Dokážete to vyřešit?Veritasium

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 85
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:139
Počet zobrazení:12 048

Derek si našel pár náhodných lidí a dával jim jednoduchou hádanku. Většina z nich ji dokázala po chvíli vyřešit. Dokážete to také?

Přepis titulků

Dám vám sekvenci tří čísel. Mám pravidlo, kterémi se ta čísla řídí. Chci, abyste na to pravidlo přišli. Ale získat informace můžete jen vyslovením vlastních tří číšel, na které vám řeknu, jestli jsou podle pravidla. Pak můžete hádat pravidlo. - Je to fér? - Jo. Tady jsou tři čísla.

Dva, čtyři, osm. Dva, čtyři, osm. Nemusíte pokračovat, můžete navrhnout vlastní. Cokoliv chcete a já řeknu ano, nebo ne. Dva, čtyři, osm? Šestnáct, třicet dva... Šestnáct, třicet dva a... Šedesát čtyři?

Ta jsou podle mého pravidla. - Jaké je to pravidlo? - Násobení dvěma. To není moje pravidlo. - Cože? - Není. Ale můžete mi dát další tři čísla. Tři, šest, dvanáct. Tři, šest, dvanáct. Ta jsou podle mého pravidlo.

Deset, dvacet, čtyřicet. To je podle mého pravidla. - Pořád násobím dvěma. - Já vím. Vím, co děláš. A je to podle mého pravidla. Ale není to to hledané pravidlo. Pět, deset. Deset, dvacet.

Je podle pravidla. - Sto. - Dvě stě, čtyři sta. - Je podle pravidla. - Pět set, tisíc, dva tisíce. Je podle pravidla. Mám pokračovat? Tak už mi to řekneš, nebo co? Jdu na to špatně? Je to v pohodě.

Ale jdeš na to jako většina lidí. Mysli strategicky. Chceš informace. Já mám ty informace. Cíl tří čísel je zjistit, jaké to je pravidlo. Dobře, dám ti čísla, které si nemyslím, že jsou správná. Uvidím, co řekneš. Takže řeknu dva, čtyři, sedm. To sedí.

Takže to může být cokoliv? Je tvoje pravidlo, že to může být jakékoliv číslo? Takže je všechno správně. - Ne. - Sakra. Ale jsi na správné cestě. Dej mi tři čísla. Tři, šest, devět. Je podle pravidla.

To nebylo podle mého pravidla. A to je dobře. - Pět, deset, patnáct. - Je podle pravidla. - Vážně? - Jo. To nechápu. Jedna, dva tři. Jedna, dva, tři. Podle pravidla.

Co sedm, osm, devět? Je podle pravidla. Osm, šestnáct, třicet devět. - Podle pravidla. - Skvěle. Ale nejsi k němu o nic blíž. Chci, abys ho našel. Co třeba jedna, sedm, třináct? - Je podle pravidla.

- Co? - Jedenáct, dvanáct, třináct. - Následuje. Deset, devět, osm. - Není podle pravidla. - Deset, devět, osm už ne. Takže je to vše vzestupně? Hoří. Placák. Jo, jste první, zvládli jste to. Správně, to je ono.

Vzestupná čísla. Vzestupná čísla. Jedna, dva, tři... Deset, patnáct, dvacet pět, je to jedno. Jakákoliv čísla seřazená vzestupně. Toto video byla inspirované knihou Černá labuť od Taleba. Černá labuť je metaforou pro neznámé a nečekané. Ve Starém světě si mysleli, že všechny labutě jsou bílé.

Takže u každé bílé labuti jste si řekli, že to bude dobrá teorie. Ale nemůžete označit teorii jako pravdivou. Když lidé objevili Austrálii, objevili i černé labutě. Zajímavé bylo, že každý na začátku přišel s pravidlem a pak navrhoval jen čísla, která do něj seděla. Doufal jsem, že navrhnete čísla, která nebyla podle pravidla. Vašeho ani mého.

Chtěl jsem, abyste nepotvrzovali, čemu věříte. Vždy se ptáte tak, abych vám řekl ano. Snažíte se to tím zjistit. Ale místo toho chceme to ne. Chcete ne, protože vám dá více informací. To je pravda. Dává to velký smysl. A to je důležité na vědecké metodě.

Snažíme se naše teorie vyvrátit. A když to nedokážeme, řekneme si, že na tom musí být něco opravdu pravdivého o naší realitě. Měli bychom to dělat i pro sebe, jestli něčemu věříte, měli byste se to snažit vyvrátit. Až pak si nebudete nic namlouvat a zjistíte pravdu. Překlad: Šaman Bobo www.videačesky.cz

Komentáře (22)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Toto se řešilo v knize Harry Potter a metody racionality. Pokud vás baví takové věci, tak by i tato "kniha" mohla být pro vás zajímavá. A prosím, vážně si to nepleťte s obyčejnou pohádkovou knihou Harry Potter a dalších 7 dílů od JKR.

00

Odpovědět

No doslo mi to uz v pulce videa

34

Odpovědět

no jo, myslel som, že to budú kladné čisla ..

01

Odpovědět

Já bych po chvilce tápání zkusil tři náhodná velká čísla - třeba 345.645, 6.957.649, 237.745.245 Už jenom to, že by mi byl schopen okamžitě říct, že jsou podle jeho pravidla by bylo celkem slušné vodítko.

44

Odpovědět

Velká čísla ti vyloučí "dělitelnost" nějakým záhadným číslem, ale pravidlo by mohlo být "prvočíslo, číslo větší než prvočíslo, číslo větší než druhé číslo v pořadí"; nebo by pravidlo mohlo být je "vzestupná čísla menší než 10" atp.

Pointa tedy není v tom, že budeš navrhovat čísla, která sedí do pravidla, na právě čísla, která pravidla vylučují...

11

Odpovědět

se mi líbí, jak v tomhle pestrém světě hrají aj takové individua, jako je Jarinin :D

51

Odpovědět

První mě napadlo se zeptat na 1, 1, 1 :D Asi proto, že mám blízko k informatice. Pak by byla ještě sranda mu říkat čísla komplexní a čekat, až spočítá jejich velikost :P

58

Odpovědět

Dal bych to asi na 3.-4. pokus... první by byl asi normální 16,32,64, pak 1,2,4 - dpdržoval bych jeho pravidla, ale zjistil bych, jestli můžu jít nahoru a dolu... a pak bych se na ty jeho původní čísla vykašlal a zkusil bych 1,1,1 (možná 0,0,0).

22

Odpovědět

začalo mi to docházet někdy ve chvíli ,kdy řekl, že to není násobení dvěma, ale musela sem počkat jestli se mi to potvrdí až někdo nepůjde podle toho násobení, pak už sem si byla z 80% jistá, ale potřebovala jsem vyvrátit těch 20% tím, až někdo půjde sestupně.
Škoda že tyhle hádanky a chytáky nikdo moc neprovozuje (a kor u nás) docela by mě bavilo nad tím uvažovat naostro....
Ale bez té filnální řeči, protože těm kecům už sem vůbec nerozuměla

06

Odpovědět

Ah, ja mel za to, ze vzestupne a jeste kladna cisla.

21