Thumbnail play icon

Kdo vlastní Měsíc?Vsauce

Přidat do sledovaných sérií 99
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:328
Počet zobrazení:3 939

Dnes se dozvíte, jestli vůbec někdo může vlastnit Měsíc, že je možné vystavit parkovací lístek NASA za družici na asteroidu, a jak se Michael dostane od vesmíru až k obrazům a nehtům.

  • užívat (nebo neužívat)
  • vyloučit užívání ostatních
  • nenávratně změnit
  • prodat, darovat nebo odkázat
  • pronajmout
  • ponechat si práva, která nejsou poskytnuta ostatním
  • ponechat si tato práva bez časového omezení nebo revize

Komentáře (42)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zvláštní, všichni tady řeší jaký práva mají či nemají mimozemšťané a jeli tedy legální/nelegální je zabít.

Já osobně si myslím, že kdyby se tu ukázali mimozemšťané, tak bychom neřešili jejich práva v našem řádu, ale jestli my máme nějaká práva v jejich řádu.

Jak někdo v diskusi říkal- aby to nedopadlo jako s objevením Ameriky :-)

70

Odpovědět

s tím holubem mě dostal :D

271

Odpovědět

Diskutovat tady nad tím, jak by to bylo s ublížením nějakému mimozemšťanovi klidné můžete, ale prostě to bych já osobně vynechal. Pro mne vyvstali hlavně 2 věci. Jak je to možné, že někdo prodává tedy ty papíry s pozemky na měsíci (tohle už jsem si říkal dřív) a doufal jsem, že to vysvětlí.

A druhá věc je, že by to opravdu chtělo vymyslet nějaké vlastnické rozdělování vesmíru. Přijde doba, kdy lidé budou létat do vesmíru a na jiné planety a musí se tedy vymyslet, jak se kolonizátorům rozdělí pozemky, suroviny apod.

192

Odpovědět

To není vyřešeno ještě ani na téhle planetě a vy už chcete mluvit o jiné? To první vyřešte, komu patří území Izraele a kdo vlastní Antarktidu.. Vždy to bylo jen o tom, že území a suroviny získal ten s větší armádou a stejné to bude i v případě vesmíru..

192

Odpovědět

papíry můžeš prodávat jak chceš, když ti je někdo koupí...
Nikdo nemůže převést více práv než sám má, takže pokud mu někdo dá prachy za "certifikát vlastnictví", je to jen a jen jeho blbost...

Doba běžného cestování mimo oběžnou dráhu ještě nepřišla a myslím, že ještě dlouho nepřijde, takže to asi můžeme nechat spát...

220

Odpovědět

Já jsem čekal, že vysvětlí jak to někdo může prodávat? Příjde mi to trochu nelegální brát si peníze za něco co je všech... Já snad začnu nabízet galaxie :)

201

Odpovědět

No však. Jsou firmy, který mají tak dokonalou marketingovou strategii, že Ti prodají i Tvojeho holuba v nose. Pozemek na Marsu pak už není problém :)

00

Odpovědět

nemyslím si, že máte pravdu, že by usmrcení nebylo podle českého práva trestným činem
(viz § 140 odst. 1 TrZ: Kdo jiného úmyslně usmrtí, bude potrestán odnětím svobody na deset až osmnáct let.)

Dále k popisku pod videem:
právo věc držet (ius possidendi),
právo věc užívat a požívat její plody a užitky (ius utendi et fruendi) a
právo s věcí nakládat (ius disponendi).
Tyto 3 (4, chcete-li) práva jsou ty základní a ano, můžou se rozkládat na více podmnožin, ale tyto jsou ty základní...

@Marek ano, proto byla použita v Norimberském procesu Radbruchova formule, aby tito lidé mohli být odsouzeni...

Ostatně - je několik terorií, co by se stalo s lidmi, pokud by Zemi navštívili mimozemšťané:
1) nic, protože by nás považovali za úplné pitomce, se kterými ani nejde komunikovat;
2) pomohli by nám, protože by to měli v povaze;
3) zničili by nás, protože by to měli v povaze..
(a to nemluvím o chorobách, které by mohly zabít jak je, tak nás...)

193

Odpovědět

ještě jsem zapoměl přideat k té vraždě - nikde se v právu nemluví o to, že by to měl být člověk...

(ale pokud by ten vrah byl klient, tak samozřejmě úmysl zákonodárce byl jasně chránit lidi a ne mimozemšťany, protože ad absurdum by to mohlo vést i k tomu, že bychom nesměli zabíjet zvířata - a zvířata mezi sebou... no byl by v tom docela bordel..)

183

Odpovědět

+nitram von hiveProboha, co to povidas? Jiste, ze se tam nekolikrat pise, ze jde pouze o cloveka (Pred kazdou casti se vzdy specifikuje, ceho/koho se dane zakony tykaji a taky vysvetli pojmy), v opacnem pripade by to pak platilo i pro zvirata... To, ze sis na wikipedii nasel par citaci neznamena, ze z nich muzes neco celkove vyvodit...

190

Odpovědět

+nitram von hive@ Pisces - najdi mi, kde se v Hlavě I. (trestné činy proti životu a zdraví) Dílu 1
(restné činy proti životu) jmenovitě uvádí, že jde pouze o člověka...

Když použiješ analogii § 140 odst. 3 písm. a) TrZ, pak můžeš říct, že se jedná o osobu (jak jistě víš, tak osoby jsou jak fyzické, tak právnické, ale hovořit o životu a zdraví PO by jistě bylo na posouzení zdraví právníka, který by takovou konstrukci vytvořil).
Definice fyzické osoby jako takové není uvedena (sice se pod ní doktrínou chápe pouze člověk, ale to jen proto, že jsme ještě nepotkali mimozemšťany).

A zvířata již dnes požívají zvláštní ochrany, které je odlišují od neživých věcí...

191

Odpovědět

V čr by s tím problém byl, ale v některých státech USA nikoliv. Tam smíš zastřelit jakéhokoliv narušitele soukromého pozemku, pokud se nejedná o uniformovaného člena policie/záchranářů/hasičů(a asi i vojáků).

Navíc bych řekl, že i podle zákona v ČR by se po zastřelení nepohlíželo na mimozemšťana stejně jako na člověka. A jelikož co není zakázáno je povoleno, tak bys nebyl potrestán.

00

Odpovědět

výborné video, jedno z těch nejlepších a ten obrázek Měsíce osvětlené městem na jeho povrchu v čase 6:22 je tak inspirativní

190

Odpovědět

Michael podla mojho nazoru pri otazke ci je zabitie mimozemstana legalne nedomyslel jednu fatalnu vec a to ze mimozemska bytost ktora pristane na zemi pochadza minimalne z niekolko svetelnych rokov vzdialenej planety ak nie z inej galaxie je pravdepodobne niekolko nasobne inteligentnejsia a bude disponovat pre nas zial nedosiahnutelnou neuveritelne vyspelou technologiou...preto sa pytam nebol by akykolvek agresivny akt voci takejto bytosti ohrozenim celosvetoveho mieru ? pravdepodobne ohrozenie celej ludskej civilizacie ako takej...bol by to najvacsi zlocin aky by jednotlivec urobil v celej histori ludstva ... trosku uvazujte ..jedine zeby nas zachranil Will Smith s Dnom nezavisloti :D

193

Odpovědět

Taky mě to napadlo ..:D Hodně lidí by se strašně moc chtěli zkontaktovat s mimozemšťanama ale neuvědomujou si že by to dopadlo asi tak jako když Kolumbus oběvil ameriku ..:D

190

Odpovědět

+Vojta24komicke ale je alebo skor tragikomicke ze paradoxne niektori diskuteri tu sa staviali do pozicie udelovania prav mimozemstanom niektori ich dokonca prirovnali k zvieratam... nebolo by to skor opacne ? neudelovali by prava oni nam ?nepovazovali by oni nas za zvierata ? skor sa priklanam k tejto teorii :D

200

Odpovědět

+Vojta24oběvil?

181

Odpovědět

Ja nevim jestli by to bylo tak strasne jak rikas predstav si to z pohledu mimozemske rasy mnohem vyspelejsi a inteligentnejsi. Kdyz skupina lidi jde probadat nezname misto a je zde zabita nejakymi domorodci znamena to snad, ze automaticky vlady sveta vyslou armady jen aby tento kmen potrestali?

180

Odpovědět

+trdelintak pomedzme ze by si ho zabil naozaj ... chces rizkovať ze to bol len prieskumnik a oni nikoho neposlu lebo my sme nikoho neposlali ked domorodci zabili misionara ? ty uz si ako Obama uz len Nobelovku za mier ti treba :D

190

Odpovědět

Na světě platí jediný zákon a to zákon silnějšího. Daném území je nejsilnější stát, i když né vždy ten domácí. Stát z pozice nejsilnějšího subjektu prosazuje právo, což není to samé, jako spravedlnost. Tedy pokud chete prosadit svůj nárok, musíte být na daném území nejsilnější. když budete ten nejsilnější, tak se ostatní proti vám spojí a už nebudete nejsilnější, ale nejsilnější bude daná koalice a už tu máme stát. Do budoucna, kdy budeme chtít získávat suroviny se tato problematika bude muset vyřešit. Možná tím, že vzniknou nové státy, nebo to bude toho, kdo tam bude první.

180

Odpovědět

Být anketa v Americe komu měsíc a vesmír patří, tak odpovědi jsou jasné.

182

Odpovědět

tema zajimave,ale bohuzel me jeho videa vetsinou spis zmatou nez neco vysvetli.

185

Odpovědět

Zrovna jsem se dloubal v nose když mluvil o vesmírných holubech, tak jsem se podíval a NE! zase jenom holub:(

182

Odpovědět

Když teda vesmír patří lidstvu, tak jdem všichni poslat pokutu NASA za to parkovací místo :D.

193

Odpovědět

To, že zabití mimozemšťana není nelegální, mi přijde hodně sobecké a bezohledné. Vlastně tím říkáme, že jen my lidé jsme inteligentní tvorové hodni života. Neuznáváme právo na život u zvířat zde na Zemi a jak jsem se dnes dověděl, tak ani u jiných mimozemských ras. Vlastně by bylo zajímavé, kdyby na mém dvorku na Měsíci přistál mimozemšťan a zastřelil on mě, to vlastně by nebylo nelegální a proto by se vláda, OSN nebo kdokoliv případem vlastně vůbec nezabýval.

1921

Odpovědět

no jo no, hold máš smůlu:)

189

Odpovědět

+RhadesPíše se "holt" ty kriplborgu.

1914

Odpovědět

Ty seš ale kryptobuzerant :-DD

1813

Odpovědět

no jasně, ber to doslova jako fakt....

185

Odpovědět

To že by to nebyla z hlediska zákona vražda ještě neznamená, že by to bylo legální.

184

Odpovědět

+PB01sice hluboká myšlenka, ale když něco není výslovně v zákonu zakázáno nebo to neporušuje základní principy mezinárodního práva tak to legální je... všechny právní normy se u nás vztahují na lidi, kdyby tě zabil mimozemšťan tak by se to dalo hodnotit jako útok medvěda například, ale kdyby si ty zabil mimozemšťana tak to není právně nijak postižitelné, i ten medvěd má větší ochranu :) je to smutné ale jeto tak - jinak jsi chtěl říct asi tohle:

"to že by to nebyla z hlediska zákona vražda ještě neznamená, že by to bylo LEGITIMNÍ (ospravedlnitelné)"

182

Odpovědět

+PB01Zabitím mimozemšťana porušíš při nejmenším zákon o ochraně přírody a krajiny ;)

180

Odpovědět

+PB01§ 48
Zvláště chráněné rostliny a živočichové
(3) Seznam a stupeň ohrožení zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů podle odstavců 1 a 2 stanoví ministerstvo životního prostředí obecně závazným právním předpisem.

mimozemšťan na tom seznamu není takže Zákon č. 114/1992 Sb. o ochraně přírodní krajiny se na něho nevztahuje... lawyered :D

181

Odpovědět

+PB01a určitě by tu nebyl sám - pak bychom poznali mimozemské právo

180

Odpovědět

+PB01Zkus § 5
(1) Všechny druhy rostlin a živočichů jsou chráněny před zničením, poškozováním, sběrem či odchytem, který vede nebo by mohl vést k ohrožení těchto druhů na bytí nebo k jejich degeneraci, k narušení rozmnožovacích schopností druhů, zániku populace druhů nebo zničení ekosystému...

Nicméně, jak píše Hall3006, v okamžiku, kdy přiletí mimozemšťané, naše zákony budou přepsány jejich :D

180

Odpovědět

Tak mě napadlo jestli by to nebylo něco ve smyslu rasismu ale to ze by mimozemstan zastrelil me je hodne zajimave :D

180

Odpovědět

Myslíš jako člověk, ne jako právník.

182

Odpovědět

No... nevím... v právu trestním je to složitější, ale v právu občanském by se to dalo podřadit pod obecné klauzule typu "hrubě v rozporu s dobrými mravy" nebo "veřejným pořádkem", takže tam by to jistě šlo... A asi i v tom trestním by se dalo interpretací dojít ke smyslu těch ustanovení, že ten mimozemšťan je na stejně rovině odlišný od zvířete a je jako člověk nadán i smysly i rozumem, takže by měl požívat alespoň přibližně stejné úrovně ochrany... Prostě, kdyby se chtělo, tak by se to dalo vy-interpretovat i v trestním právu.

190

Odpovědět

Nejsem právník díky Bohu :D. Takže věřím že právník by byl schopen prosdait oba dva názory pokud by k tomu měl správnou konstelaci hvězd. Nicméně pokud bych zastřelil mimozemšťana tak by to byla jasná sebeobrana.
Hlavně všichni tady přemýšlite a přitom jste nezvážili ani to že můj pes je inteligentnější než někteří lidé (teď to není urážku mluvím o mentálních postiženích, těžký authismus apod. kdy lidé si nezajistí ani základní potřeby). Přesto zabití mého psa nikdo nebude brát jako větší přečin než zabití mentálně zaostalého člověka. Tedy předpokládáme u všech lidí nějakou "duši/já" (lépe to nejsu schopen pojmenovat) => prostě je očividné že se nenadřazujem na zvířata jen pkvůli inteligenci. To že je nějaký mimozemšťna inteligentní neznamená, že může splňovat myšlenky humanismu => že jsme si všichni rovni. Tím pádem s ním je možno zacházet jako se zvířetem

191

Odpovědět

v podstatě řekl to, že pro to není právní rámec a to je fakt. navíc emzáci budou těžko někomu přistávat na dvorku.

181

Odpovědět

Právo téměř vždy reaguje na danou situaci až dodatečně, až co nastane a je potřeba ji řešit. Takže až někdy zjistíme existenci mimozemšťanů a bude možné docházet k setkáním a konfrontacím s lidmi, tak na to právo určitě zareaguje. Mít něco takového v právu teď je celkem zbytečnost :)

180

Odpovědět

Víš co, myslím si že se vyjadřoval k právu a právnímu systému. Fakrem je, že jelikož tahle situace nikdy nenastala (nebo o ní nikdo neví), nebyly vytvořeny zákony, které by takový případ mohly pokrýt. Stát se může řídit jen a pouze zákony, pokud vím. Navíc legalita je pojem vztahující se znovu k právu a právnímu systému, tudíž nelegální je jen to, co odporuje zákonu. Nikdo ovšem neříká, že jiné bytosti nemají právo žít či nějak jednat. Příkladem jsou práva zvířat.

Příklad jak právo funguje.. - po druhé světové válce, po koncentračních táborech a dalších ohavnostech, které nacisté prováděli, nebylo možné je právně usvědčit. Vše co dělali bylo řádné zaneseno v Německých zákonech (Hitler) a jimi se řídilo. Na základě této zkušenosti se teprve zřídilo nové pravidlo se zpetnou platností, aby bylo možné tyto a jiné podobné zločince soudit (za zločiny proti lidskosti). Tudíž vyvražďování židů bylo původně legální.

180
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK