VodíkPeriodic Videos

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 15
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:109
Počet zobrazení:8 248

Vodík v Mendělejevově tabulce zaujímá první místo, což z něj činí ten nejlehčí a nejjednodušší prvek. Ve vesmíru je ze všech ostatních prvků nejpočetnější - graf. Naše Slunce je poháněno fúzí dvou vodíků za vzniku hélia a obrovského množství energie, proto na naší studené osamělé planetě nezmrzneme. Je to makrobiogenní prvek. To znamená, že je v podstatě ve všech molekulách našeho těla a velkou částí se podílí na našem fungování. Už samotnou vodu tvoří vodík spolu s kyslíkem. Kyseliny jsou definovány jako látky schopné odštěpit kation vodíku H+, což je v podstatě jádro vodíku bez elektronu. Jeho nespárovaný elektron v s orbitalu a jeho velmi malá hmotnost z něj dělají velice ochotného partnera pro prvky na druhé straně tabulky, se kterými velmi laskavě sdílí svůj elektron - s fluorem tvoří fluorovodík leptající sklo, s chlórem kyselinu chlorovodíkovou rozežírající potravu v našem žaludku a s dusíkem amoniak, který po štěpení bílkovin odchází z našeho těla ve formě močoviny. Podívejte se, co o něm mohou říct letití chemikové.

Přepis titulků

Takže, čelíme živlům, Brady, abychom zopakovali experiment, který jsme před časem prováděli. Pamatujete si, že jsme měli velmi malý balónek s vodíkem. Sirka na tyči k vodíku, blíží se velký výbuch. Připraven? Jo! Jde se na to! To, že jsme šli ven, vám možná prozradí, co se chystáme udělat, protože to uděláme drobet větší, tak pojďme naplnit balón.

Dobře, výborně. Vodík je podle mě velmi důležitý, protože je to ten nejjednodušší atom. Skládá se z pozitivně nabitého protonu, který je relativně velký, a ze záporně nabitého elektronu, který obíhá okolo. Elektrická zápalka? Myslím si, že s elektrickou zápalkou to půjde dobře. - Jo. Ou, ten balón je ale napnutý. Drž ho, já ho držel moc pevně a praskl ho.

To napětí! Co se stane, je, že vodík reaguje s kyslíkem. H₂ + O₂ reagují za vzniku H₂O a atomu kyslíku. A ten atom kyslíku poté reaguje s další molekulou vodíku za vzniku další vody. A ta reakce uvolňuje hodně tepla a to teplo ohřívá více plynu, což reakci urychluje. Takže produkujete více a více tepla, takže reakce, která začala celkem pomalu u prvních molekul, se rozběhne, a proto dostaneme explozi. Takže tady máme docela velký balón s vodíkem.

Neil právě připravuje naši elektrickou zápalku, kterou poté k balonu připevníme. Některé z největších výbuchů 20. století, černobylský reaktor, raketoplán, který při vzletu vybouchl, byly ve skutečnosti výbuchy způsobené vodíkem a kyslíkem. Takže jsme naplnili balón vodíkem, a já si myslím, když se na něj kouknete, uvidíte, že je drobet větší než ty, které jsme zkoušeli dříve. Teď se pokusíme odpálit nebo spálit vodík ve vzduchu tím, že k tomu dáme zápalku, což je elektrická zápalka, která je připojena na náš detonátor.

Kdybyste k balónu přiložili špendlík, balón by praskl, protože se guma roztrhne, ale vodík se dostane ven, aniž by zreagoval s kyslíkem, protože je studený, má stejnou teplotu jako vzduch. Ale reakce vodíku a kyslíku jako spousta jiných reakcí vyžaduje tzv. aktivační energii. Musíte dodat určité množství energie, aby reakce začala. Ale jakmile začne, dostanete více tepla jdoucí pryč, než co jste museli zpočátku dodat. Takže zapojme obvod. 5, 4, 3, 2, 1.

- To bylo lepší. - Nádherné! Když Pete k balonu přiloží zápalku, ze všeho nejdřív do něho propálí díru, pak se teplo dostane k vodíku a kyslíku blízko okraje balónu a ty pak začnou reagovat, teplo se šíří objemem vodíku a kyslíku. Pravděpodobně rychleji než se balón roztrhává. A jak to pokračuje, teplota se zvyšuje a zvyšuje a zvyšuje, protože produkujete tolik tepla. Důvod, proč slyšíme zvuk, je, protože to způsobuje vzestup tlaku, což vyvolá tlakovou vlnu vzduchem, a ta udeří vaše uši nebo mikrofon na vaší kameře.

Přiznám se, že nevím, proč vidíte barvu. Domnívám se, že zabarvení může způsobovat pálící se balonek, který obsahuje uhlík, a to je jako plamen svíčky. Protože obvykle, když máte plamen s vodíkem a kyslíkem, nevidíte žádnou barvu. Jiná možnost je, že to mohou být nějaké nečistoty v plynu, ale já si myslím, že to, co vidíte v té ohnivé kouli, je jen pálící se balonek. Další věc, která je zajímavá na vodíku, je, že když zahřejete vodík na opravdu vysoké teploty, můžete dva atomu vodíku sloučit dohromady. Nebo spíše s vodíkem to nebude fungovat, ale půjde to s těžší formou vodíku, která je známá jako deuterium, kde místo protonu a elektronu máte proton a neutron, což je neutrální částice, a elektron.

Dvě molekuly deuteria se mohou slučovat za vzniku jednoho atomu hélia, který má dva protony, dva neutrony a dva elektrony. To vytváří hodně energie. Je to podstata tzv. vodíkových bomb, které jsou něco jako super atomové bomby. Ty ale vyžadují obrovsky vysoké teploty na započetí reakce. Asi to slyšíte syčet a prskat v téhle lahvi. Hodně lidí doufá, že světová energetická krize může být nakonec vyřešena pomocí tzv.

jaderné fúze deuteria za vzniku hélia, což by produkovalo energii nesmírně čistě. Takže tady, zavážeme to, pokud mé welšské ruce vůbec dokáží udělat uzel, protože, víte, jsme všichni trochu zvláštní. Plyn deuteria bude ve všech svých vlastnostech podobný tomu vodíkovému. Samozřejmě je hustší, protože má neutron i proton, ale je stejně o hodně lehčí než vzduch, takže balón deuteria by stoupal ke stropu a udělal by z Peta stejného hlupáka jako balón vodíku.

Musíte to pořád držet. Nebo o něj přijdete. Nebo o něj přijdete, víte. Spíš bych chtěl udělat fúzi, to by udělalo pořádnou explozi, kterou bychom mohli vzadu provést. Ne, fúzní reaktory jsou daleko nad Peteovy schopnosti, pokud tedy není o hodně chytřejší, než si myslím. Mám balón!

Měl jsem balón vodíku. To je podruhé, co se ti to stalo. Stejně by se tam eventuálně jednou dostal.

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To by nenapadlo ani mně taková kravina, že ta barva vzniká od toho balónku, co to plácl za hloupost..... Je hezký že má spoustu vědomostí naučených z knížek, ale jak je vidět, když se snaží na něco přijít nebo něco vymyslet on sám, nedopadá to dobře..

110

Odpovědět

Doporučil bych přeložit všech 118 videí o jednotlivých prvcích. Teda…už jen 117. Ale ten o teoretickém prvku 120 by taky pěkně zapadl.

72

Odpovědět

Doporučil bych dívat se více kolem sebe. Už je tu fluor, helium, uhlík a slitina NaK. Ona vůbec zmínka o překládání dalších prvků byla tak rentabilní jako to napsat třeba pod první díl nějakého seriálu. "Prosííím, přeložte další díly" ... néé asi, přeloží jeden a vybodne se na to!

51

Odpovědět

Škoda, že jsem neměl profesora pampelišku za učitele. To by mně chemie bavila.

100

Odpovědět

Zajímavý dodatek s ukázkou rozdílu mezi vzplanutím čistého vodíku a směsi vodíku a kyslíku: https://www.youtube.com/watch?v=qOTgeeTB_kA

40

Odpovědět

bože ten vedec s ikonickým účesom si hrozne vystrelil z toho chlapa, strašne ho dal dole na konci :D hentake vtipy utočiace na inteligenciu sú síce vtipné ale veľmi nemiestne od takýchto ľudí :D

38

Odpovědět

To není vtip na inteligenci. Termojaderné reaktory jsou gigantický problém pro fyziku posledních 50 let. Je to vtip na komplikovanost oněch přístrojů a jen menší dloubnutí..

80

Odpovědět

Zde, trochu větší "balonek"
http://www.forodecostarica.com/attachments/130070d1297281345-fotografias-historicas-internacionales-digiweb-2-lz-129_hindenburg_1937.jpg

60

Odpovědět

Explosion blamed on this guy xD

90

Odpovědět

Ten vědec mi připomíná Sheldona, jen v důchodovém věku. Dělá to se zaujetím jako Sheldon svůj pořad Flags a ta poslední poznámka ke kolegovi taky sedí :-)

146

Odpovědět

Jakmile se někde jen naznačí přítomnost vědátora, tak se vždycky najde někdo, kdo ječí "Sheldon, sheldon!"
Jako fakt?

101

Odpovědět

moc pěkný. Děkuji

30

Odpovědět

Ten vědec má být nějaká parodie nebo je skutečný?

412

Odpovědět

Jmenuje se Martyn Poliakoff (přesněji řečeno je to Sir a za jménem má asi dalších 50 čestných řádů)... je skutečný britský profesor a vědec s ruskými kořeny...

60

Odpovědět

"Vodík v Mendělejevově tabulce zaujímá první místo, což z něj činí ten nejlehčí a nejjednodušší prvek."

Bylo první kuře nebo vejce? :D

162

Odpovědět

Všimli jste si toho chodce na pozadí, když bouchli ten balón?

550