ŽelezoPeriodic Videos

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 15
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:215
Počet zobrazení:5 562

Tým chemiků z Nottinghamské univerzity natáčí na kameru Brady Haran. Je to stejný muž, který natáčí Sixty Symbols a Numberphile. Profesor Martyn Poliakoff je na této škole přednášejícím a mimo jiné pionýrem v tzv. zelené chemii. Periodická videa jsou točena v podstatě na základě jeho podnětů a jsou většinou naprosto bez přípravy. V tomto videu bude Ph.D. Pete Licence zažehávat jistou reakci, která měla podle mnohých skeptiků a očitých svědků jako součást konspirace způsobit pád dvojčat 11. září 2001. Reakce tak exotermická, že se prý nedá uhasit. #JetFuelCan'tMeltSteelBeams Železo je všude kolem nás a hlavně pod námi - tekuté tvoří jádro, které nás svým magnetickým polem udržuje na zemi a chrání před zničující silou Slunce. Ferrum je 4. nejzastoupenější prvek na Zemi. Průmyslově se získává nejčastěji z rudy magnetovce (oxid železnato-železitý) nebo krevelu (oxid železitý) ve vysokých pecích samozřejmě hojně i u nás. Podívejte se, jak se dá vtipně využít na zastavení dopravy.

Přepis titulků

Reakce termitu, což je reakce hliníku a oxidu železitého, se používá k přípravě železa. A protože hliník má s kyslíkem mnohem silnější vazby než železo, reakce produkuje obrovské množství tepla. A toho můžete využít pro sváření kusů kovů dohromady. Takže tohle je směs termitu. Je to směs oxidu železitého a hliníkového prášku. Uděláme drobet redoxní chemie a vyprodukujeme roztavené železo, které snad vyteče spodkem toho květináče.

Takže tady můžete vidět černou část, to je oxid železitý, a stříbrnou část, což je hliníkový prášek. Drobet to zahřejeme, zahájíme okamžitou redoxní reakci. Takže si hliník a železo vymění kyslíky. Hliník se tedy oxiduje, železo z toho vyjde zredukované. Snad vyprodukujeme hodně roztaveného železa, které by mělo vylézt spodkem testovací trubice. - spodkem květináče. - Dobře. Je takový příběh o studentech v Berkley, že nějací studenti se rozhodli, nebo skupina studentů se rozhodla udělat kanadský žertík.

V typu tramvaje, který má jedny dveře pro vstup a druhé pro výstup. Velká skupina studentů čekala na tramvaj a nastoupili zepředu. Bylo jich dost, takže mohli vlastně vystoupit na konci, druhými dveřmi, vytvořit tak smyčku a chodit dokola a dokola a dokola. Takže tramvaj nemohla odjet, protože nastupovalo pořád více lidí. Dojde nám film.

A zatímco tohle dělali, jiní studenti vlezli pod tramvaj, zažehli 2 termitové reakce a svařili kola, kovová kola tramvaje k ocelovým kolejím. Když se tramvaj snažila odjet, když studenti přestali chodit dokola a dokola, byla pevně svařená k trati, takže se vůbec nemohla pohnout. Vyhaslo to. Řekni nám, co se děje. Okamžitě začíná reakce termitu a můžete vidět, že je to tak žhavé, že to propálilo díru do dna terakotového květináče.

Ale když se teď přiblížíme, Brady, můžete vidět všechno to krásně roztavené železo. Je to tak horké, že železo samotné je roztavené, a zformovalo docela velkou louži na písku. Podporujete podobné kanadské vtípky? Ne ne ne, naši studenti jsou mnohem zodpovědnější. Jakmile se oheň dostane... nebo prskavka k povrchu termitové reakce, tady nahoře, započne okamžitou redoxní reakci.

To je to místo, kde spolu kovy soupeří o kyslík. Hliník tu bitvu vyhrál, vyšel z reakce jako oxid hlinitý. Železo bylo redukováno a to můžeme vidět tady dole. To je opravdu horké. Nebudu se přibližovat až moc blízko, ale už můžete vidět tohle opravdu horké železo. Železo se roztavilo, vykapalo dnem květináče a teď se ochlazuje. - Dnem květináče to nevykapalo. - No, prorazilo si cestu ven. Můžete říct, že mám železo v krvi. Ve vaší je také. Je to železo, co dává hemoglobinu červený pigment ve vaší krvi.

Je červené barvy. Reakce, kterou jsme viděli, byla asi tak před 5 minutami. Železo, které bylo vyprodukáno, pořád červeně září teplem. Můžete vidět, že se přivařilo ke dnu květináče, který byl tím bouřlivým krokem vpřed zničen. Je to naprosto nezbytný prvek k životu. Kromě u krabů, ti používají měď, ale o tom si budete muset poslechnout jindy. Železo je velice hojně se vyskytující kov, který se hodně používá jako konstrukční materiál.

Můžete vidět hodně kusů železa kolem, regály a dokonce některé kusy vybavení v sobě mají vysoký podíl železa. Jsou tam přimíchané i jiné prvky k vytvoření slitiny, - jako je třeba nerezová ocel. - Už hodně dlouho dobu mě zajímá jeho chemie. Kokrétně jsem vytvořil jednu sloučeninu železa, tzv. tetrakarbonyl železa, což má okolo sebe 4 skupiny. Všichni předpokládali, že to bude mít tvar podobný jednomu z těchto. Ve tvaru čtyřstěnu. Ve skutečnosti to mělo mnohem nepravidelnější tvar. Čtyři skupiny byly uspořádány takhle.

Od toho okamžiku se pokaždé, co slyším slovo železo, těším. Takže tohle je železný drát. můžete vidět, že je to velice malý drát. Má 0,2 mm v průměru. Můžete vidět lesklý materiál vespod, to je železo, které ještě nezoxidovalo. To je místo, které bylo uchráněno před kyslíkem ve vzduchu. Když se podíváme na železo navrchu, můžeme vidět, že je nám to velice známé, zejména protože to vypadá jako rez, který můžeme najít zespodu našich aut. Takže tady je oxid železitý navrchu železa. Úplně první chemický experiment, který jsem provedl, chemickou reakci, byl se železem.

A to samé, si myslím, platí i pro mnohé generace školáků. Zahřeji železo a síru dohromady a vyrobím sulfid železitý, takovou černou pevnou látku. Ale pak na to dáme kyselinu a dostaneme strašlivou vůni zkažených vajec. To byl můj úvod do chemie a velice se mi to líbilo.

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Já myslím, že ten profesor byl jedním z těch studentů, co přivařili tu tramvaj ke kolejím. :D

920

Odpovědět

Nenazývejte je skeptiky. Skutečný skeptik nevěří každé píčovině co si přečte na netu.

115

Odpovědět

Takže kdyby vymřelo všechno, co má v sobě železo, krabi by jen stáli a smáli se nám :D

151

Odpovědět

Dokud neumřou hlady. :D

120

Odpovědět

Jak už jsem dřív varoval blíží se planeta chobotnic. Chobotnice mají tak jako krabi v krvi hemocyanin. Krabi proti chobotnicím jinak ale nemají šanci.

120

Odpovědět


Odpovědět

+luftmausmannPravda. Prostě selskej rozum. Každý malý dítě ví, jak jsou chobotnice vychcaný, krabi nemaj šanci

70

Odpovědět

Nerozumím jedné věci. Jak tomuhle videu někdo může dát něco jiného, než 10 hvězd.

1912

Odpovědět

Docela snadno... zas taková bomba to nebyla

3912

Odpovědět

Docela fajn...

70