Stříbro z práskacích kuliček

Thumbnail play icon
81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:76
Počet zobrazení:6 469

Drahé kovy se v malých množstvích nachází všude kolem nás. Stříbro se průmýslově získává převážně z jeho rudy, v tomto díle se však Cody bude pokoušet získat tento vzácný kov jinak, a to poměrně netradičním způsobem.

Přepis titulků

Zdravím Vás, vítejte v Codyho laboratoři. Chtěl jsem udělat video zabývající se ohňostroji, ale vzhledem k tomu, jaké je sucho, rozhodl jsem se začít s něčím, co má menší potenciál zapálit les. Tyhle malé věcičky, známé jako práskací kuličky, obsahují malé množství silné trhaviny. Údajně se jedná o fulminát stříbrný. Pokud tomu tak je, tyhle skvrny by měly být převážně ze stříbra. Nalijeme na to trochu kyseliny dusičné a uvidíme, jestli je to pravda.

Skvrna vybledla, což znamená, že se stříbro rozpustilo. Potvrzuje to přítomnost stříbra. Každá kulička má obsahat pouze asi 80 μg trhaviny. Bude jich tedy potřeba docela dost, aby se mi podařilo získat alespoň nějaké stříbro. Koupil jsem tedy sto krabic kuliček. Po zdlouhavém rozbalování jich mám asi pět tisíc v těchto dvou miskách. Vždycky jsem chtěl zkusit praštit do hromádky práskacích kuliček. Takže, co kdybych to zkusil, když jich tady mám asi pět tisíc.

Možná to je hloupé, ale uvidíme co se stane. Nic moc, žádná řetězová reakce. A takhle by se mělo zachytit veškeré stříbro. Podívejte se na mé klouby, můžete na nich vidět lesklé skvrny ze stříbra. To je hustý. Na kanálu 'Backyard scientist' zjistili, že tyhle věci nejsou schopné zapálit ani benzín. Uvidíme, co se stane, když na ně zasvítím silným laserem.

Ani moc dobře nehoří, což je dobré vědět. Budu je muset dát do pece, aby se pořádně spálily. Zde jsou, společně s popelem, kamínky z vnitřku kuliček. Přidáme trochu destilované vody a kyseliny dusičné, abychom rozpustili stříbro. Teď, když už kyselina chvíli působila, můžeme kapalinu slít a promýt štěrk vodou. Zde se nachází už jen čistý štěrk, a doufejme, že veškeré stříbro je jen tady. Stříbro vysrážím za přítomnosti popela, což by mi mělo ušetřit práci. Popela se pak zbavím v peci.

Podívejte se na to, bílý chlorid stříbrný. Tady máme veškerou sraženinu, která se usadila na dně a teď ji ještě vysušíme. Po vysušení přidám struskotvornou látku obsahující oxid olovnatý, který nám pomůže shromáždit stříbro do jedné kuličky. Nyní směs přesypeme do grafitového kelímku, vložíme do pece a roztavíme. Když je směs roztavená, vytáhneme ji z pece... a vylijeme na kovou pánev.

Měla by to být slitina stříbra a olova. Nyní je musím oddělit. Na to mám tento porézní kelímek, který dokáže pohltit oxid olovnatý, ale nikoliv čisté olovo nebo stříbro. Takže zpět do pece aby nám zoxidovalo olovo. Tak copak tady máme. Jejda. Menší problém, musím to spravit.

Jak vidíte tak kelímek se rozbil, ale podařilo se mi ho vyndat. A můžete vidět krásnou a velkou kuličku stříbra. Super. Mám tady vyleštěnou stříbrnou kuličku a přesné váhy. Předtím. než ji zvážím, zkontroluji, kolik bych měl očekávat stříbra. Předpokládejme, že můžu získat 50 μg stříbra z každé kuličky. Vynásobíme počtem kuliček v balíčku, krát sto, což je počet balíčků, které jsem koupil.

Měl bych očekávat čtvrt gramu stříbra. Je vidět, že mám víc než čtvrtinu gramu. Dáme to na váhu. 1,14 gramu. Mám víc stříbra, než jsem očekával. Pokud jsem neudělal chybu ve výpočtu. Možná byla hodnota na Wikipedii trochu mimo. Také může záležet na značce nebo tam prostě jen dali trochu víc. Každopádně jsem získal asi čtyřikrát víc stříbra, než jsem očekával.

Uvidíme, co z toho dokážu vyrobit. Před tím, než se budete ptát, nemyslím si, že za větší hmotností stojí obsah olova. Protože po absorpci kelímkem obsah olova klesnul na jednotky procent. Což znamená, že jsem opravdu získal více stříbra, než jsem očekával. Trochu to zploštím a pokusím se z toho udělat minci. Nepatří mezi mé nejhezčí, ale vyryl jsem na ni "Ag 5000 kuliček" a "Codyho laboratoř". Je jasné, že tímhle by bylo velice obtížné vydělávat peníze. Podařilo se mi získat stříbro v hodnotě 10 korun, z balíčků, které jsem koupil za 1000.

Pokud se ocitnete třeba na náměstí po Silvestru, kde kuliček po zemi budou tuny, možná se to vyplatí. Doufám, že se vám video líbilo, a brzy na viděnou.

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

No ten výpočet byl celkem mimo, ale jinak super :)

00

Odpovědět

Nějak mi uniká smysl těch "práskacích" kuliček.

01

Odpovědět

Smysl je, že to udělá "prásk". A tak mimochodem....Víš co se ozve za zvuk, když skočíš z mostu do vody ? "Třísk"

10

Odpovědět

+HonzeA smysl toho "prásk" je jaký?
S tím rádoby černohumorným "Třísk" jste dle mne šlápl do stolice.    :-(

05

Odpovědět

co měl znamenat ten konec

50

Odpovědět

To jsou kouzla jak v Bradavicích :-)
Jo, já vím, stačilo dávat ve škole v chemii trochu víc pozor... Ale stejnak to na mě udělalo dojem.

00

Odpovědět

Okamžite poprosím viac videí od Codyho. Zapôsobil namňa svojím šarmom, dôvtipom a bezpečne nebezpečnými guličkami.

63

Odpovědět

Ziskal viacej co necakal takze zarobil?

01

Odpovědět

eh? dyť to nakonci říkal jak to je :D

51

Odpovědět

Fireworks > --- > profit

00