Mylné představy o teplotěVeritasium

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 85
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:161
Počet zobrazení:11 870

Dnes se Derek opět vydá mezi lidi a bude zjišťovat, jaké jsou jejich vědomosti o teplotě a o tepelné vodivosti. Jste chytřejší než účinkující ve videu? Pusťte si následující video a zjistěte to.

Přepis titulků

Když se něčeho dotknete a přijde vám to teplé nebo studené, co to o tom předmětu vypovídá? Mám s sebou kovový pevný disk a knihu a požádám několik lidí, aby porovnali jejich teploty. Co z toho se podle vás bude zdát teplejší? Kniha nebo pevný disk? - Teploty? - Ano, řekněte, co je teplejší nebo studenější nebo jestli má obojí stejnou teplotu.

Jak vám připadají? Tohle je o něco chladnější než tohle. - Tohle je teplejší. - Jo. Souhlas. Řekl bych, že pevný disk je o hodně studenější než kniha. Nevím, protože je v té knize více znalostí? Proč si myslíte, že to tak je?

Kovy jsou obvykle studenější, když je necháte v nižší teplotě. Co kdybych vám řekl, že obojí má stejnou teplotu? Řekl bych, že si vymýšlíte. Že si vymýšlíte. Božínku, možná bych to mohl dokázat infračerveným teploměrem, co mám u sebe. Co myslíte, že uvidíme? Možná by na to mohla znát odpověď věda a já nejsem žádný věděc.

Učiňte předpověď. Pořád si myslím, že tohle je chladnější. Vsadil byste se mnou? Ne, protože u sebe nemám peníze. Změřme teplotu knihy. Co je tam napsáno? 19,0. Dobře, změříme teplotu tohoto.

19,0. Teď vám věřím. Snažím se to sám sobě nějak vysvětlit. Pokouším se přijít na to, proč by měly mít stejnou teplotu. Nepřipadá mi, že mají stejnou teplotu. Tak proč vám tohle přijde studenější, když má obojí stejnou teplotu? Dobrá otázka, vy ji dokážete zodpovědět? Já chci odpověď po vás.

My jsme kreativci, ne intelektuálové. Tak tu odpověď vytvořte. Já nejsem vědec, řekněte to vy mně. Pokusím se tuhle otázku zodpovědět pomocí dalšího experimentu. Tady je kvádr z hliníku. Krásně studený. A kvádr z plastu. Porovnejte jejich teplotu.

Jsou úplně rozdílné. - Hliník je mnohem studenější. - Vážně? Tenhle mi připadá studenější. Vezměme to na další úroveň. Na oba kvádry dám kostku ledu. Co uvidíme? Hádám, že na tomhle zůstane vcelku a na tomhle roztaje. Takže na plastu roztaje, a na hliníku zůstane vcelku?

Ano, ale možná se mýlím. Tenhle roztaje rychleji než ten na hliníku. Ano, myslíme si to, protože je studenější. - Ano, protože je studený. - Já si myslím, že to bude nastejno. Dobře, takže na každý kvádr umístíme kostku ledu. Co vidíte? Na hliníku taje mnohem rychleji. Božínku, taje to.

Tenhle taje rychleji než tamten, i přestože je tenhle z hliníku a tamten z plastu. - Jaký vám připadal studenější? - Tenhle. - Jak je to možné? - Nemám tušení. Mohl by hliník být pro životní prostředí špatný? Proč by mohl hliník být pro životní prostředí špatný? Led na něm taje mnohem rychleji, že ano? - Takže chcete znát odpověď?

- Ano, prosím! Je to kvůli tepelné vodivosti – míře, jakou se teplo přenáší z jednoho tělesa na druhé. Když jste se kvádrů dotkli poprvé, tenhle vám připadal mnohem studenější. Ale z druhého příkladu víte, že oba musí mít stejnou teplotu. - Správně. - Byly nějakou dobu venku. Pozorujeme, že na hliníkovém kvádru led taje rychleji než na plastovém, protože ke kostce ledu přivádí teplo rychleji.

Plastový kvádr je horší tepelný vodič, takže k ledu přivádí teplo pomaleji, proto neroztaje. Dobře, věřím vám. - Dává to smysl? - Ano, určitě. V našem prvním příkladě vám pevný disk připadal studenější, i když měl zhruba stejnou teplotu jako kniha. To proto, že hliník vám odvádí teplo z ruky rychleji než kniha. Jistě, to je logické.

Kvůli tomu vám připadá pevný disk studenější a kniha teplejší. Když se něčeho dotknete, ve skutečnosti necítíte teplotu. Cítíte míru, jakou je teplo buď přiváděno do vaší ruky, nebo z ní odváděno. Myslete na to, až budete příště v zimě vylézat ze sprchy. Je mnohem příjemnější postavit se na rohožku než na osušku vedle ní. Ne protože je rohožka teplejší, ale protože od vás odvádí teplo pomaleji.

Komentáře (81)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Video je zajímavé, ale ti lidé... "jsme kreativci" "Je hliník škodlivý pro životní prostředí, když na něm led taje rychleji" etc.

Člověk je poslouchá a začíná mít obavu, že darwinova teorie o přirozeném výběru má značné trhliny.

190

Odpovědět

Darwinova teorie funguje bezchybně. Problém je v tom, že lidstvo díky péči o slabší kusy, léčení nemocí,atd... dalo přirozenému výběru na prd*l a proto máme ve společnosti "kreativce", sluničkáře, vítače a podobně...

182

Odpovědět

+Malé zvířeTak jasně.

40 let se tady bojovalo za mír, 40 let se přijímali uprchlíci z "národně-osvobozeneckou minulostí". A najednou to začíná někomu vadit.

21

Odpovědět

"jsme kreativci, ne intelektuálové" - preto dnešné "umenie" vyzerá tak, ako vyzerá. Kedysi umelci poznali fyziku

153

Odpovědět

Člověk, který úspěšně absolvoval základní školu by neměl být překvapen.

280

Odpovědět

Přesně tak,
to je učivo základní školy, možná dokonce první stupeň. Je to na úrovni hádanky : "co je těžší, kilo peří, nebo kilo železa?"
Zdar Max

60

Odpovědět

Kdyz sem to videl tak mna napadla otazka naseho fyzikara ze zakladky. Kdyz na led hodim kozuch stane sa:
a: led roztaje rychlej
b: nic
c: led roztaje pomaleji

Toto video i tato otazka presne patri na zakladku a pokud tomuto nekdo nerozumi, tak asi nedaval pozor. Nicmene to je uplne v pohode ja taky nevim poradne nic z historie ci zemepisu (tam sem nedaval pozor zase ja)...

60

Odpovědět

Rozdíl v tom trochu je, protože historii si logicky ze svého denodenního života neodvodíš. Kdežto se základní fyzikou jsi v kontaktu pořád, takže máš dostatečný základ znalostí k tomu, aby jsi si z ní udělal alespoň nějaké své závěry.

63

Odpovědět

+pes Rakeťákso základnou fyzikou boli v kontakte aj ľudia v stredoveku, tak mi je záhadou prečo upaľovali čarodejnice, keď sa to dalo odvodiť :D ale nuž čo asi máš pravdu

44

Odpovědět

+verejnynepriatelVždyť proto, že si to tak odvodili :)
Chceš mi však tvrdit, že nyní mají všeobecně lidi stejné povědomí o fyzice jako ve středověku?
S těmi všemi vymoženostmi jako je například lednice, sporák, trouba, zmrzlina, termoska, tepelná izolace, dvojité sklo, ...?

10

Odpovědět

+pes Rakeťákide o to, že nemôžeš očakávať od každého, že bude rozumieť všetkému čo používa. Osobne si myslím, že princíp fungovania chladničky alebo mikrovlnky vie vysvetliť tak 1/20 ľudí. Ak človek nejaví záujem o fyziku, tak áno môže mať rovnaké povedomie o nej ako ľudia v stredoveku. Je to vtipné ale je to pravda. Urob si doma pokus a opýtaj sa svojej mami, brata otca alebo neviem koho na to ako funguje mikrovlnka a uvidíš sám.

12

Odpovědět

+verejnynepriatelPrávě, že od každého očekávám, že bude rozumět tomu, že když dá do lednice kelímek, tak po chvíli se kelímek zchladí. A že se zchladí úměrně době, ve které v lednici je. Všímavější si také všimne, že různé materiály se zchlazují různou rychlostí. Očekávám také, že je schopen si z toho udělat určité závěry, které bude schopen aplikovat na podobné situace.
Ale je fakt, že oba dva se asi pohybujeme v jiných kruzích.... :)

21

Odpovědět

+pes RakeťákPokud toho ovšem už nejsi schopný, a i když tě tvé okolí utvrzuje v tom, že je to normální, jdi prosím v zájmu bezpečnosti vrátit řidičák. Díky :)

04

Odpovědět

+pes Rakeťákomg :D :D tak tou druhou reakciou si ma vygumoval.... :( Idem vrátiť vodičák hneď zajtra.

01

Odpovědět

+pes Rakeťákno obaja sa môžme pohybovať v iných kruhoch, to máš pravdu :D som strojný inžinier :D napísal som skôr o princípe chladničky ako výmenníku tepla. Nie o tom, že tá "vec" dokáže niečo ochladiť ale proces, ktorý v nej prebieha. Ako v tom videu sa bavíme o procese aký prebieha. Opakujem sa, ľudia ktorí nemajú dôvod sa o to zaujímať, tak to nevedia. Spomeň si na to, keď budeš nabudúce variť párky bez pokrývky ;-) ale rád by som videl to tvoje okolie ,keď všetci rozumejú princípu ohrevu v mikrovlnke a proces chladenia v chladničke :D určite by si mi vedel aj len tak z fleku vysvetliť ako funguje fontána však :D alebo prečo ma radiátor rebrá

01

Odpovědět

+verejnynepriatelSkutečně jsi viděl video? Tvůj příklad byl totiž mimo kontext. Ve videu se totiž lidí ptá na jevy spojené s přenosem tepla. S čímž lidi mají vlastní zkušenosti. Minimálně v těch případech, které jsem zde uvedl (lednička, sporák,...). Takže při řešení otázky mohou vzít v potaz své vlastní zkušenosti. Je irelevantní, jestli je to zajímá či ne. Ty zkušenosti mají. Relevantní je, když se je na to někdo zeptá, jestli jsou ochotní o tom přemýšlet...
Ale chápu, u vás na škole jste na všechno měli skripta, tudíž můj přístup ti klidně může být na hony vzdálený :)

10

Odpovědět

+verejnynepriatelČarodejnice/heretici byl obvykle zkrácený název pro špionky/nepřátelští bojovníci, které jsme chytli na našem území.

To víš: POW (prisoners of war) přišli až se Solferinem.

01

Odpovědět

Nerozumiem tomu podla mna to je fake.

210

Odpovědět

A co tak jit trolit do madarska kam patris?

75

Odpovědět

+UzivatelCo mas proti madarsku? Nechapem co to ma stym spolocne.

11

Odpovědět

+mirec83Vis jak vznikli slovaci?

Madar naprcal opicu a hodil ju pres dunaj..

takze ja proti madarsku nic nemam jen te posilam tam odkud jsi prisel abys netrolil tady...

27

Odpovědět

+UzivatelA vies ako vznikly cesi slovak sa vysral a vznikol Uzivatel,

14

Odpovědět

+Uzivatelvzhľadom k tvojej informovanosti mám dojem skôr ,že tvoj tatko prcal opicu a potom ten narodený plod hodil na západ za rieku Moravu. A z toho si môžeš vydedukovať prečo si adoptovaný a vyzeráš ako neandrtál.

26

Odpovědět

Jak Maďar.....

12

Odpovědět

+Buellxb9SMilý Maďaři (slováci).

Víte o tom, že jste na ČESKÉM portálu a né na slovenském tudíž je dosti nemístné vystupovat proti ČECHŮM. Kdyby to tak nebylo, tak by jste neměli kam "s*át" ty vaše "komentáře".

03

Odpovědět

pozor hate pre defektov: Lol koľko inteligencie sa tu našlo. Každý zrazu pozná súčiniteľ vodivosti tepla a predpokladám, že každý pozná aj jej presnú definíciu s jednotkami. .. určite všetci vedia, že lambda hliníka je okolo 230 a dreva 0,niečo. :D ak raz niekto neštuduje technický odbor, tak ťažko bude hádať o čo ide a nemusí mať zrovna ani nasraté v hlave. To je ako keby vám chemik ukázal reakciu a smial sa na tom, že nespoznáte reakciu šumienky a vody, pretože vás to nikdy nezaujímalo.

38

Odpovědět

Velice obdivuji Dereka, s jakou trpělivostí to těm lidem vysvětluje a ještě si dokáže udržet vážnou tvář.

162

Odpovědět

A proč by jako neměl? Mě baví, jak si tady na internetu honíte ego, jak jste inteligentní a že by vám na odpověď stačilo absolvovat základku. Je to stejné jako bych se tě zeptal já na něco primitivního z elektroniky. Pokud se o to daný člověk nezajímá, tak mu může být u p****e jak funguje počítač nebo auto. A stejně to každý den používá.

34

Odpovědět

+?Tohle je otázka typu "Je těžší kilo peří nebo kilo olova?". Stačí použít rozum a dojde ti, že vzhledem k vnějšímu prostředí, které působí na oba předměty stejně, musí být teplota stejná. Ani na to nemusíš sahat. Nemusíš ani tušit, že existuje něco jako tepelná vodivost. A příště se alespoň podepiš, když už se snažíš někoho kritizovat.

31

Odpovědět

Očekával jsem, že na konci videa hodí nějáké stats o tom, kolika lidem musel říct, než ty vyvolené našel...

01

Odpovědět

No to snad ne... Přitom ty lidi na první pohled nevypadaj jako úplný tupci, jako v pořadech typu aj múdry schybí. Buď chyba ve školství, nebo prostě vybrali ty, co odmítaj použít zdravej selskej rozum.

297

Odpovědět

Asi myslíš ty co používají zdravej selskej rozum, ne?

21

Odpovědět

+Alberto123? Těm co ho používají, musí být jasný, že 2 materiály ve stejnej teplotě - budou mít stejnou teplotu :D. Co by jeden z nich asi tak zahřálo?

90

Odpovědět

+Alberto123No? Myslim, že každej má empiricky otestováno, že když dá něco do chladna, tak to zchladne a když dá něco do tepla, tak to zteplá => když jsou 2 věci (který si sami nedokážou vyrábět teplo) ve stejnej teplotě, tak zákonitě musej bejt stejně teplý (po nějakym čase). Člověk nemusí mít žádnou extra znalost a nemusí mít sebemenší tušení, jak přesně to funguje, stačí jen trošku uvažovat.

00

Odpovědět

Podívej se na ně, jedna tam dokonce říká "jsme kreativci, ne intelektuálové". Ve skutečnosti říká "jsme moc hloupí na exaktní vědy".

272

Odpovědět

+TaanTaky se mi líbí ta pokusná odpověď "Protože hliník je špatný pro životní prostředí.", neboli "Plácnu nějakou uvědoměle znějící blbost, kterou chtějí všichni slyšet a budeme se tvářit, že je to pravda."

32

Odpovědět

Mě přijdou ti lidi čím dál hloupější. A nebo záměrně vybral jen ty co to neuhodli.
To vážně nikdo z nich nechodil do školy? Nebo je v životě nikdy nenapadlo, proč je hrnec kovový a úchytky plastové?

Co bych ještě chápal je to, že je zmátl tím ledem, i když to jde úplně stejně odvodit. V zimě na sebe taky nedáváme kovové brnění, ale věci z plastu nebo tkaniny (což je ekvivalent knihy).

223

Odpovědět

:( My máme hrnce celý železný.

110

Odpovědět

+BullOverJo, ty jsou dobrý na plynový sporáky. Tam mám pro změnu dva platové a vařit se v nich nedá, jinak smrdí pálenej plast. :)
Ale smysl mého komentáře snad byl k pochopení. :D Tepelnou vodivost v praxi zná snad každý a že plast izoluje před spálením ví snad každej kdo občas vařil. :)

11

Odpovědět

Všiml jsem si jenom já že si asi vycucal z prstu kostky ledu během poměrně teplého podzimního dne? :D

97

Odpovědět

Termoska. :)

100

Odpovědět

Nevim jak vy ale toto jsem nevěděl a stejně bych nechápal jako ti lidi ve videu dokud by mi to nevysvětlil. LUL

2836

Odpovědět

Typická komunita VČ; někdo se přizná, že něco nechápe, a ihned 18 palců dolů.

336

Odpovědět

+PaeturNapsal jsi to úplně přesně.

62

Odpovědět

+PaeturOtázka je proč by měl dostat palce nahoru? Na základní neznalost se vždycky pohlíží negativně a většina tě za ně nepochválí. Přijde mi, že ve společnosti je takový nešvar, že člověk se pochlubí, že nikdy moc nechápal matematiku a další mu přitakávají (tj. dávají pomyslné palce nahoru) až to vypadá, že tu neznalost chválí, což je podle mě špatně. Takže pokud tu máme řešit nějaké palce nahoru/dolů, tak "správnější" jsou ty dolů. Je pravda, že ne každý zná všechno, ale ne každý se také chlubí v komentářích svojí neznalostí a s negativním ohlasem by měl tudíž počítat. Ne každý uživatel komentář taky hodnotil (nechtějí třeba chválit neznalost, ale ani negativně hodnotit, protože mají taky někde mezery anebo jim ten komentář přijde prostě nezajímavý). Pokud je tedy tohle typická komunita VČ, tak jsem za ni osobně celkem rád :)

94

Odpovědět

+kocour OggyNepíšu, že by měl dostat palce nahoru, dávat ale takovému komentáři palce dolů .. Až se člověk začne stydět, že to neumí. Ne každý je chytrý a vzdělaný :) Alespoň to přiznal, a ne že tady polovina komentářů je o tom, jak jsou lidé, kteří to nevěděli hloupí, a že to je základní znalost :)

22

Odpovědět

Nevím, proč ti lidi dávaj mínusy, když jsi nebyl pokrytec a s odvahou napsal pravdu. Dávám ti palec nahoru za upřímnost.

82

Odpovědět

Nevěděl jsi, proč na horký hrnec saháš přes chňapku? Nebo tě nebaví nad tím přemýšlet a udělat si vlastní závěry z toho, co už sám o tomto jevu víš?

10

Odpovědět

Kluci moji opravdu nějaké palce vůbec neřešte. Nevím čím to je, že tuto základní věc nevím. Buď nás to ve fyzice neučili nebo jsem na to už zapomněl. Moje paměť je hodně špatná.

00

Odpovědět

Tipuju nejakej ezo veletrh, soude podle obleceni a vypatlanosti kolemjdoucich. Nechapu jak nekdo muze klatit tak vypatlany zensky, to uz rovno muzete jit s opici z pralesa, nebo s n****m to uz vyjde asi na stejno. BTW s tou blonckou bych si mozna nechal rict, ale musel bych byt po vasektomii, mit minimalne dve gumy a stejne bych ji pak pro jistotu proplachl savem. A stejne by se me pak zdali nocni mury, ze to nekde nakladlo vajicka. Zlaty akademicky co vedi jestli maji integrovat nebo derivovat aby dostali plochu pod krivkou.

1415

Odpovědět

"Šáhněte na pevný disk a na knihu", copak mezi knihou a člověkem, nebo pevným diskem a člověkem neprobíhá tepelná výměna?

23

Odpovědět

Je to pravda, harddisk měl být o něco teplejší díky tělesnému teplu. Ale zároveň díky ovívání větrem ji zas brzy ztratí, tak proto byly teploty nastejno. Princip pasivního chladiče.

11

Odpovědět

Právěže probíhá. U knihy se ale teplo udrží v okolí prstů (ze kterých je přijímáno) a proto lidé zpětně vnímají vyšší teplotu. Naproti tomu kovový harddisk teplo rychle odvede a to co lidé cítí je skutečně těch cca 19°.

Se stejného důvodu si do zimy bereme bundu - udrží naše vlastní tělesné teplo kolem nás a cítíme tedy vyšší teplotu, která tam lokálně skutečně je.

30

Odpovědět

+ThrayldJá ale mluvil o skutečné měřené teplotě, ne pocitu. :)

11

Odpovědět

+ThrayldA proto je hloupost ptát se na teplotu knihy na základě dotyku.

To, co člověk vnímá totiž není teplota předmětu, který drží, ale teplota vlastního těla.

10

Odpovědět

Ja mam nejraději ,,na sluníčku je 50 stupňů''

91

Odpovědět

Měří se teplota na povrchu, když se uvádí "teplota na slunci".

11

Odpovědět

+MikeZ gramatického hlediska je rozdíl mezi teplotou na slunci a teplotou na Slunci ;)

100

Odpovědět

+ZarwanVšak ano, proto oba píšeme s malým "s". :)
Asi jsem nepochopil, že Lejno myslel hvězdu, já myslel, že (vzhledem k videu) mluví o teplotě vzduchu, která je stejná jak ve stínu tak na slunci, díky proudění. :) Tedy že naráží na to, že na slunci (ve vzduchu) není teplota 50, ale stejná jako ve stínu.
Dobré, dobré, už asi rozumím. :)

03

Odpovědět

+MikePředtím jsi tomu rozuměl. Nevím co do toho kdo zapletl tu hvězdu.

00

Odpovědět

+MikeA slyšel jsi někdy o tzv. ledových údolích? Dále o návětrných a závětrných stranách kopců?

Tedy větší "békovina" je naopak určit pro jedno středně velké město-řekněme třeba Opavu- jediný číselný údaj.

A naopak pokud by musela být všude stejná teplota, pak by se nemusely vysazovat větrolamy. Zemědělci by ušetřili až čtvrtinu své práce a mohli by sklízet uniformní plodiny.

00

Odpovědět

+orcinusorca2017No dobře, studoval jsi nějakou zemědělku, všichni tleskáme výběru oboru, ale o tomhle tu nikdo nemluvil. Mimochodem na "ledové údolí" mi neporadil ani google, nemyslíš třeba ledovcové?

00

Odpovědět

+TaanNe, zemědělka to nebyla. Ale matematické modelování šíření tepla.

00

Odpovědět

+TaanA že ti google neukázal ani "Maltatál-ledové údolí", nebo Kyjovské údolí u Děčína se mi opravdu ani věřit nechce.

A rozdíl mezi ledovcem a ledem tedy snad dokážeš odhadnout.

00

Odpovědět

+orcinusorca2017Našel, ale až na druhé straně, jako relevantnější výsledky mi vyhodil věci jako ledová jeskyně, ledové království, bruslení na přehradě apod. Moje chyba. :) Ale pořád to nemění nic na tom, že tu o ničem takovém nepadlo ani slovo. Resp. tak nějak logicky jsem pochopil, že myslel klasické "vlezu do stínu a je pořád vedro" a ne, že má celá planeta díky proudění vzduchu nějakou uniformní teplotu.

00
Další