Proč existuje Měsíc?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:227
Počet zobrazení:5 794

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak vznikl Měsíc a proč vůbec existuje? V následujícím díle si toto vysvětlení můžete vychutnat spolu se speciálním hostem a spoustou dalších informací.

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce. Jsem v londýnském Regent's parku s Tomem, má skvělý kanál, omrkněte ho. Hazel natáčí na Tomovu kameru a teď vám ukazovala palec nahoru, ale asi jste viděli jen šmouhu. Důležité jsou dnešní informace. - Právě teď jsem v Londýně. - Který leží v Anglii. A také je součástí Spojeného království...

Které leží v Evropě. Také mu říkáme Velká Británie. Prozkoumejme všechny tyto názvy a bavme se o zeměpise. Já ze zeměpisu asi propadal. Najdu si někoho jiného. Když se budeme bavit o zeměpise, měli bychom se vrátit zpět do doby, kdy ještě neexistoval. Dávno před tím, než existovalo YouTube, byla naše sluneční soustava pouze mlhou prachu a plynů známou jako sluneční mlhovina.

O 4,6 miliardy let později se stalo něco velkolepého. Nevíme, co přesně to způsobilo, ale vědci věří, že rázová vlna blízké supernovy zasáhla naši mlhovinu, která se začala otáčet a smršťovat. Jak se všechno spojovalo, gravitace se zesilovala a přitahovala více věcí, až bum, vzniklo Slunce.

O půl miliardy let později se začal prstenec smetí, který obíhal kolem Slunce, sám spojovat dohromady v útvary, kterým říkáme planety. Jednu z nich jsme již navštívili a pojmenovali Země. Ale co tam sakra dělá Měsíc? Když se podíváte na všechny suchozemské planety, které jsou blízko Země a Slunce, mají podobnou strukturu. Všechny mají stejné kovové jádro a téměř stejnou hustotu.

Ale Měsíc vůbec není hustý a nemá stejnou strukturu, nemá obrovské husté kovové jádro. Když jsme navštívili Měsíc a přivezli prach a kameny, abychom zanalyzovali, z čeho jsou tvořeny, zjistili jsme, že je Měsíc tvořen stejnými věcmi, které tvoří zemskou kůru a plášť, ale nikoliv zemské jádro. Tento objev dal vzniknout úžasné myšlence, že Měsíc je tvořen tím, co bývalo Zemí.

Před 4,52 miliardami let existovala další planeta jménem Theia. Byla menší než Mars, ale měla nešťastnou dráhu. Miliony let byla v pohodě, ale poté se srazila se Zemí. Věří se, že se tato kolize odehrála poměrně pomalu a jádra Země i Thei se spojila v jedno. Hmota ze zemské kůry a pláště nebyla jen rozptýlena, ale silně vyvržena, doslova odpálena do vesmíru. Kroužila kolem Země a vědci věří, že za pouhý týden se všechna zemská hmota ve vesmíru spojila v Měsíc.

A mimochodem, pokud byl Měsíc zformován takto, náraz byl tak silný, že osa, po které se Země otáčela, byla nakloněna o 23,5 stupňů. Proto dnes máme roční období. Páni. Před 4 miliardami let se kontinenty, tak jak je známe, začaly objevovat.

Části zemské kůry, které po zchlazení pluly po tekutém vnitřku Země. Od té doby se neustále pohybují, ale velmi pomalu. Každých 300 - 500 milionů let se kontinenty sběhnou v jeden superkontinent. Celá zemská pevnina pohromadě a zbytek je pokryt oceánem. Poslední superkontinent je dost známý, říkáme mu Pangea.

Ale vědci odhadují, že před Pangeou existovaly čtyři, pět, šest i více superkontinentů. Je naprosto ohromující, že nakonec vznikne další Pangea, další superkontinent. Na základě výpočtů bude Země vypadat asi takhle. Ale jak jsem řekl, zemské masy se pohybují velmi pomalu, takže se zatím naučte jejich jména. To nás přivádí zpět k otázce Anglie, Spojeného království, Velké Británie, Britským ostrovům a tomu, co tyto názvy znamenají.

Začněme z dálky. Britské ostrovy a Irsko tvoří 6000 ostrovů u pobřeží Evropy. Termín Velká Británie označuje největší z těchto ostrovů. Velká Británie je tvořena třemi samostatnými zeměmi: Anglií, Walesem a Skotskem. Pokud k tomu přidáme Severní Irsko, díváme se na Spojené království. Irská republika je samostatným státem, který není součástí Spojeného království.

Mimochodem, Londýn leží v Anglii, kde se odehrálo i Summer In The City. To nás přivádí zpět do Regent's parku. A jako vždycky, díky za sledování. Překlad: tynka www.videacesky.cz Kluci, můžete chvíli stát? - Dobrý, Hazel? - Je to rozmazaný. Abyste se dozvěděli víc o Velké Británii, Irsku, zámořských územích a Kanadě, musíte se podívat na video CGPGreye, pokud jste ho ještě neviděli, je úžasný.

Taky omrkněte kanály lidí, kteří mi pomohli se začátkem a koncem videa. Je to Tom a Where's My Challenge?. Sponzorem překladu jsou PolymeryFT. Zlínské vysoké studium s dávkou nadšení.

Komentáře (20)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Poznamka k prekladu 1:33: "terrestrial planet" neni "suchozemská planeta", ale "terestrická planeta" ;-)

34

Odpovědět

Pravda, počeštěně bych napsal "pozemská" nebo "zemská".
"náležící zemi" či pocházející ze Země" je asi nejpřesnější překlad.
"Suchozemská" znamená poměrně něco jiného. :)

20

Odpovědět

Prečo existuje mesiac ? Aby mohla byť : "Párty prvního měsíce" :D

281

Odpovědět

Taky si říkám, že tyhle dvě videa po sobě nemůže být náhoda :-)

20

Odpovědět

1:32 Všechny suchozemské planety
Správně má být
Všechny planety zemského typu (nejpřesnější, ale moc dlouhé)
nebo
Všechny kamenné planety (to asi vyhovuje)

102

Odpovědět

0:52 Tam má být řekl bych před 4.6 mld let a ne o 4.6 mld let později :)

60

Odpovědět

Prečo existuje mesiac? Aby mi ta mrcha v splne svietila cez malú dierku v rolete priamo do xichtu keď práve spím.

154

Odpovědět

Oh s**t, někdo je u mne v ložnici

51

Odpovědět

Ta část o vesmíru skvělá, jen nechápu, proč tam narvali tu Británii/UK/Anglii/whatever...

310

Odpovědět

A zase je to ten starý dobrý Michael ktorý sa dostane cez tému ako vznikol mesiac ,až k čo je Velká Británia

151

Odpovědět

Zdá se mi to, nebo se Michaelovi vrátila původní váha? :D

91

Odpovědět

spis typuju, ze to byl nejaky starsi dil...

21

Odpovědět

borec, to by byl aspoň učitel ZŠ

173

Odpovědět

Tak ted', už chápu, proč se svět dělí na západní země a východní země.(na vychodě komouši na západě kapitalisté a na Měsíni náckové)

517

Odpovědět

4:26 6000 ostrovů ne 600

281

Odpovědět

Konečně nějaká chybka v překladu, kterou se povedlo odhalit i mě :D

211

Odpovědět

+Bushido*mně

104

Odpovědět

+Bushidonměnmnměnměmmnmnmně

03

Odpovědět

Díky, opraveno. ;-)

50

Odpovědět

+BugHer0Myslím, že tam je ještě jedna. v 0:53, kdy se baví o vzniku sluneční soustavy z té sluneční mlhoviny, říká: "but then, about 4,6 bilion years ago..." čímž podle mě odkazuje na to, že se to stalo před 4,6 miliardami let, počítáno odteď (což dává i smysl, když se podíváme, kdy sluneční soustava začala vznikat), ale v titulkách je "O 4,6 miliardy později..." což zní, jak kdyby se to stalo o 4,6 miliardy let po vzniku té sluneční mlhoviny... nechci hnidopichovat, já jen, aby nedocházelo k mystifikaci 8-)

11