Proč je zívání nakažlivé?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:597
Počet zobrazení:8 891

Dnešní video bude zívačka. A to doslova. Michael si posvítí na zívání a opět nás zahltí spoustou zajímavých informací.

Michaelovi jsme také konečně založili fanouškovskou stránku na Facebooku, tak se přidejte, diskutujte o jeho nejnovějších videích a posílejte nám tipy na překlad nebo odkazy na zajímavé články související s tématy z jeho videí.

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce. Dnes se budeme bavit o zívání. Proč zíváme a proč je zívání nakažlivé? Jak to, že když vidím někoho zívat nebo na to myslím, chce se zívat i mně? Nejdřív definice. Když zíváte, vdechujete vzduch a protahujete bubínky, proto slyšíte praskání.

Pokud zívnete a zároveň se protáhnete, nazývá se to pandikulace. Mylná představa o zívání je, že lidé zívají, protože potřebují víc kyslíku. Ale studie ukázaly, že nezáleží na množství kolik kyslíku ve vzduchu. Nedonutí vás zívat méně nebo častěji. Když lidé cvičí a tělo potřebuje víc kyslíku, nezívají častěji, místo toho vědci zjistili, že se tím chceme zchladit. Pokud jste vyčerpaní, unavení, zvyšuje se vnitřní teplota mozku.

Mozek je jako počítač a nejlépe pracuje při určité teplotě. Takže zívání, kterým se dostává vzduch do uší a úst, ochlazuje krev v obličeji a pomáhá zchladit mozek. Tento jev je snadné pozorovat u andulek. Vědci zjistili, že andulky zívají jen během určitého rozsahu teplot. Pokud je venku moc zima, zívání zchladí mozek moc, příliš horko a zívání ho zahřeje. Andulky jsou pro tento jev skvělými testovacími subjekty.

Zívají stejně jako vy nebo já, ale nevykazují nakažlivé zívání. Pokud někomu pustíte video se zíváním, je pravděpodobné, že ten, kdo ho sleduje, sám zívne. Pokud mu nepoložíte pytlík s ledem na čelo, abyste mu zchladili mozek. Vážně, Univerzita Albany zjistila, že lidé zívají nakažlivě méně, když mají na hlavě pytlíky s ledem, což znamená že zívání k ochlazení mozku není pouze pro ptáky. Studie ukázaly, že zívání zvyšuje tlak, protahuje obličejové svaly a zvyšuje soustředění.

Při pandikulaci protahujete všechny svaly, čímž je připravujete k okamžitému použití. Takže když jde o stádo zvířecí kořisti, nakažlivé zívání má smysl, protože když stádo zívá společně, je společně i ve střehu. Podle této teorie je nakažlivé zívání výhodou, protože první zvíře, které zívne, připomíná stádu, aby bylo připravené a ostražité.

Samozřejmě, že když říkám, že zívání je nakažlivé, nemyslím tím, že je to nemoc. Má mnohem blíž k empatii. Sympatie znamená, že se zajímáte o druhé, že si přejete, aby se někomu vedlo lépe. Empatie je schopnost rozpoznat a sdílet emoce, které cítí ostatní. Emocionální nákaza nastává, když emoce lidí kolem ovlivňují co cítíte, a vy to nedokážete rozeznat. Jako když se vám ve společnosti veselých lidí zvedne nálada nebo když hněv a násilí často vede k davové psychóze.

Autistické děti, vykazující sníženou sociální interakci a komunikaci, zívají při sledování videa se zíváním méně než obyčejné děti. Je zívání emocionální nákazou, nebo jde o empatii? Univerzita v Pise loni zjistila,, že nakažlivé zívání se objevuje nejvíc v rodinách, pak mezi přáteli, známými a nakonec s cizinci. Studie univerzity v Leedsu měřila u účastníků výši empatie.

Před testem jedna osoba, která pracovala pro vědce, zívala každou minutu po dobu deseti minut. Lidé, kteří získali nejvíc bodů v testu empatie, byli ti, u kterých se nejvíc projevilo nakažlivé zívání. Podívejme se na zvířecí zívání. Fascinuje mě, že všechna zvířata nejrůznějších druhů zívají, ale dělají to z různých důvodů. Zvířata jako morčata a některé opice zívají, aby zastrašila a ukázala své ostré zuby.

Někteří tučňáci zívají, aby zaujali opačné pohlaví. A když zívají hadi, zdá se, že je to proto, aby si srovnali čelisti a otevřeli průdušnici pro lepší dýchání po zkonzumování velké tělo-deformující potravy. Ryby zívají častěji, když je hladina kyslíku ve vodě nízká nebo její teplota vysoká. Pokud zíváte, podílíte se na chování sdíleném všemi druhy zvířat, ale pravděpodobněji zíváte z důvodů vlastních svému druhu, lidem.

Průměrné zívnutí trvá šest sekund. Skvělé je, že zívání je nejspíše pradávný signál, který nám, lidem, říká: "Do toho, přežijme!" A jako vždycky, díky za sledování. Překlad: tynka www.videacesky.cz

Komentáře (62)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Já jsem si zívl hned po tom co řekl že zívání je nakažlivé. Díky za překlad :-)

231

Odpovědět

báječný video, zase hromada zajímavejch informací a ještě se k Vsauce připojili dva další bohové z YouTube :)

181

Odpovědět

To nebyl zrovna nejlepší nápad, dívat se na video o zívání po 12 hodinách v práci. Zívl jsem během těch necelých šesti minut snad dvacetkrát :-)

211

Odpovědět

Jedna teorie přisuzuje nakažlivost zívání tzv. Zrcadlovému neuronu (Mirror neuron). Divím se, proč to taky nezmínil.

192

Odpovědět

Emocionální nákaza, empatie .. vzpomněl si někdo na Fringe ? :D
Díky za supr video, čekal jsem na něj :)

181

Odpovědět

celej díl sem prozíval:D

Supr jako vždy:)

200

Odpovědět

Kdo u toho zíval více než 3x palec nahoru xD

227

Odpovědět

3x je prd.... já zívnul celkem 7x :-D

191

Odpovědět

Ale proč je zívání nakažlivé? Už víme, že se tím ochlazuje mozek a také převratnou novinku, že se u zívání protahujeme, že je způsobeno únavou a tak dále, ale proč je nakažlivé?

1921

Odpovědět

Som počul že pridali na videačesky video ktoré odpovedá na tvoju otázku. Keď pôjdeš trochu vyššie mal by si ho nájsť ;)

191

Odpovědět

7 krát..a tohle jsem dělal vždy někde v čekárně. Jakoby jsem zívnul a čekal jak to bude následovat.

182

Odpovědět

Po půl hodině s přítelkyní v nákupním centru mám vždycky pocit že už pusu nikdy nezavřu.

192

Odpovědět

nejvíc mě překvapilo že zívají i všichni ostatní živočichové

194

Odpovědět

hm, vzdycky sem slysel ze clovek ziva kdyz je unavenej.. divny ne?

1931

Odpovědět

niekedy zivam ked mam strach.

188

Odpovědět

Kéž by to zívání trvalo jenom 6 vteřin.. někdy mám po půl minutě pocit, že už by to mělo skončit jinak si urvu panty a upadne mi čelist :P

188

Odpovědět

Celé video prozívaný :D

2010

Další