Proč nemají zvířata kola?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
76 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:458
Počet zobrazení:6 187

Napadlo vás už někdy, proč nemají zvířata kola? Pokud vás tato otázka trápila, Michael vám ji dnes zodpoví.

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce. Dnes si položíme otázku: Proč žádná zvířata nemají kola? Chci říct, že zvířata využívají spoustu složitých pohybových metod. Plazení, ploutve, nohy, křídla. Ale žádné zvíře nemá kola. Paradoxní na této otázce je, že my, lidé, jsme technicky vyspělí, ovládli jsme kolo, ale ještě jsme nevynalezli nic, co plně využije fukcionalitu nohy.

Proto se tento vynález zdá tak podivný. Je to asi nejbližší napodobení toho, co je pro přírodu přirozené. Příroda, zdroj těchto zázračných končetin, které teprve musíme adekvátně napodobit, ale nevyužívá kola. Kolo představuje mechanickou výhodu pro uživatele, pomáhá mu snadněji pohybovat těžkými předměty.

Pokud je ale kolo tak jednoduché a není v něm žádná složitost, proč je zvířata nemají? Pro jistotu se podívejme na rotujícího pavouka. Při úniků před predátory tento pavouk změní své tělo v kolo, které se koulí ze svahu. Kdo by neznal stepní běžce? Koulí se ve větru a rozsévají semena. Ještě horším příkladem je vruboun, jenž sbírá bobky a hněte je do kuličky, která se snadno koulí.

Toto jsou příklady koulení, ale ne kola, které dnes hledáme. Kola na nápravách. Něco, co je součástí celku, ale existuje i nezávisle na něm. A může se točit donekonečna jedním směrem, aniž by se muselo vracet. Bičík bakterií se tímto způsobem pohybuje. U vyšších životních forem to ale nevidíme.

To nás přivádí k prvnímu problému hledání kol u zvířat. Jak by mohlo být živé kolo na zvířeti naprosto nezávislé, a přitom získávat živiny a vylučovat odpad? Nebo pokud by bylo kolo vytvořeno z neživých hmot, které zvíře produkuje, jako nehty nebo vlasy, jak by se vytvarovalo do podoby kola a udrželo si oddělení od hostitele? Když na to přijde, jak by vám pomohlo vytvoření kola na vašem těle?

Podívejte se na žirafy, mít o něco delší krk znamená, že dosáhnete na jídlo, které je o něco výš, tím budete mít více jídla, budete žít déle a budete mít víc potomků, čímž se dlouhé krky stanou běžnějšími. Ale pokud je vaší mutací kolo, které je jen trošku kulaté, neposkytne vám takovou výhodu, neznamená to, že budete mít víc potomků.

I když to nerad přiznávám, možná je kolo trošku přeceňováno. Podívejte se na to takhle, aby bylo kolo užitečné při pohybu, potřebuje předešlý vynález - silnice. Bez hladkého povrchu, po němž by se kutálelo, jako silnice nebo železnice, je kolo k ničemu. A křídla, ploutve a nohy jsou v terénu na Zemi užitečnější. I přesto, že lidé kolo znali, neměli pro něj v náročném terénu využití.

Ani v zablácených a špinavých ulicích. Proto se v minulosti bohatí lidé nechávali nosit v odpadcích. Ne ve smetí, ale v nosítkách. Ve vozidle, které nemělo kola a bylo nošeno lidmi nebo zvířaty. Nóbl bohatí lidé se nechávali nosit v sedacích nosítkách. Dalším typem nosítek byl závěs z látky, který pomáhal přenášet například raněné vojáky přes bojiště. Moderní nosítka jsou další ukázkou.

Aby byla kola na vašem těle užitečná, musíte postavit silnice. Proč zvířata nikdy nestavěla silnice? Vždyť dokážou skvělé věci: složité nory, hnízda, přehrady, tak proč jste nepostavili silnice? Tato otázka je zásadní pro analýzu tohoto problému Richardem Dawkinsem. Říká, že problémem silnic je to, že nejsou dost sobecké. Hnízdo, nora i přehrada jsou věci, které můžete chránit. Postavíte je a užíváte je jen pro svůj prospěch.

Protože jste byli dost chytří a pilní na to, abyste je postavili. Ale silnice mohou být použity kýmkoliv, kdo na ně narazí. Na postavení silnice jste vyplýtvali energii i zdroje. Zatímco nějaký somrák může přijít a použít ji, a ještě mu zbude polovina času na zplození potomstva a prosperování. Silnice je skvělou ukázkou, jak lidé těží z toho, že překročili meze a dělají věci nejen pro sebe, ale pro všechny. Ze všech živočichů pouze lidé zavedli daně, peníze, které musí zaplatit za služby, které možná ani sami nevyužijí.

Až příště uvidíte kolo, řekněte: "Díky, kolo. Jsi skvělým příkladem toho, že lidé dokáží spolupracovat a být nesobečtí." A jako vždycky, díky za sledování. Myslím to vážně. Překlad: tynka www.videacesky.cz Sponzorem překladu jsou PolymeryFT.

Zlínské vysoké studium s dávkou nadšení.

Komentáře (30)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

velice naučné video :D

10

Odpovědět

„Zatímco nějaký somrák může přijít a použít ji a ještě mu zbude polovina času na zplození potomstva a prosperování.“

Koho mi to jenom připomíná...

92

Odpovědět

Uhm.. protože kolo je lidský vynález? :) Jinak hezký video

510

Odpovědět

Ale proč je kolo lidský vynález?

00

Odpovědět

Tato otázka mě pronásleduje celý život, jednou jsem si řekl, že jestli mám někdy umřít tak musím zjistit odpověď.. Na štěstí existuje Vsauce a mám po všech starostí, podle mě jedna z největších záhad na světě :D 10/10

213

Odpovědět

Tak příště

What's The Brightest Thing In the Universe?
nebo
What Does Human Taste Like?

210

Odpovědět

Jo, ta nejsvětlejší věc ve Vesmíru je fakt super, po dlouhé době by tu bylo VSaucovo video kompletně o vesmíru :)

70

Odpovědět

A příště proč nečůrat po větru... Jediné co na tomto videu bylo dobré je způsob jak obkecat blbost a tvářit se u toho chytře. Absolutně zatím nejslabší díl.

1325

Odpovědět

Pardon myslel jsem proti větru.

710

Odpovědět

Trošku ma mrzí, že k tejto téme nespomenul Philipa Pullmana, autora trilógie His Dark Materials, kde práve v 3. knihe popisuje slonom podobné tvory"Mulefov" používajúcich kolesá presne na ten účel, ako Michael vo videu spomína. http://electricsheepcomix.com/sketch/wp-content/uploads/2012/08/mulefa3.jpg

61

Odpovědět

na Vsauce dost nízké hodnocení, moc to nechápu. Název videa sice zní divně, ale myslím, že celé to bylo dost vědecky pojaté, seriózní a nakonec i hodně k zamyšlení nad přírodou, přirodním výběrem a "technologiemi" přírody. :)

237

Odpovědět

navíc jak už tady někdo píše dříve, je to starší video, kde byl Michael ještě zajíc, takže nevěděl, že lid chce záhady vesmíru a lidského podvědomí :D

92

Odpovědět

Jo, přemýšlel jsem nad tím párkrát :D

62

Odpovědět

Ale je pravda, že vyvinout nohu je asi logičtější když se to vyvijí miliardy let z ničeho .. tak to časem naroste.. dává to větší smysl než kolo.

61

Odpovědět

To video je z května roku 2012 a v tý době nebyl Vsauce ani náhodou na takový úrovni, jako dnes.

91

Odpovědět

To tvrzení, že zvířata nestaví cesty se mi zdá nepravdivé. Každý kdo někdy viděl naše silnice a jejich opravy tak si musel říct jaký prase tohle mohlo udělat.

653

Odpovědět

Bobři si staví vodní cestičky, kterými je pro ně jednoduší dopravovat dřevo na stavbu hrází.

86

Odpovědět

Máš pravdu, některá zvířata udržují systém tras...ale pouze pro sebe (jako například Bércoun v dokumentu Davida attenborougha
https://www.youtube.com/watch?v=zGoYGUnaDDM)

20

Odpovědět

Michael by si měl zjistit, jak a za kolik se staví silnice u nás. Ona by ho ta sluníčková nálada přešla.

154

Odpovědět

Konečně můžu v klidu spát.

163

Odpovědět

Nechci říct vůči Vsaucovi jediné křivé slovo, protože ho i jeho videa mám velice rád, ale tohle je vyloženě vyplnění prázdné chvíle, kdy neveděl coby, tak stvořil tudle pavěc.

4220

Odpovědět

To si to spíš nepochopil. Ve zkratce: "Kde by lidstvo bylo bez kola, je pro nás značně důležitý. Proč ho nemaj i zvířata?"

58

Odpovědět

Nejsem si plně jistý, ale nemají mravenci cesty nebo alespon trochu vyklizené plochy po kterých se pohybují?

279

Odpovědět

Pokud se nepletu, oni si ty cesty "nestaví" ani neuklízí, ale jak prostě celá armáda mravenců chodí stejnejma pachovejma cestičkama, tak přirozeně ty cestičky "vyšlapou". Neni to tedy účel a to je podstata věci

130
Další