Co všechno můžete dělat bez mozku?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:178
Počet zobrazení:9 815

Které činnosti jdou vykonávat i bez mozku? Trávit jídlo, pumpovat krev nebo se stát vrcholovým politikem? Vsauce vám o tom řekne víc. Poznámka: Velká část obsahu videa a slovních hříček je založená na výrazu "no-brainer", což v angličtině znamená jasná volba nebo činnost, nad kterou není ani třeba přemýšlet.

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce. O přihlášení odběru Vsauce videí ani nemusíte přemýšlet. Nebo ne? Potřebujete myslet, abyste porozuměli slovům, která říkám, a potřebujete myslet, abyste věděli, jestli se vám to líbí. Také potřebujete myslet, abyste pohnuli svaly a klikli na tlačítko "Odebírat videa". Mozek potřebujete ke spoustě věcí. Bez mozku toho vlastně ani moc udělat nemůžete.

Pojďme si tedy říct, jestli existuje vůbec něco, co můžete dělat i bez mozku? Pojďme se na toto téma vrhnou bezhlavě. Dekapitace. Je to děsivé téma, já vím, ale co na tom záleží? To jste snad všichni takové kvočny? To je dobře.

Protože přesně to byl i Mike. Roku 1945 farmář Lloyd Olsen šel zabít kuře na večeři. Usekl kuřeti hlavu, ale kuře žilo dál. Bezhlavé kuře Mike žilo ještě dalších 18 měsíců. Objelo USA a předvádělo se před diváky. Mohlo chodit a sedat si a bylo krmeno kapkami vody a malými zrníčky přímo do krku.

Problém je, že bezhlavé kuře Mike nebylo tak úplně bez mozku. I když mělo odseknutou většinu hlavy, zůstal mu kus mozkového kmene. Pokud bychom chtěli mít zvíře úplně bez mozku, musíme se spokojit s jednodušším tvorem. Se švábem. Tito tvorové ani nepoužívají hlavu k dýchání. I když ji nemají, daří se jim dobře.

Dýchají totiž dírami rozmístěnými po celém jejich těle. Místo aby byli řízeni nějakým mozkem, mají po celém těle propojené svazky nervů, ganglia. Proto i bez jakékoliv hlavy, když mu ji dokonale odstraníme, může takový šváb žít i několik týdnů. Může se procházet, reagovat na vnější podněty. Jediný jeho problém je, že bez hlavy nakonec zemře hlady.

My lidé takové štěstí zdaleka nemáme. Bez hlavy a mozku zemřeme do několika sekund, téměř okamžitě. Něž ale začnete závidět švábům, uvědomte si, že i když hlavu máme, dokážeme vykonávat i činnosti, ke kterým mozek vůbec nepotřebujeme. Reflexy. Když lusknete prsty, pohybují se rychlostí přibližně 30 kilometrů za hodinu. Při pořádném kýchnutí vydechnete vzduch rychlostí 50 až 65 kilometrů za hodinu.

Nervové impulzy jsou ale mnohem rychlejší. Dokážou cestovat rychlostí až 400 kilometrů za hodinu. Někdy ale ani to nestačí. Když omylem položíte ruku na rozžhavenou plotnu, vaše buňky velmi rychle umírají. Na zpracování nervových signálů není čas. Je třeba jednat velmi rychle. Posílat tuto informaci až do mozku a zpět by trvalo moc dlouho.

Proto ten pohyb, kdy ruku rychle zvednete, je ovládán jinými částmi nervového systému. To může platit i pro další nevědomé procesy v těle. Například srdce tluče samo i bez signálů z mozku. Mohli bychom tedy říct, že tyto činnosti by mohl vykonávat i úplný bezmozek. To mi ale nestačí, protože i pro tyto činnosti je potřeba, aby nás mozek držel naživu. Tak co kdybyste nebyli naživu? Ve vašem mrtvém těle bez mozku svalové buňky stále mají určitou zásobu energie ve formě ATP.

BackyardBrains na YouTube to ukazuje na částech hmyzích těl. Tato noha už není připojená k mozku, ani tělu. V buňkách ale zůstala energie. Vědci tedy můžou zaznamenat elektrické signály, když se nohy dotknou nebo na ni jen dýchnou. Páni, ten zvuk, co slyšíte jsou spontánní výboje stále živých neuronů v této noze.

Svalové buňky lidské končetiny by reagovaly úplně stejně. Abyste sledovali tento jev, nepotřebujete žádné drátky. Zvládne to i kuchyňská sůl. Přidání sodíkových iontů může způsobit proces podobný akčnímu potenciálu u živých zvířat. Posypání solí donutí tyto žabí stehýnka tancovat. Netrvá to ale moc dlouho. Buňkám po chvíli dojde energie nebo se začnou rozkládat.

Ještě máme ale několik kandidátů na věci, co se dějí i bez mozku těsně po smrti. Například svaly se umí uvolnit, což vede k tomu, že se dotyčnému vyprázdní střeva. To jde i bez mozku. Mylně se ale traduje, že i po smrti rostou lidem nehty a vlasy. Ve skutečnosti je to tím, že se jen kůže okolo scvrkává, když vysychá, což vede k tomu, že se nehty a vlasy zdají být delší. Podívejme se ale zblízka na kožní buňky.

Tady bychom mohli najít uspokojivou odpověď na naši původní otázku. Kožní buňky žijí na periferii vašeho těla a nevyžadují neustálý přísun živin z krve. I když jste tedy mrtví a váš mozek už nevydává žádné povely, kožní buňky stále žijí, získávají živiny osmózou a množí se ještě několik dní. I po 24 hodinách můžete z mrtvoly získat živé kožní buňky.

Také trávení probíhá i nadále. Spousta zažívacích funkcí je závislá na tom, že jste živí a máte funkční nervy, Na trávení se ale podílí i bakterie, které ve vašich střevech žijí. A i když jste mrtví a váš mozek je pryč, budou v trávení pokračovat. V určitém smyslu tedy k vytváření bobků, nebo alespoň k části tohoto procesu, vůbec mozek nepotřebujete.

Tyto bakterie, které žijí uvnitř vás. jsou cizí organismy. Jsou vůbec vaší součástí? A co ty kožní buňky, které žijí i po vaší smrti? Jste to ještě vy? Nebo jsou to buňky, které na vás jen žijí?

Tohle už je poměrně filosofická otázka. Ptám se totiž, jestli "vy" jste jen svůj mozek a všechno ostatní, co pokračuje, i když už žádný nemáte, jsou jen další věci, které už neděláte "vy". Dalo by se říct, že bez mozku už vaše tělo nemá vaše úmysly. Už nedělá věci proto, že byste je chtěli dělat. Možná je nemožné, abyste dělali věci bez použití mozku, protože se těchto věcí vůbec neúčastníte.

Když "vy" jste jen to, co dělá váš mozek, a ne, co samy vaše buňky dělají, když už mozek není, pak k tomu abyste vůbec byli "vámi", musíte mozek mít. Můžete svůj mozek použít i ke sledování Vsauce3. Najdete tam některé vědecké analýzy videoher, věci, co musí každý hráč mít, a některé fajn aplikace, které se vám můžou hodit. a některé fajn aplikace, které se vám můžou hodit.

Mrkněte na to. A jako vždycky... Díky za sledování. Překlad: Zarwan www.videacesky.cz

Komentáře (19)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ten se během natáčení ale nadřepuje :D

100

Odpovědět

sry zasek netu, nechtěl jsem duplikovat :-(

10

Odpovědět

super, takže se můžu vysrat i bez mozku......už vím proč tolik našich nadřízených produkují tolik sra*ek :-)

433

Odpovědět

Wow, tak to byl hodně archivní Vsauce, tenhle díl jsem pravděpodobně nikdy neviděl.

30

Odpovědět

Obligátní tématický komentář mířený na politickou stranu, s jejíž názory nesouhlasím a která je, nejspíše, právě u moci.

382

Odpovědět

Zcela zbytečná hejtící odpověď vystihující mé názory, které jsou krajně odlišné od těch tvých.

-slabý podpůrný argument mého světonázoru vystihující pouze mojí neznalost probírané problematiky
-slabý podpůrný argument mého světonázoru číslo 2 po kterém nabudu pocitu, že je nemožné ho vyvrátit, jelikož považuji svůj názor za pravdu
-důvod proč budu svůj názor/pravdu neustále hájit, který pouze odkazuje na mé psychické potíže, komplexy z dětství, či sexuální úchylky.

Rozloučení s pomyslnou grácií a pocitem dobře promarněného večera.

360

Odpovědět

+SenzusZpochybnění výše Vašeho IQ.
Hrubý osobní komentář mířený na Vaše psychické potíže, komplexy z dětství či sexuální úchylky.
Urážka Vaší matky.

291

Odpovědět

+SenzusPokus o zmírnění diskuse výhrůžkami o mazání dalších podobných komentářů.

220

Odpovědět

+SenzusOhodnocení této konverzace.

20

Odpovědět

No co se mě týče, tak já považuju všechno co má moji DNA za "mě". Tzn. kůže ano, vlasy též, bakterie už ne... :D

220

Odpovědět

To dava smysl...

130

Odpovědět

Takže nehty a kosti taky ne?

11

Odpovědět

+trollKosti jsou zásobárnou kostní dřeně, tedy "výroby krve" a jsou tedy zásobárnou DNA; nehty jsou v principu zrohovatělá kůže tedy také obsahuje DNA.

130

Odpovědět

Když mi daruješ ledvinu nebo játra, stanu se tebou? :-)

80

Odpovědět

+CeckoJen pokud jsi játra...

100

Odpovědět

+CeckoJen když začneš chlastat.

40

Odpovědět

2:04 pozor aby vas neoplul

32

Odpovědět

Pripomelo mi to GitS jistym zpusobem

00

Odpovědět

Parádní myšlenka, díky za překlad.

81