Jak na nás působí podivně uspokojivá videa?SciShow Psych

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 6
78 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:60
Počet zobrazení:3 941

Možná znáte ta videa, od kterých nemůžete z nějakého důvodu odtrhnout oči. Ta, ve kterých je nějaká činnost vykonaná tak dokonale, že nad tím upustíte slinu. To jsou totiž takzvaná podivně uspokojivá videa.

SciShow Psych: Vážně ovlivňuje meditace váš mozek?

Stroj hnětající silikon

Podivně uspokojivé video

Zdroje:

Plynutí
Efektivita a snaha mít věci hotové
Proč jsou podivně uspokojivá videa uspokojivá?
Dokončené a nedokončené úkoly
Pamatování si nesplněných úkolů
Upřednostňování křivek
Všímání si symetrie
Vzorce působící na mozek
Předvídatelné události

Přepis titulků

Už jste na internetu dost dlouho, abyste narazili na jedno z takzvaných „podivně uspokojivých“ videí. Jsou to desetiminutové klipy několika vážně divných věcí, jako je pěna rozřezávaná na kousky nebo ruce dělající dokonalé spirály nebo stroje krájející sýry. Pokud ne, asi si říkáte, že byste se na to nedívali 10 minut, ale ta videa mají milióny zhlédnutí a jak je začnete sledovat, těžko se přestává.

Jsou podivně uvolňující a našemu mozku se na nich něco líbí. Stále nevznikla recenzovaná studie na podivně uspokojivá videa, ale zatím jsme přišli s několika nápady, které by nám je mohly osvětlit. Je možné, že by tato videa mohla souviset s všímavostí nebo plynutím. Možná jste slyšeli o všímavosti, kdy se soustředíte na přítomnost a přijmete své myšlenky a pocity. Souvisí to s meditací nebo jógou.

Plynutí je trochu jiné. Jde o stav tvůrčího soustředění, kdy je aktivita na správné úrovni obtížnosti. Máte pocit věcí pod kontrolou, ztratíte pojem o čase a užíváte si svou práci, i když nedosahujete cíle. Třeba malující umělec, spisovatel ponořený do příběhu nebo video blogger editující až do pozdních hodin. Jedna z mých oblíbených věcí na dělání videí. Tato videa fungují podobně, protože nás upoutají a ztrácíme díky nim pojem o čase a okolním světě, je to skvělý pocit.

Háček je ale v tom, že všímavost a plynutí stojí na vědomém jednání a naší vlastní kontrole, a sledování těchto videí je pasivní. Někteří psychologové tvrdí něco jiného. Když ve videích vidíte dokončený úkol, jako když se dokonale polévá dort, vytváří to ve vašem mozku stejnou reakci, jako byste ten úkol dodělali sami. Když dokončíte úkol, váš mozek uvolní dopamin, chemickou látku, která vytváří v mozku pocit odměny a potěšení.

Jinými slovy, dodělat věc je doslova hezký pocit. Výzkum také říká, že nechat věci rozdělané nás dost vytáčí. Ve známé studii z roku 1927 dostalo 32 účastníků asi 20 prostých úkolů, jako bylo řešení hádanek a tvoření postav z hlíny. Některé úkoly mohli dokončit, ale jiné museli v půlce přerušit. Po dokončení činností měli vyjmenovat úkoly, které dostali.

Průměrně si vzpomněli dvakrát lépe na úkol, který nemohli dokončit. Tomu, že je těžší zapomenout na nedokončené věci, se začalo říkat efekt Zargarnikové, podle vědkyně, která studie dělala. Efekt byl v dalších studiích potvzen. Lze říct, že podivně uspokojivá videa souvisí s dokonalým stavem nebo dokončeným úkolem. Když přestanete v půlce, bude vás to celý den štvát, proto je tak frustrující, když GIF skončí moc brzy.

Ale vidět něco do konce spustí náš smysl pro dokončení, i když při sledování těchto videí neděláme to, co bychom měli. To ale nevysvětluje všechna uspokojivá videa. Některá z nich jsou docela náhodná, jako roztavení skla nebo výbuchy. Další možností je, že je na těchto videích něco zásadnějšího. Bývají geometrická a barevná, takže se nám možná líbí ty barvy a tvary. Psychologové stále neví, jaké podněty náš mozek upřednostňuje.

Nebo zda jde o nějakou univerzální sadu preferencí, ale víme, že existují rysy, které se nám líbí více než ostatní. Nevíme přesně proč, ale podle velké řady výzkumů se lidem líbí více křivky a kruhy než úhly a mnohoúhelníky. Máme rádi symetrii, přijde nám přitažlivá, a zkoumáme tak i schopnost reprodukce možného partnera. Také se těžko přehlédnou a podle studií si lépe pamatujeme symetrické objekty a designy.

Také máme rádi vzory. Vědci tvrdí, že extrémní rozpoznávání vzorů je jedna z hlavních schopností našeho mozku, která se vyvinula společně s ním. Možná jde v těchto videích o symetrické, opakující se pohyby, které se našemu mozku líbí. Ale ani zde si nejsme jistí.

Nejsou to dokonalá vysvětlení, jsou to jen věci, které by mohly na náš mozek nějak působit. Víme jen, že milióny lidí souhlasí s tím, že je na těchto videích něco, co člověka podivně uspokojí. A i když vás neuspokojí důvod, proč se vám ta videa zdají tak uvolňující, můžete být uspokojeni aspoň z jejich sledování. A pokud mě teď omluvíte, půjdu se podívat na stroj, jak hnětá silikon.

Dokola a dokola. Nemůžu vám to pustit, protože by to byla krádež, takže koukněte do popisku. Nebo sledujte dál SciShow Psych a zjistěte víc o divných věcech z netu, jako tohle video o tom, co dělá z memu virál. Překlad: Kara www.videacesky.cz

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tak teď chápu hlavní princip toho, proč tak zaujatě sledujeme seriály a chceme vidět další díl a dokonce koukáme dál i na seriály, co nás nebaví a ztratily svou kvalitu.. tedy doku není konec...

00

Odpovědět

Asi mám poškozený mozek, na toto nekoukám, koukám na ASMR, to je ono ?

04

Odpovědět

Ne, ASMR je ještě horší, v podstatě shlédnutím říkáš, že jsi emoční opice.

12

Odpovědět

Přišel jsem se podívat na uspokojivá videa a viděl jsem v růžku 2 vteřiny krájéní sýra. Jsem zklamán.

46

Odpovědět

Tak to jsi asi nečetl nápis ani popisek.

51

Odpovědět

Já myslím, že je to prostě lidský pud, kdy známé věci jsou v pořádku a neznámé znamenají nebezpečí. Když se ve videu kolem dokola děje pořád to samé, dostáváme pocit bezpečí. Nejvíc se totiž člověk bojí neznámého.

03

Odpovědět

To nebude pocitem ze známého, ale prostě naplněním cíle. Jako když ti v hlavě hraje pořád ta samá písnička. Mozek si jí přehrává, protože jí nemá celou a to se snaží napravit, proto je to občas tak otravný pocit.

40

Odpovědět

Byl jeste nekdo neuspokojeny, ze je tam neukazali pri popisech? :)

53

Odpovědět

Při popisech nebyly, proto jsem na ně hodila odkaz do popisku pod videem. Jak na stroj hnětající silikon, tak na ukázku podivně uspokojivých videí obecně. :)

90

Odpovědět

+KaraJa vim, to tam rikal, ze je nechtej pouzit, ale jen ze jsem je cekal tom jejich videu. :)

00