Thumbnail play icon

KyslíkPeriodic Videos

Přidat do sledovaných sérií 14
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:133
Počet zobrazení:3 240

Přestože kyslík nezbytně potřebujeme k životu, je to to velice nebezpečný prvek. Statistiky uvádějí, že 100 % lidí, kteří kdy přišli do styku s kyslíkem, zahynuli. Dihydrogen monoxid je polární rozpouštědlo, kterého máme v těle až 60 %. Na světě je ho však ještě více a některé zdroje uvádějí, že až 71 % povrchu zemského je pokryto právě touhle nebezpečnou substancí. Oheň, neboli oxidace, je mimo jiné způsoben navazováním kyslíku na uhlík, což vyvolává bouřlivou reakci, u které si občas opékáme buřty. Do veřejných bazénů a vodovodů přidáváme chlór, ale je to právě kyslík, který zabijí bakterie a různé škodlivé mikroorganismy. Reakce chlóru s vodou vytvoří na krátký moment jednoatomární kyslík, který je baktericidní. Kyslík je na zemi nejrozšířenější prvek, kde existuje ve formě minerálů. Ať už vezmete jakýkoliv kámen, můžete si být skoro jistí, že je v něm vázaný kyslík. Jeho protonové číslo je 8, ale pojďme si už ukázat některé jeho reakce.

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

0:33 tin tray není hliník :-)

30

Odpovědět

:P
http://www.videacesky.cz/navody-dokumenty-pokusy/kyslik-periodic-table-of-videos

110

Odpovědět

No... není to poprvé ani naposledy a opakování je matka moudrosti... :-D

Díky za upozornění. :-)

10

Odpovědět

+Corwin8Věřím, že kdyby u prvního bylo vícero tagů, tak to najdete taky. Mě to došlo až u pokusu se zkumavkou na provázku, že jsem už viděl. :)

50

Odpovědět

Však molekula vzduchu je přece O₂ :P

016

Odpovědět

+RyelVzduch je směs, pojem molekula vzduchu nemá moc fyzikální smysl...

230

Odpovědět

+Ryelkdyz uz tak chemikalni smysl bracho

41

Odpovědět

+RyelPromiň, tak kyslíku, no…

12

Odpovědět

To není to stejné video, toto má vyšší hodnocení a tudíž je lepší :))

90
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)