Je ve válce a lásce opravdu všechno dovoleno?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
79 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:286
Počet zobrazení:7 556

V nejnovějším Vsauce se Michael zamýšlí nad tím, co má společného láska a válka.

Odzkaz:
Ženevské úmluvy 

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce. "Láska i válka je totéž, je dovoleno uchylovati se ke lsti a úskokům, abychom dosáhli cíle." Je ale opravdu v lásce a válce všechno dovoleno? Dobrá otázka. Pojďme si to nadepsat jako téma tohoto videa. Samozřejmě nápisy tužkou nejsou neměnné. Můžou být vygumovány. Takže to, co si tady píšu, není zrovna vytesáno do kamene. Ale...

Náplň tužky se skládá z atomů uhlíku uspořádaných do struktury známé jako grafit. Nekovový minerál s kovovými vlastnostmi, který lze najít v horninách. Což znamená, že nápisy psané tužkou, ačkoli jsou mazatelné, jsou stále vytesané do kamene. Jestli se vás ve videohrách záporáci opravdu snaží zastavit, proč se pohybují tak předvídatelně? Neměli by větší šanci, kdyby na vás zaútočili přímo?

Říká se tomu logika. Ušlechtilost zlounů. Jako by byla nepsaná Ženevská úmluva, která se vztahuje na smyšlené padouchy a nerespektuje realitu nebo jakoukoliv logiku, ale vyšší účel, kterým je zábava a zajímavý příběh. Ve skutečnosti se ale od zlounů moc nelišíme. Vytváříme si nadbytečné překážky i při dosahování vznešených cílů, jako je pravda, spravedlnost nebo určování dobrého a špatného.

Ne všechno je v lásce a válce fér a tyto výjimky z nás dělají ty, kým jsme. Mučení nepřátel, abyste z nich dostali informace, zlomili je, nebo jen tak pro zábavu, bylo součástí válek od už dob, kdy jsme je začali vést. V druhé polovině 19. století Henry Dunant, zakladatel Červeného kříže, sestavil oficiální mravní kodex vedení válek. Ženevské úmluvy, které dneska zahrnují 4 úmluvy, jsou dnes uznávány 196 státy.

Od té doby se objevily ještě další zvyklosti, zásady a doporučení, které by se daly souhrnně označit jako pravidla války. Jsou vymáhány regionálními, národními i mezinárodními silami. Samozřejmě je stále možné tyto pravidla ignorovat. Nejrychleji se totiž můžete dostat k vítězství, když jdete proti pravidlům. Stejně si jich ale ceníme, nebo se aspoň snažíme, a věříme, že i ostatní dodrží své slovo.

Chráněny jsou věci, bez kterých se dá ve válce obejít, nebo věci, kterých si ceníme víc než rychlého vítězství. Úmluva o zákazu využití technologií měnících životní prostředí zakazuje ovládat počasí a použít ho jako zbraň proti nepříteli. Před touto úmluvou se to ale dělalo. Například během operace Popeye americká letadla vytvářela mraky nad Vietnamem a podařilo se jim prodloužit období dešťů o více než měsíc. Zvýšili srážky o 30 %.

Cesty nepřátel byly rozbahněné a zablokované sesuvy půdy. Mnohem hůře průjezdné. Chráněny jsou i některé symboly. Organizace a místa označená symboly, které naznačují, že jenom pomáhají nebo že jsou neutrální, či kulturně důležité památky, které by měly být zachovány, jsou nedotknutelné. Útočit na tyto cíle nebo se za ně vydávat, pokud jsou vaše motivy jiné, by znamenalo porušit zákony války.

Tomu se říká proradný čin. Lest, při které předstíráte, že jednáte poctivě a čestně, abyste si získali něčí důvěru, zneužili ji a zabili ho, zranili, nebo zajali. Pokud uděláte jednu z těchto tří věcí poté, co jste předstírali mrtvého, raněného, nebojujícího, civilistu nebo jste se vzdali, porušili jste zákon války. Špionáž je povolena. Když vás ale chytí, můžou vás odsoudit a potrestat.

Ovšem když jste voják, máte právo na ochranu jako válečný zajatec. Tyto pravidla ukazují, čeho si ceníme více než pomsty. Důstojnosti a vzájemné úcty. Obě strany si přejí, aby tak s nimi bylo zacházeno. Atleti souhlasí, že budou hrát fér a zdrží se zakázaných věcí, i když jsou bezpečné a jinak legální, ale daly by jim neférovou výhodu, protože sportovní duch je jim cennější než nejsnazší možná výhra.

Sportovní chování. Podobné zásady "milostného chování" fungují v amerických soudních síních. Pokud by nejsnazší cestou, jak někomu dokázat vinu, bylo zneužití jeho lásky, manželská výsada říká: Klídek, láska je svatá. Pravda je až na druhém místě. Najděte jiný způsob. Takže jestli máte v plánu spáchat zločin v USA a potřebujete komplice, vezměte se. Nebudete nuceni svědčit proti sobě.

Jsou i výsady vztahující se na další vaše vztahy, umožňující jim odmítnout svědčit proti vám. Tyto výjimky vznikly, protože si některých věcí ceníme víc než rychlého vítězství. Nemůžete cestovat rychleji než světlo nebo uniknout z černé díry nebo se dopustit proradného činu ve válce nebo podvádět vaši drahou polovičku, to se často považuje za nečestné. Ty poslední dva body ale nejsou omezeny zákony vesmíru. Jsou to dobrovolné překážky odrážející naše hodnoty.

Jestli tyto hodnoty dodržujeme, už je jiná otázka. To jak si vysvětlujeme, které činy jsou už za hranicí a které ne, je otázka úsudku. Nevytvořili jsme protony nebo planety, ty už tu dávno byly. Vytváříme ale úsudky. Dokonce jsme se po této schopnosti pojmenovali. Říkáme si "homo sapiens". Homo, znamená humus, půda. Vzešli jsme ze země. Sapiens znamená moudrý, schopný moudrých úsudků.

Jen málo lidí by tvrdilo, že v lásce a válce je všechno dovoleno, ale v lásce a válce může být chování jinak nepřijatelné nejen odpuštěno, ale i doporučeno. Čtení dopisů adresovaných jiným, používání převleků i vražda může být omluvena jako zločin z lásky nebo oprávněný souboj. Láska a válka dává v sázku různé věci. Jen proto, že je nečestné jednání během lásky a války očekáváno, neznamená, že potrestáme nebo zakážeme nečestnost stejným způsobem.

Porušení zákonů války je zločin, není ale žádný oficiální zákon lásky. Můžete někoho potrestat za nečestný čin, dezerci nebo manipulaci s počasím, nemůžete ale potrestat Amora za zlomené srdce. Nemůžete někoho zavřít za neopětovanou lásku a neměli byste volat policii, když vás někdo nechá kvůli někomu jinému. Nejsou totiž žádné Ženevské úmluvy o lásce. Navíc často obdivujeme přátele nebo smyšlené postavy následující své srdce, i když to znamená opustit někoho, o koho se nestaráme, například vedlejší postavu, kterou nechali o samotě nebo u oltáře.

Znamená to tedy, že láska je lepší omluvou špatného chování než válka? Ne sice pro kriminální chování, ale i tak... Pokud jde o sílu autorit a naše moderní pojetí lásky, válka, její technologie a strategie jsou lidským výtvorem. Láska je ale lidská vlastnost. Láska je jako setrvačnost nebo smrt, nevyhnutelná, zákon přírody, je nevinná.

Určujeme, kam smí dopadnout bomba a suť, a stíháme ty, kteří se toho nedrží. Nestíháme ale gravitaci za to, že ty věci nechala spadnout. Vytváříme si dobrovolné překážky ve sportu, válce, etiketě, ale hráči na bitevním poli lásky jsou jen oběťmi své vášně, přestože je tato vášeň nesmyslná. Srdce má své důvody, které rozum nepochopí. Oklamávat ostatní, tomu se říká milovat. Možná že láska má tuto vlastnost přirozeně.

Nebo jsme jí tu vlastnost dali tím, že jsme ji neopatřili zákony. Každopádně zlomené kosti jsou v působnosti zákonů, zlomené srdce je v působnosti pocitů. Omlouvám se. A jako vždycky... Díky za sledování. Překlad: Zarwan www.videacesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

válka je stejně tak přirozená jako láska. Zbraně jsou možná vytvořené, ale válka je v nás, stejně tak jako ve všech žijících organismech. Přežíváme na úkor jiných a proto válku potřebujeme, stejně jako lásku, abychom přežili.

11

Odpovědět

Jediný co mě zaujalo byla jeho košile.

00

Odpovědět

Teda Vsauce miluju, koukám na každý díl a vždycky mi to něco přinese, ale tenhle díl byl teda totálně o hovně. Celou dobu jsem čekala až přestane mluvit obecně a pustí se do vědecký analýzy, jenže tohle byla nuda od začátku do konce, za mě dvě hvězdy a to jen za ten granát se srdíčkama.

74

Odpovědět

Ve válce si vytváříme překážky, a tím se stáváme snadným cílem. Brzo se nám to vymstí :(

40

Odpovědět

Skoro bych řekl, že je Michael zamilovanej... :D

350

Odpovědět

Láska je z hlediska přírody všechno, jen ne nesmyslná. Bez ní by to naopak moc nefungovalo

22

Odpovědět

And as always...thanks for translation

670

Odpovědět

Z tý první minuty jsem šel do kolen: " -Láska i válka je totéž- Napíšu to do deníčku. Píšu tuhou. Tuha je z atomů uhlíku. Tyto atomy jsou sestaveny do struktury, které říkáme grafit a grafit je nekovový minerál...." :D

850

Odpovědět

Dada.

11

Odpovědět

Prostě Michael :-D

50

Odpovědět

Jak začal mluvit o těch tužkách tak sem myslel, že tomu ňoumovi jednu natáhnu. Ten jeho samolibej výraz... tfuj.

1624

Odpovědět

A já jsem si vždy myslel, že homo znamená člověk...

191

Odpovědět

Ano, znamená to člověk. Michael ale vysvětluje původ tohoto slova, který pochází ze slova označujícího zemi.
http://en.wiktionary.org/wiki/homo#Etymology_6

190

Odpovědět

+ZarwanA já si myslel, že homo znamená stejný, tedy stejný jako my lidé.

64

Odpovědět

Ukažte mi jedinou válku, kde byly Ženevské konvence dodržovány. Ono to hezky vypadá na papíře, ale realita je někde jinde a je jedno, kdo válku vede.

331