SupiSlavné fotografie

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 15
62 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:43
Počet zobrazení:3 905
Fotograf Kevin Carter v 90. letech zachytil do té doby nejkontroverznější snímek v historii dokumentární fotografie. Jeho osud dokázal, jak náročné povolání fotožurnalisté vykonávají a jaký dopad může mít na jejich psychiku.

Poznámka: 
Carterův kolega Ken Oosterbroek (1962 – 1994, pracoval pro časopis The Star z Johannesburgu, největší jihoafrický deník; za svou práci získal také řadu ocenění). Byl zastřelen při střetu politických aktivistů těsně před prvními volbami, kterých se po pádu Apartheidu mohli zúčastnit i černoši.

Přepis titulků

Sup sledující dítě. Jedna z nejdojemnějších fotografií v historii. Zachytil ji jihoafrický dokumentární fotograf Kevin Carter. Během pobytu v Súdánu našel dívenku, odpočívající cestou k humanitárnímu táboru OSN, u které přistál sup. Stiskl spoušť v tom nejlepším úhlu a pak supa odehnal. V tu chvíli netušil, že pořídil nejkontroverznější snímek v historii fotožurnalismu.

Snímek pak prodal New York Times, kde fotka poprvé vyšla 26. března 1993. Do druhého dne se stovky čtenářů ptaly, zda dítě přežilo. Noviny pak musely doplnit editorskou poznámku, že dívka měla dost síly, aby od supa odešla, ale další její osud není znám.

Carter pak za neposkytnutí pomoci sklidil kritiku. Timesy z floridského St. Petersburgu napsaly: „Muž, hledající nejlepší úhel jejího utrpení, je jen dalším predátorským supem na scéně.“ Veřejnost odsoudila nejen upřednostnění snímku před co nejrychlejším odehnáním mrchožrouta, ale i fakt, že dívce neposkytl pomoc, když sám uvedl, v jak hrozném byla stavu, a nechal ji v cestě do tábora pokračovat samotnou.

Carter však pracoval v časech, kdy se fotografům doporučovalo, aby se obětí hladomoru nedotýkali a nešířili nemoci. Carter později samozřejmě svého činu litoval, i přesto, že jí vlastně neměl jak pomoct. V roce 1994 Kevin Carter obdržel Pulitzerovu cenu, ale tři měsíce poté spáchal sebevraždu. V dopise na rozloučenou napsal: „Je mi to tolik líto.

Tíha a bolest života z něj vymazala veškerou radost… Jsem v depresi… bez telefonu… peněz na nájem… bez peněz na alimenty, na dluhy… bez peněz!!!… K tomu mě straší vzpomínky na mrtvá těla, vztek a bolest… na hladovějící a zraněné děti, šílence s prstem na spoušti, i z řad policie, na zabijácké popravčí… Pokud budu mít štěstí, připojím se ke Kenovi.“

Komentáře (15)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tohle je moc těžké. Četl jsem o tom, protože jsem toho fotografa nechápal.

Prý byl humanitárními pracovníky varován, aby na děcko nesahal, protože nemělo žádnou naději a naopak jemu hrozilo nakažení. Nechtějte po mě detaily, to si nepamatuji, nicméně dávalo to smysl. Hodil si to, protože i když logika byla jasná, citově se unést asi nedalo.

21

Odpovědět

neměl jak pomoci ? on tam sebou neměl kus žvance a pití ? rozhodně měl ,mohl to té dívce dát a neudělal to

řekl bych že to byl ten pravý důvod jeho sebevraždy ,protože věděl že mohl pomoci

111

Odpovědět

Ty víš že to neudělal? Byl si tam, jo?

61

Odpovědět

+witty1Sup se ale k odletu neměl, a tak fotograf ptáka odehnal a sledoval dívenku, jak se znovu pokoušela vydat směrem k táboru. Co se s ní nakonec stalo, nikdy nikdo nezjistil. Ani samotný Carter.

Po výjevu si prý sedl pod strom, zapálil si cigaretu a dal se do pláče. "Přepadla ho deprese. Opakoval, že chce obejmout svou dceru," popsal Carterův kolega a fotograf Joao Silva, jenž se do Súdánu tehdy vypravil také. "Je mi opravdu strašně líto, že jsem to dítě nezvedl," přiznal se později Carter dalšímu příteli.

prostě dobytek ,je dobře že si to hodil

110

Odpovědět

+panbalua ted si rychle mínusová lůzo udělejte dobře :-))))

14

Odpovědět

Kdyby takhle podvyživenému dítěti dal kus žvance, tak ho tím na místě zabije.

70

Odpovědět

Normálně to načítá počítačový hlas nebo mi to předtím jen uniklo?

160

Odpovědět

Načítá, bohužel lepší video k téhle fotografii jsem nenašla. Taky jsem u toho trpěla. :D

10

Odpovědět

+hAnkoJa fakt nechapu tu nutkavou potrebu vytlemenyho smajlika pri jakemkoliv tematu, bez spetky sebereflexe a empatie. Jako vazne jsi trpela kvuli strojovemu komentari, kdyz vezmes v potaz video samotne?! Vazne ti prijde vhodny se tlemit? Zdegerovany jste, fakt ze jo.

17

Odpovědět

+pomrdej mepřesně

05

Odpovědět

+pomrdej meKdybych měla brečet u každýho depresivního videa, co jsem za své působení tady přeložila, nedělám nic jinýho. Takže jsem z nich asi znecitlivěla a zdegenrovala, co už. :P

30

Odpovědět

+hAnkoLOL. Nejde o brečení tvle... evidente zdegerovana fakt jsi a bohuzel v tom nejsi sama a spousta radoby adminu a novinaru a spravovatelu nejakych stranek v tom jedou s tebou. Ono totiz jde prevazne o tu sebereflexi a empatie se zakonite nerovna brečení, nevim, kde jsi tenhle blud vzala. Empatie skryva spousta skalu citů a pohnutek, jako je mimo jiné úcta a respekt a uvazovani nad vhodností. Ale ne a ne a ne, ono i když na to někdo poukáže, tak nad tim mávnu rukou a co k***a, mam v piči na lehátku, holt jsem chudinka znecitlivěla, protože jsem přeložila spousta depresivních videíček, jejdanánku. Misto použít mozek a zamyslet se a zkusit to vážně reflexovat. Ne ne ne, radši vyplodím další rádoby vtipný a drsný a cool komentář, který se iluzoidně snaží být nad věcí. Bravo, velkolepý admine

06

Odpovědět

+pomrdej me podruhyBizarní, že se tu ohání slovy "úcta" a "respekt" někdo, kdo lidi, které absolutně nezná a kteří pro něj překládají videa, neváhá častovat nadávkami, když nedejbože nemají na nějaké video stejnou reakci, jakou podle něj mít mají.

40

Odpovědět

+AnonyMařkapro mě fakt nic nepřekládá a už jsem si zvyknul, že překladatelé a admini tu jsou posvátní a budou se jim líbat zadky stůj co stůj, i když celej web poměrně dlouho stojí za vyliž p***l a jen tak btw. nečastoval jsem jí žádnými nadávkami, byl to popis přístupu

01

Odpovědět

+pomrdej me potreti"Zdegenerovaná, neempatická, bez špetky sebereflexe, co má v piči na lehátku, nepoužívá mozek a musí se jí líbat zadek". Jestli celý web podle tebe "stojí za vyližprdel", tak můžeš jít urážet a strašit někam jinak.

30