Nejbouřlivější místo na světěTED-Ed

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 35
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:30
Počet zobrazení:4 488
Kde na světě to nejvíc bouří a kolik blesků lze na takovém místě pozorovat? To i proč tomu tak je, se dozvíte z dalšího videa od kanálu Ted-Ed.

Přepis titulků

Epická báseň La Dragontea popisuje, jak se anglický objevitel Francis Drake plavil v roce 1595 Venezuelským zálivem. Jeho cílem bylo nedaleké jezero Maracaibo, kde se nacházela kolonie španělských osadníků, které se chtěl zmocnit. Když se však Drake k jezeru pod rouškou tmy přiblížil, byl jeho plán náhle a velkolepě zmařen. Obrovské blesky ozářily krajinu a odhalily flotilu tak, jako by byl den, což Španěly před jeho příchodem varovalo.

Jezero Maracaibo je nejbouřlivějším místem na světě. Obrovská vodní plocha o rozloze více než 13 000 km² je místem téměř neustávajících bouří. Bouřky nad ním zuří až 200 dní v roce a každá z nich je uši drásající a trvá několik hodin. Stejně jako všude jinde i u jezera Maracaibo jsou blesky výsledkem protichůdných elektrických nábojů, které se postupně hromadí uvnitř bouřkových mraků.

Jakmile se vytvoří dostatečně velký rozdíl mezi náboji buď uvnitř mraku, anebo mezi mraky a Zemí pod nimi, vznikne jiskra a z ní pak blesk. Blesk udeří do Země přibližně 350 milionkrát za rok, což je v průměru 11 blesků za sekundu. To víme díky satelitům ve vesmíru a senzorům na zemi. Můžeme měřit také hustotu blesků na Zemi, což je počet blesků na kilometr čtvereční. Když víme, kde a jak často blesk udeří, můžeme určit i místa s největším výskytem blesků na Zemi.

V polárních oblastech může dojít pouze k jednomu výboji na několik kilometrů čtverečních ročně. Naproti tomu na rovníku udeří na kilometr čtvereční v průměru několik desítek blesků ročně, protože slunce tam dodává více tepla, které bouře pohání. I tak se ale žádné místo nedá srovnat s jezerem Maracaibo, kde blesk na kilometr čtvereční udeří v průměru 250krát, což je ta vůbec nejvyšší hustota blesků na Zemi.

Na vzniku zdánlivě věčných bouří na jezeře se podílí celá řada faktorů. Jezero Maracaibo leží pouhých 10 stupňů severně od rovníku, takže je tu k dispozici velké množství sluneční energie, která bouře pohání. Ke vzniku bouřky je zapotřebí také vodní pára a teplé vody Karibiku, které se nacházejí nedaleko, jí poskytují nekonečné množství. Jižní a západní okraj jezera navíc ohraničují dvě mohutná pohoří, po jejichž svazích proudí chladný vítr, který vytlačuje teplý vzduch vzhůru, čímž dojde k destabilizaci atmosféry a vzniku bouřkových mraků.

Tyto faktory dohromady dávají vzniknout nejúžasnějším bouřkám na světě, na které je opravdu radost pohledět. Sir Francis Drake možná před staletími intenzivní osvětlení jezera proklínal, dnešní námořníci ale tento fenomén vítají. Nazývají ho maják Maracaiba a využívají ho jako přírodní maják, který jim osvětluje cestu na moři.

Překlad: marysol www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Moc hezká animace.

00