Výhody nudyVeritasium

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 85
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:108
Počet zobrazení:10 817

Každý se chce co nejvíce vyhnout nudě. Mohla by přesto být zásadní pro zdravý život?

Přepis titulků

Toto video sponzoroval Lastpass. Na konci videa se o něm dozvíte víc. V nedávné studii byli účastníci posazeni do místnosti na šest až patnáct minut. Bylo tam jen tlačítko, které jim po stisknutí mělo dát elektrický šok. Měli se v místnosti nějak zabavit, ale mohli si dobrovolně sami přivodit šok. A co se stalo?

25 procent žen a 67 procent mužů se samo šokovalo. A to i přesto, že předtím řekli experimentátorům, že by byli ochotni zaplatit za vyhnutí se šoku. Zjevně by ale radši přetrpěli bolest, než aby se nudili a než aby je zaměstnávaly jen myšlenky. Ale nejsou v tom sami. Okolo 95 % Američanů v posledních 24 hodinách provozovalo odpočinkovou aktivitu.

Ale jen 17 procent řeklo, že aspoň nějaký čas tráví relaxováním a přemýšlením. Protože to je nuda. A nudit se je nepříjemné. Takže co je nuda? Častý, ale mylný názor je, že to znamená nemít co dělat. Jen žádná z vašich možností není lákavá. Nuda se projevuje úbytkem koncentrace, neklidem, ale také letargií.

Je to stav při nedostatku vjemů a v dnešní době je více možností uniknout nudě než kdykoliv předtím. S Facebookem, Twitterem, Instagramem, YouTube, navíc pořád čerstvé zprávy. Při čekání v řadě, v kavárně či na červené mnoho lidí sáhne po telefonu, aby se nenudili. A nic není svaté.

Necháš se někdy prostě nudit? Ne, obecně ne. Ale ztrácíme něco vyhýbáním se nudě? Vědecký výzkum říká, že ano. A ztrácíme něco důležitého. Když se nudíte, vaše myšlenky se toulají. Je to přirozené. Stav nudy je takový, že se vaše mysl na nic neupíná.

Vědci ukázali, že toulavé myšlenky jsou prospěšné pro kreativitu. Dali účastníkům studie nudný úkol, nejnudnější bylo číst telefonní seznam. Pak měli účastníci být kreativní. Přijít s co nejvíce nápady, co dělat s plastovým kelímkem. Ti, kteří předtím dělali to nejnudnější, měli nejvíce kreativních nápadů oproti těm, co se předtím bavili. Podle vědců je hlavní důvod existence nudy to, že nám reflektuje náš současný stav.

Když se totiž nudíte, něco je na vaší situaci špatně. Když se nudíš na přednášce, koukáš radši do telefonu? Jo, pořád. Paradox nudy je, že se kvůli ní cítíte unavení, zpomalení, nic nevypadá zajímavě, ale může váš přivést k činu.

Donutit váš dělat pozitivní změny. Například aby mi nelezly tyhle nohy do obličeje. To by bylo super. Nebýt nudy, uvízli bychom v nenaplňujících situacích. A přišli o emočně, kognitivně a sociálně uspokojující zážitky. Nuda je varování, že neděláme, co chceme, a nutkání, které nás motivuje změnit své cíle.

Studie ukázaly, že nuda vede i k altruismu. Možná, že je to pocit bezcílnosti, který se přežene a přiměje nás pochybovat, co děláme se životem. Ale světlá stránka je, že může přimět k pomoci ostatním. A to dá momentálně prázdnému životu konkrétní a okamžitý smysl. Studie o nudě ukázaly, že znuděnější účastníci spíše dají peníze charitu nebo darují krev.

Můžu se zeptat, proč jsi dnes šel darovat krev? Neměl jsem asi hodinu nebo dvě co dělat. Zjevně příležitost k smyslným, i když nepříjemným činnostem, jsou pro vás hodnotnější, když se nudíte. Podobně tento stav bezcílnosti tvaruje myšlenky o plánech do života. Přemýšlíte v něm o životě jako příběhu a o svém cíli. Tohle je autobiografické plánování. Při úkolech, které mozek naplno nezaměstnají, účastníci často přemýšleli o budoucnosti a svých plánech.

Nuda je tedy zásadní pro vytyčení svých cílů. Když váš mozek neustále zpracovává vjemy, málokdy se více zamyslíte, zaměříte se na nějaký cíl a jak ho dosáhnout. Zbaví tě telefon nudy? Když se nad tím zamyslím, tak ano. Pokaždé, když na něco čekáte, máte před sebou volbu.

Vypadá nicotně. Vytáhnout na chvíli telefon, nebo se prostě nudit, vnímat jen své myšlenky. Vypadá to jako nedůležité rozhodnutí, a když nad tím nepřemýšlíte, kouknout, co je nového, je jasná volba. Při takovém rozhodnutí se zbavujete chvíle nudy. Ale také jste pak méně kreativní, méně altruističtí, méně sebereflektivní a budete si méně klást cíle do budoucna.

Krátce řečeno jste živým úkazem toho, jak si někdo dává elektrický šok, aby se vyhnul nepříjemné nudě. Ale v tomto případě jde bolest až k nitru toho, kdo jste a kým budete. Příště se zamyslete, jestli chcete to tlačítko stisknout. Překlad: Šaman Bobo www.videačesky.cz

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nuda je znamení míru ,jsem ochotný za nudu bojovat

42

Odpovědět

Závěrem: Sociální sítě zabíjí duši. :)

124

Odpovědět

Nesvaluj vinu na výsledek cizí práce. Duši zabíjí neschopnost sebekontroly.

63

Odpovědět

+AlennAplikuji tentýž přístup na drogy:
- Drogy ničí život.
- Život ti zničil nedostatek sebekontroly, že jsi je nepřestal brát.
Tohle bych bral jen v případě, kdyby na tom ty sociální sítě (a drogy) neměly žádný podíl. Ale ony mají - a značný.

21

Odpovědět

+Blabula2Takže si došel k čemu? :D Drogy ti život nezničí, pouze jejich nadměrné užívání a v momentě kdy tvoje vůle je větší než potřeba těla můžeš kdykoli přestat. On je rozdíl mezi tím brát drogy abych se měl lépe anebo je brát protože se cítím dobře. A za drogu lze označit i mnoho medikamentů, návyků i ty sociální sítě atd. samozřejmě alkohol je z nich nejnebezpečnější už jen tím, že ho mnoho lidí podceňuje.

11

Odpovědět

Nejlépe to udělal jeden z pilotů z románu Hlava XXII, schválně se nudil, aby si tím "prodloužil" život.

201

Odpovědět

Kdyby někoho zajímala ta studie s elektrickým tlačítkem:
https://wjh-www.harvard.edu/~dtg/WILSON%20ET%20AL%202014.pdf
(hledej studii č. 10)

42

Odpovědět

Tohle video mě nudilo.

415

Odpovědět

Je fakt, že vzhledem k množství informací by stačilo, aby to video mělo třeba minutu.

02