Michael a jeho zážitek z kosmodromuVsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:255
Počet zobrazení:4 060

Dnešní díl je maličko jiný - není to klasický Vsauce, ale video, které Michael natočil pro Euronews, a líčí v něm svůj zážitek z návštěvy kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně.

 

Přepis titulků

Jmenuji se Michael Stevens a jsem tvůrce a moderátor YouTube kanálu Vsauce. Je to zábavný kanál s novým videem týdně, kde rozebírám vědu - fyziku, chemii a psychologii každodenních otázek. Obzvláště zábavných otázek, jako Jakou barvu má zrcadlo? nebo nejnovější teorie o déjà vu a proč ho zažíváme. Jedno z mých nejoblíbenějších témat je vesmír, cestování vesmírem, historie lidských cest do vesmíru a jejich budoucnost.

Učím se o vesmíru a zajímám se o něj už od doby, kdy jsem byl dost starý na učení a zajímání se o věci. Když jsem byl teenager, jel jsem 3x za sebou na vesmírný tábor. Navzdory tomu všemu jsem nikdy neviděl vypuštění rakety. Takže když se naskytla šance jet se podívat do Francouzské Guyany na start rakety Vega s Euronews a jejich naučným kanálem, byl jsem radostí bez sebe.

Řekl jsem, že bych samozřejmě rád jel. Bohužel jsem stále neviděl vypuštění rakety, protože každý den, který jsem tam byl, nebylo vhodné počasí ke startu. To jen dokazuje, jak jsou tyto starty opatrné a důležité. První, čeho jsem si všiml po příjezdu do Guyany, byla vlhkost. Byla intenzivní. Vzduch se zdál velice, velice hustý a těžký, já jsem byl zpocený.

Samozřejmě, super věc, nad kterou moc nepřemýšlím, když bydlím v Londýně, kde není tak vlhko, je, že vlhký vzduch se může zdát hustší a těžší, ale je vlastně řidší než suchý vzduch. Všechna ta voda v hustém vzduchu zabírá místo, které by jinak bylo obsazeno těžšími molekulami dusíku a kyslíku. To mě přimělo zamyslet se nad starty raket ve vlhkém vzduchu. A zda je či není jednodušší odstartovat ve vlhkém méně hustém vzduchu, než by bylo v suchém, hustším a těžším vzduchu.

Nejsem si jistý, že by to byl velký rozdíl. Dá se to spočítat, ale myslím, že by byl malý v porovnání s opravdovým důvodem, proč startují blízko rovníku ve Francouzské Guyaně. To byla moje první otázka. Ptal jsem se: Proč Evropská kosmická agentura vypouští rakety v Jižní Americe?

Samozřejmě se ukázalo, že vypuštění rakety blízko rovníku vytváří obrovskou podporu díky skutečnosti, že se Země otáčí. Čím blíž jste rovníku, tím rychlejší to posílení je, takže nespotřebujete tolik paliva. V Kourou bylo prostředí a příroda kolem naprosto úžasná. Brouci, které jsem v Kourou viděl, byli... bylo to jako být v dokumentu o přírodě. Procházel jsem se kolem hotelu a našel jsem mravence.

Obrovské mravence, kteří nesli listy a klacky, doslova klacky a listy, které byly 5x, 10x větší než ti mravenci. Popadl jsem kameru a natočil si to, protože tohle v Londýně nevídám. Nevídal jsem to ani když jsem bydlel v New Yorku. Možná přemýšlíte, kde právě jsem. Natáčím v hotelovém pokoji v Moskvě v Rusku. Přijel jsem sem hned po svém výletu do Jižní Ameriky a dělám tu přednášku pro YouTubery o vytváření obsahu pro ruské diváky, jak se bavit a být úspěšný na YouTube.

Když myslíte na vesmír a Rusko, může vás napadnout kosmická loď Sojuz. Zábavným řízením osudu je kosmická loď Sojuz aktivně používaná v Kourou ve Francouzské Guyaně, kde jsem byl. Mezi mé tři nejlepší zážitky z celého výletu patří návštěva aktivní odpalovací rampy, kde byl Sojuz připraven a vypuštěn.

Neviděl jsem kosmickou loď Sojuz, ale viděl jsem raketu Orion, největší, jakou tam vypustili. Připravovali ji, my jsme byli v zařízení, museli jsme mít přilby. Když jsem stál vedle té rakety a díval se na ni, uvědomil jsem si, že poletí do vesmíru během několika měsíců, a já stojím hned vedle motoru, trysek, ze kterých půjde všechen tah.

Bylo to neuvěřitelné. Tohle byly nejlepší části celého výletu. Nebyl jsem ale jen na prohlídce historického vesmírného centra, byl jsem i na činném kosmodromu, kde všichni kolem pracovali ve vesmírném průmyslu. Nebyla to kniha, Wikipedia, ani dokument, bylo to opravdové. Byl jsem obklopen lidmi, jejichž každodenní prací je vypouštění věcí do vesmíru.

Všichni lidi, se kterými jsem cestoval, byli v pohodě. Novináři, kteří psali o vědě, o všem od CERNu po vypouštění satelitů a raket, i vítěz soutěže z Ugandy, kterého mi bylo vážně líto, protože ačkoliv cestoval až do Francouzské Guyany, aby se podíval na start rakety, tak ho neviděl. Hezká věc na výletu do Francouzské Guyany, o které jsem nepřemýšlel, dokud jsem tam nedojel, byla, že moje rodina a lidi, se kterými pracuji na Vsauce2 a Vsauce3, žije ve Spojených Státech.

Oproti Londýnu, kde bydlím, byla Francouzská Guyana mnohem příhodnější díky časovému pásmu. Mohl jsem si popovídat s mámou a sestrou a všemi kamarády bez časového posunu, kterým se musím zabývat v Londýně. Celkově vidět dnešní stav vesmírného průmyslu a popovídat si a potkat se s lidmi, kteří v něm pracují, bylo úžasné.

Moje jediná otázka je, kdy se můžu vrátit, protože chci vážně vidět vypuštění rakety Orion v červenci. Je to obrovská raketa a start jsem ještě neviděl, ale slyšel jsem, že to, co kamera nebo foťák dokáže ze startu zachytit, se ni zdaleka nepřibližuje tomu, co cítíte, když tam jste. Části startu jako ultrazvuk, zvuk o tak vysoké frekvenci, že ho neslyšíte ani nezachytíte kamerou, ale můžete cítit ty vibrace, jako bubnování pochodové kapely.

Takže jsem byl rád, že jsem jel, a tolik jsem se dozvěděl, nejen fakta o letech do vesmíru, ale i o životě při práci v tomhle odvětví. Jsem si mnohem víc vědom skutečnosti dnešních vesmírných cest. Není to jenom nějaká mytická věc, která se stala v minulosti a může se stát v budoucnu, je to něco, co se děje právě teď. Satelity pro naše GPS nebo telefony, které využívají družice, jež jsou vypouštěny do vesmíru zatímco mluvíme.

Raketa Vega, jejíž start jsem neviděl, protože byla vypuštěna den po tom, co jsem se vrátil do Londýna, vynesla do vesmíru dvě, vlastně tři družice, jednu vážně vzrušující z Estonska, která bude testovat speciální typ sluneční plachetnice. Ty další dvě jsou naprosto nezbytné.

Jedna sleduje zdraví vegetace na Zemi a druhá nám pomůže předvídat přírodní katastrofy. Uvědomit si a pomoct uvědomit si ostatním na Zemi, jak důležité a prospěšné jsou tyhle technologie a jak vesmírný průmysl posouvá jejich hranice, je podle mě důležité, k dalšímu pokroku s průzkumem míst mimo Zemi. Překlad: tynka www.videacesky.cz

Komentáře (21)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ahoj :) Krom toho, že video je pěkné a že děkuji za jeho nahrátí, jelikož přibližuje a vysvětluje Michaelovu vášeň pro to co dělá, chtěl bych ještě poznamenat jednu drobnost k překladu, mimochodem taky moc pěknému. Nevím jestli je to úmysl, ale když popisuje jak to, co zachycuje foťák se ani zdaleka nepřibližuje tomu, co bychom cítili, kdybychom tam byli, říká "There are elements to a launch, like infrasound (přeloženo jako ultrazvuk), sound with a frequency too low to (přeloženo jako zvuk o tak vysoké frekvenci, že ...)". Je-li to úmysl, zajímalo mě proč? Pokud ne, jen mě napadlo, že bych to mohl zkusit vypíchnout, třeba se to bude hodit.

180

Odpovědět

Chtěl jsem vidět ty mravence, který si natočil :D

200

Odpovědět

jsem sám nebo ještě někdo čekal alespoň JEDEN záběr z toho kosmodromu?

190

Odpovědět

Začněte znova překládat crashcourse!

180

Odpovědět

Nerekl : Like always,thanks for watching. .... takze uz nemůže rikat always a chybelo mi to ve videu! :D
Ale jasne ze to teda říká jen k videum do svého kanalu...i když stejne mi to chybelo.

182

Odpovědět

Konečně VSauce! I když dneska jen takový povídání... Za tu dobu, co tu nebyl jsem si musel pustit už pár videí od něj na YouTube. Na příště doporučuju na překlad video s názvem "Is Anything Real?". Jedno z těch nejzajímavějších, co mě doslova dostalo. ;)
Btw. Zrovna jsem zjistil, že videa od MinutePhysics jsou na YouTube i s českými titulky! Alespoň některá, díky tomuhle http://translate.minutephysics.com/. Někdo vám ulehčuje práci VČ :D. Jinak doporučuju, je to skoro srovnatelný s VSaucem a v některých dokonce i VSauce je :)

182

Odpovědět

MinutePhysics já osobně moc nemusím, teď jsem se kouknul na video, kdyby byla Země dutá, a než jsem stačil zpracovat že objekty po pár kilometrech narazí o stěnu kvůli rychlosti pohybu Země, či co, tak už tam povídali o tom, kdyby to bylo z pólu k pólu. Přičemž já jsem předtím celou dobu předpokládal že mluví z pólu k pólu.
VSauce to dokáže podat tak, že si alespoň nějaké detaily pamatuji déle, než 10 minut. ;)

180

Odpovědět

Jo, je to takový rychlejší, hodně informací za krátkej čas. Je to spíš, když se fakt chceš o tom něco dozvědět. VSauce je zase mnohem víc sympatickej a zabývá se i zajímavějšíma tématama, a taky i jinýma než jen o fyzice a vesmíru...

180

Odpovědět

Z VSauce se tu stala celebrita. Iveta Bartošová pro VČ.
Protože hodnocení nad 8 pro video o tom, že někdo byl v Jižní Americe, svědčí o tom, že osoba ve videu je pro diváky důležitá bez ohledu na to, co říká. (Nebo to svědčí o zbytečnosti hodnocení na tomto webu. Ale to bych si tu nemohl dovolit tvrdit.)

1824

Odpovědět

Jasně, hlavně,ž že VSauce má fakt hodně společnýho s Bartošovu ;)

188

Odpovědět

+TominasPrincip toho přirovnání: V tomto videu mluví Vsauce o sobě. Nic, co by mělo zajímat kohokoliv jiného, než jeho přátele a rodinu.

1813

Odpovědět

+TominasHrdlodus: Zajímalo by mě, jaký ignorant jsi ve skutečném životě, pokud tě nezajímají často zajímavé věci, které se přihodí ostatním lidem :|

184

Odpovědět

+TominasHrdlodus: Takže když kdokoli bude něco vysvětlovat, a dá tam příklad ze skutečného života, co se mu stalo, tak hned ho vypískáš za to, že tam mluví o něčem, co "by nemělo zajímat kohokoliv jiného, než jeho přátele a rodinu"?

181

Odpovědět

Zdá se to jenom mně, anebo Michael hodně zhubl? :D

183

Odpovědět

Díky za překlad, přeju mu aby mu to s tím startem vyšlo, taky bych chtěl jednou vidět startovat raketu naživo.

180

Odpovědět

Fakt bych mu přál, aby se tam v červenci znovu dostal a tentokrát to s tím startem vyšlo :)

182

Odpovědět

To musel bejt skvělej zážitek když videl ty brouci a mravence nakej ohroženej druh na zemi a ted to ta raketa při startu všechno spálí to muselo bejt opravdu dojemný :D Přál bych těm lidem aby ty mravenci na ty lidi vypustily atomovku aby zažily jaký to je prostě "lidi" zabíjet zabíjet kvuli nesmyslum :D

1845

Odpovědět

Myslím, že ta rampa je trochu dál od těch lesů a tak, lidi (snad) nejsou tak blbí, aby vypouštěli raketu uprostřed lesa. Sám říkal že ty např. ty mravence našel u hotelu. ;)

181

Odpovědět

6:07 - infrasound (infrazvuk) ... nie ultrazvuk... a hneď potom vraví ..."low to hear" ... takže to len potvrdzuje, že ide o infrazvuk ;)

181

Odpovědět

Přesně tak. A ultrazvuk bychom taky samozřejmě necítili narozdíl od infrazvuku :)

180

Odpovědět

Nechci na VČ nijak tlačit, ale koukal jsem na toto video až dnes a v titulkách je stále ultrazvuk místo infrazvuku:-)

191