Vážně můžete věřit svým živým vzpomínkám?SciShow Psych

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 6
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:45
Počet zobrazení:3 221

Je celkem logické si myslet, že vaše živé vzpomínky budou po čase velice přesné, a dokonce si budete pamatovat více věcí správně než u vzpominek obyčejnějších. No, tenhle postoj byste měli možná ještě zvážit.

Přepis titulků

Takže rychlý kvíz. Co jste včera obědvali? Co den předtím? A co minulé úterý? Včerejšek si vybavíte, ale minulý týden už asi ne. A i když si tipnete, tušíte, že to bylo asi něco jiného. Teď si vybavte tu nejživější vzpomínku. Možná to je smrt vašich prarodičů, nebo vaše maturita, nebo váš první rozchod. Zřejmě si pamatujete všechno možné, jako kde jste byli, s kým jste byli, a i to, co kdo řekl, nebo, co jste měli na sobě.

Těmto vysoce detailním vzpomínkám se říká zábleskové vzpomínky. Vpálí se vám do mozku a jste si jistí, že si pamatujete všechny věci i roky poté, jako by to bylo včera. Ale ani vaše nejživější vzpomínky nemusí být tak spolehlivé. Jsem Brit Garner a toto je SciShow Psych. S termínem „zábleskové vzpomínky“ přišli Robert Brown a James Kulik v roce 1977, aby popsali živé vzpomínky lidí po emocionálně silných událostech.

Dotázaní lidé řekli, že tyto vzpomínky vznikly po znepokojivých zprávách, jako po zavraždění prezidenta Kennedyho nebo Martina Luthera Kinga Jr. Nevíme, jak zábleskové vzpomínky vznikají, ale podle fMRI skenů mozku mají vědci v merku dvě jeho části. Hipokampus, který tvoří nové vzpomínky, a amygdalu, která zpracovává emoce. Tyto emoce se těžko studují. protože nejlepší doba pro dobrý pokus je po neočekávané, významné události. A to si vědci prostě nenaplánují.

Ale i tak toho za ty roky víme dost. Víme, že lidé si vytvářejí zábleskové vzpomínky při traumatických událostí. Ale nemusí vždy jít o negativní zážitky. V roce 2007 vědci zjistili, že jak východní, tak západní Němci měli tyto vzpomínky při pádu Berlínské zdi bez ohledu na jejich názor na věc. Také víme, že i když jsou tyto vzpomínky pěkně živé, nemusí být zrovna přesné.

Lidé totiž o živých vzpomínkách hodně přemýšlí a mluví. Tomu se říká vybavování vzpomínek. A to se se zábleskovými vzpomínkami děje dost. Ale vybavování není dokonalé. Mozek se často snaží vyplnit mezery věcmi, které se můžou zdát pravdivé, ale nejsou. Pokud si vybavujete tyto vzpomínky a něco zapadá do obrazu události, váš mozek z toho udělá část vzpomínky bez vašeho vědomí. Studie na zábleskové vzpomínky po 11.

září to potvrdily. Vědci zjistili, že hrůzná tragédie vytvořila u mnoha zábleskové vzpomínky. A tak přišli se studiemi. Jedna skupina na Duke University našla padesát čtyři dobrovolníků a požádala je, aby popsali onen den. Účastníci měli také popsat běžnější věc, která se stala o pár dní dříve. Poté je vědci přivedli zpět buď po jednom, šesti nebo třiceti dvou týdnech, a požádali je o obě vzpomínky. Popis běžné věci byl méně přesný, což nikoho nepřekvapilo.

Dobrovolníci také tvrdili, že více živé 11. září bude více přesné. A výsledek? Vzpomínky lidí z 11. září byly stejně rozporuplné jako vzpomínky běžné. Lidé si mysleli, že mají živé vzpomínky z 11. září, ale detaily se lišily od těch, které vědcům řekli ihned po události. Po pravdě 42 procent nesrovnalostí u obou vzpomínek vzešly z typických detailů, které měli za správné. V jiné, větší studii 2 000 lidí odpovědělo na otázky okolo jejich vzpomínek na 11.

září. Odpovídali na průzkum po jednom týdnu, jednom roce, třech rocích a deseti letech po útocích. A vybavování detailů se po čase zhoršovalo. Průměrně, když si lidé průzkum zopakovali tři roky po útocích, pamatovali si správně pouze 57 procent detailů. I když si byli jistí, že se nepletou. Po deseti letech byl průměr přibližně stejný.

Vzpomínky lidí se nejdříve zhoršovaly, ale pak se ustálily. Co to tedy pro vaše zábleskové vzpomínky znamená? No, ne vše u zábleskových vzpomínek je špatně. Základy jsou zřejmě dost přesné. Ale živé detaily, které je dělají tak čerstvé, jsou méně důvěryhodné. I když jsou jako ze včerejška, vaše zábleskové vzpomínky nejsou dokonalé. Díky za zhlédnutí tohoto SciShow Psych. A hlavně díky za podporu na Patreonu.

Bez vás by to nešlo. Pokud nám chcete pomoct s dalšími díly a mít přístup k super cenám, jako k jedinečnému kalendáři a kiksům, jděte na patreon.com/scishow. A pokud chcete vědět víc o lidské mysli, běžte na youtube.com/scishowpsych a odebírejte. Překlad: Kara www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Odporúčam Netflix: The Mind, Explained, prvá časť sa venuje práve tejto problematike.

01

Odpovědět

Prezentace statistických výsledů bez detailu je k hovnu. Zajímá mě na co se ptali a jak odpovídali. Jelikož se jedná o statistiku tak museli být konkrétní otázky a konkrétní odpovědi. Takhle to pro mě nemá žádnou vypovídající hodnotu.

06

Odpovědět

V popisku na YouTube maj u videa seznam studií ze kterejch vycházeli, najdi si to ty nevypovídajicí hodnoto.

71

Odpovědět

Ďakujem za toto video. Nedávno som rozprával priateľom historku, ktorú som si pamätal, ako by sa stala včera, ale na konci som si uvedomil, že tak ako som si to pamätal, to nedáva zmysel a cítil som sa ako debil a kecálek .. ale pritom ma len pamäť podviedla, potvora jedna!!

102

Odpovědět

To znám. Vítám tě v klubu Pamatuju si velký kulový. :)

91