Proč nemáme všichni rakovinu?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:476
Počet zobrazení:9 012

Rakovina je strašná věc. Ale přemýšleli jste někdy nad tím, že vzhledem k našim biologickým dispozicím jí na světě trpí neuvěřitelně málo lidí? Dnešní díl je velkým statistickým překvapením pro všechny, kdo si myslí, že je rakovina až moc častá. 

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce. Od začátku tohoto videa zemřel více než milion vašich buněk. Nestrachujte se, je to přirozené, ale jste doslova pokrytí smrtí - mrtvými věcmi. Nehty, vlasy, nejvrschnější vrstva kůže, to všechno je tvořeno mrtvými věcmi. Tyhle mrtvé věci ztrácíte neustále. Každý týden shodíte asi 5,5 gramu mrtvé kůže. Univerzita v Ohiu zjistila, že 80 % hmoty, kterou vidíte tančit ve slunečních paprscích, je mrtvá lidská kůže.

Ale z velké většiny jste tvořeni žijícími věcmi. Jste biologickou pecí, která pálí energii z jídla, abyste se pohybovali, dýchali, mysleli a byli v teple. Jak vidíte v Grand Illusions, teplo z vaší vlastní dlaně, zatímco vy klidně sedíte, stačí k pohánění Stirlingova motoru.

Vaše buňky jsou v jednom kole a jsou aktivní a dělí se milionkrát a milionkrát denně. Kvůli tomu byste neměli být nazýváni person (člověk), ale persON, a dál a dál a dál a dál... Ale tohle je naprosto fascinující věc o mozek-udržujícím procesu dělení buněk: replikace instrukcí, DNA pro každou dceřinou buňku, vyžaduje kopírování v přesné sekvenci 3 miliard nukleotidů.

To je hodně. Naštěstí jsou naše těla naprosto nadšená, že to mohou dělat. Nejsou ale dokonalá. Pokaždé, když se ve vašem těle rozdělí jediná buňka, enzym, který syntetizuje vaši DNA, udělá 120 000 chyb. Některé z těch chyb skončí jako užitečné. Některé z těch chyb skončí jako škodlivé a některé jako neutrální - neznamenají žádnou změnu.

Ale pokud chyba, mutace v DNA buňky, způsobí abnormální chování buňky a podněcuje vlastní růst, ignoruje stop signály, stimuluje tělo k vlastnímu přívodu krve, potenciálně se donekonečna zvětšuje, uvolní se z původního místa a šíří se tělem, stane se speciálním druhem buněk. Objevili jsme 200 nemocí s rozdílným původem a charakterem, které odpovídají tomuto popisu.

Navzdory svým odlišnostem jsou obvykle označovány jedním názvem - rakovina. Mutace DNA se ve vašem těle objevují náhodně, ale mohou být i zděděné nebo způsobené prostředím. Například vystavení ultrafialovému záření ze Slunce může způsobit celou řadu poškození, včetně genetických. Pokud je použita malá nebo žádná ochrana kůže, hromadění všech těchto poškození může být dramatické.

Tento muž řídil kamión spoustu let a jednu polovinu obličeje vystavoval Slunci víc než tu druhou. 15 let pracovala tato žena v jedné místnosti se stejným oknem, které měla po levici. Poškození těla způsobené prostředím, ať už zapříčiní rakovinu nebo ne, je vážná věc. Žirafy mají černé jazyky, protože je tmavý pigment chrání před slunečním zářením, když ho celý den vystrkují.

Směrem ke kořeni, kam Slunce nesvítí, jsou jejich jazyky růžové. Vzhledem k množství pro naši DNA nebezpečného prostředí a počtu chyb, které naše tělo každý den v DNA udělá, je neuvěřitelné, že naše těla nevyvíjejí rakovinu neustále již od okamžiku narození. Jedna z věcí, které můžeme poděkovat, je automatická oprava v našem těle.

Biologický mechanismus opravy DNA, stejně jako kontrola pravopisu, zachytí a opraví nebo zastaví více než 99 % chyb. Stárneme a umíráme z mnoha důvodů. Ale když jde o rakovinu, je automatická oprava v našem těle stejná jako oprava v telefonu. Je skvělá, ale ne perfektní. Rakovina stále vzniká.

Obzvláště po nahromadění chyb a mutací postupem času. Jsem neuvěřitelně vděčný Cancer Research UK. S tímhle dílem mi opravdu hodně pomohli. A díky práci jim podobným skupinám nacházíme stále rychleji způsoby, kterými se dá rakovině předcházet a kontrolovat ji, za hranici toho, co zvládnou naše těla. Tím chci říct, že přirozený výběr vidí jen tolik, kolik mu umožňuje selekční stín.

Nejsme všichni stejní a pokud vaše genetická variabilita činí vás i vaše děti úspěšnější v množení, stanou se vaše znaky běžnějšími. Tento jev má v tomto bodě slabý vliv - později v životě, kdy vaše role v rozmnožování a výchova potomstva k nezávislosti proběhla. Objevili jsme důkaz selekčního stínu při práci s myšmi a netopýry.

Při chovu v ideálních podmínkách, s veterinární medicínou a bezpečím, žijí myši jen 2 - 3 roky. Zatímco netopýři s obdobnou velikostí a metabolismem se dožívají i více než 30 let. Podstatným rozdílem je, že na rozdíl od myší měli netopýři v divočině po miliony let méně predátorů. Menší možnost brzké smrti díky vnější úmrtnosti. V průměru měli více dní k ovlivnění přirozeného výběru.

To by mohlo být dobrým vysvětlením, proč přetrvávají nemoci, které během života zasahují naše složitá mnohobuněčná já. Ale moment, proč dnes žijí lidé tak dlouho? Nebyli v minulosti, ale v genetice nedávno, považováni teenageři za lidi ve středním věku? Ani ne. Je pravda, že v minulosti byla očekávaná délka života poněkud nižší. Očekávaná délka života je ale jen průměrným počtem let, které má dle očekávání člověk prožít od okamžiku narození.

V minulosti byla kojenecká úmrtnost tak vysoká, že podstatně tento průměr snížila. Je pravda, že na začátku 17. století jste v Anglii mohli pouze doufat, že se dožijete 35 let. Ale pokud jste se dožili 21 let, mohli jste v klidu předpokládat, že se dožijete 60. Délka života, která překračuje věk pro rozmnožování, má pro lidi smysl.

Protože jsme inteligentní, sociální a užiteční pro ostatní a naše děti jsou náročné na čas a vedení k získání nezávislosti. To pouze posouvá selekční stín kupředu. Stále tam je a naznačuje, že nakonec jsou naše těla jen nástroji pro naše pohlavní buňky, které je používají k rozmnožování a dospívání. Příroda a čas nepomohla našim tělům k boji nad pozdě působícími nemocemi, protože kuře je pro vejce jen cestou k vytvoření dalšího vejce.

Možná ne na dlouho. Naše mysl a moderní věda, technologie, inženýrství, matematika dosahují pokroku proti pozdě působícím nemocem. Když jde o rakovinu, Cancer Research UK poukazuje na to, že před 40 lety žil 10 a déle let jen 1 z 10 diagnostikovaných lidí. Dnes jsou to 2 ze 4 a vědci věří, že během pouhých 20 let to budou 3 ze 4. Chlazení a sanitace zakročily proti rakovině žaludku způsobené infekcí, očkování je prevencí rakoviny děložního čípku.

Protikuřácké kampaně a redukce obezity a diabetu a odstranění rakovinotvorných chemikálií z našeho všedního života nám dává výhodu. Každý den se dozvídáme víc. Ten proces je pomalý, ale stálý, protože rakovina není jen jedna věc. Je nepravděpodobné, že bude existovat jen jeden lék na rakovinu, protože jí existuje 200 druhů.

Ale budou léky a lepší způsoby prevence a detekce. Pokroky neustále přicházejí. Například to, co jsme se dozvěděli o kontrole protonových paprsků díky velkému hadronovému urychlovači, snížilo potřebu speciálních štítů při odstraňování očních nádorů. Statistické překvapení, že rakovina není v našich tělech běžnější, je znakem toho, že jsme ve štafetovém závodě. Přirozený výběr odvedl část práce, teď jsme na řadě my.

Když mluvíme o rakovině, používáme válečný jazyk - je to bitva, je to boj. Ale výzvou není válka s vítězi, poraženými a těmi, co se vzdali, ale vzpoura. Nedokážeme změnit fakt, že jsme na moři. Přirozený výběr nám dal alespoň lodě. Ale teď jsme to my, kdo udává směr plavby. A jako vždycky, díky za sledování.

Překlad: tynka www.videacesky.cz Sponzorem překladu jsou PolymeryFT. Zlínské vysoké studium s dávkou nadšení.

Komentáře (54)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mr. Alanis,
ponizene se omlouvam, ze jsem na konci za letopoctem 1934 napsal 1 misto vykricniku. Jestli nechces verit mym informacim, to je tvoje vec. Je vsak mnoho lidi, kteri nemaji zabedneny mozek.

11

Odpovědět

Ten pán je zřejmě farmaceuticky vylizprdelka a lže na plné pecky, aby pomohl t.zv. rakovinovému průmyslu přežít. Ten nehodlá lidi vyléčit, ale léčit tak, aby vyssál co nejvíce peněz z nich a z jejich pojistky. Video má za úkol zamlžit situaci, aby lidi chodili na chemo a ozařování jako na jatka. Přečtěte si třeba knížku Roberta Morse, Zázrašná Detoxikace, da se stáhnout jako .pdf soubor. U nas se vyrábí plazmový generátor RZ14, který je zdokonaleným přístrojem Raymonda Rifa. Tento vynálezce léčil smrtelné případy rakoviny se 100 procentním úspěchem v r. 19341

416

Odpovědět

Nějak ti ty letopočty nesedí. Je rok 2014 a ty se tu oháníš plazmovým generátorem z roku 19341... Ale vážně, jestli seš z budoucnosti a přišel si nás varovat před rakovinovým průmyslem, dovol mi jednu otázku. Mají furt ženský dvě kozy?

163

Odpovědět

Bez ohledu na pravdivost vámi prezentovaných informací by mne zajímalo, jak vysvětlíte úmrtí bohatých a vlivných lidí (a to i z řad farmaceutického průmyslu, či jejich rodin) způsobená rakovinou? Už vidím tu situaci - Steve Jobs: "Hele kámo, se svými finančními a informačními zdroji dávno vím, že je přístroj, který mi tu rakovinu vyléčí, jenže ty se to se svým farmaceutickým gigantem snažíš ututlat, abys z lidí mohl dál tahat peníze. A víš co, že jsi to ty, raději umřu, než abych to vyzradil." Asi takhle nějak? Absurdní.

00

Odpovědět

Už jsem se ptal Vsauce na youtube: Jak zmiňuje toho muže a ženu, kteří byly vystaveni UV záření na jednu polovinu obličeje. UV záření neprochází přes sklo! Jedině, že by tam měli křemenné, což je velmi nepravděpodobné. Pochopím, že u řidiče kamionu bude mít asi přes léto stáhnuté okýnko, ale žena v kanceláři by ho musela mít dokořán. Dokázal by to někdo vysvětlit? Nebo ví někdo o tom více?

30

Odpovědět

Já jsem si vždy myslel že UV záření přes sklo prochází, ale trochu ho i pohlcují (proto podle mě mají sluneční brýle UV filtr a nejsou to pouhé průhledné skla).

30

Odpovědět

UV záření se podle vlnové délky dále dělí na několik typů UV záření, z nichž každý má trochu jiné působení na lidskou Kůži. UVB paprsky jsou příčinou opalování a spalování kůže, jsou nejvíce škodlivé a jsou filtrovány sklem. UVA paprsky nezpůsobují opalování kůže (pronikají hlouběji) a nejsou tolik škodlivé jako UVB paprsky ALE převažují nad UVB paprsky a jsou škodlivé: způsobují stárnutí kůže, ztrátu její elasticity, urychlují tvorbu vrásek a také zvyšují riziko rakoviny. UVA paprsky nejsou filtrovány většinou skel (prý jen hodně moderními). Takže to s těma fotkama je pravda.

90

Odpovědět

+St.CroissantDíky :). Nenapadlo mě, že UV-A není pohlcováno sklem. To je už tou degenerací ze školy, když na spektráku nezměřím UV přes skleněnou kyvetu.

10

Odpovědět

Jsem z toho nekonečného učení už tak vygumovaná, že jediné, co jsem na videu dokázala vnímat, byl Michaelův rozepnutý knoflíček u košile... Kouknu na to ráno.

322

Odpovědět

po dopozeraní ma ma napadlo a dosť mi vŕta hlavou, prečo nemáme všetci rakovinu?

54

Odpovědět

hlboká otázka...vskutku

30

Odpovědět

V těle máme mnoho obranných mechanismů, které zabraňují vzniku rakoviny. Jedním z nejznámějších proteinů je například protein p53 (http://cs.wikipedia.org/wiki/P53). Těchto obranných mechanismů se snaží vědci využít při léčbě rakoviny, což není vůbec jednoduché a je to velmi velmi složité.

11

Odpovědět

Jak všichni nemáme? Já mám, heč.
Ale jen nádor mozku.

235

Odpovědět

Za co ten mínus? Difuzní astrocytom (3x5cm) co jsem měl není až taková hrůza, prognóza je celkem dobrá, medián přežití jsou čtyři roky, což se teď, kdy je mi třicet čtyři roky, nezdá moc, ale lepší než tři týdny.

103

Odpovědět

+Kohba4 roky presli, zijes???

00

Odpovědět

+jajaJo díky, další dva nádory odstraněny a zatím v remisi.

00

Odpovědět

Heh pri tej poznámke o žirafích čiernych jazykoch tipujem, že za pár rokov budú mať aj ženy vnútro pier do čiera z toho množstva duckface fotiek :-P

403

Odpovědět

Hudba v 7. minutě je odporně depresivní.

24

Odpovědět

Pochází rakovina od slova rakev nebo rak?

161

Odpovědět

cancer= rak

142

Odpovědět

Hippocrates to prý pojmenoval podle raka (carcinos), protože ho rozříznutej tumor prý připomíná.

(z wikipedie)

110

Odpovědět

+Mate00konkrétně klepeto.

20

Odpovědět

Ešte pred tým, než si to pozriem tak sa chcem opýtať. Odpovie na otázku v nadpise ? :D

153

Odpovědět

Ano

53

Odpovědět

+wolf1438Ako som už niekde písal Vsauce nemám moc rád, kvôli nedostatku dôležitých informácií v ich videách, ale táto epizóda sa mi celkom páčila (neodbočoval tak extrémne ako inokedy).

52

Odpovědět

Myslím, že jsem toto video vidět neměla :D Teď pokaždý, když se podívám oproti slunci a uvidím malé poletující částice, vzpomenu si na toto video a na odumřelou kůži. :| :D

281

Odpovědět

Pak jsou tu ještě roztoči, kteří tu odumřelou kůži žerou...

100

Odpovědět

Vyhybat se slunci je to nejhorsi co muzes udelat. A rekl bych, ze toho chce ten vilizprdelka dosahnout. Nedostatek vitaminu D se vyskytuje u vsech pacientu s rakovinou, viz clanky doktora Mercoly, myslim, ze nektere jsou prelozeny do cestiny a dostupne na netu

11

Odpovědět

Fun fact: Je zdokumentován pouze jediný případ, kdy měl nádor žralok, jinak se jim rakovina zcela vyhýbá - a nikdo přesně neví, co jim tak posiluje imunitu... ;)

413

Odpovědět

Zkusíme jíst lidi a třeba se nám to taky vyhne ? :D

188

Odpovědět

+SimonkaNapsat, že žraloci jí lidi je asi stejné jako napsat, že lidi jí sklo. Ta situace kdy se žralok rozhodne napadnout člověka nastane přibližně stejně často jako situace kdy se člověk rozhodne jíst sklo. Vzhledem k statistikám útoků jsou žraloci vlastně hodně míru milovná zvířata. Může se natočit klidně dalších dvacet filmu o žralocích zabijácích to, ale na tom faktu nic nezmění.

382

Odpovědět

+SimonkaTo je docela odvážný tvrdit o libovolným masožravci, že je mírumilovnej :P

Spíš nejsme jeho typická kořist a občas se prostě stane, že si nás splete s něčím, co běžně žere...

240

Odpovědět

+Simonkatak žralok lidi nežere, on si jenom ukousne :-)

180

Odpovědět

+Simonka*běžně...
Netvrď mi prosím, že když si kousne, zjistí, že nejsi plavající kus dřeva, a má hlad, tak tě nesežere :D

10

Odpovědět

Jí hodně ryb bez konzervantů.

590

Odpovědět

Řekl bych, že těch testů zase tolik nedělali. Ona taková pitva (jestli ty žraloky neposílaj na rentgen/magnetickou rezonanci a pak zpět do moře) není zrovna jednoduchá ani levná záležitost.

140

Odpovědět

jí BIOtuleně a hlavně je nekuřák

390

Odpovědět

Víc fun, než fact. Žraloci samozřejmě rakovinu mají taky.
Imunitu jim posiluje lidská hloupost a prodejci přípravků se zaručeně léčivým žraločím výtažkem...

43

Odpovědět

Zralok neji svinstvo, ktere kupujeme ve velkoprodejnach s jidlem. Je presycene rafinovanym cukrem a rafinovanou soli, k tomu pridana barviva, pestisidy a dalsi latky. Krome toho zralok neprosedi denne hodiny u televize a PC a cely zivot se pohybuje. A hlavne nepoziva ruzne synteticke pilulky, tak ochotne rozdavane dnesnimi lekari.

11

Odpovědět

Lidé si ke vzniku rakoviny přispívají sami, hlavně tím, co jedí. To si takhle dáte z Kauflandu chleba s máslem, salámem a sýrem a další den můžete číst složení a dívat se, co která látka dělá s vaším tělem. Jistě, neotrávíte se hned, ale za deset, dvacet let.. do toho si dejte cigárko a potom se ptejte Boha, proč zrovna vy máte rakovinu.

465

Odpovědět

A co mám teda vlastně jíst? Jako upřímně, fakt mě zajímá, co má teda člověk jíst, když je údajně nezdravej i chleba z Kauflandu :/

161

Odpovědět

+TominasV dnešní době abys jedl nezávadné potraviny, tak bys musel jíst jen to co si sám vypěstuješ, bo v dnešní době je chemie už téměř i ve výše zmiňovaném chlebu či rohlících (kdo viděl Jídlo s.r.o. ví o čem mluvím). Nebo si můžeš najít nějakou malovýrobu, kde se jídlo zpracovává starých "nechemickým" způsobem, ale počítej že to bude hold dražší.

70

Odpovědět

ty zirafy no to jsem cucel ze maji "protiopalovaci" jazyk ... myšmi to je strasne slovo proc nemame neco lepsiho

72

Odpovědět

To protože rakovina neexistuje. Je to jenom mýtus, stejně jako aids nebo draci.

1433

Odpovědět

unsuccessful troll is unsuccessful

731

Odpovědět

+Jose...Hlavně lidi nesmí být dementi a krmit je.

230

Odpovědět

Draky vidím lítat nad letištěm každej podzim, tak co to plácáš.

181
Další