Uvnitř špicberského semenného úložištěVeritasium

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 85
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:144
Počet zobrazení:12 181

Dnes se s Derekem podíváme do Norska a konkrétně do špicberského světového úložiště semen. Tahle semenná banka je veřejnosti 350 dní v roce nepřístupná, takže můžete být svědkem opravdu unikátního zážitku.
Na stránce semenné banky jsem zjistil, že Česká republika má ve Špicberkách uloženo 441 916 semen a Slovensko 296 217. Pokud by tedy Zemi čekala jakási apokalypsa, nemusíme se bát hladomoru.

Přepis titulků

Takže tohle je v podstatě ten nejdůležitější mrazák na světě? To je. Opravdu. Někdo řekl nejdůležitější místnost na světě. To jsou docela velká slova pro místo, které je vzdáleno 1300 km nebo 800 mil od severního pólu. Ale není to žádné obyčejné místo. Je to špicberské semenné úložiště. Popravdě tohle jsou jenom jeho přední dveře.

Uvnitř semenného úložiště je řada tunelů. Tady není zas tak chladno, ale jak budeme postupovat hlouběji, bude se jenom ochlazovat. Tohle je Bente. Jste inženýrka, Bente? - Ano, jsem. - Ukážete nám, kam jít? - Jo. - Výborně. Kolik je tam dveří? Jedny, dvoje, troje, čtvery, patery dveře, než se dostaneme do tajné místnosti.

Pět dveří do tajné místnosti. O tomhle mluvím. Tak dlouhé jsou tunely, které vás zavedou do semenného úložiště. Tohle zařízení bylo postaveno, aby vydrželo po dobu asi 200 let a aby odolalo zemětřesením a výbuchům. Bylo umístěno do hory, takže i kdyby roztál všechen led na Zemi, pořád bude nad hladinou moře. Jsou tu tři oddělené úložné místnosti, kde jsou semena uchovávána.

Ale jenom jedna z nich je v současnosti v provozu a od předních dveří je vzdálená 120 metrů. Úložiště je tak hluboko v hoře z toho důvodu, aby bylo pod permafrostem. Všude okolo mě má země po celý rok přirozeně teplotu -4 nebo -5 °C. Takže kdyby se něco stalo a chlazení přestalo fungovat, nešla by elektřina, za těmito dveřmi teplota navždy zůstane asi -4 nebo -5 °C. Samozřejmě za předpokladu, že se světová teplota o tolik nezvýší.

Tohle místo je někdy nazývané úložištěm soudného dne, protože i kdyby přišlo na nejhorší, mělo by zachovat rozmanitost zemědělských plodin. Teď jsme vážně v hoře obklopeni permafrostem. A tady je tunelová křižovatka, která vede ke třem dveřím úložiště. Úložiště č. 1 je támhle, úložiště č. 2, to je v provozu, a pak úložiště č. 3. Je úžasné podívat se nahoru a všude vidět ledem pokryté stropy a zdi.

Tohle špicberské světové úložiště semen v podstatě funguje jako bankovní trezor. Ano, jo, protože semena leží v takovýchto bednách. Tyhle bedny jsou zapečetěny, když do Špicberků přijdou, a nikdo z nás je nemůže otevřít. Na letišti projdou bezpečnostní kontrolou, jen aby prověřili, jestli to nejsou výbušniny nebo tak něco. Ale funguje to jako bankovní schránka, neotevíráme to, jen vkladatel to může otevřít a vyjmout semena.

Takže neotvíráte žádná semínka, žádné bedny, které sem přijdou. Ne. Ale jak víte, že lidé vážně ukládají třeba semena ječmenu, jak uvádějí, a ne něco jiného? Jen tak že podepsali smlouvu, na které je to uvedeno. Nemůžeme si samozřejmě být jistí, věříme jim. Mohou tu být semínka plodin, které mohou lidé považovat za nedovolené jako třeba marihuana?

To by tady nemělo být, žádné drogy a také žádný geneticky upravený materiál. Nepřijdou sem žádná geneticky upravená semínka? Ano, Norsko požaduje, aby tu nebyl uchováván žádný geneticky upravený materiál. Jsou tu nějaké zejména podivné plodiny, nechal si tu někdo uložit něco, co je opravdu divné nebo zvláštní? Ne, není tu nic divného, ale dostáváme otázky od lidí, kteří si chtějí uložit jejich soukromá semínka.

Také jsem dostala dopisy od mužů, kteří si tu chtěli uschovat svůj genetický materiál. To je vážně podivné a neodpovídáme jim. Tohle jsou dveře do úložiště a za nimi je skoro milion různých druhů semen ze všech koutů světa uchovávaných při -18 °C. Víte, jak poznám, že je tady -18 °C?

Můžete cítit, jak vám mrzne vlhkost v nose, nosní dírky tuhnou. A vidím, že za vámi jsou nějaká kanadská semínka, což je pro mě zajímavé, protože jsem Kanaďan. Takže co za věci tady máme z Kanady? Vážně si nejsem jistá, protože zvenku není napsáno, co je vevnitř. Ale tahle čísla jsou propojena s databází na internetu, - takže se tam pak můžete podívat. - Výborně, můžete zjistit, co má Kanada uložené v semenném úložišti.

Zrovna se na to koukáme. Je to jako bankovní trezor, akorát že všechno, co uložíte, je přístupné veřejnosti. Ano, to je. Myslím, že tohle jsou ty nejzajímavější bedny. Jsou ze Severní Koreje. - Můj božínku. - Dřevěné ručně vyráběné bedny. - Vypadají jako ze 60.

let, nemyslíte? - Ano, vypadají. - Vyrobili je speciálně? - Ano, vyrobili je speciálně, protože dostali rozměry, jak velké by bedny měly být, a tyhle jsou vyrobeny přesně dle těchto měřítek. Vidíte, že Severní Korea je umístěna na stejném regálu jako USA, - to je tam vzadu. - Jsou tam zezadu. A Jižní Koreu máte tam vzadu. Takže tady jsou jako v malých spojených národech, hluboko v pohoří Špicberky.

Tohle jsou poslední holé regály v úložišti č. 2. Jakmile se zaplní zbývající dvě úložiště, budou tu uskladněny asi 3 miliony různých druhů rostlin při asi 500 semenech na vzorek. Takže jednoho dne by v téhle hoře mohlo být uloženo přes miliardu semen představujících většinu zemědělské rozmanitosti Země. A dnes nevíte, co za semínka budete moct vypěstovat za 20, 30, 40 let z důvodu klimatických změn.

Ode dneška za 30 let budete muset použít jiný druh semínek, která zvládnou teplejší klima, sušší klima, vlhčí klima, cokoliv, co se stane. Proto je tak důležité mít zálohu všech těch semen, abyste měli jistotu, že si můžeme vypěstovat jídlo, které potřebujeme pro následující generace. Ale tohle není jediné semenné úložiště na Zemi. Existuje dalších asi 1700 genetických úložišť po celém světě spravovaných různými národy a organizacemi.

A při ceně 9 milionů dolarů na postavení špicberského úložiště a dalších milionů na jeho údržbu se zdá příhodné ptát se, jestli je to drahý nadbytek, nebo drahocenná pojistka. A možná nejlepší lidé, kteří nám tuto otázku zodpoví, jsou Syřané, kteří minulý rok jako vůbec první udělali výběr. Genetické úložiště v Aleppu v Sýrii je teď mimo provoz, bylo zbombardováno.

Takže třetina zde uchovaného materiálu je na cestě do Maroka a Libanonu. Tohle je část materiálu, který byl navrácen, aby tu zas byl. Proto je tu prázdno. Budou ta semínka použita ke skutečnému pěstování? Ano, budou. V průběhu posledních 13 000 let jsme zušlechtili miliony druhů rostlin. Zemědělská revoluce vydláždila cestu technologické a populační explozi, která umožnila naše moderní životy.

Pravděpodobnost příchodu soudného dne je neskutečně malá, ale ať se stane cokoliv, díky téhle základně na vrcholku světa jsou alespoň naše semínka v bezpečí. Ahoj, jsem právě ve vlaku cestujícím z Washingtonu, D.C. do New Yorku, takže nemůžu mluvit moc nahlas. Po Norsku jsem se vydal do Soulu v Jižní Koreji, Los Angeles, Bostonu, New Yorku a Washington, takže to pro mě bylo bláznivé cestování a na všech těchto cestách jsem poslouchal audioknihy z Audible, které také podporuje Veritasium, za což jsem velice vděčný.

Pokud jste to dosud nevěděli, Audible má asi 250 000 titulů ze všech oblastí literatury včetně fikce, beletrie a časopisů. A když půjdete na audible.com/veritasium, získáte 30denní zkušební verzi stránky zdarma, kde můžete zkusit poslouchání knih. Pokud vás zajímá poslouchání audioknih, doporučuji se na ně mrknout. A kniha, kterou vám mohu doporučit, je moje nejoblíbenější fikce a jmenuje se Naprosto osvětleno od Jonathana Safrana Foera.

Je to... Já nevím, je to komplikovaný, zamotaný román. Musíte si ho přečíst nebo poslechnout, abyste pochopili, jak to myslím. Ale můžete se na ni podívat, můžete si jí zdarma stáhnout nebo si můžete vybrat jakoukoliv knihu dle vašeho výběru. Takže chci vážně poděkovat audible za to, že mě podporuje a pomáhá mi vydat se na všechna tahle úžasná místa a chci poděkovat vám za sledování.

Komentáře (38)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Pošet semien poradie : 1. India 96M 2. Mexiko 34M 3. Zimbabwe 20M 4. Uganda 19M 5.USA 19M 6. a 7. Unknown dokopy 31M 8. Ethiopia 15M 9. Nepal 12M 10. Keňa 12M........... 22. Sudán 6M ( ešte by som rád vedel kde sa dá v Sudáne pestovať)

21

Odpovědět

Tak co se tyce geneticky upravenych semen, tak to je podle me dobre, ale co se tyce konopi, a jinych "drog", tak to je podle me blbost.
Vzhledem k tomu ze efekty na zlepseni zdravi jsou prokazane dukazy, a to nejen u takzvane lecive marihuany, tak si myslim ze to porad skryva urcity potencial, a nezahrnout to tam jen proto ze je to povazovano za drogu je uplna pitomost.

30

Odpovědět

Prosím o vysvětlení. Samozřejmě, že to špatně chápu, tak mě nezabijte, ale! Pokud semínka co měli syřani se použijí k pěstování nové úrody, tak kolik jich tam měli? Jednu bedýnku? Dvě bedýnky? Dvacet bedýnek? Pět tisíc bedýnek? Když si vezmu že s těmi bedýnkami může ta paní bez problémů hýbat, tak tam bude tak 10 kg semínek... no a dejme tomu, že z jednoho kila máte třeba 13 kilo úrody... čili 130 kg úrody v jedné bedýnce... pokud jich tam mají 50, tak to je 6,5 t úrody... 6500 kg... z toho se moc lidí do další úrody nenají...tak dvacet ... takže jak to je? Díky

10

Odpovědět

Předpokládám, že ta první úroda nebude určena k okamžité spotřebě, ale že se znovu zasije.

10

Odpovědět

+LadyJJo, takže za rok při výnosu 1 kg => 13 kg první rok mají úrodu pro 20 lidí, druhý rok pro 260 lidí, třetí rok pro 3380 lidí, pro 43940 lidí čtvrtý rok a pro 571220 pátý rok. V Aleppu žije 1,8Mio obyvatel a tedy až šestý rok dostanou lidí najíst... no fakt je, že tímhle stylem bude dost jídla pro všechny lidi už ten druhý rok... a ještě zbude dost pro dalších 240 lidí...

jen pro pořádek - nevím kolik získáte z 1 kg zrní...

00

Odpovědět

+Lejno KarnevalTeď jsem si všiml, že ČR tam má 442000 semínek. Jedno semínko pšenice a ječmene má 65 mg, tak nevím nevím jestli se v případě pohromy bát nemusíme. Máme tam 29 kg osiva...

00

Odpovědět

+Lejno KarnevalZalezi na tom jak ta pohroma bude velká, podle mě je to jen fejková náhražka bezpečí, když bude ta pohroma obrovská tak je možný že se tam nikdo nedostane protože přežije jen málo lidí a třeba o tom ani nebudou vědětm když bude ta pohroma malá tak kdo dřív přijde vezme všechno a bude...ano nevěřím lidstvu

00

Odpovědět

Jsem tu jediný, komu přijde blbost mít databázi semen přístupnou přes internet? Jde o to, že v případě katastrofy internet, počítače a elektřina třeba vůbec nepůjde. To se dozvíte kulový v jaký bedně co je.

103

Odpovědět

Monsanto má vlastný sklad na Aljaške

12

Odpovědět

...,,Takže neotevíráte žádná semínka, žádné bedny, které vám sem přijdou?´´ ..,,Ne!´´ Konverzace u právě otevřené bedny. Špricberské semeniště.

16

Odpovědět

A vzejdou taková mražená semena?

10

Odpovědět

*Přezdívka*

141

Odpovědět

souhlas

01

Odpovědět

:P

50

Odpovědět

a co akoze teraz? a co ak aj propagoval nejaku knizku od cloveka kotry je mozno jeho kamarat? naco ten hate, ze propaguje stranku, ktorá predáava audioknihy? sak to je len dobre lebo dobre knihy rozsiruju obzor cloveka, ci uz precitane alebo pocuvane..ci ma radsej byt podrporovany coca colou a ju propagovat? a to ci sa kniha niekomu lubi alebo nie je vec vkusu..je to nazor proti nazory a kazdy by si mal spravit svoj ked si tu knihu precita..btw, Extremely Loud and Incredibly Close je od toho isteho autora a je to clekom pekna kniha..ale zase len 100 ludi, 100 chuti

11

Odpovědět

Projedte nekdo ty cisla co tam ma ulozeny North Korea :D

51

Odpovědět

neprešiel som všetky ale videl som len ryžu a kukuricu :D

11

Odpovědět

Nedivil bych se kdyby tam měl semeno sám veliký Kim Čong-un.

220

Odpovědět

Překvapuje mě, že je zaplněna sotva 1 místnost ze 3. Pokud je životnost objektu uváděných 200 let, tak si nemyslím, že se zaplní další 2 místnosti. Chci tím říci, že to zbytečně postavili tak velké a investovali peníze do něčeho co se nepoužívá.

07

Odpovědět

nejsem si jist, zda životnost 200 let znamená, že poté bude objekt neopravitelně poničen a bude muset být zbořen...spíš bych pak čekal generální opravy na dalších 200 let za nižší náklady, než kolik by stálo to postavit znovu...

50

Odpovědět

+freak thinkerSamozřejmě jsem nemyslel, že by se objekt pak sboural...
Ale i tak, pokud se tam nesmí dávat geneticky upravené semena, tak pochybuji že jich je na planetě tolik, že bychom zaplnili další 2 celé místnosti.

03

Odpovědět

+RohlajzTak ono je to presne naopak a bunkr bude za pár stovek let maly. Vsak ve videu říká, že se budou uchovávat i budoucí semena z rostlin, které se aklimatizovaly na nové podnebí. Takže pokud za sto let bude jiné klima, tak je hloupost vysadit 100let stara semena potřebující jiné podmínky. Vysadi se ty, které budou poslední v řadě uložených verzi konkretniho semena - pokud se tou katastrofou nezmenilo klima. Proto se ani nemohou ty "nyní nepotřebná" semena vyhazovat.

20

Odpovědět

Podle mě tím bylo myšleno, že budova vydrží fungovat furt normálně dalších 200 let bez lidského zásahu. Tudíž pokud lidstvo vyhyne a zůstane jen Adam a Eva tak mají dalších 200 let na to aby se dostali na severní pól a zpátky do teplejších krajin a spolehlivě věděli, že po zasazení z toho vyroste jabloň se stejnou pravděpodobností jako kdyby se o to někdo těch 200 let staral.

110

Odpovědět

+Mudrátorcož vědět nebudou protože databáze na internetu už dávno nebude (takže nakonec budou jíst jen ty výhonky a kořínky a bude po semenech) a na chip otvíraný zámky taky moc nepůjdou otevřít...nebo naopak velmi lehce :D

10

Odpovědět

ty vole já myslel jiné semena

201

Odpovědět

taky tam byly :D

14

Odpovědět

Ze tam nesmi byt konopi a geneticky upravene plodiny? To je teda dobrej bullshit... takze budouci generace si budou rikat kde je rostlina ze ktere se da vyrabet prakticky vsechno - palivo, olej, papir, latka, plast, leciva - no protoze takhle zaprdena generace by na tom prodelala.
A nebo treba po nejake katastrofe si reknou "hm, super, semena obili, skoda ze jediny co bychom mohli v nasi atomem znicene pude pestovat jsou upraveni hybridi odolni proti nepriznivim podminkam, s vetsim vynosem a 6x tak hlubokymi koreny cimz se z nich stala trvalka.... ale mmnt oni vlastne nechteli uskladnovat nic vytvorenyho clovekem, nic proti bohu, no jeste ze uz jsou vsichni ti idioti mrtvi"

349

Odpovědět

Možná že právě proto ten obsah netestují, kdo ví, pokud je to nevládní organizace tak si můžou určit vlastní podmínky. Není vyloučený že je to vytvořený právě tak aby si tam mohl dát kdo chce co chce, když za to dobře zaplatí. Chci říct.. come on, národní poklady USA a Koreje na jedné poličce ?

20

Odpovědět

K čemu ti bude skladovat semena geneticky upravené plodiny pro budoucí generace? De facto "syntetický" výrobek, který se může upravit/vyrobit vždy a potřebovat k tomu budeš jen to základní a originální semeno? Není v takovém případě lepší skladovat originál, ne konečný "výrobek"? Ten konečný výrobek totiž nemusí vonět třeba včelám, či jinému zásadnímu článku ekosystému po "katastrofě" a pokud budeš mít v ruce jen výrobek made in Monsanto, ne ten originál, ze kterého ho vyrobilo, budeš v p****i. Geneticky upravit plodinu můžeš vždy.

Rozmanitost spočívá v tom originálním základu, ne v geneticky upravených plodinách, které se upravovaly na specifické podmínky, které po libovolné katastrofě, či po změnách klimatu, nemusí vůbec platit.

202

Odpovědět

Hele tohle je tak strasne slozity tema ze ani nevis jak moc vedle jsi.

Tak namatkou
1. duvod proc ten Vault vubec vzniknul je prave GMO - hybridni kytky. To co jsi psal je pravda tak maximalne u nas.. ale ve vetsine casti sveta jsou hybridni semena jen od Monsanto, ohromna nadnarodni korporace bohatsi nez Microsoft (ale neudavaj to, aby se o nich nemluvilo..)
Tahle firma dela horsi praktiky nez MIcrosoft. V podstate si pujcili jejich licencni system.

Jde o to, ze normalni semena zasadis, vyroste kytka, sklidis a z ni ziskas semena na zasazeni dalsich urod. Monsanto ale geneticky upravuje svoje semena tak, aby nesli rozsirovat, abys musel kazdy rok pro kazdou urodu kupovat z nova satbu. A to je problem.
Problem je to proto, ze vcely a dalsi potvory co litaj ve vzduchu a opilujou kytky dokazou tuhle genetickou informaci prenest na normalni nehybridni semena a totalne je tim dodelat..
Proto vtom Vaultu tohle nesmi bejt. Aby se to nahodou nekontaminovalo a nestalo se, ze budou vsecky semena neplodna. To by v pripade katastrofy znamenalo konec sveta, semena by sla pouzit jen jednou.

A tech duvodu je vic.

112

Odpovědět

+rodierA co se tyce konopi - imho to tam spatne ta zenska rekla. Ona rekla, ze tam nesmi bejt drogy. Ale konopi ktere slouzi na stavbu, maste..atd THC neobsahuje = neni droga.

33

Odpovědět

+rodierTak strašne zložité téma :D možno pre teba miláčik :)
Monsanto vyrába semená všemožných druhov, nieje to satanistická firma, neovláda svet, nezotročuje ľudí a nemodlia sa k sove... Kiež by ste vy socanské paranoidné tupé m***y pokapali od hladu... neuveritelné že niečo tak zkurvene tupé má prístup k netu

311

Odpovědět

+rodier:D monsanto neudáva zisk aby sa o nich nehovorilo? :D hehe:D ty vole, tak to už je diagnóza :D
Ako moc si paranoidný? Málo, strašne, alebo superobrovsky? :D
TIpujem, že monsanto ani neodvádza dane a nevedie účtovníctvo, pretože je to supertajný spolok vedený mužom s kozou lebkou na hlave.... a ich akcie sa obchodujú len v pekelných vodách rieky styx :D ty tupec vypatlaný :D

28

Odpovědět

Díky za překlad :)
snad jen 6:48 je asi překlep 700 místo 1700, pokud slyším správně :)

00

Odpovědět

Díky, máš pravdu. Opraveno ;)

10

Odpovědět

celkom ma prekvapilo, ze vsetko je tam ulozene len na zaklade zmluvy, ze v podstate ani nieje iste čo tam je vsetko ulozene, ze to nepodlieha nejakym testom predtym ako sa to tam ulozi

180

Odpovědět

Byl by to další velký náklad navíc. Takové testy nejsou levné.

30

Odpovědět

+Rohlajzto samozrejme mas pravdu, ale v podstate o 100rokov sa moze zistit ze namiesto semien, ktore by nas mohli zachranit pri nejakej katastrofe co napr vypukla sa zisti, ze tam budu mat plny sklad semien marihuany, ludstvo vyhynie a kazdy co podpisal zmluvy uz 50 rokov v maticke zemi ulozeny, jasne je to velmi nepravdepodobne a prehnane akurat ze nic nebrani tomu aby tomu tak bolo :D

20
Další