Co vidíme ve tmě?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:281
Počet zobrazení:8 535

Jake z kanálu Vsauce3 vám poví, jak můžeme lépe vidět ve tmě. Poznámka: Omlouvám se všem Michaelovým fanouškům, že jsem na dnešek přeložil video z jiného kanálu. Bohužel, kvalitní Michaelova videa už pomalu, ale jistě dochází. Rozhodl jsem se proto prokládat je podobnými videi z jiných kanálů (Vsauce3 a Veritasium), pokud o ně bude zájem. Odkazy: Tapetum lucidum (cz)

Přepis titulků

Ahoj, já jsem Jake z Vsauce. V sérii Riddick: Kronika temna je jednou z Riddickových specialit schopnost vidět ve tmě. Je to sice jen kvůli smyšlené operaci nazývané leštění bulv, ale je to podobné něčemu, s čím se rodí spousta zvířat. Tapetum lucidum. Tapetum je odrazivá blána v očích zvířat umístěná za sítnicí, která funguje jako zrcadlo. Posílá fotony zpátky, aby jich bylo více zachyceno.

Můžete to třeba vidět, když vyfotíte s bleskem svoji kočku nebo psa. Jejich zářící oči jsou způsobeny odražením světla od tapeta. Také to dalo vzniknout mnoha příběhům o zářících očích ve tmě. My ale neumíme leštit bulvy, ani nemáme tapetum na zlepšení vidění ve tmě. Ale když je tma, jsou zhasnutá světla, stále můžeme vidět určité věci. Nebo snad ne? CO VIDÍME VE TMĚ? Naše sítnice, vrstva buněk na vnitřní straně oka, má dva hlavní typy světločivných buněk.

Tyčinky a čípky. Každé oko má přibližně 6,5 milionu čípků. Umožňují nám vidět barvy a tvary, ale vyžadují hodně světla. Jsou umístěny převážně ve žluté skvrně, to je nejcitlivější část sítnice a oblast s nejvyšší hustotou čípků. Čím dál od středu sítnice, tím více tyčinek a méně čípků můžeme najít. Tyčinky jsou sice citlivější, ale nedokážou rozlišit barvy.

Můžete si to zkusit, když něco barevného podržíte na okraji vašeho zorného pole. Budete to sice vidět, ale nedokážete určit, jakou to má barvu. Ve tmě vidíme díky tyčinkám, ale nejde to okamžitě. Očím trvá zhruba 30 minut, než si na tmu pořádně zvyknou. Proto když přejdeme z osvětlené místnosti do tmavé, připadá nám úplně temná, nic nevidíme. Říká se, že piráti nosili pásku přes oko, aby viděli, když sešli do podpalubí, kde bylo málo světla.

Měli neustále jedno oko přizpůsobené do tmy. Nemuseli na nic čekat. Ale když počkáte, když budete dlouho sedět ve tmě začnete vidět zvláštní věci. Věci, které tam vůbec nejsou. Světelné halucinace. Když v posteli v noci zavřete oči, občas vidíte podivné tvary nebo mlhavá světla.

Můžete je vidět i teď, když pořádně zavřete oči a lehce na ně zatlačíte ukazováčkem a prostředníčkem. Tomuto jevu se také říká vězňovo kino. Stává se to astronautům, pilotům a samozřejmě vězňům, kteří strávili dlouhou dobu ve tmě. Při tomto jevu lidé vidí mihotavá barevná světla, někdy i ve tvaru lidí. Co ale můžeme opravdu vidět ve tmě?

To záleží na tom, kam se díváme. V temné místnosti uprostřed sítnice, kde je žlutá skvrna, vůbec nic nevidíte. Jsou tam totiž skoro jenom čípky, které nejsou moc citlivé. Odvrácené pozorování je technika používaná astronomy, když periferním viděním pozorují nejasná nebeská tělesa vzdálená mnoho světelných let. Až někdy budete v temné místnosti, podívejte se na bílý papír. Neuvidíte ho, ale když odvrátíte svůj zrak, najednou ho spatříte.

Neumíme leštit bulvy ani nemáme tapeta, abychom lépe viděli, ale máme naši mysl, která nám ukazuje věci, přestože vůbec nic nevidíme. Připomíná nám, že nejsme sami. Jen se musíme pořádně dívat, i když jsme v naprosté tmě. A jako vždycky...

díky za sledování. Překlad: Zarwan www.videacesky.cz

Komentáře (32)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

"Shine job" bych asi nepřekládal jako "lesklá práce", to zní strašně divně a je to doslovný překlad. Podle mě je to podle vzoru "paint job" (lak, barevný nátěr), ten se taky nepřekládá jako "barevná práce". Ideální překlad mě nenapadá, ale něco jako "lesklý nátěr" by asi bylo lepší. ;)

00

Odpovědět

Teď jsem se kvůli tomu podíval na ten film a v českém znění je to "leštění bulv", takže to asi upravím podle toho.

30

Odpovědět

3.07 - Nemáme lesklé práce nebo tapeta, abychom lépe viděli, ...

co to znamená?

21

Odpovědět

Nemáme lesklé práce (operace, o níž se na začátku zmiňuje) nebo tapeta (odkaz máš pod videem).

Ono hlavně to tapeta zní divně, ale jedná se o slovo tapetum a ne slovo tapeta, proto je to takto skloňováno.

100

Odpovědět

+MoeNo tapeta je zřejmě počeštěné tapetum, ale tapetum se zřejmě používá v odborném názvosloví v původním tvaru.

00

Odpovědět

+MoeTapeta je jen množné číslo od tapetum.

10

Odpovědět

A nebo vidíte úplný kulový, ať se snažíte jak chcete, protože máte šeroslepost :D

Změna na V2 je fajn, beru. Poslední dobou jsem přestal Michaela sledovat, protože mi přišel už až moc.. no zkrátka mě to s ním už nebavilo. Změna vítána. Díky!

16

Odpovědět

Promiňte mi to ale nedá mi to. Když jsem si přečetl Vsauce3:Co vidíme ve tmě?
Okamžitě mě napadlo .. Pič* :) Co by jsme tak asi ve tmě mohli vidět. Někdy mě ta jeho věda fakt "fascinuje" ;) notroll

17

Odpovědět

TO tlačení na oči jsem taky jako capart dělal. Nádherný divadlo, akorát potíž byla v tom, že když se člověk díval dlouho, skončilo to stejně u zářící obruče, (O dekádu později jsem prozřel a zjistil, že to je Sauronovo oko. :D) který se dlouho nešlo zbavit, ani když člověk měl oči otevřené. :) Každopádně předtím - bomba.
Btw vsadím království a půl princezny, že vizualizace hudby ve Windows Media Playeru je dělaná podle tohoto jevu. :)

101

Odpovědět

03:00 Pri nocnich bloudeni doma bez zapnutych svetel jsem na tohle taky prisel sam . Ve tme vzdycky sklonim a nebo nadzvednu hlavu a pak lepe vidim.

11

Odpovědět

michael je sice už taková klasika, ale tomuhle jsem zase výjimečně rozuměla...takže jsem určitě pro další překlady :)

210

Odpovědět

2:03
Ty světelné halucinace. Toho jsem si všiml když my bylo nějak 6-10 let, ale už nevím kolik přesně. Už nevím jak jsem na to přišel, ale hrozně se mi to líbilo a vyvolával jsem to tak, že jsem si tlačil na oči (poměrně hodně) a pozoroval to. Říkal jsem tomu "provazy" protože mi to prostě přišlo jako provazy o se zmítají ve tmě :D

A to co říká Ashen-Shugar mě taky potkalo. Taky jsem si myslel, že mám vysvícenou přední část očí :D

130

Odpovědět

Michael je sice zábavnější, protože to tak nějak víc prožívá, ale video bylo zajímavé a určitě překládejte dál i z jiných kanálů. Ať žije rozmanitost.

350

Odpovědět

urcite jsem pro tema > osobnost.

tzn klidne jakejkoliv kanal, kdyz bude mit co riic..

210

Odpovědět

Vypadá jak ruskej homosexuál z kapely steklovata.

1918

Odpovědět

No, za mě je Jake v pohodě, i jsem viděl několik jeho videí na youtube a byla dost zajímavá.

171

Odpovědět

Je to zvláštní, když někdo mluví celou dobu, co trvá video, jen o jednom tématu a neskáče z jednoho na druhý jak nadrženej králík...

681

Odpovědět

Toho efektu s bílým papírem, jak ho jmenoval na konec jsem si všiml už když mě bylo 15 let. Když jsem se v noci podíval na hodiny, nedokázal jsem nic rozeznat. Když jsem se podíval kousek vedle nich, dokázal jsem zhruba rozeznat ručičky. Myslel jsem si tenkrát, že to je tím, že mám zničené oči, jak furt koukám do televize na na obrazovku počítače, tak že mám to střední místo prostě už moc vysvícené. No, konečně jsem se dozvěděl pravdu :)

241

Odpovědět

Tenhle "týpek" na mě působí trochu iritujícně. Michael je lepší.

1510

Další