KyslíkPeriodic Videos

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 15
71 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:373
Počet zobrazení:6 951

Pokud jste byli na mé přednášce na Festivalu Fantazie o naučných videích, tak víte, že jsem slíbil dodání videa z tohoto velmi oblíbeného a oceňovaného naučného kanálu. A sliby se mají plnit, tudíž vám přináším video o jednom z nejzákladnějších prvků.

 

Přepis titulků

Takže, přátelé, vítám vás na přednášce. Rád bych začal jedním pokusem, abych ilustroval to, že molekula vzduchu O2 má nespárované elektrony. Jsem venku, abych vám ukázal reaktivitu této boží věci, tekutého kyslíku. Jak můžete vidět, tekutý kyslík má pěknou modrou barvu. Tady na stole máme plechový tác. Použijeme ho k tomu, aby v něm proběhl experiment.

Máme tu náš oblíbený tekutý kyslík. Je velmi oxidativní a reaktivní. A tady máme vatu. Je to stejná vata, kterou si sundaváte make up, nebo naši partneři, přítelkyně, manželky. A stejnou věcí utíráme dětské zadky. Kyslík je zajímavý prvek, protože existuje ve dvou formách. Forma, kterou dýcháme je O2, což jsou dva spojené atomy kyslíku.

Druhou formu nazýváme ozón, který má atomy uspořádané jako písmeno V. Teda takhle jako V. Kyslík má v orbitalech nespárované elektrony, v atomových orbitalech kolem jádra. A tyto nespárované elektrony určují barvu a ta je modrá. Modrá barva je často brána jako barva solvatace nebo nespárovaných elektronů. Tady můžete vidět tu nádhernou modrou barvu.

Mnoho chemiků se modrého kapalného kyslíku děsí, protože je velmi reaktivní. Obecně se dá říct, že kapalný kyslík vznikne jen omylem. Dneska ale ne, dnes ho vyrábíme úmyslně. Když ho ale vytvoříte neúmyslnou a nekontrolovatelnou cestou, a jsou tam přítomné organické molekuly, třeba běžné organické sloučeniny jako uhlovodíky, mastnota nebo velmi složité sloučeniny, tak má tendenci explodovat a udělat z toho velmi výbušný experiment.

Je nadýchaná, není moc reaktivní, skoro ani nehoří, jen doutná a čoudí. Tak ji dáme na tác. Začneme s Neilovým špičkovým vybavením, což je zkumavka na provázku. Nalijeme do ní trochu kapalného dusíku. Jak uvidíte, nebo tedy spíš ne, tak tekutý dusík je bezbarvý, Tohle je tedy tekutý dusík.

A doufám, že uvidíte... Tohle je magnet. A je to dobrý magnet. Nechte mě to předvést s mými klíči. K magnetu se přichytávají docela silně. Magnet nemá na tekutý dusík absolutně žádný efekt. Můžu magnet oddálit a nic se nestane. A teď zaplním všechen volný prostor mezi molekulami vaty kyslíkem. Být tebou, Brady, tak si odstoupím.

Naliju tam tekutý kyslík. - Chceš přijít blíž a přiblížit to? - Myslím, že to mám dobře přiblížené. Teď vidíte nádherně modrý kyslík jak vtéká mezi molekuly vaty. Zkusme to samé s tekutým kyslíkem. Pozor na mé boty. Tady máme zápalku na tyči. Jak vidíš, tak hoří.

Takže máme oheň, máme kyslík, máme palivo. Uvidíme, co se stane, když to zkombinujeme. Ttekutý kyslík je dnes obzvláště krásně modrý. Zkusme to s magnetem znovu. A když ho přiložím ke kyslíku, tak vidíte, jak ho můžu odtáhnout. Protože... Není tak magnetický jako mé klíče, ale je vidět, jak se přichytí k magnetu. Jak vidíte, je opravdu magnetický.

Připraveni? Vybouchlo to. Ozón je mnohem reaktivnější než kyslík. Takže blízko povrchu, tam kde teď všichni právě jsme, je ozón poměrně nebezpečný, protože když se ho nadýcháte tak začne uvnitř vás reagovat s jakoukoliv molekulou, která je navázána na uhlík. Ale nahoře v atmosféře je ozón extrémně důležitý.

Absorbuje totiž ultrafialové záření ze Slunce a znemožňuje tak, aby toto záření škodilo biologickým druhům na povrchu. Kdyby nebylo ozónu v atmosféře, tak bychom všichni byli... Pokud ne mrtví, tak v mnohem menší pohodě, než jsme teď. Neil teď připojí hadici k válci a naplní ho kyslíkem. Předvedeme si naprosto klasický pokus. Běžný školní test na kyslík, který znovu zapálí doutnající třísku.

Máme tu plný válec kyslíku. Vidíte, jak zapalujeme třísku. Dřevo tady hoří díky přemíře kyslíku v ovzduší. A my tu třísku zhasneme, aby jen žhnula. Když na ni fouknu, uvidíte, jak se rozzáří. Pokusíme se tu třísku znovu zapálit vložením do nádoby bohaté na kyslík. Přesuneme se tedy k nádobě a třísku do ní vložím. A jak vidíte, oheň zase vzplál.

Tohle je test na kyslík, který se snad každý učil. Jak je to možné? Zvýšená koncentrace kyslíku znovu nastartuje oxidaci tohoto dřeva, hoření dřeva. Udělám to znovu. A je to. Znovu hoří. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (21)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A jaké z toho plyne ponaučení ?
Přestaňte krást ozón a děti nehrajte si s tekutý kyslíkem, když Váš kamarád kouří. :D

200

Odpovědět

Studuji čtvrtým rokem na Gymnáziu( což je ročníkem 9. třída základní školy) a ve videu jsem se nedozvěděl absolutně nic nového.
Ještě dodám, že jsem právě masturboval nad svou spolužačkou, což by vám mohlo dát představu o mém intelektu.

245

Odpovědět

Tak bacha, masturbování nad spolužačkama o intelektu nic nevypovídá, já jsem geniální, ale taky mám pěkné spolužačky... Ale stejně jsem rád, že nejsem sám.

242

Odpovědět

No, myslím že periodicvideos mají i lepší videa než je tohle...

190

Odpovědět

No jako student chemie a pracovník chemičky jsem ani nedoufal, že se dozvím něco nového, ale budu rád za další videa, např vodík, nebo vzácné plyny. Jó to byli časy kdy jsem podobné pokusy dělal sám, občas bych se k tomu i vrátil, ač bych už asi víc dodržoval bezpečnost :-)

182

Odpovědět

Jsem jediný, koho zaujalo jak jsou ty přednáškové místnosti všude stejné? Chvilku jsem myslel že je to z 'Kuchyňky' v Praze :-)

193

Odpovědět

Pouze zopakování obecně známých věcí, příšerně natočené a sestříhané. Vskutku slabší.

195

Odpovědět

Teda, nedozvěděla jsem se nic nového. :D Čekala jsem alespoň nějaké zajímavosti.. a ty střihy byly opravdu děsné :D

BTW: 4:53 my všichni bychom bylI, ne bylY. :)

182

Odpovědět

ten týpek z curkovou vatou na hlavě mi připomínal vzáleného bratrance Mr. Beana.

181

Odpovědět

Dr. Emmett Brown

181

Odpovědět

+ZlopánProfessor Martyn Poliakoff CBE

183

Odpovědět

K otázke, kto to strihal, by som rád podotkol, že to robil ten istý týpek ako u numberphile, akurát toto video je už 5 rokov staré, takže začiatky asi neboli dokonalé :) nebolo by zlé, keby sa tu objavilo niečo z novšej tvorby tohto kanálu :)

181

Odpovědět

Furt lepší než ta nekonečně dlouhá monotónní videa s pokusy, kde jdou vidět jen ruce toho vědce, který stojí před nějakou zelenou/šedou/hnědou stěnou a u toho ten rozvleklý nudný hlas vykládá triviální věci, co se bude dít, která se pouštěla vždycky v chemii na základce/středn z VHSky :D.

191

Odpovědět

V tom stebou souhlasím, hlavně když se ve třídě ta telka zesílila jak mohla, tak tomu týpkovy stejně nebylo rozumnět :D

191

Odpovědět

Todle bych možná použil tak na den otevřených dveří na nějakou chemickou střední školu ...

202

Odpovědět


Odpovědět

Video je snad stříhané slepým a hluchým. Není možné, aby zdravý člověk vytvořil tak hrozný střih.

215

Odpovědět

děs, nezajímavé, špatné střihy, ten "vědátor" jako z nějaké béčkové komedie

206

Odpovědět

Nejzajímavější pro mě bylo to jeho šedé afro

213

Další