Co je to synestézie?SciShow Psych

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 6
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:37
Počet zobrazení:4 578

Ač se může zdát, že jde o halucinace nebo nějakou nemoc, synestézie by se dala pojmout spíše jako malá superschopnost, díky které můžete mít o trochu lepší paměť než ostatní.

Přepis titulků

Už jste někdy ochutnali žlutou? Cítíte u vaší oblíbené básně nějaký zápach? Pak můžete mít synestézii. Synestézie je samočinné propojení smyslů, kdy podnícení jednoho smyslu spustí jiný. Někdo se synestézií zvuku a barvy uslyší oblíbenou písničku a řekne si: „Ty zelené a rudé ve sboru, no, to ti teda povím.“ Je to vlastně podivná superschopnost mozku.

A ukázalo se, že lidé se synestézií mohou mít v jistých ohledech lepší paměť. Asi dvě až čtyři procenta lidí mají alespoň jeden podtyp synestézie. Někteří vidí barvy v písních, zatímco jiní chutnají čísla. Někdo vnímá čas jako prostorový kalendář, který se vine kolem něj. Synestetický mozek vytváří tyto asociace mezi smysly, když už jeden používáte. Nejde tedy o žádné halucinace, třeba že slyšíte hlasy bez jakýchkoliv podnětů.

Přehled literatury roku 2011 naznačuje, že někteří lidé mají díky vývoji mozku genetický sklon k rozvoji typu synestézie. Přesné procesy a oblasti mozku zodpovědné za synestézii jsou stále předmětem debat, ale víme, že synestetické mozky jsou více propojené. V mozku máme šedou hmotu, což jsou těla neuronových buněk a jiné mozkové buňky, a úseky bílé hmoty, což jsou dráty neuronů, které přenášejí informace mezi vzdálenými částmi mozku.

Tyto úseky bílé hmoty jsou vyvinutější u synestetiků, zejména u smyslových oblastí. Vědci si myslí, že by mohlo jít o selhání vývojového procesu, tzv. synaptické okleštění. Synaptické okleštění je vlastně to, jak to zní. Vezměte si, že si váš mozek vezme kleště na buněčná spojení, která k fungování nepotřebujete. Jak rostete, občas se spojení s bílou hmotou oklešťují a napojují do určitých cest.

Váš mozek se snaží optimalizovat účinnost a omezit neaktivní spojení kvůli úspoře energie. Je možné, že u synestézie není toto oklešťování tak účinné. Tím může zůstat mnoho spojení mezi mozkovými buňkami netknuto. A kvůli tomu se smyslové oblasti mozku mohou mísit více, než by měly. Další domněnka souvisí s řízením, kdy a jak spolu neurony mluví. A když lidé bez synestézie vnímají jedním smyslem, vnímají jen tím jedním, protože neurony vedoucí do jiných oblastí potlačí chemická nebo fyzická bariéra.

A u synestetických mozků nemusí tyto bariéry fungovat tak dobře. Určité druhy podnětů by tedy mohly proniknout do jiných smyslových cest, jako je spuštění čichu, který nemá u poslouchání písniček co pohledávat. Ale kvůli „selhání určitých procesů a soustav“ to zní, že je synestézie nemoc, ale tak to není. Někteří si všimli, že určité synestetické asociace jim pomáhají s paměťovými testy.

V roce 2013 vědci provedli paměťový pokus se skupinou 28 barevně-písmenných synestetiků a 35 kontrolními subjekty. Nejprve ukázali účastníkům spoustu slov, krajinných obrázků a fraktálů. Poté jim vědci ukázali věci, které subjekty už viděly, a podobná slova a obrázky a dali jim vybrat ty, které poznají. Dvojice slov by byla třeba „ryba“ a „ruka“. Zjistili, že barevně-písmenní synestetikové si mnohem lépe pamatovali věci ve všech kategoriích než kontrolní skupina.

Když byl však stejný pokus proveden s 18 slovně-chuťovými synestetiky a 18 kontrolními subjekty, výsledky ukázaly, že synestetikové neměli oproti kontrolní skupině lepší výsledky. Jiné malé studie došly k podobně smíšeným výsledkům. Tím se hůře určuje, zda vám synestézie zlepšuje paměť, protože paměť má co do činění s propojením v mozku, nebo zda určité podtypy synestézie pomůžou s určitými testy.

Někteří vědci si myslí, že výhoda závisí na tom, zda daná vzpomínka prochází podobnými smyslovými cestami v mozku jako synestézie. Tito vědci například zjistili, že barevně-písmenní synestetikové měli větší aktivitu ve zrakových částech mozku, díky čemuž si zapamatovali vizuální informaci, obrazy i slova, lépe. Takže pokud narazíte na písničku, která bude fakt libovka, nebo na abecedu hrající všemi barvami, můžete na tom být s pamětí lépe než my ostatní.

Využijte své schopnosti k dobru. Překlad: Kara www.videacesky.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Já takhle nejspíš ochutnávám svůj mozek. Pokud můj mozek pracuje neobvykle(závislost, tendence, snížené soustředění vlivem spánkové deprivace, hyper cokoliv), tak mi části mého mozku chutnají jinak jako kdyby se tím zvíraznily. (samozřejmě ho nejím, jen to ve mě vyvolává tyto pocity). :-D Příšte k tomu zkusím kečup. :-P

10

Odpovědět

To vyvolává vzpomínku na Indiana Jonese a opičí mozečky jako dezert.

10

Odpovědět

Já mám zase různé barvy přiřazené k různým hlasováním. Např. palce nahoru vidím zeleně, palce dolů červeně atp.

13

Odpovědět

A dál?

30

Odpovědět

Ke slovům mám přiřazeny barvy nebo obrazy a také kalendář vnímám jako několik různých prostorových objektů, uvnitř kterých se můžu pohybovat. Nevím, jestli to zlepšuje paměť, spíše je to trochu komplikace v rychlé komunikaci, pokud musím rychle přecházet mezi různými vizuálními objekty. Pokud tuto funkci "vypnu" a vnímám jen slova bez vizuálního zobrazení, hůř se mi zpětně vybavují probrané informace. Zkrátka potřebuji čas na vizualizaci informace, aby přešla do dlouhodobé paměti.

42

Odpovědět

Zajímavý, a to máš přímo diagnostikovaný nebo sis to nějak zjistil sám? :)

00

Odpovědět

Tak tím se vysvětluje proč jsou holky blbější a neumí řídit nebo proč gayové mají rozhozené estetické cítění a vybírají debilní videa. A co moje barevné vidění čísel?

28

Odpovědět

Ok.

40

Odpovědět

Ty máš rozhozené estetické cítění?

30