Fakta o HavajiVsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:267
Počet zobrazení:5 996

V dnešním díle se dozvíte mnoho zajímavých faktů o Havaji, dozvíte se, že tam byl Michael na dovolené, a poznáte ho i z osobní stránky.

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce. Právě jsem se vrátil z dovolené. Možná nevíte, že jsem minulý týden strávil na Havaji s matkou a sestrou, která se schovává tamhle. Opaloval jsem se, nechal si narůst vousy a hlavně jsem se hodně naučil. A o některé zajímavosti se chci dnes podělit s vámi. V sobotu vydám nový díl Vsauce Leanback sestavený z videí od spousty YouTuberů, k jejichž sledování mě inspirovala Havaj.

Bude to vzrůšo. Ale dnes začněme s Pearl Harborem. V roce 1941 více než 300 japonských stíhaček zaútočilo na americkou vojenskou základnu na Pearl Harboru. Bitevní loď Arizona byla jednou z mnoha poničených či potopených lodí a Arizona zůstala tam, kde se potopila. Je tam dodnes a nad ní byl vybudován památník. Z památníku jsou vidět překvapivé věci.

Z lodě stále uniká palivo. Bylo v ní více než 3 500 000 litrů paliva, takže dokonce i dnes, o 70 let později, z ní denně uniká 19 litrů benzínu přímo do oceánu. Z památníku je to i cítit. Námořnictvo to ještě neopravilo, protože unikající palivo je neustálou připomínkou dějin a slz, které byly prolity ode dne útoku.

Tady je obrovská mapa Pearlu Harboru. Na ní vidíte, že jsem byl blízko mezinárodní datové hranice. Je to nahodilá hranice, za kterou začíná nový den. Když ráno vyjde slunce, začínají nad těmito pacifickými ostrovy různé dny. Na Samoe je 9:00 ve čtvrtek, ale o několik stovek kilometrů dál za datovou hranicí je 9:00 v pátek, o den později.

To znamená, že se mohou stát dost podivné věci. Například Amelia Earhartová zmizela beze stopy na cestě z Nové Guiney na Howlandův ostrov. 3. července byla určitě živá a komunikovala. Poté překročila datovou hranici a 2. července navždy zmizela. Na plantáži Dole se můžete svézt vlakem Ananasový expres a podívat se, jak se pěstuje káva. Nebo můžete navštívit čtvrť Kona, ťuknout si s kamerou kávou vyrobenou ze zrn pod vámi.

Pokud máte radši jemnější zrnka, kupte si na Matsumoto ledovou tříšť s červenými fazolemi vespod. Nebo si dejte neuvěřitelně čerstvé krevety, které vyrostly v nádržích hned za boudou, kde je vaří. V téhle nemocnici se narodil Barack Obama. Z vrcholu Diamantové hory, vulkanického kráteru na Honolulu, je skvělý výhled na město, ale je tam tak větrno, že se všude kolem vyhlídek válí ztracené klobouky.

Kamera, kterou celou dobu používám, by měla být vodotěsná. Abych zjistil, jestli je to pravda, pošlu sestru, aby se s ní potápěla. Některé želvy dýchají zadkem! A nakonec Mauna Kea, nejvyšší místo Havaje. Pokud by se tato hora měřila od své základny na mořském dně, byla by vyšší než Mount Everest. Je nad mraky, takže vyjet tam je dost děsivé.

Doslova vyjedete nad hranici mraků. Díky suchému vzduchu, velké nadmořské výšce a bezvětří jsou tu ideální podmínky pro pozorování vesmíru. Nemohl jsem použít tyhle teleskopy, ale lidé mají menší, které jsem mohl použít a zamířit je na Saturn. Chtěl jsem to natočit a tohle se asi povedlo nejvíc. Abyste se dozvěděli víc o Saturnu, havajské sopečné aktivitě a celé řadě dalších věcí, podívejte se v sobotu na Leanback.

Je to automatický playlist, který moderuji, plný videí od různých YouTuberů, takže se jim napočítají zhlédnutí a když se vám budou líbit, můžete je odebírat. Buďte naladěni a jako vždycky, díky za sledování. Překlad: tynka www.videacesky.cz Sponzorem překladu jsou PolymeryFT. Zlínské vysoké studium s dávkou nadšení.

Komentáře (26)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tsss, co je na tom, že některé želvy dýchají zadkem? Já taky dýchám zadkem. Teda... zatím jsem zvládl jen výdech, a to mnohokrát, ale věřím, že když vytrvám, jednou se povede i nádech.

134

Odpovědět

v jednom jsme si velice podobní, oba dva nemáme přítelkyni, kterou bychom vzali na Havaj :D

430

Odpovědět

Tak tím srovnáním Everestu s Manua Keu si u mě úplně zničil reputaci. Srovnávat "kopeček", měřený od základu na dně moře s horou, měřenou od úpatí, to může udělat fakticky jen amatér. To je Ještěd desetkrát vyšší, než všechny hory na Zemi dohromady...měřeno od povrchu Marsu.

255

Odpovědět

Souhlasím... I v dějepise jsme se tuhle nepodstatnou vymyšlenou informaci učili... to je jako měřit everest od mariánskýho příkopu. Jasně... úpatí hory je sice nějak definované, ale mnohem lepší je prostě nadmořská výška...

019

Odpovědět

+PomPokoA co třeba na Marsu?
Jak se tam měří "nadmořská výška"?
Právě my na Zemi máme zdeformované představy díky našemu způsobu udávání "nulové výšky", která se vlastně neustále mění s každým přílivem, odlivem či roztátým/zmrzlým ledovcem.

192

Odpovědět

+PomPokoNa marsu bych to měřil podle uměle definované nulové výšky. Řekněme průměrná výška by byla "nula" a tvořila by pomyslnou kouli, kde všechno nad by bylo +

32

Odpovědět

+PomPokomykanec: ano, ona se mění, ale v řádech centimetrů, či několika desítek metrů maximálně. Tím, že Michael nevzal v potaz hladinu moře, přidal Manue 6000 metrů a to už je krapet rozdíl.

12

Odpovědět

+PomPokoProstě použil jinou definici hory. Měření od hladiny moře započítává do výšky i tisíce metrů, které nejsou důsledkem horotvorných procesů. V čem se to liší třeba od měření od středu Země?

11

Odpovědět

spíše to měření pomocí "metrů nad mořem" je značně nespolehlivé. Díky slapovým jevům, pohybu litosférických desek, rozdílu mezi výškou hladiny v atlantiku vs výškou v pacifiku je tento údaj značně nespolehlivý. Myslím, že i tady bylo video _earth unpluged_ které zpochybňuje Mt. Everest jako nejvyšší horu světa.

180

Odpovědět

+orcinusorca2014Míte pravdu, tady je:
http://www.videacesky.cz/navody-dokumenty-pokusy/je-mount-everest-nejvyssi-horou

50

Odpovědět

Teď nevím co se vám nezdá. Everest měříte od úpatí, Manua Keu taky. Připadá vám lepší měřit jednu od úpatí, a druhou od tří čtvrtin (protože tam sahá voda)?

220

Odpovědět

+komunardPřipadá mi lepší měřit obě od jedné stejné výšky. Aneb "špička" everestu je prostě nejvýš, tečka

511

Odpovědět

+komunardS dnešní technologií mi přijde jako nejlepší stanovit nejvyšší bod - tzn. Mount Everest a vše měřit od něj. Jakákoliv další hora by byla prostě o X metrů nižší. Jenom by se musel ten bod připevnit do skály, ne do sněhu.

24

Odpovědět

+komunardAsi jste nepochopil pointu..Nebo si zajeďte na západní břeh Jordánu. Tam případní turisté musí překonávat 3000 výškových metrů stejně jako na Everestu.

51

Odpovědět

+komunardKolik měří Mount Everest od úpatí?

30

Odpovědět

+komunardZhruba 3000 výškových metrů..Ale je položen na plošině, která se zvedá do výšky 5000 metrů.

10

Odpovědět

Škoda, že ti tvůj mozek nedovolí se nad tím zamyslet a plácáš takové nesmysly. Michael má samozřejmě úplnou pravdu

101

Odpovědět

+mazinhoPředpokládám, že si připadáš jako hroznej machr, ale krom urážky si nepřišel s jediným argumentem.

110

Odpovědět

+mazinhoPromiň mou výbušnost, ale argumenty tady už snad dali kolegové.

30

Odpovědět

Výška od úpatí se měří v metrech nad mořem?

10

Odpovědět

+SriberNeviem, čo tu riešite. Všetci tí, ktorí sa o to niekedy zaujímali vedia, že Mount Everest je síce najvyšším bodom na Zemi, ale najvyššou horou ani zďaleka nie je. Výška samotného Mount Everestu je "len" niečo cez 5400m. To, že jeho úpätie vo výške 3400m nad morom, ale zrejme nikoho nezaujíma.

30

Odpovědět

Malá chybička se vloudila "300 fighters" znamená 300 stíhaček; japonských vojáků bylo zapojeno podstatně více ;)

161

Odpovědět

chybka
0:34 "300 japanese fighters..." znamená 300 stíhaček, ne vojáků.

140

Odpovědět

opraveno, díky ;)

90

Odpovědět

Možná by se hodilo zmínit, že je to 3 roky staré video. Jenom pro jistotu. Ale i tak to bylo zajímavé jako vždy. Díky za překlad.

380

Odpovědět

Zajímavý by bylo kdyby řekl „And as always-“ a pod vodou „thanks for watching.“.. :D
Jinak sice kratší, ale taky zajímavej díl, dík za překlad :)

240