A s ním celý národ, který je i po 70 letech fascinován tímto nestárnoucím polibkem. Pro CBS z New Yorku, Michelle Miller. Páni!

Ale řekl bych, že nejen ten příběh, ale kompozice toho snímku je tak uchvacující. Její prohnutá záda, zvednutá noha, budovy spojující se za nimi a dav lidí. - Vtáhne vás to do okamžiku, nádhera. - Plus jeho přítelkyně v pozadí. - Rozkošné, to jsem nevěděl. - Jen Michelle z lidí dostane detaily. Jak Rita říkala, možná byla mimo, ale nevadilo jí to. Skvělá historka.

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

V dnešnej dobe politickej korektnosti by ho mudrošráči a slniečkári zožrali. Liberálna kaviareň by vyhlásila krížovú výpravu proti objektivizovaniu žien. Je mi z dnešnej doby na grc.

1016

Odpovědět

Moc koukáš ns zprávy. Už ti z toho hrabe a začínáš vidět politickou korektnost, levičáky a Babiše na každé blbosti. :D

92

Odpovědět

+Žmoleksa čuduješ? tá lavicová sebranka je už všade...Za chvíľku nám naordinujú n***a to každého domu a budeme sa učiť orwelovskú negerštinu odzadu a obrátene...

611

Odpovědět

+ehmZajímalo by mě, jaké má takový průměrný troll vzdělání. Moc vysoké asi ne. :)

71

Odpovědět

Myslím, že i současná liberální sluničkářká levicová satansko-zednářská sebranka by pochopila vzplanutí vášní během euforie :) Ale ono to celkově vzato skutečně nic nemění na tom, že někoho chňapnout a políbit není správná věc. Pro mě to třeba není zachycení nějakého romantického či "sexuálního" okamžiku, ale vážně symbol euforie, chvíle uvolnění veškerých zábran, protože to byl vrchol štěstí a radosti. Díky tomu se na to člověk nemusí dívat kritickým pohledem. Je to stejné jako ta přítelkyně/manželka, které to nevadilo. V ten okamžik jakoby vše bylo na pár vteřin povoleno.
ČR má stejnou zkušenost, ačkoliv více rozprostřenou, během sametové revoluce.

132

Odpovědět

Jsem rád, že se tu po dlouhé době objevila další slavná fotografie. Díky za to!

101

Odpovědět

Díky, taky už mi ta videa chyběla. Udělala jsem z fotografií pravidelný pořad, jen nemám dohledaných moc dílů takže asi dlouho nevydrží; TIME jich ze slibovaných 100 udělal jen 21. Kdybys měl tip na video mimo tuto sérii, budu ráda, když dáš vědět (nejlíp přes Přidat tip nahoře na stránce, nebo na mail info@videacesky.cz). :)

40