HeliumPeriodic Videos

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 15
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:243
Počet zobrazení:6 316

Periodic Videos je populárně-naučný youtube pořad, na kterém se můžeme dozvědět skoro vše o prvcích z periodické tabulky. Tým zkušených chemiků se zabývá chemickými vlastnostmi prvků, vysvětluje jejich každodenní využití a provádí názorné experimenty. Například princip mrazničky pro vás může být procházka španělskou vesnicí, po zhlédnutí pár videí z tohoto kanálu se z vás stane odborník na fungování běžných věcí z vašeho okolí. Helium - prvek, který vtipně zvyšuje hlas a vynáší do oblak balonky. Kdo by však hádal, že najít ho můžeme i v nemocnicích...

Přepis titulků

Tohle je balón plný hélia, což je velmi malý plyn. Používá se pro zjištění velmi malých děr ve vysokotlakých vakuových komorách. Protože je velmi malý, najde i ty nejmenší možné dírky. A stejně jako vodík, je velmi velmi lehký. V minulosti se vodík používal k naplnění přepravních balónů. Dnes můžeme vidět létat vzducholodě od Goodyearu, které jsou naplněny héliem. Hélium je pravděpodobně jeden z nejméně reaktivních prvků.

Jeho atomová hmotnost je 4, což je 4x více, než má atom vodíku, ale vodík existuje ve formě H2 molekul, kdežto hélium se vyskytuje jako samostatný atom, proto hélium ve skutečnosti váží 2x tolik, co vodík. Zde máme balónek naplněný héliem, je extrémně lehký. Nebudu ho pouštět, jinak by mi odlétnul přímo ke stropu. Zavážu ho provázkem, obmotám ho kolem dokola. Hélium nemůže být v přírodě syntetizováno, protože je to jenom prvek. Vyskytuje se v některých místech jako součást zemního plynu, zejména ve Spojených státech, tvoří se radioaktivním rozpadem minerálů v podzemí.

Ty vytvoří hélium, které je pak uvězněno spolu se zemním plynem. Vznáší se nám tu balónek hélia kvůli tomu, že vytlačuje svůj objem vzduchu, vznáší se docela hezky. Popravdě je těžké ho udržet, kvůli tomu tady máme tenhle provázek a stojánek, nechceme o něj přijít. Kdybychom vzali a naplnili balónek jiným plynem, t.j.

vodíkem, a zapálili ho, velmi rychle shoří, velice energeticky, protože vytvoří hodně a hodně vody. Vodík plus kyslík. Provedeme stejný experiment, ale tentokrát s balónkem plným hélia a uvidíme, zda bude hořet i ten. Na tyčce máme technickou zápalku a tu nabídneme našemu vznášejícímu se balónku hélia. Uvidíme, co se stane tentokrát.

Malé bum, ale to je jen unikající plyn, nehořelo to. Jo, je nereaktivní, je to inertní plyn. Molekula je velmi lehká, takže jakmile je v atmosféře, eventuálně unikne do vesmíru. Takže takhle nám, alespoň teoreticky, může jednou dojít hélium. Pokud je vypuštěno do atmosféry. Držím balónek hélia. Je velmi velmi lehký. Vytlačuje hodně objemu, takže kdybych ho pustil, ulétne.

Další věc, co uděláme, je, že ho budu držet a Neil ho ochladí pomocí tekutého dusíku. Můžete si všimnout, že Neil používá rukavice, protože dusík je velmi velmi studený. Jak balónek ochlazuje, plyny uvnitř se zpomalují a zaujímají stále menší a menší objem. Nyní můžete vidět, že balónek vytlačuje méně objemu, takže si balónek v klidu sedí na stole. Když ho přestaneme polévat tekutým dusíkem, balónek se zase začne ohřívat a koukněte, co se stane.

Plyn začne nabírat energii, začne obsazovat více prostoru a začne zase plout, stoupat ke stropu, kde mu to nejvíce vyhovuje. Hélium má řadu prospěšných vlastností, protože je to velmi lehký plyn. Když se ho nadechnete, začnete mluvit jako Kačer Donald, pištivým hlasem. Hélium.

Fantastický prvek. Velmi lehký, velmi zábavný. Rychlost zvuku je v héliu o mnoho větší než v běžných plynech. Je také užitečný jako kapalina. Zkapalňuje jen při velmi malých teplotách. Jeho bod varu je -269 stupňů Celsia. Ochladíme-li věci tekutým héliem, dostaneme velmi zvláštní vlastnosti. Např. některé materiály ztratí elektrický odpor. Tekuté hélium se používá na magnety, když chcete, aby byly opravdu silné. Například u magnetických rezonancí v nemocnicích. Použijete-li vakuový kompresor na hélium, bod varu se sníží ještě víc, může se dostat na 2 stupně před absolutní nulou.

Takže je hélium velmi důležité pro nejrůznější druhy ochlazování. Titulky vytvořil MultiZaklinac

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Hmm, tak za 4 hvezdicky, aby se nereklo. Pul videa nam nejaky hnup neustale opakuje, ze balonek vyletne nahoru. Pak zjistime, ze plyn se roztahuje s teplotou a ze helium meni hlas. No, pokud je video urceno detem, pak dobry,ale jinak je to dosti zbytecna zalezitost. Pokud nekdo neco z tohoto nevi, jiste to nedela z videa video dobre, jen to dela z cloveka uplnyho blba.

Cas vyplneny opakovanim toho, ze je helium lehke a balonek poleti nahoru, mohli venovat treba dalsimu vyuziti helia. Zminit napriklad jeho podil ve vesmiru, jeho podil na jaderne fuzy ve hvezdach, mohli mluvit o supratekutosti helia, vyzkum fullerenu...

Proste naprosto nevyuzity potencial, ale lidi se nechaji lehko opijet rohlikem, pokud ve videu zazni aspon par "chytrych" slov, hned flakaj maximum hodnoceni.

12

Odpovědět

zajímalo by mě jakej věděckej pokus mu způsobil ty vlasy :D

191

Odpovědět

"Kdo by však hádal, že ho najdeme i v nemocnicích..." hmmm každý ? Pokud o něm překladatel doteď věděl jen, že vtipně zvyšuje hlas, tak bude mile překvapen, kolik se v lékařství využívá plynů a všeobecně prvků z periodické tabulky.

32

Odpovědět

Já bych ten nadpis viděl spíš na "pokud někdo nechápe, jak fungují běžné věci z jeho okolí, měl by navštívit odborníka". :D
Ale video je fajn :)

53

Odpovědět

dovolil bych si poopravit ve vztahu k plošnému vysokému sebevědomí vůči tzv. "porozumění" reality

“pokud někdo CHÁPE, jak fungují běžné věci z jeho okolí, měl by navštívit odborníka”

on/ona ho vyvede z té pověstné jistoty

111

Odpovědět

tie vlasy ma dostali :D

423

Odpovědět

Takže když se napiju tekutého Helia budu mít super tenký hlas? :D

32

Odpovědět

budeš mít super nachlazený krk :D

440

Odpovědět

Hlavně to neukazujte hipsterům nebo bude za chvilku bílé afro dominantním účesem :D

510

Odpovědět

Sice je to zaklad ale mohli by ste spravit celu seriu prvkov :) :D clovek si to zopakuje

421

Odpovědět

já v to latentně doufám ;-)

ale mnoho méně známých, i stabilních, prvků vyžaduje, pro porozumění, nenulové povědomí o problematice, proto není snadné je populárně naučně přiblížit

30

Odpovědět

Nevim no... učivo 6. třídy ZŠ? Akorát ta poslední minuta je docela zajímavá.

1024

Odpovědět

konečně po dlouhý době nějaká zajímavá videa.

231

Odpovědět

Periodic Videos je skvělá volba, děkuji.

451