Kruté bombyVsauce

Přidat do sledovaných sérií 58
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 182
Počet zobrazení:7 392

Dnešní díl je naprostá bomba. ;)

 

Komentáře (54)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Už jsem kdysi přemítal nad tím, kdybych byl geniální vědec a něco významného objevil či vynalezl, jestli bych si to nenechal pro sebe... A kolik objevů tak mohlo nikdy nespatřit světlo světa.

133

Odpovědět

v současné době o tom dost pochybuju že se může stát - jen tak že by někdo bádal doma je už dávno minulostí a pracuje se v týmech na základě předchozího výzkumu atd. Takže 1) kdyby to jeden z týmu chtěl ututlat, tak pochybuju že by to obhájil před dalšíma třeba 10 lidma, kteří se na tom podílí taky 2) ikdyby to ututlali, tak je dost možný, že by během krátké chvíle na to narazil někdo jinej, protože jak jsem psal - nebádá se naprosto od nuly a předpokládám že třeba v číně a USA probíhá dost podobnej výzkum už jen kvůli tomu kdo bude mít jaký patenty a tak...

30

Odpovědět

+czatlantisCo se týče projektů v aplikované fyzice a chemii a biologii atd., máš pravdu, tady se hádat nebudu. Nicméně na poli teoretické fyziky, teoretické informatiky a matematiky existují lidé ( vědci) pracující samostatně, může se tedy klidně stát, že by někdo vymyslel úžasný teorém, který by měl globální dopad a nikdy o tom nikomu neřekl. Nepřišel by na něj jen tak, jednalo by se nejspíš o celoživotní dílo. ale i tak je možné, že by si to nechal pro sebe.

21

Odpovědět

@BugHer0: hned ta první věta je nesmysl chlape. Jelikož idiom "Every cloud has a silver lining" opravdu neznamená každý mráček má svou stříbrnou linku, okraj nebo něco podobného. Ale jde o přísloví: Všechno zlé je k něčemu dobré, nebo vše má i své kladné stránky. To taky zapadá do toho kontextu, že nuclear mushroom cloud opravdu žádnou světlou stránku nebo pozitivum nemá, jelikož je to druhotný děj po výbuchu at. bomby. Tak to prosím oprav;-)

283

Odpovědět

Krásný díl ... má pravdu předseda. A to se zatím babral v té slabší kategorii jaderných bomb. Zajímalo by mne kolik uranu ve skutečnosti spálil takový Car a jak by to vypadalo kdyby využil všechen.
Když uvážím, že výbuch měl ekvivalenci 57 Mt TNT (Fat man měl pouhých 22 000t), tak raději nemyslet na to, co by bylo kdyby místo několika procent využily většinu paliva..

11

Odpovědět

Aneb jak by v Kokuře řekli: "Fucking Weather" !!

http://www.youtube.com/watch?v=1y5cPDrUAP4

110

Odpovědět

Taky jsem si hned vzpomněl na Knoflíkáře. :D

11

Odpovědět

Existencia ľudstva a skoro akéhokoľvek života na tejto planéte môže zaniknúť doslova v okamihu ...and all it takes is the will of a single man....

81

Odpovědět

Ono by to nebylo až tak strašný... totální konec života by nejspíš nenastal. Všechen ten arzenál by se musel odpálit rovnoměrně po ploše planety. Drtivá většina strategických cílů je na severní polokouli a atmosférou by se to nějakou dobu toulalo, než by to zasáhlo celý povrch.
A případný výbuch skladu jaderné munice by byl taky relativně lokální záležitost. Vybuchla by jenom ta první střela...ostatní by se vypařily, takže by největší hrozbou byl spad.
To ale nemění nic na faktu, že je potřeba množství i nadále snižovat.

41

Odpovědět

+adamhups...to patřilo trošku níž do diskuze

10

Odpovědět

Co je na tomhle videu tak perfektniho?

721

Odpovědět

uvedomenie si že o všetkom živote na tejto planéte rozhoduje spoľahlivosť nizkonapäťoveho spínača. Že svet je posiaty zbraňami ktoré su schopné vyhladiť život na zemi a že na to aby planeta zahynula netreba ani vojnu ale stači nehoda ktorá je 40x pravdepodobnejšia ako to že spadneš v lietadle. Myslim že to dáva ľuďom veľa materialu na premýšľanie.

282

Odpovědět

+MarekSVK811 : 1 000 000 je pořád hodně malá pravděpodobnost. To, že to je 40x pravděpodobnější než, že spadneš v letadle je pěkné, když vezmeš, že letadla padají pořád, ale je to trochu vytažené z kontextu. Navíc na to, aby planeta zahynula by nestačilo, aby vyšla tahle pravděpodobnost pouze jednou, ale muselo by se to stát na vícekrát v přibližně stejném časovém horizontu.

Spíše se autor videa snažil dokázat svoji pointu, tak to podal tragičtěji než to ve skutečnosti je.

13

Odpovědět

Tento díl je bomba, protože je o bombách a ne proto, že je perfektní :D

43

Odpovědět

Strach z bomby za studené války mělo stejný účel jako nynější strach s terorismu...mocní chtějí, aby ovčané byli vděční za ztráty svých svobod pro svou bezpečnost

149

Odpovědět

Někde tady v diskuzi jsem zahlédl několik příspěvků od lidí, co debatují, zda existují zbraně, které jsou zakázány ve válce/v boji.

Ano, takové zbraně existují. Ani byste nevěřili jaké množství jich je. Když uvedu jeden příklad: tlakové pumy. Přesný název vám nepovím, sám ho neznám, ale už jsme si tento termín osvojili, tak takhle to nazvat mohu. Jedná se o "přístroj", díky kterému člověku na dálku větší než 5km praskají tepny a větší žíly. A věřte mi, že to není zdaleka nejhorší zbraň.

Omlouvám se, že jsem tu uvedl, jakou odpornou činnost ta věc dělá, ale chtěl jsem se případně vyhnout těm, co by o tom pochybovali.

200

Odpovědět

Vždy, když slyším o USA a jejich slavném "vítězství" je mi do breku. Proč nikdo neřeší jednu z největších genocid v historii lidstva? Proto, že to byla armáda spojenců tak se jim vše promine?

1523

Odpovědět

Dvě svržené atomové bomby, které zabily 150.000 Japonců a následná kapitulace Japonského císařství zachránila přes 2.000.000 Japonců, kteří by umřeli v konvenční válce, než by Američani dobili císařský palác.

3412

Odpovědět

+shalViete že niekde robíte chybu ak vediete činnosť voči ktorej zvrhnutie dvoch atómovych bômb na civilné obyvateľstvo vyjde ako mierové riešenie. Ak ľudstvo neskonči s vojnou, vojna skonči s ľudstvom.

45

Odpovědět

+shalVliv atomovek na kapitulaci je dost diskutabilní. Už v noci z 9 na 10 března podnikli Američani masivní nálet na Tokio. Pumovnice byly k prasknutí nacpané zápalnými bombami.
V Japonsku nebyly obrovské tovární komplexy, ale menší závody rozptýlené v celé zástavbě převážně tradiční výstavby...tedy dřevo, papír a rákos. Nebyl to záměr, ale otázka historického vývoje.
Ten nálet totálně zničil asi 30 km2 města a zahynulo přes 110 000 lidí... v drtivé většině se jednalo o civilisty. A následovaly další nálety. Když pak vybírali potenciální cíle pro atomovky, tak byl problém najít město dost velké a zároveň ještě nevypálené, aby byl účinek dobře patrný.
Řekl bych že pro Japonce to byly jen další ničivé nálety, ale tou dobou na tom bylo výjimečné jen to, že na vyhlazení stačilo jedno letadlo a jedna bomba.
Mnohem větší vliv měly ty politické tanečky na pozadí o kterých se toho moc zatím nezveřejnilo. Sovětům nabídli svoji kapitulaci. Neznám podmínky, ale celé se to děsně vleklo...až do shozu. Sověti pak ukončili jednání a uvedli 1,5 milionovou armádu připravenou k invazi do pohybu. Japonci ještě před tím nabídli odevzdat všechny zbývající zbraně a byli se ochotní zavázat ke spojenectví. Buďto Sověti chtěli od japonska odstavení císaře a nastolení socialismu, což bylo pro ně nepřijatelné, nebo už nešlo o Japonsko, ale o to nechat co nejdéle krvácet Američany při boji o každý kousek skály co trčel z vody. To ale hádám...nemám k tomu dost informací.

121

Odpovědět

Nehledě na to, že Japonci zaútočili a neměli žádné slitování. Na územích, které dobili vyvolali opravdový masakr civilního obyvatelstva, který si nic nezadal s Nacisty.

224

Odpovědět

Nikoho jsem nikdy neslyšel říkat, že by Amerika dosáhla "slavného" vítězství proti Japonsku. Dokonce ani Amerika sama to nikdy neřekla a její tehdejší president sám ve svém proslovu litoval, že k tomu muselo dojít. Pokud tvůj "dotaz" byl směřován k tomu, že si myslíš, že Jaderné zbraně nebylo potřeba použít, tak si pečlivě pročti jak válka mezi Spojenými státy a Japonskem probíhala a sám dojdeš k závěru, že tím Amerika ve finále ušetřila mnohem více životů Američanů i Japonců, než kdyby se ve válce pokračovalo.

174

Odpovědět

"... with bomb bay's door open." - s otevřenou pumovnicí. To je terminus technicus.

122

Odpovědět

To bych nechal tak jak to je, moc lidí asi nebude vědět co je to pumovnice.

1011

Odpovědět

Kolem 2:26 jak mluví s tim chlapem, tak by tam slyším 2012 a ne 2002, pokud jsem se spletla tak se omlouvám :)

190

Odpovědět

Rogue officer prelozit jako zniceny urednik mi pride trochu zvlastni, urednici urcite nemuzou odpalit atomovou bombu a officer je beztak dustojnik.

130

Odpovědět

Rogue officer je spíš vzbouřený důstojník

200

Odpovědět

background radiation je "radiační pozadí" ne zpětná radiace, nic takového neexistuje

200

Odpovědět

Opraveno, díky.

71

Odpovědět

Hmm...nedávno jsem se dozvěděl o tom, jak spadlo to zmíněné letadlo s dvěma atomovkama...dva týdny nato o tom Vsauce dělá video.
Máme stejné zdroje? :D #FrequencyIllusion

122

Odpovědět

Je zarážející, že když lidé viděli účinky atomových bomb v Hirošimě, že se rozhodli vyrábět další namísto okamžitého zakázání vývoje takových věcí.. celé město zmizelo z povrchu země za pár sekund a všem to připadalo tak úžasné, že takových bomb chtěli víc - to mi mozek nebere a připadá mi to doslova nechutné. A nechutné ještě víc, že se Američané vložili do války s cílem zastavit Japonsko a Hitlera před masakrem civilistů a potom sami dělali také věci, nálety na civilní oblasti a atomovky na města.. dnes jsou tyto atomové hřiby oslavovány jako něco, co vyhrálo válku, že prý bez nich by válka neskončila dokud by nepadl poslední Japonec.. já si myslím, že i ve válce jsou zbraně, které by měly zůstat mimo dosah bojiště..

4926

Odpovědět

Tak hlavně atomovky válku vůbec nevyhrály. Japonci dostávali na prd*l skoro po celou dobu co s USA bojovali a tak jako tak by nakonec kapitulovali, zvlášť po porážce Hitlera v Evropě. Snad jediná bitva, kde to Američanům natřeli byl útok na Pearl Harbor, o kterém USA předem věděly, ale jelikož většina Američanu nechtěla, aby USA do 2. sv války zasahovali, tak to ignorovali. Ve finále by pravděpodobně při nepoužití atomových zbraní zemřelo méně lidí, hlavně civilistů a v Japonsku nerodilo tolik postižených dětí. Nemluvě o tom, že výsledek by byl stejný. Ony taky USA to braly jako test nové zbraně a celkově jim celá 2. světová válka hrála do karet, protože díky ní se staly supervelmocí číslo 1, což už dnes ovšem neplatí.

1525

Odpovědět

+mattosCože ? Američané prohrávali v pacifiku celý jeden rok od Pearlu Harboru. Japonsko ovládalo území sahající témeř k Novému Zélandu.
A k těm bombám. Nevyvýjí se kvůli používání za účelem ničení. Dám ti příklad. Celý svět se po druhé světové válce upíše k ukončení vývoje atomových bomb, ale Severní Korea smlouvu nepodepíše. Dnes v roce 2013 je Severní Korea jedinou zemí disponující jadernými zbraněmi, což samozřejmě způsobuje, že je nejmocnějším státem na světě. lol

1021

Odpovědět

Nevyvíjet jaderné zbraně by byla sebevražda. Jaderné zbraně jsou tím, co přineslo západnímu světu mír. Mír do prostředí, v němž do té doby byly války běžnou součástí. Nemít jaderné zbraně USA i SSSR, hrozilo by jejich použití druhou stranou. I bez jejich použití by si strana s jadernými zbraněmi mohla diktovat. I zničení Hirošimy a Nagasaki mohlo být záchranou. Bez toho by prst nad červeným tlačítkem mohl mnohem méně třást.
USA se také do války nevložily kvůli zabránění masakru civilistů. A potom použití jaderné zbraně bylo strategickým rozhodnutím. Japonsko by bez toho ještě bojovalo a Japonci byli dobří vojáci. Umírali by američtí vojáci. Ve srovnání s lidmi vlastního národa jsou lidé jiného národa méněcenní. K tomu je to ukázka síly. A ani se nevědělo, že jaderná bomba je tak strašlivá.
A jestli jsou zbraně, které by se neměly dostat na bojiště? Protože smrt jadernou bombo je horší než smrt napalmem. Protože smrt jadernou bombou je horší než ručním granátem. Protože smrt jadernou bombou je horší než podělanou polní lopatkou. Ve válce nejsou zakázané oblasti. Protože válka je o krvi, bolesti, strachu, strádání, trpění, ztrátě a smrti.

3910

Odpovědět

+HrdlodusA jestli jsou zbraně, které by se neměly dostat na bojiště? Naštěstí si to pár lidí včetně mně myslí, jinak by jsme permanentně chodili v protiradiačních oblecích, žili pod zemí a živili se nevím čím...

511

Odpovědět

+Hrdloduspav... dle ti to tam Hrdlodus napsal... Jak maj atomovky obě dvě strany tak se vzájemně držej v šachu. A Japonci dostali co si zasloužili... Japonci beztak meli příležitost kapitulovat. Proč by amící měli mít větší ztráty vojáků jen proto, aby Japonců umřelo míň.

76

Odpovědět

+Hrdloduspav1: Ale jo. To jen z pohledu generála budu chtít použít veškeré dostupné prostředky, abych zničil nepřítele.
Ale z obecného, nestranného a dlouhodobého pohledu bych naopak byl raději, aby se omezování zbraní nezastavilo u chemických a jaderných zbraní.
Janě, nemám na mysli úplnou pacifizaci okamžitě, ale postupně snižovat a snižovat k nutnému minimu.

42

Odpovědět

"... celé město zmizelo z povrchu země za pár sekund a všem to připadalo tak úžasné, že takových bomb chtěli víc – to mi mozek nebere ..."

Pak asi nechápeš, co je účel bomby.

164

Odpovědět

+MoggsJediný účel bomby je zbít a čím víc tím líp a to je to, co nechápu. Nechápu, jak to někomu může připadat normální. Sedět v laboratoři a snažit se přijít na to, jak udělat co nejmenší bombu s tím, že zabije co nejvíc lidí.

57

Odpovědět

+MoggsInk: Já zase nechápu, že někdo volí levici, a přesto se takový vyjebanci najdou.

1615

Odpovědět

+Moggsco je na tom k nepochoení, prostě snaha o převahu, to je tu už od doby kamený. snaha mít převahu. v současnosti to bohužel dosáhlo takový úrovně že nepřítele nemusíš vůbec vidět. jo a k hdrlodusu jsou zakázaný obasti, npř chemický zbraně a virový nákazy (je to sice jen proto že jsou snadno dostupný, ale to je jiná věc). A vemte si to osobně, když budete bojovat se sousedem, tak radči vyvraždíš jejich rodinu než se nechat povraždit, a pokud to bude bez nebezpečí že se tobě něco stane tim líp. Chápeš?

52

Odpovědět

+MoggsZa prvé to, že jsou některé zbraně zakázané nebrání určitým státům v jejich užívání. Například chemické zbraně používá jak Izrael proti Palestincům tak je použili i Američané v Iráku. Za druhé ta logika na konci nedává absolutně žádný smysl. Žít podle tohoto pravidla, tak půjdu postřílet všechny lidi a budu tu žít sám.. a potom ještě vyhladím zvířata, kdyby náhodou.. a všechny podivný kytičky..

46

Odpovědět

Ty bomby jsou drobet démonizované ... mrtvých bylo hodně na jednu bombu, ale Američané je nemohli v tu dobu vyrábět ve větším množství. V tu doby podnikali masivní nálety, kdy po shozu klasických bomb bylo mnohem víc mrtvých a srovnatelné škody. Je jedno, jestli domy spadnou, nebo se vypaří. Samotní Japonci tomu nevěnovali podle dochované dokumentace tolik pozornosti, jak by se mohlo zdát. Jestli město vyhladí sto bombardérů, nebo jeden je co se ztrát týká irelevantní. Následek je stejný. Japonsko by se muselo rozhodnout kapitulovat i bez těch bomb. Rusové stahovali jednotky od poraženého Berlína a připravovali se na invazi na japonské ostrovy. Měli výhodnější pozici než ve stejnou dobu Američani. Pravděpodobně by byli v Tokiu mnohem dřív, takže atomovky spíš demonstrovaly sílu budoucímu nepříteli než válkou vyčerpanému Japonsku.

154
Další
Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)