DraslíkPeriodic Videos
Draslík je lehký kov stříbrné barvy, který na vzduchu explozivně reaguje s vodními parami, proto ho v přírodě najdeme pouze ve sloučeninách. Na vodě plave, ale moc dlouho se na ní neudrží, protože zreaguje, jak uvidíte ve videu. V našem těle hraje důležitou roli při všech procesech, označuje se jako makroprvek - tedy prvek, kterého musíme užívat poměrně velké množství. Jedna z potravin, která ho obsahuje nejvíce, je například banán. Profesor mluví o pálení zahradního odpadu. Vznikne potaš, ke kterému když dodáme moč, koňský trus a další látky bohaté na dusičitany, vyrobíme jednu ingredienci potřebnou pro výrobu střelného prachu. Čistý draslík se příliš nevyužívá, důležité jsou hlavně jeho soli, například dusičitan draselný. Pojďme se podívat, jak pomocí draslíku můžeme vyrobit zrcadlo.
Přepis titulků
Papír je sloučenina uhlíku, vodíku a kyslíku a on ho může vytáhnout. Takže je to reaktivní prvek. V našem těle je neustále používán, máme hodně kolujícího draslíku. Máme tady nějaké vzorky, asi tak gram, možná gram a půl každý. To je docela velký kus draslíku. - Připraveni? - Jo. Velmi uspokojivá reakce. Po dokončení běhu na 100 metrů.
Stejně jako sodík je to kov s poměrně nízkou teplotou tání. A když smícháte sodík a draslík dohromady k vytvoření takzvaného sodíko-draslíkového amalgamu. Těmi, jenž obchodují, je to nazýváno NaK. Na pro sodík, K pro draslík. NaK je tekutina při pokojové teplotě. Vypadá to trochu jako rtuť, stříbřitá tekutina, ale je velmi lehká. Nikdy jsem si s tím nehrál, ale lidé říkají, že když se pokusíte to kápnout na podlahu, vzplane to, než to dopadne na zem, protože to reaguje s vodou ve vzduchu.
Dnes vám ukážu jak vyrobit zrcadlo z draslíku. Vylovíme pěkný kousek draslíku. Je uchováván pod minerálním olejem, protože časem reaguje s vodou. Je docela kujný. Je to něco, jako když si představíte řezat modelínu. Je to docela měkké. A začíná to, jak vidíte, tmavnout, zakalovat se drobíček. Takže s tím můžete takhle manipulovat a pak to vhodíme do naší ampule. Vyprázdníme to, odstraníme veškerou atmosféru z této ampule. Udělali jsme to, protože bod varu draslíku je při jedné atmosféře přes 700°C.
Což je docela velká teplota. Je příliš velká, aby ji sklo sneslo. Kdybych to ohřál na takovou teplotu, sklo by začalo měknout a tát. Takže tím, že to vyprázdníme, odstraněním veškeré atmosféry, která drží bod varu tak vysoko, se o hodně sníží bod varu, takže se začne snižovat do rozmezí varu vody. Dobře, takže chceme modrý plamen, což je ten pěkně žhavý plamen. A budeme to šetrně zahřívat. A v určitém bodě se to rozteče tak akorát, že uvidíte bubliny draslíku vyskakující z téhle tenké vrstvy oxidu, která to teď obaluje.
Zrcadlo se začíná vytvářet. Důvod, proč to tak děláme, je, že nám vyjde velká plocha draslíku. Je to vynikající k udržení našich rozpouštědel v suchu. Takže co máme teď, je ampule, a až sem nahoru je to doslova zrcadlo z velmi tenkého draslíku. Draslík je velmi důležitý. Naše těla obsahují docela hodně draslíku. A je ve všech možných biologických látkách.
Když spálíte zahradní odpad, v popelu, který vám zbyde na konci, je draslík, což je, pravděpodobně, proč se tomu říká potaž. Takže jak Neil doslova zvlhčuje zeď, abychom se zbavili všeho nezreagovaného draslíku. Draslík je nebezpečný. Nezacházejte s ním bez odborného dohledu. Ou, hrůzostrašné. Jeden z mých kolegů, který s ním pracoval, ho popsal jako zlý.
Komentáře (8)
Prod1gy (anonym)Odpovědět
13.06.2016 21:39:57
Kdo si myslel, že na tu zeď chčije, like :D
OsmiumOdpovědět
09.06.2016 18:54:10
Ach. Kdybychom jen globálně používali latinské názvy prvků. Chemická značka K a slovo draslík k sobě moc nejdou. K je od slova kalium. Hg zase od hydrargyrum. Najednou to dává krásný smysl.
leonaless (anonym)Odpovědět
09.06.2016 14:26:37
Z hlediska překladu slova evacuate jako vyprázdnění nic nemám, ale v praxi se to nepřekládá a používá se počeštěné evakuování
BenosOdpovědět
09.06.2016 13:59:03
Potaš je v češtině uhličitan draselný...
vlasy98 (anonym)Odpovědět
09.06.2016 14:37:47
i v češtině se používá slovo potaš, ne?
leonaless (anonym)Odpovědět
09.06.2016 15:04:02
+vlasy98Používá ale také nejsem moc zastáncem triviálních názvů. V češtině se například stále používají názvy jako vitriol, glycerín či acetylen. Souhlasím s Benosem, že je lepší uvádět přesný chemický název.
Taan (anonym)Odpovědět
09.06.2016 18:23:27
Myslím, že ten profesor není debil. Kdyby chtěl říct uhličitan draselný, tak by řekl potassium carbonate. Ale řekl potash...
leonaless (anonym)Odpovědět
10.06.2016 00:43:38
+TaanMno v anglickém názvosloví se slovo potash používá ve významu všech solí s draslíkem. Konkrétně v tomhle videu mluví o zbytku ze spálení odpadu (pot ash), který obsahuje uhličitan, chlorid, dusičnan a síran draselný. V češtině se potaš používal jen pro uhličitan draselný.